Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (4)


Oana_B

Recommended Posts

Salutare mamici, Kittie sa ma scuzi te rog ca ieri tu erai ametita de plansetele copilului si io-ti scriam de alte alea...Ma bucur ca acu' se linisti!Dc nu a functionat rosia baga si tu niste miere..Saru'mana pentru sugestiile privind pozitia la alaptat.Ai dreptate: nu mai am cum sa-i tin mana intre picioruse si nici nu mai e nevoie sa sustin mereu sanul cu mana.In rest lipeala de burta mea merge perfect (adica minune mare a si ragait copilu' de cateva ori!).Si eu am bagat computador cat era bb in burtica la greu ca asta-i jobu' da' bag de seama c-am uitat[alcool] de ma ingrijorez acum.Am uitat sa-ti multumesc ptr lamurirea pb inbox-ului! Nu vedeam de nas![;)] Multam tuturor fetelor ptr parerile referitoare la [xinpat].Dc va mai vin idei si faceti expetiente noi va rog bagati impresii ca ajuta! Mina si Roandre: scuze de pisalogeala: tre luate ambele vaccine Engerix si Infanrix? Sau e unul si acelasi? Help ca sunt in ceata si se apropie termenu de vaccinel.Multumesc anticipat![flo] Ralucule: mai sa stii ca si eu am gasca de aia de care zici tu - imi place totusi sa cred ca-i lebada[;)]; ma rog nu conteaza, ideea e ca-i nemaipomenita si bb o iubeste, vorbeste cu ea si ce-i extraodrinar mai si adoarme!E super! Ma gandesc chiar sa-i pun un transformator ca sa nu mai trebuiasca sa-i schimb bateriile.Pana acum nu le-am schimbat dar cred ca va fi nevoie in curand ca e solicitata la greu! Roandre: si baiatu meu face niste cojite la sprancenute chiar dc in rest are o piele f curata.Pana acum nu i-am dat cu nimic; asteptam sa treaca de la sine. Elyanne: si eu am avut pb asta cu blocajul unui san.L-am masat si muls cu mana (pomba nu functiona la fel de eficient) ca sa-i desfund canalele. Multa vreme am dat bb-lui sa suga la o masa mai intai din sanul cu pricina (10-15 min) si apoi din celalalt.Tre sa masezi sanul cu degetul mare (tragi de la baza catre aureola) si apoi mulgi (presezi aureola intre degetul mare si aratator si vertical si lateral - of ca nu ma pricep prea bine sa explic!).Si tot asa: masaj si apoi muls aureola.In caz ca nu merge si nu merge mergi la maternitate ca te ajuta ei.Pe mine acolo m-au luminat. Mai fetelor cum va gestionati voi timpul? Eu zau ca abia gasesc timp ptr spalat hainutzele lui bb.Deocamdata nu am grija mancarii ca ma ajuta mama dar chiar si asa sunt cu timpul in pom si pumul in are vorba aia ca in unele zile (azi de exemplu m-am spalat pe ochi abia pe la pranz...[V]Ca bebe am meu fuse agitat.Ca ma uit la voi ca aveti timp sa intrati pe net; la mine e un lux - poate si din cauza ca tre sa ma rog ceva de calculator sa se conecteze, dar asta e o alta problema.Deci cum va descurcati voi cu timpul? Si inca ceva: va ajunge somnul? Mie una 6 ore de somn marturisesc ca nu-mi ajung.Nu va ganditi ca vreau sa ma umflu de somn dar tanjesc si eu dupa niste amarate de 8 ore regulamentare. Va pupacesc, Cristiana si bb Andrei (nascut 29.09.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ca tot ziceai Cristia de 8 ore de somn cred ca alea nu ne sunt date pentru mult timp de acum incolo... Mara mea doarme destul de bine noaptea( ieri noapte de la 9pm la 5.30am) si pentru aia eu m-am culcat la 11 ca sa stau cu al meu sot sa facem conversatie, apoi sculat din ora in ora ca dormea bine, fara zgomote si ma trezeam sa vad daca-i ok...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristia, cand cumperi Infanrix-ul iti da automat si Engerix, iar 1.210.000 costa impreuna.Se face fiecare in cate un piciorus. Roandre, Dani meu a facut la fel si dr a zis ca sunt cruste seboreice.Mi-a dat si o reteta, dar pana sa i-o iau i-a trecut de la sine... Mai fetelor, bebelusilor vostrii le place sa stea pe burtica? Lu' Dani meu nu-i place deloc. Oare are vreo' influenta pe mai tarziu ca nu prea sta acum? Sa-l oblig chiar daca plange? Voi le mai stergeti ochisorii cu ser fiziologic sau doar cu apita? Pentu cele care se tem de "prima data dupa" va incurajez eu: nu m-a durut deloc, numai ca prima oara eram cam larga(scuzati limbajul direct), dar am facut exercitii pt. muschii pelvisului si mi-am revenit complet. irina si BB Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor bebelina mea dormit astazi cam toata ziua. Acum doarme iar de la 6 si vad ca nici de foame nu se trezeste. Sper sa nu facem noapte alba din cauza asta. Multumesc pt raspunsurile legate de cojitele de la sprancene. Ideea e ca nu le are de mult timp. Am mai dat-o si eu cu crema cu galbenele si ii trecea pe moment ca a doua zi iar aparea. O s-o intreb totusi si pe doctora cand vine la control. Cristia, exact cum ti-a spus si Irina, amandoua costa 1210000 lei si se face cate unul in fiecare piciorus. A fost atat de discret punctuletul de la intepatura incat nici nu vedea. Tare m-am chinuit sa-l gasesc sa ii arat si lu tati unde i-a facut injectii doctora. Referitor la gestionta timp eu am destul timp liber pt ca bebelina mea doarme destul de mult ziua. Ideea e ca eu sunt cam lenesa si nu prea am chef de nimic. Somn de 8 ore....hehehe, si aici stau bine ca mai in fiecare noapte am parte de asa ceva. Dorm cate 7-8 ore legate, ma trezesc pt 45 minute sa-i dau sa manance si apoi mai dorm inca vreo 2 ore cel putin. In prima luna somn mai lung de 2 ore nu aveam, dar acum recuperez cu varf si indesat. Irina piticuta, eu ii mai sterg ochisorii in fiecare zi cu ser fiziologic pt ca am in permanenta pe noptiera o fiola deschisa pt ca ii tot curat nasucul. Si cum folosesc discuri demachiante mi-e chiar mai comod decat sa ma duc sa iau apa....v-am zis ca sunt lenesa! Pe burta nu sta frate de nici o culoare. Plange pana nu mai poate. Am citit eu in revista ca e bine sa stea pe burta ca sa-si intareasca muschii gatului, spatelui si bratelor. A mea puturoasa din fire, daca o pun pe burta sta cu capul numai in partea dreapta , plange si isi mananca de nervi pumnul. Mina, eu nici nu ma gandesc sa o dezvat de suzeta. Si asa in ultimele zile nu prea a mai vrut-o nici cu glicerina pe ea. Bomba de microbi?!? Eu cred ca sunt o mama mai denaturata pt ca nu imi fac asa mari griji de microbi si alte alea. Daca isi baga manutele in gura dupa ce se freaca de lengerii, jucarii, daca baga in gurita bluzite, barbite, jucarii nu e cam acelasi lucru? Eu o las ca sa devina imuna sa nu fie un copil sensibil. Eliana bine ai revenit si sper sa rezolvi problema cu sanul. Incearca sa faci un dus cu apa mai calda si apoi sa mulgi sanul. Va pup Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebelina mea cum ma prinde pe picior gresit cum trage o privire la TV, intr-o zi chiar am gasit-o cu gatu intors ..nu stiam io de ce sta asa cumintica ! Cristia daca am noroc sa doarma bebelina vreo 2-3 ore la pranz atunci am timp de curatenie si de net [:D] daca nu il astept pe al meu consort si sta seara cu ea iar io ma ocup de bucatarie ,intins rufe ,calcat... Ce bine de tine ca ai ajutor de la mama ta! o noapte linistita! mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crini, eu zic ca in aceasta perioada, cantarul este indispensabil. Eu il cantaresc pe Damian in fiecare duminica si pt. ca doua sapt. la rand mi-a luat in greutate 70 g, respectiv 160 am trecut si pe lapte praf (dupa multe incercari am ramas la BEBA de la Nestle ca altul nu i-a placut piticului si a zis si Capraru ca e ok) si abia astept cantarirea saptamanala. Baiul mare e ca desi incerc sa-i mai dau si san si el ar mai vrea, se pare ca sanii mei produc doar zema lunga. De catre ori ii dau san dupa o ora ii este foame, daca ii dau cu biberonul doarme cate 4 ore. Referitor la scosul afara, tot Capraru mi-a zis ca putem iesi atata timp cat nu este ceata densa si temp. Mai mare de -4, -5 grade si MUSAI cand ninge. Mi-a recomandata (a subliniat chiar) sa nu-i punem lui Bebe fular la gura. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele! azi umblaram prin carrefour si acum evdent ca nu dormim si eu sunt ca obosita. georgiana ce ma bucur ca a zis Capraru fara fular nici eu nu ii pun maraie fug Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebe a facut baita si doarme de la 11.30. Georgiana, ai renuntat la Bebelac? Nu ii placea? Referitor la steriletul Mirena ce ai auzit? Pana la urma il pui pe asta? Mari74 si bebelina mea se uita la TY. Ii place la nebunie sa se uite, mai ales la lumini si culori care se tot schimba. Pupici si un somn cat mai lung! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor, Va scriu si eu in sfarist ca am fost cam dusa cu pluta in ultima vreme de atata nesomn si jocuri nocturne cu Alma mea. Maine mergem la controlul lunar. Asa ca maine o sa avem si noi ceva noutati. A, sa va zic of-ul meu: Alma trebuie sa primeasca in decembrie 3!!! vaccinuri (DKTP- impotriva:difteriei+tusei magaresti+tetanusului+poliomelitei; HIB-Haemophilus Influenzae B si Hepatita B). Ei, de parca primele doua nu erau de ajuns, mai ales ca toti copilasii mici cunoscuti de mine au facut febra de la ele. Ce ma intriga pe mine e ca ea o sa primeasca si vaccinul impotriva Hepatitei B deoarece eu (mama) vin din Romania. Nu inteleg care e faza aici, deoarece nu sunt singura care a calatorit in Romania in ultimii 2 ani si jumatate de cand sunt aici, ci toata familia sotului (parinti, matusi, veri).Si Romania nu e o tara cu un factor de risc asa de ridicat. Si aici, in Olanda, chiar cunosc persoane care au avut boala asta, chiar socrul meu. Eu sunt foarte revoltata, la fel de revoltata ca de fiecare data cand a trebuit sa-mi fac teste TBC (de cinci ori de cand sunt aici). Dar asta e, atatea cunosinte au oamenii pe aici se pare.Cred ca e mai simplu sa zica: "tot ce nu e Europa de Vest e rau si periculos". Sorry ca m-am lungit cu treaba asta. Ma gandesc insa si cu mare groaza la reactia Almei, deoarece la nastere i-au intepat de 8 ori piciorusele in 24 de ore sa ii testeze glicemia deoarece era asa de mare la nastere. Si mi-a trebuit aproape 1 luna sa o fac sa inteleaga ca dezbracatul si schimbatul (desteptele de asistente o intepau in piciorus pe masa de infasat din salon si operatiunea se desfasura intotdeauna deodata cu schimbatul scutecului)nu inseamna durere si sa nu mai planga asa sfasietor.Acum stie ca de fiecare data primeste pupici de la mami pe picioruse si nu o intepatura. Si Alma arata interes vis-a-vis de televizor.Este, de altfel, foarte receptiva la tot ce o inconjoara si aude. Zambeste foarte mult si noi ne topim de dragul ei. Se joaca deja cu o mingiuta, softball, care face zgomot. Daca i-o pun pe piept o da cu o manuta la cealalta si inapoi si rade cand face treaba asta. Fetelor, se pot pune filmulete pe Webshots? Ca eu am niste filmulete scurte cu Alma si as vrea sa le pun undeva la vedere[:D] Je m'en vais/carevasazica eu ma "car" de pe aici[:D] ca sa trag un puisor de somn pana nu se trezeste mademoiselle. Pupici tuturor, Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AJUTOOR!!! Daca se constipa bebeii ce le dati? Damian de cand nu mai papa titi nu prea mai face kk si se screme, emisia de gaze (vedeti ce finut ma exprim?[;)] ) este mult mai puternica si nu prea as vrea sa umblu tot la 2 zile cu termometru la funduletul lui Mihaela si eu vreau sa pun Mirena dar nu stiu daca dupa cezariana il pot pune atat de repede. Dr. meu a zis ca da dar astept si alte pareri Cat despre Bebelac, am renuntat ca nu prea ii placea piticului Despre oprirea secretiei lactate ce stiti? La mine curge doar zer si as vrea sa opresc producerea lui dar nu stiu cum. La Ioana (acum 6 ani) am luat niste pastile dar nu mai stiu cum se cheama iar ieri am fost la farmacie si am intrebat de asa ceva iar farmacista s-a uitat stramb la mine , cica nu ar exista asa ceva. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...