Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (36)


Oana_B

Recommended Posts

La noi e iarna adevarata la Baia Mare , avem si zapada si ghetus. Saptamana trecuta am fost la Bucuresti, a fost o chestie spontana si n-am reusit sa va spun sa ne intalnim.Am fost in noul mall, unde am lasat-o libera pe Mara dupa vreo 8 ore de calatorit cu masina.Fata a luat-o la sanatoasa fara sa ii pese de mama sau tata.Ne-am ascuns de ea ca fraierii dar n-am avut nici o sansa sa ne caute.Ea intra in magazine , zimbea la vanzatoare, se autoservea de pe rafturi sau intra dupa tejghea.Mai rau a fost cand s-a autoservit cu bijuterii, pe care nu i le mai puteam lua de frica sa nu le rupem. Acum suntem racite amandoua si stam in casa, un lucru tare greu.Merge mereu la usa si imi arata ca vrea sa plece afara.Dintii ne chinuie in continuare si plange noaptea in somn.Are 8 dinti ,4 masele si 2 canini. Mara adoarme seara intre orele 22-24 si numai la noi in pat, apoi o mutam in patutul ei dar pe la 4 se trezeste plangand si trebuie sa o luam cu noi in pat.Dimineata doarme pana pe la 9-10.Doarme mai mult dezvelita decat invelita. Intr-o seara nu avea somn si desi era lumina stinsa , s-a dat jos din pat si a inceput sa se joace pe intuneric cu jucariile. Mai nou se distreza incaltand papucii mei de casa si defiland cu ei. Carmenutza -si pe noi ne terorizeaza Mara cu ciupiturile, dar pe noi ne ciupeste de maini cand suge din biberon si ii este somn.Sper sa scapam de ciupituri cand va invata sa bea din cana. Cornelia -felicitari pentru baietel. Madi-eu o culc pe Mara in salopeta intreaga deoarece doarme mai mult dezvelita. Iselin –noi tinem in casa ziua 22 grade iar noaptea 21 grade. Eu inca nu am avut curajul sa-i dau Marei alune. Kehleyr-Mi se pare putin exagerat,copilul e foarte curios si din joaca ar putea incerca sa materializeze ce a auzit despre “a face sex.” Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai fetelor, ce citesc io acliea (nu gasesc semnul intrebarii [:D]) Ioana, ti-ai rupt mana sau ce (idem plus semnul mirarii) Cornelia, ce beri virtuale zici tu, ma rog (semnul mirarii). Sa dai bere de-adevaratelea, ca nu merge asa (idem) Elena, bine ain revenit soro, ca prea disparusei. vezi ca punem si absente [:D]. E tare frumos pe aici si avem noroc ca nu e vreme rece. Astazi a pluat dar e OK. Au impodobit astia toate alea de Craciun si noaptea e tare frumos (de fapt parca incepe sa se intunece de la ora 15:30). O sa pun si niste poze. Mi-e tare dor de Tudor. L-am lasat cu ai mei si cu bona (peste zi). In ziua inainte de plecare se tineau si el si Bodo dupa mine de parca siomteau ca plec. Mai fetelor, stiti ca pe mine ma batea gandul plecarii. Cred ca mi-ar fi IMPOSIBIL sa raman aici. Cand o sa am un pic de timp o sa va mai povestesc cate ceva de pe aici, nu de alta dar cand o sa ma intorc acasa cred ca nu o sa ma mai dezlipesc de Tudor. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] stefi din pacate adoarme in brate. si se trezeste peste noapte. trebuie sa institui un program de disciplina nene, ca nu se mai poate. m-a capiat!!!! se trezeste de 3-4 ori pe noapte!!! da-ti si voi niste idei cum sa fac. ca parca nu-mi vine sa-l las sa planga pana se invineteste. si apoi vecinii ce vina au??? apropo de vecini. de la 1 dec ma mut si o perioada nu voi ma avea net!!!!!!![q] cgaby
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Crisa m-ai distrat cu semnele intrebatii si mirarii. Si eu care credeam ca scap de bere. Daca ma incumet sa vin la Bucuresti pt. vreo eco, poate dau atunci niste bere. Daca nu, va astept la vara, ca merge mai bine berea. Te cred ca iti e dor de Tudor, pe mine in momentul asta m-a apucat un dor de Mariuta, care s-a trezit dimineata (de obicei se trezeste la 9-10) si vroia la mine in brate! M-a strigat "mami" si m-a luat de gat, nu vroia sa se mai dezlipeasca de mine! Ioana, insanatosire grabnica! Eu nu am culcat-o niciodata pe Maria cu sosete. Anul trecut in puneam pijamale intregi, dar acum nici o sansa sa mai incapa in ceva asemanator. Calciu eu i-am dat la indicatia pediatrei, fara analize, e adevarat. La inceput mi-a zis ca nu ii da pt. ca mannca variat, dar Maria are ceva semne de rahitism si pauza de 4 luni in care nu i-a iesit nici un dintisor, a facut-o sa imi prescrie. Ii dau 10 zile pe luna calciu natural. I-am dat in aprilie si mai si acum este a doua luna. Cand am citit link-ul dat de Dana, m-am gandit ca poate sunt eu defecta [alcool]. Dar ce ati scris voi m-a mai linistit. [pup] Elena. Bibi, ai rezolvat ceva cu mama ta? Gata, de azi promit ca nu mai beau cola. Cu ciocolata e mai greu, dar cred ca nu e asa de grav. Cred ca nici nu am mai dat importanta alimentatiei pt. ca am avut alte probleme. Si m-a mai speriat si Gio cu contractiile, ca si eu am , asa ca, poate doar o cafeluta mica din cand in cand. Maria a fost foarte cumintica in burtica. In cea mai mare parte a timpului ma plangeam ca nu o simt. Cum a fost in burtica, asa a fost si ca bb. Pe bb-ul din burtica, eu cred ca deja l-am simtit. Dr-ul mi-a zis ca nu crede, dar eu zilnic simt bobarnace si sunt din ce in ce mai convinsa ca nu ma insel. La nume ne-am blocat, eu ma gandesc dintotdeauna la un nume, dar nu-i place lui Doru, asa ca nu avem idee. Oricum, mai avem timp. Cadouri nu stiu cand o sa iau, pt. ca nu ma pot aventura singura si, in baza lui Doru, parca vad ca pe 24 o sa umblam ca disperatii si dupa brad si dupa cadouri. A, si mai vine si Mos Nicolae intre timp. Eu m-am linistit cu greutatea Mariei. Fata mea este chiar supla. Cred chiar ca a slabit un pic. O fi normal? Am cantarit-o imbracata si avea 12,900. Cam 12,5 are acum. Si are 87 cm, deci cred ca e foarte bine. Nu mai imi fac asa mari probleme cu alimentatia. Evit in continuare fainoasele, dar nu mai sunt disperata. Vroiam sa va povestesc o faza, dar m-am luat cu problemele mele si am uitat. Cat timp a fost scandalul cu Mutu, a fost foarte interesata de stiri. Tot aratau o imagine in care Mutu isi tine mainile la ochi. Maria isi punea si ea mainile la ochi si facea "bau!". Ajunsese ca de cate ori il vedea pe Mutu imbracat intr-un echipament albastru (cred ca la Chelsea) sa faca "bau". Cred ca o fac fotbalista, pt. ca printre primele cuvinte pe care le-a spus a fost "go" (gol) si alearga dupa toate mingiile. Se uita si la meciuri si striga "go", de il sperie pe tata care chiar crede ca s-a dat gol [:D]. Deja am probleme cu ea cu imbracatul, pt. ca are preferinte. Daca am scoase mai multe bluzite, refuza sa se imbrace cu ce vreau eu, da din cap ca nu si isi alege ea alta, spunand "ata" (asta). Asa ca eu ma execut. Nu stiu cu cine o semana, ca eu nu sunt de loc cocheta. Nu mai stiu cine zicea de papuci. Maria nu suporta sa vada pe nimeni descult. Ne incalta imediat. Daca sunt in pat, vine imediat si imi pune papucii. Eu apreciez gestul [:D], e tare grijulie. M-am cam intins astazi. Va pupam Cornelia [gravi] (16 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Crisa - ce bine ca ne mai scrii una-alta, de parca nici n-ai fi plecata asa departe! Pupici!!! (vezi ce de semne de exclamare, ptr tine!) Elena - mai tu n-ai reinceput lucrul, nu? Eu am inteles ca ai un proiect de care te ocupi de-acasa...Cred ca-ti prinde tare bine nitel contact cu lumea organizata a adultilor, dupa atita stat cu piticii. Ioana - sanatate multa, cit trebuie sa-l porti? Pune-o pe Cata sa ti-l semneze, cred ca ar fi incintata[:D][:D] Cornelia - felicitari ptr baietel, nu-ti face griji ptr cum te vei purta cu el, ca tot copil e si mari deosebiri nu exista cel putin in primii ani. Eu mi-am dorit tare mult fetita, si desi stiam din ianuarie ca e baiat, am tot cochetat cu ideea ca poate-poate e totusi fata. Dupa ce s-a nascut am uitat de toate, si mi-e atit de drag, si e si un baietel sensibil si mamos, mai ceva ca o fata. Care e numele ala care iti place tie si pe care nu-l vrea Doru? Cit despre alimentele si mai ales bauturile interzise, eu zic sa nu risti, mai ales avind oarece probleme cu sarcina, ca nimic nu e mai important decit binele copilului, eu m-am speriat cind am nascut si am vazut in spital copiii prematuri si vorbeam cu mamele despre problemele lor. Pufulet - chiar ma gindeam ce mai faceti si unde ati disparut, cind colo voi erati chiar in mijlocul nostru... Si cum e Mall-ul, noi n-am apucat sa-l vedem si nici nu cred sa ajungem prea curind, poate dupa ce se deshide Zara... Romana 74 - pai cum zici ca nu mai e grasun Matei?!? Luca are vreo 13 kile si 83 cm si e mare comparativ cu majoritatea copiilor de 1,2-2 ani cu care ne intilnim... Bine ca n-am dat nas in nas cu voi, ca ne stricati statistica [:D][:D] M-am lamurit, sinteti din gasca cu Maya si David... Apropo de Zara, cine stie unde gasesc Zara in Austria - la Salzburg sau Muchen? Noi facem Revelionul in Austria la ski (vorba vine, ca eu am de gind sa citesc si sa ma odihnesc, ceva shopping si cam atit), si am tot auzit de minunatele magazine Zara, asa ca trebuie sa ajung si eu. Si as vrea sa gasesc si un H&M sa-i reinnoiesc colectia de primavara lui Pitzu, idem daca stie cineva pe unde gasesc pe-acolo. Si orice alte recomandari, sugestii... Voi ce faceti de sarbatori? Despre dormit: Luca doarme fie in costumas intreg cu botosi, fie cu ciorapi, ptr ca se dezveleste non-stop. Am incercat sa-l culc fara ciorapi, dar coincidenta sau nu, s-a trezit de citeva ori in noaptea aia si a doua zi a debutat raceala, asa ca mi-am facut procese de constiinta si i-am pus ciorapii, ca pina la urma daca vrea si-i scoate singur. La noi in casa e cam cald de cind a dat frigul [:D] ca avem centrala si ne facem 24 grade, noaptea mai putin. Si pe noi ne incalta fi-miu cum ne prinde, am ajuns sa-mi detest papucii ptr ca imediat ce face ochi se da jos din pat si-mi aduce papucii, eventual mi-i pune in picioare si apoi se pune pe urlat daca nu ma ridic sa merg cu el. Si isi aduce singur papuceii cind ajungem acasa sa-l incaltam, apoi isi duce ghetutele la locul lor in camera... pup u, Andra http://www.geocities.com/luca_obejdeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Mai, am ras la faza cu Mutu si cu Mariuta de m-am spart. Da, ma, asta facea cuc-bau cu noi! [:-)))][:-)))] Cgaby, casa noua? Sa fie in ceas bun! Cornelia, cum zice si Andra, si ca sa bag si io strambe, riscul la excesul de cafea, cola etc (apropos, fumezi?) este de nastere prematura sau de bb subponderal. Nu te relaxa la faza asta. Hehe, n-am ce-ti face, ai aici o gramada de catze pe cap. Crisa, wow, io abia astept detalii. Ai bagat aia cu imposibil de ramas acolo si acuma vreau detalii. Dar pana una, alta, va faceti de cap? Ama, sa va faceti bine repede amandoua, si cand mai veniti in Buc, da-ne de stire!!!!!! Iselin, ar fi mult spus ca i-am dat alune lui Mihai, ca el n-are decat 6 dinti. Dar a furat de cateva ori cate una si a morfolit-o, apoi o scapa din gura. Cred ca apreciaza gustul sarat si, evident, imita. Adina si cine mai zicea, io ii dau lui Mihai gluconat de calciu de 10 ml, fiole. Cate 15 zile pe luna ca asa mi-a zis medicul. Si pe asta il cred. [:D] Oana ia orice forma de calciu din comert, sirop dulce, scrie Calciu pt copii pe el, efervescent, orice, calciu sa fie. Asa ne-a zis si noua. Apropos, eu am inteles de la Mihaela, chiar asa fetelor, Mihaela, Bibi, ca e mai bine sa dai gluconolactat de calciu si magneziu? Aia cu magneziu nu mi-e inca clara, cred caam retinut gresit. Bun, i-am dat. Dar cand i-am zis medicului, a zambit ingaduitor si mi-a zis ca i-am dat degeaba, ca ala are doar 2 ml si nu se absoarbe decat injectabil. Andra, ai inteles bine, adica tu, da. [:D] N-am inceput serviciul. Din cand in cand, ma mai cheama astia de la serviciu la cate o lucrare si ma duc cateva ore pe zi, lucrez pe-acasa, telefonic, faze de-astea. Stiu si io ca-mi prinde bine, cateodata n-as mai veni acasa.[:D] Apropos de asta, sa va zic o faza mai veche. Eram in spital cu iminenta de avort si vine barbati-miu cu o documentatie de 3 catastife de la sefu. Cica sa nu ma plictisesc si sa lucrez. In spital. Puteam in felul asta sa-mi pastrez si conditia fizica cu cateva kg pe genunchi si imi tineam si mintea ocupata.[:D] Sefu ca sefu, dar barbati-miu, ma! Cica l-a rugat si el s-a gandit ca-mi prinde bine.[bang] Va pup si mai vorbim, Elena, mami de [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=elena_ltd"]Oana si Mihai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena legat de calciu si mangeziu care e de 2 ml, normal ca injectabil ar fi mai bine, dar si la calciu simplu e acelasi lucru; tot injectabil ar tb ca sa fie absorbit si la vit C la fel. Pt ca asa, majoritatea se duce direct la pipi. cel putin asa mi-a spus dr; insa ceva ceva mai ramane si-n organism. de aceea sa da 5ml de Ca simplu ca oricum se duce la pp o parte. Insa dr ti-a spus ca de fapt Ca nu se absoarbe fara Mg? Departe de mine orice gand de a face o disputa pe tema Ca, oricum eu ii dau gluconolactat asa ca ficare sa procedeze cum stie sau e sfatuit. La faza cu spitalul m-ai terminat! Asa e barbatii astia sunt tare saritori in ajutorul nostru! Mihaela si [copil] Flaviu [url="http://community.webshots.com/user/pojogao"]Poze Flaviu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata fetele! Hai ca m-am lamurit cu calciu, adica tot nu stiu daca sa-i dau sau nu, cred ca o sa mai intreb dr. Stiam si eu de lunile cu R dar dc nu mi-a zis sa-i dau eu nu i-am dat. Hai ca m-am mai linistit si eu cu greutatea. Razvan are 13 kile si 82 cm. Mi se parea ca e prea grasut, dar vad ca se "poarta" [:)] CORNELIA: apropo de ciocolata si cola. Deocamdata nu e cazul, dar sa-ti zic cum a fost la mine, dupa ce am nascut, ca si eu eram dependenta de ciocolata [pofta]. Cand il alaptam pe Razvan nu prea dormea noaptea, dar cand am renuntat la ciocolata parca dormea mai bine. Cred ca ciocolata amaruie nu are cofeina, parca asa stiam, dar mie nu prea mi-a placut asa ca nu mai mancam deloc. CRISA: chiar vroiam sa te intreb, de ce zici ca ti-ar fi imposibil sa ramai acolo, ca si pe noi ne bate gandul sa plecam definitv. CGABY: cu somnul grea problema, nu stiu ce sa te sfatuiesc, ca si eu am avut probleme de astea. Ce pot sa-ti spun este ca de cand l-am lasat pe Razvan sa doarma singur in camera doarme mult mai bine, adica nu se mai trezeste noaptea decat daca il doare ceva. Asa ca foarte bine ca va mutati singuri. BIBI: multa sanatate mamei tale. IOANA: bine ca ai scapat si nu ti l-a mai rupt. oricum recuperare usoara. ISELIN: alune nu i-am dat inca ca nu prea are cu ce sa mestece, n-are decat 6 dinti, in rest mananca aproape orice. N-am apucat sa citesc tot. Revin. Magdone si Razvan (19.07.2003) [url="http://community.webshots.com/user/magdone2u"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...