Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(16)


Oana_B

Recommended Posts

Neatza! Tot cetesc problemele voastre cu mancarea la cupii si ma gandesc acu daca nu cumva si Vic a avut aceeasi stare prin luna a treia de a luat in greutate doar 450g. Dat fiind ca io il alimentam exclusiv la san nu-mi dadeam seama cat de mult papa, dar imi amintesc ca tragea f putin. Maximum de supt era de 6 minute dupa care se juca. Si nu mai voia si tzatza 2. Dar acu ne-am revenit, mai ales de cand diversificam. Placerea cea mare sunt cerealele. Pe locul 2 e marul copt de dimineata si pe ultimul loc e supa cu legume pasate de la pranz. Si toate astea merg pe gat daca se ia ca aperitiv o gura de laptic de la mami si ca desert o juma de tzatza![:D] Asa ca io cred ca isi vor reveni curand... Cristalule, Mihaiu, mama, mult succes fetili! Daria, cred ca tu intrebai de pulpa de fruct. Io ii faceam sucurile la storcatorul de la robot si luam din pulpa fina care ramanea si-i adaugam in suc. Nu era f incantat. Prima data a fost ff mirat ca nu curge cum trebe, dar s-a obisnuit repede. E drept ca si io am stat pe pozitie sa nu se innece cumva... Acu dam legumele din supa pasate cu furculita si amestecate cu lingura, asa ca iti imaginezi ca mai raman si bucatele mai mari. Dar Vic s-a obisnuit deja. Inca mai face nazuri la "mestecat", dar cand ii e fuame mare papa tot... Sa crestem mari! Dana si Victor Mihai (10.07.2004)[url="http://community.webshots.com/user/roller025"]pozici[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
`Neatza si de la Oradea. Ploua marunt si-i un frig afara, acu`10 minute am intrat cu moatza in casa. Plimbaria in marsupiu, dormit bustean in bataia vantului. I-am gasit caciulita cosmonaut, abia astept sa-i vad reactia [:D] Cu mancatul inca stam bine, rapotam pana acum 350 ml laptic+tzitzi. Acum urmeaza zeama de porto. MAMICI, as vrea sa-mi ziceti cu ce cereale ati inceput: marca, tipul, gramaj, culoare ambalaj [:D] Ma intereseaza ce cu ce combinatie ati inceput, cat cereal, cat laptic.Thaaaanx a lot. [pup] Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi! Noi ne pregatim sa iesim afara, desi e o vreme.... Am si eu cateva intrebari tehnice: 1.Si eu sunt interesata de raspunsul la intrebarea cu cerealele. Pentru ca am cautat si eu cereale fara gluten si orezul este la putere, se pare, dar cum noi inca ne mai chinuim cu constipatia, nu prea mi-a venit sa-i iau cereale cu orez. Voi de care le dati? 2. Voi faceti supa de zarzavat in fiecare zi? Ca vreau sa incep si eu sa-i dau, dar nu stiu daca apuc in fiecare zi sa stau sa curat legume si sa le fierb, din cauze de bebe care nu vrea sa stea singur. Poate fi si pastrata? Am niste vase pe care scrie ca sunt din "steel" (otel), oare e sanatos sa ii pastrez supa in alea, sau sa-mi cumpar altele de plastic sau email? 3. Cele care le faceti baie singure la bebici, cum va descurcati? Eu am ajuns in situatia in care ii fac toata baia singura, dar nu pot sa il scot si sa il bag in prosop fara ajutorul cuiva. Si tare mi-ar prinde bine sa invat cum, ca tati adesea vine tarziu de la servici, si el ne ajuta de obicei. Deci, voi cum faceti cu prosopul? mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit din calatorie, a fost bine revenim cu amanunte ... 2.ref la pastrat supita...in cartile de pe aici scrie ca poti face supita si o pui in cutiile de cuburi de gheata de la frigider , le tii in congelator si doar le incalzesti. uite ...lasi supa/ piureul sa se raceasca la temp camerei , o pui in tavite , bagi la congelator. Dupa ce s-au inghetat, le pui in pungi /cutie (sterile) . Le poti pastra 6 luni- veg. piuree,fruit piuree 3.ref baita , noi tinem pe masina de spalat in baie un changing matt si in acolo il scot din baie in prosop....sau in Ro cind am fost mi-am pus masa de calculator in baie si la fel a fost ok. Mani si [copil] Alex http://community.webshots.com/user/manihall
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, nu stiu daca te ajuta raspunsul meu, dar iti zic cum facem noi baita: incalzit camera la 24 grade (de obicei sunt 22); adus cadita + apa in camera (aduc 3 galetuse mici la 38-39 grade parca, oricum verific cu mana, nu ma prea iau dupa termometru); pus prosop no.1 pe patut, prosop nr. 2 langa celalalt. O dezbrac cu cantece si gimnastica [:D], pus bb in cadita, dat din maini si picioare cu disperare, spalat pe burtica si capsor, apoi pe fundic si capsor limpezit bine-bine cu un burete. Apoi ridicat moatza si pus pe primul prosop pe patut, invelit repede si ridicat la mine in brate sa nu o apuce damblaua. Apoi pus inapoi pe patut si sters bine -bine, trecerea pe celalalt prosop si uns cu ulei si imbracat. Aici deja e jaleee [:D]. Ca o apuca nervii de la imbracat, sa nu zic ca-i pun caciulita pt o juma de ceas sa fie ok capsorul si urla si de foameee [:D] Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...