Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (4)


Oana_B

Recommended Posts

Buna fetelor! Ralucule mesc pentru detaliile referitoare la gasca..am sa ii caut si eu prin Carrefour..e asa nostima...sper sa gasesc..sau macar ceva asemanator...mai ales ca acum..are niste toane in care ii place sa stea in patut..de unde pana acum parca aveam arici acolo si nu vroia decat la mine in bratica. Fetelor..voi cum v-ati obisnuit bb sa nu se mai trezeasca noaptea asa des..Ina se trezeste dupa baie la 12...apoi la 2, la 4-5..si apoi la 7..deci cam din 2 in 2 ore..eu o alaptez..deci nu ma poate inlocui nimeni..dar sincer tanjesc dupa un somn mai lung de 2 ore...so..poate aveti vreo metoda. Va pupicim, Ania & bebitza Ina http://community.webshots.com/user/anielast
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, nu prea am apucat nici sa citesc nici sa scriu cit as fi vrut pt ca am fost un pic cam stresata. Am fost luni la controlul de ochi cu bb si mi-a spus doctorita oftalmoloaga ca este posibil sa aiba nistagmus (o miscare necontrolata a pupilei stinga dreapta). Va dati seama ca sunt cam stresata. Am mai vorbit si cu alti doctori care mi-au spus ca este prea devreme sa-ti dai seama. Oricum daca stiti ceva despre asta va rog sa-mi spuneti si mie (am postat oricum intrebarea si ca subiect pe forum). Eu l-am pus pe bb meu in scaun de masina de la inceput. Apropo de constipatie, la primul baiat ii puneam supozitoare in fiecare zi ca sa iasa afara si a inceput sa se regleze pe la 4 luni cin i-am introdus sucurile de fructe Va salut si astept raspunsurile voastre daca stiti ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frosa, eu stiu ca e normal sa fie putin astigmatici in primele luni.. Si chiar ca m-as lua dupa doctorii care spun ca e prea devreme sa-ti dai seama, serios! Acum nu stiu ce criterii o fi folosit al de ti-a zis de nistagmus, da' copii mici mici au tendinta fireasca de a se uita in vf nasului sau cu un ochi intr-o parte si celalalt in alta.. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe informatii, asta am citit si eu prin carticele. Keep the faith!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ieri am lipsit de la apel caci nu prea am avut timp de net. Am fost in deplasare pe la mama, cu bebe in marsupiu. Tocmai cadeau primii fulgi de zapada si a fost asa placut...desi era cam frigulet. Astazi din lene, nervi si "asteptare de doctora care nu mai vine" nu am mai iesit afara. Am niste nervi...se pare ca sunt masochista pt ca nu-mi schimb doctora pediatru. Astazi bebelina mea face 3 luni si in mod normal trebuia sa vina doctora la controlul lunar. Am sunat-o de dimineata si imi zice ca nu stie daca vine, sa ajunga la policlinica sa-si consulte agenda si ca apoi ma suna sa-mi spuna. Cica daca nu vine azi, vine saptamana viitoare. Si stau ca fraiera si o astept si ea nici macar telefon nu da sa spuna ce face. Vroiam sa-i cer lapte praf. Cat timp este valabila reteta, adica in cat timp trebuie sa ajung s-o ridic? Stiu ca retetele de medicamente se pot ridica doar in 72 ore ca apoi expira. Bebelina mea iar s-a iritat la fundulet. Seara la baita nu avea nimic iar dimineata am gasit-o iritata rau cu rana supurand. Apropo, sa fie semn ca nu-i ajunge laptele daca ieri timp de 4 ore nu a facut nici pipi, nici kk? Stiu asta pt ca am lasat-o in fundul gol, infasurata in prosop ca sa-i treaca iritatia de la fundulet. Cu baita eu ii fac o data la doua zile la ora 10.30. Sper sa i-o mut mai pe la 10. Ii fac asa tarziu ca apoi sa manance si sa doarma pana a doua zi dimineata. Aniela, singura isi va face programul bebelina. E prea mica inca de program. Asa de des manca si a mea cand era mica. Frosa, bebelina mea tot "chiras" se uita. Mie mi s-a spus ca de pe la 3-4 luni isi corecteaza privirea si nu-i mai fug ochii aiurea. A mea deja la 3 luni pot spune ca nu mai are problema asta. Eu zic sa mai ai rabdare si nu cred sa aiba ceva. Cu ganguritul si a mea scoate niste sunete tare dulci: nghii, immm, baaaa, ihi. Eu o tot pandesc sa vad cand incepe sa rada in hohote, ca de mimat rasete se pricepe de minune. Cand ma vede e asa bucuroasa si nu mai poate de ras. Deja ma urmareste prin casa pe unde ma duc si e asa dulce cand se uita la mine cand ies din camera si plec incat imi vine sa ma intorc inapoi. De multe ori m-am intors si asa radea... Iulyp, am mai spus ca si a mea vomita foarte mult. Si mie mi s-a spus ca e normal desi o schimb uneori de raman fara bluzite. EU in permanenta o tin cu barbita la gat (cele cu spatele din plastic ca sa nu treaca lapticul prin ele). Subscriu la ce ai zis tu referitor la actul sexual. Aceeasi jena o resimt si eu la inceput dar apoi e ok. Cu cerceii, cu cat sunt pusi mai devreme cu atat mai bine pt ca au carnea mai cruda si nu ii doare asa mult. Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost cu BB la Dr. si mi-a zis refritor la constipatie ca ar fi bine sa faca zilnic si ca ea (adica doctorita) si-a stimulat baietii (are 2) cu termometru zilnic pana la 3 luni. Mi-a recomandat si mie acekasi lucru dar parca mi-e mila. Oricum, eu azinoapte la ora 24 i-am pus lui Damian o jumatete de supozitor pt. ca era super agitat si bine am facut pt. ca a reusit sa faca kk si s-a linistit. A dormit pana la 4 dimineata cand a papat cu ochii inchisi si s-a mai trezit la 10, am fost si afara 2 ore si a dormit non stop. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unde umblati fetelor? Afara cu bebeii ca-i fain! si noi am stat azi afara mult. Mai intai de la 11.30 la 13.30 iar pe la ora 16 am iesit iar si am stat pana la 17, iar acum bebe doarme dus, sper ca si la noapte..[;)] Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare mamici Georgiana si Kittie sunteti chiar tari cu emisia de gaze [:D] noi deocamdata dormim sa vedem daca nu cumva se scoala sa stam iar de veghe. Mai are rost sa va spun ca azi noapte pe la 2,30 a adomrit?? Nu cred [bang]Sunt din ce in ce mai convinsa ca a transformat noaptea in zi si ma tot uit in cartea lui Capraru daca gasesc ceva in sensul asta fuseram si noi afara de la 20 la 20,30 ca n-a mai vrut ii era foame si m-a mai chitait. frosa eu zic sa stai calma uite am sa-ti pun o poza sa vezi in ce hal se uita fi-mea cand am venit de la maternitate nu pot sa va spun ce radeam. Totul este absolut normal a mea si acum mai are momente cand se uita cu unul la faina si unul la slanina,[:D] dar nu imi fac griji. Mihaela tocamai am citit in Capraru citez: "cand sugarul este prea gros imbracat camera este prea incalzita si in lunile de vara mictiunile sunt mai rare si cu urini in cantitate mica. daca nr de mictiuni scade sub 5 in 24 de ore se va da sugarului sa bea mai mult" Am incheiat citatul[bis], daca ai cartea am gasit la pag 132 imi pare rau de dr ca iar n-a venit laptele se da pe o luna deci ti-l da acum pe luna decembrie e valabila toata luna numai ca tre sa te duci mai la inceputul lunii cam pana in 15 ca altfel risti sa nu mai gasesti. daca se scoala ii fac baie si nu mai adoarme la orice ora sunt hotarata ca azi nu am mai avut cand, am ajuns de afara am si hranit-o ca urla v-am zis. va pup si noapte buna Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

froda pusei poza cu fi-mea cu ochii in 7 directii e ultima adaugata se numeste a doua zi acasa sa-mi spui daca bebe al tau se uita mai rau sau mai bine fetelor sa radeti fara zgomot la poza aia ca-mi sculati fata [:D][:D] bye Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...