Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (4)


Oana_B

Recommended Posts

Buna fetele, Hai ca iar am lipsit zile la rand, motivat, ca am fost capiata. Incep prin a spune ca minunatia de lebada e primita. Pretenu' care mi-a dat-o e plecat din tara.Se intoarce Luni, il sun si va spun (a luat-o sigur din Buc si e fix aia de care zice Ralucule). Irina, Roandre, Biamar: multumesc ptr info referitoare la vaccin! Noi se pare k am luat o teapa ca am luat Engerix-ul separat si am dat pe el1 mil[bang][bang]Luni il trimit pe sotz cu samanta de scandal la farmacia respectiva! Multumesc fetelor care mi-au spus cam cum e programul lor de viata! Crini: iti tre cantar ca sa faci proba suptului- nu prea des ca e stresant dc nimeresti un supt la care bb nu are chef sa manance.Eu am cantar balanta (cel mai simplu) si pot fac binisor proba suptului: se cantareste bb-le cat mai dezbracat, fara pampers inainte si dupa masa.Eu stiu ca daca bagi lapte praf nu mai e mult pana la intarcare - fete nu va suparati pe mine; asa am auzit si eu.Am si eu tot felul de belele cu alaptatu' da' ma lupt cat pot.Am patit de doua ori saptamana asta sa mis e blocheze un san care de altfel curge f bine.Era umflat si tare ca piatra, nodulii erau de toata frumusetea; il masam si mulgeam si nu iesea nici pas.Chinul de pe lume pana am reusit sa-l fac sa curga. Irina: nici bb al meu nu e prea fericit cand sta pe burtica si nu-l fortzez.Il mai pun asa cand are colici cand oricum urla.La ochi il sterg cu ser fiz.Super utile indicatiile ref la reeducarea perineului.Stiam si eu de ele dar mi-era frica sa le aplic.Dc la voi a mers ma apuc si eu. Iulyp: bebe al meu vomita®urgiteaza la greu.Drept ptr care mai tot timpul il tin cu barbite si am in permanenta in preajma servetele (batiste) de hartie ca sa sterg pe unde imprastie el.Pana acum a marcat hainutzele lui, hainele mele, patutul lui, patul meu, mi-a vomitat in sutien[:D], in papuci, covoru' e plin...Astept si eu sa i se maturizeze stomacelul si pilorul (cred ca asa-i zice la "dopul" stomacelului sau cel putin asa am proceput eu de la doctor).Nici noi nu avem doua zile la fel.Chiar ca ma gandeam ca avem un program vraiste dc ce avem noi se chiama program.Poate cand o mai creste.Si p mine m-a durut locu' la controlul gyneco.Sper sa nu se repete senzatia si cand m-oi apuca de [xinpat]. D-abia v-am citit, poze iar nu am vazut, halal... Va pup, Cristiana si bebe Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai ca am incheiat intr-o nota cam pesimista dar e doar din cauza ca sunt inca marcata de necazu' cu sanul blocat...Voi ati patit asa ceva? Frosa si eu stiu ca bebeii mai pot "plimba" ochisorii si se pot uita crucis pana pe la 3-4 luni. Pentru siguranta cred ca ar trebui sa consulti mai multi doctori.Iti doresc sa te linistesti repede! Kittie: credeam ca-s singura care face ture prin casa cu bebe urlator in brate! Oricum al meu parca are senzori: adoarme lemn in timp ce eu fac santz prin camera cu el in brate si simt ca ma lasa spatele si cedez nervos[bang]; ei, si vreau si eu sa ma asez macar ca omu pe scaun.Face ochi imediat. Pleeec ca s-a trezit.. Pupaciuni,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele georgiana e un dulce Damian! in ultima poza se pregatea de un plans... azi noapte fetelor ne-am culcat la 5 dimineata, am vazut toate filmele si emisiune posibile de pe toate canalele, simteam ca nu se mai termina cu noaptea odata iar azi surpriza de la 3 nu am mai dormit asa ca la 8 i-am facut baie acum doarme sper sa fie somn de noapte, daca nu imi iau campii ca sunt obosita moarta in rest multumim lui Dumnezeu suntem bine, dar ziua nu sunt prea activa pt ca atunci reusesc si eu sa dorm ceva. va pup si noapte buna Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma infiintez si eu la raport! Am luat in greutate in 2 luni 2,3 kg si 11 cm lungime! Problema este ca am facut vaccinul de 2 luni acum 2 zile si o tragem rau de tot! A facut Sorinel al meu febra 38,5 si a fost atat de agitat... ca sa nu mai vorbesc de reprizele de urlat (ca plans nu mai era ala) de la pranz pana la 10 jumate seara[bang][bang][bang]. Ca sa nu mai zic ca i-a decalotat doctorul fortat putulica de-mi venea sa-l iau la bataie, nu alta! Azi n-a mai facut febra insa l-a apucat o tuse zdravana, de ne-am infiintat de urgenta la policlinica. Sa vedem acum efectele tratamentului. Mi se rupe inima cand il vad asa micut si neajutorat!...[V] Mada, aceeasi problema a avut-o si Sorin, dormea ziua la greu iar noaptea aveam program de patrulare. Insa nu l-a tinut decat cateva zile si si-a schimbat singurel programul. Cat despre baita eu ii fac intre 18,30 si 19,30 cum se trezeste el. Nu cred c-as mai fi eu in stare sa-i fac baita la 10 seara!... Deocamdata atat si ma rog sa avem parte de o noapte linistita ca altfel... ajung asa[zz]. Pupici la mamici si la bebei[pup][pup][pup] Ionela si Sorinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma primiti si pe mine pe lista???... avem si noi un dovlecel de octombrie...nascuta pe 21 octombrie in Pittsburgh, PA(Pennsylvania), USA - Lia Marie Bayne- 2750g si 47 cm la nastere , 4025 g si 52 cm la o luna....O alaptez, avem colici si nu dormim noaptea -sfaturi?[mamica]-cam asa si fata mea- cand e la mamica in brate -ingeras, cum o pun in patut cum se trezeste si incepe plansul/si am vazut ca nu suntem singuri... ...dar cu toate astea e cel mai scump bebe de octombrie din toata Pennsylvania... cele bune la bebitii de septembrie si octombrie,si somn linistit la mamici ana maria http://community.webshots.com/user/anababa100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici! Hop si io la raportul de seara ! Bebelina mea se face pe zi ce trece mai cumintica dar asta numai daca stau langa ea si povestim cat e ziua de lunga[:D]. Mai nou ii place cu jucaria zornaitoare da din manute si picioruse si e toata un zambet. Noaptea dormim destul de bine cam vreo 6 ore da asta numai dupa 12 iar ziua cateodata are chef de nani cate 2-3 ore sau in reprize de 10 minute . He he am uitat de noptile albe si de plimbatu prin casa [:D]. Cred ca nici colici nu mai are ca altfel urla de ma stiau toti vecinii . cam pe la cate luni nu mai regurciteaza ca acum mai nou arunca numai zeru si una doua trebuie schimbata .... pupici si o noapte linistita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca toata lumea doarme. Eu nu am somn si mai stau pe net, bebelina doarme fara griji. Mari74, am inteles ca pe la 1 an inceteaza cu regurgitatul. Acum depinde si cat de mult scoate afara. Stii ce zic eu cand bebe scoate zer afara? Ca pastreaza untul si zerul il arunca ce nu e bun. Anamari, bine ai venit in grupul nostru si pupici multi bebelinei! Ionella3003, tinem pumnii sa se faca repede bine Sorinel. Pupici multi si pt el! Cristia, cu sanul blocat a patit-o Eliana. Vineri am vorbit cu ea si a zis ca a reusit sa-l deblocheze. I-a dat doctorul antibiotic si i-a zis sa-si puna comprese cu rivanol pe san. Aaaaa, si sa puna fata mai intai sa incerce sa pape de la sanul ala si apoi de la cel bun. Mada, ce m-a distrat poza cu bebelina ta care se uita stramb....lol....tare dulce e. Asa si a mea se uita dar acum vad ca nu mai are problema asta. Merci mult pt raspunsuri. Ideea e ca nu era nici gros imbracata (era in fundul gol) si nici foarte cald nu era in camera. Eeee, poate i-a fost rusine sa faca in prosop...lol. M-am linistit, ca astazi a tot facut pe unde a apucat. Cred ca trebuie sa joc la LOTO ca sigur am noroc la cat de mult a facut pe mine. Cu laptele sa vedem cum fac. Luni am stabilit sa ma duc la o alta doctorita pediatru sa o intreb cum pot sa ma transfer de la asta de acum. Georgiana, l-am vazut si pe Damian. E un pitic dulce! Stii ce? Asteptam mai multe pozici! Pupici si o noapte linistita in continuare! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roandre, nu esti singura-dar aici e numai 6.30 pm... ca mi-am adus aminte-baiatul meu mai mare, alex a avut o iritatie foarte rea- are si acum cicatrice de la ea. a facut-o de la crema pentru iritatii(nu mai stiu ce se gaseste acum in tara, dar se pare ca unii bebici sunt alergici la cea cu oxid de zinc-alba- asa ne-a spus doctorita)...asa ca in loc de creme am folosit ulei de floarea soarelui...il pui intr-o sticla si il fierbi la bain-marine...la Lia folosim A+D -cred ca se gaseste si in Romania desi nu special pentru bebei-trebuie intrebata doctorita daca e ok de folosit.Lia se irita dar nu rau cu toate ca sufersa de diaree... ana maria http://community.webshots.com/user/anababa100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamari merci de raspuns. Bebelinei mele vad ca ii face bine doar crema de la Nivea cu oxid de zinc. Astazi de abia se mai vedea urma de la iritatie. Cred ca o s-o folosim numai pe asta in continuare. De ulei am azuti si eu ca e bun, am chiar si o sticluta cu ulei fiert dar nu l-am folosit. Eu ma duc sa ma culc, nu de alta dar nu mai e mult pana se trezeste bebe. Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...