Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

SF. ANTON -OCROTITORUL COPIILOR


Recommended Posts

Draga mea, Liturghii la Catedrala Sfantul Iosif au loc zilnic, dimineata vreo 3, iar dupa amiaza sunt 2, de la 17:00 si de la 18:30, cand te poti spovedi si impartasi. Este bine sa te impartasesti zilnic ( si sa te spovedesti de cate ori este nevoie, mai precis de cate ori ai pacate de moarte). Te poti duce cele 13 marti, iar ca rugaciuni vezi si tu ce gasesti in carticica. Mama mi-a spus ca exista o rugaciune la pagina 308 " Rugaciune pentru a cere un har deosebit", si iti spui intentia ta. Oricum, nu trebuie sa spui nu stiu ce rugaciune pentru a te asculta Dumnezeu. EL stie ce iti doresti tu, si te vede, dar daca vrei tu neaparat poti spune si Novena sau Litania. Mai important decat ce rugaciune spui este sa te spovedesti si impartasesti macar saptamanal si sa ii predai lui Dumnezeu problema/dorinta ta. Ah, am uitat de post. Fecioara Maria in apariile Ei la Medjugorje ne roaga sa postim miercuri si vineri cu paine si apa. Daca nu poti tine post doar cu apa si paine, incearca sa nu mananci deloc carne in aceste zile. Evident daca esti insarcinata sau bolnava este cu totul alta poveste. Si daca tot te duci la Sf. Iosif, cumparat-i un rozar si cere o carticica cu rugaciunea Rozariului care este un scut impotriva celui rau. Este o rugaciune foarte puternica. Daca mai ai intrebari sunt aici. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna crinuta,ma numesc mihaela,si apelez si eu la buna vointa ta...esti de religie catolica??/stii atat de multe...problema mea este ca as vrea mai multe detalii daca se poate,despre cum se procedeaza cu aceste zile de marti in care as merge la SF.ANTON,trebuie sa stau si la slujba,trebuie sa tin post in ziua respectiva?daca ai timp si poti...astept detaliiimi doresc tare mult sa merg la SF.ANTON si as vrea sa stiu cum pot proceda.....multumesc anticipat! mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o neclaritate, sper sa nu supar pe nimeni. Unde se fac mai precis aceste rugaciuni, la Bis. Sf. Anton (ortodoxa) de la Unirii, sau la catedrala romano-catolica? Pentru ca cei care merg la Sf. Anton - biserica ortodoxa si fac rugaciuni in 9 zile de marti, nu se roaga Sf. Anton de Padova, sfantul ocrotitor al copiilor cinstit de biserica Romano-catolica, ci Sf. Antonie cel Mare, care este parintele monahismului ortodox cunoscut pentru asceza si darul facerii de minuni. Sunt doi sfinti diferiti. Eu stiam despre aceasta rugaciune, ca se face martea la Bis. Sf. Anton, ortodoxa, este cea din spatele Hanului Manuc. Si stiu ca in fiecare marti se dau pomelnice la altar cu cererea pe care o are fiecare la Sf Antonie, pentru a mijloci la Dumnezeu si se posteste. Am cunostinte care au savarsit acest ritual de rugaciune pentru a se casatori, sau pentru diverse probleme de familie. Si mai stiu ca in biserica ortodoxa nu se poate impartasi nimeni nespovedit, deci nu cred ca se poate spovedi sau impartasi zilnic, Crinuta se refera poate la credinciosii catolici ("Este bine sa te impartasesti zilnic ( si sa te spovedesti de cate ori este nevoie, mai precis de cate ori ai pacate de moarte))". Sper ca am fost de folos si imi cer iertare daca am suparat pe cineva, nu am intentia asta. [asia] Mary si Anna Maria- 08.04.2006 Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marinela, este vorba despre Anton de Padova, uite : http://www.formula-as.ro/reviste_617__199__sfantul-anton-de-padova.html, iar rugaciunile se fac la Catedrala Sfantul Iosif. Vin destui ortodocsi si acolo, deci nu m-am referit strict la catolici cand am pomenit de spovada si impartasanie, ci in general. Ideea era ca orice novena, acatist, devotiune este insotita, sau ar trebui sa fie insotita si de post, Spovada, Impartasanie, de aceea am si pomenit. Umflatel, da, sunt catolica, dar stiu putine, nu multe, iar important este cat facem din ceea ce stim. Eu nu am tinut niciodata cele 13 marti, de aceea nu cunosc totul in detaliu. Stiu ca trebuie sa mergi la Biserica si sa asisti la Liturghie, sa te spovedesti si impartasesti si tot marti sa spui o rugaciune de intentie. Revin ca acum am probleme cu PC-ul Asa, deci, daca te vei spovedi acolo il poti intreba pe preotul la care te vei spovedi care rugaciune ti-o recomanda, deoarece sunt multe, si asta in functie de intentia ta. Daca vrei mai multe detalii, o pot intreba pe mama, care intr-adevar stie foarte multe in materie de religie. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crinuta
Marinela, este vorba despre Anton de Padova, uite : http://www.formula-as.ro/reviste_617__199__sfantul-anton-de-padova.html, iar rugaciunile se fac la Catedrala Sfantul Iosif. Vin destui ortodocsi si acolo, deci nu m-am referit strict la catolici cand am pomenit de spovada si impartasanie, ci in general. Ideea era ca orice novena, acatist, devotiune este insotita, sau ar trebui sa fie insotita si de post, Spovada, Impartasanie, de aceea am si pomenit. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Am inteles la ce sfant te referi tu. Am simtit nevoia sa specific pentru ca am citit postari ale unor fete care spun ca merg la Bis. Sf. Anton despre care am vorbit eu, adica cea ortodoxa, din spatele Hanului Manuc. Despre asta scria si blueeyes 2003 cand a deschis subiectul, nu despre Catedrala Sf. Iosif, care este catolica. Si am avut impresia ca sunt confuzii, de aceea am vrut sa fac o diferenta, ca sa stie fiecare la cine se roaga, unde, si pentru ce. Eu una nu sfatuiesc pe cineva sa se spovedeasca sau impartaseasca la o biserica/ confesiune alta decat cea a lui. Ortodocsii sunt frati cu catolicii, de acord, dar mai sunt totusi diferente interconfesionale, care ne tin despartiti in doua biserici diferite, si sunt diferente si de cult. Pentru asta am crezut ca te-ai adresat catolicilor cand ai spus ca este bine sa se impartaseasca zilnic, chiar fara spovedanie,(daca am inteles corect), pentru ca repet, noi, ortodocsii nu ne impartasim nespovediti niciodata, si nici zilnic. Plus de asta, la noi nu se face Sf. Liturghie zilnic, decat in catedrale sau in unele manastiri mari, atunci cand sunt zile liturgice [;)] [flo] Eu ma retrag, in speranta ca s-a inteles diferenta, mai mult ma refer la fetele care au vorbit despre rugaciunile care se fac de catre ortodocsi, la biserica Sf. Anton, catre Sf. Antonie cel Mare, facatorul de minuni. [pup] Mirela, ma rog si eu pentru tine, ca aceste rugaciuni sa-ti foloseasca si ca Sfantul Antonie sa se roage pentru tine! Daca mai vrei ceva detalii, trimite-mi un PM! [pup] Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, deci Mirela intreba despre Anton al Bisericii Ortodoxe? N-am stiut, inseamna ca am inteles gresit. Eu stiam doar de un singur Anton, cel de Padova, orcrotitor al sarcilor si al copiilor, iar din titlu reiesea ca despre Anton de Padova este vorba. In ceea ce priveste Spovada si Impartasania, ai inteles gresit. N-am spus niciodata ca se recomanda Impartasanie fara Spovada, am spus doar ca daca nu sunt pacate de moarte ci doar pacate veniale, se poate impartasi persoana respectiva cat de des posibil. La catolici intr-adevar se recomanda Impartasania des, daca se poate zilnic, evident numai in cadrul Liturghiei, si se spune ca daca e cazul, sa ne spovedim zilnic, dovada fiind prezenta zilnica la toate Liturghiile a preotilor in scaunele de spovada, deci, se acorda o importanta mare acestui Sacrament. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...