Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (4)


Oana_B

Recommended Posts

Buna fetelo! Noi am fost destul de cumintele..insa am dat de alta belea...Inutza e constipata tare, cred ca de la ceiucul anticolici..i-am dat ceai cu fenicul de la Milupa...a fost tare bun pt colici..dar acum nu mai stiu ce sa ma fac cu ea din cauza constipatiei...de abia reuseste sa faca..la inceput cu termometrul in fundulet..si acum i-am bagat si supozitoare cu glicerina..voi ati patit asa ceva? Cristia sau Ralucule..va rog spuneti-mi si mie despre ce fel de gasca sau lebada este vorba si de unde ati luat-o...ca as vrea sa ii i-au si eu Inutzei..mai ales daca ziceti ca e asa stimulativa pt bb. Si noi avem problema cu sprancenutzele..si eu am inceput sa-i dau inainte de baie si in timpul zilei cu unguent de galbenele luat de la plafar..si functioneaza..se moaie si se curata bine..si pe fata o spal cu ceai de galbenele. Apropo fetele...voi pe la ce ora faceti baita la bb-ei? Pupici, Ania & bebitza Ina http://community.webshots.com/user/anielast
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Danyce si aici se fac vaccinurile pe care le-ai enumerat tu intr-unul singur deci si impotriva hepatittei B si pt ca Sofia a avut apa la plamani a mai primit un vaccin in celalalt piciorus deci 7! Eu zic sa nu ti faci probleme de genul ca venim din RO asta e rutina pt toti bebelusii! pupici! mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele care au probleme cu bebeii onstipati, cum se manifesta constipatia? bebe nu face kk in fiecare zi si cand face e tare sau e tot moale? La noi nu face in fiecare zi dar cand face (ajutat de termometru sau supozitor) este moale adica normal. Asta inseamna ca nu e constipat? Sa incercam cu ceai de musetel? Eu parca nu i-as da musetel Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Timea, Iti multumesc mult, nu stiam de crizelel de crestere si sper sa fie asta mai ales ca nu a luat cat trebuie in greutate ultima saptamana-recupereaza acum probabil!! Cristia-se iau ambele vaccine Infanrix care costa cam 1300 si engerix care costa cam 400. Ele se fac separat.Eu trebuie sa i le fac pe 9 dec si atat mi-a zis dr de familie ca sunt ca pret. Vad ca voi le-ati gasit mai ieftin. Unde? Irina piticuta-eu ii sterg ochii cu ser fiziologic in timpul zilei ca am avut conjunctivita, iar la baita o spal cu apa din cada in care pun putin gel sampon sanosan si apoi clatesc bine cu apa la sfarsit. Si inca o intrebare-exercitiile pt muschii pelvisului-cate pe zi , cat de des??? GEorgiana-mai bine nu lua pastile pentru san ca se vor opri de la sine-da de ce nu te mulgi sa-i mai dai si picul ala de zer de la tine??chiar daca e putin ii poti completa cu lapte praf? Danielas-baita pe la 8-9 in functie de alaptat-sa fie asa intre mese-nici cu bruta plina sa nu regurgiteze nici cu foame ca urlaaaa am pus si eu poze-www.community.webshots.com/user/bia1mar va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Da, si eu vreau sa stiu ce e cu gasca sau lebada. Ca noi avem acum un carusel care se intoarce cu arc si canta vreo 3 minute, dupa care iar trebuie intors.... mi-au amortit degetele. Georgiana, ai dreptate cu emisia aia de gaze, de cand am trecut pe alimentati preponderent artificiala si Costin trage niste.... emisii de gaze mai ceva ca un om mare [;)]. Insa de constipatie nu ne putem plange, sper sa nici nu fie cazul. Fetelor, cine zicea ca foloseste pt bebe un biberon Chicco Primigiorni? Ca am ceva de intrebat.... ala de l-am luat eu era fara prospect [bang] ca asa e norocul meu. Mihaela, ai dreptate cu suzeta, si eu spuneam la fel, si inca mai zic ca decat sa-si bage toate alea in gura mai bine suzeta care de bine de rau poate fi fiarta, dar sunt f stresata de medicul pediatru si cel de familie care ma tot bat la cap ca ce tampenie cu suzeta asta. De aia-s asa derutata desi sunt destul de constienta ca nu prea am cum scapa de ea, ce sa fac, sa las copilul sa urle? Ei, probleme de mamici stresate..... Iesiti la plimbare azi? Mie mi=e tare urat de vremea de afara, dar cica nu ar fi prea frig, asa ca astept sa se trezeasca printesul, ne infofolim si o taiem putin. Poate azi imi iau si manusi ca sa-mi si tihneasca plimbarea. Pupici pentru voi si puiii mici Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut mamici! Sunt speriata tare, tare. Va rog mult, pe cele care stiti, sa imi raspundeti! Aseara, pt a doua oara i-am dat lui Sarah pe cap cu ulei de masline pt cojite. Prima data a fost ok. Dar, de data asta... Aseara, dupa o jumatate de ora am spalat-o pe cap. si nu am mai curatat-o ca mi se pareau tari totusi cojitele. Acuma, ma apuca harnicia si in timp ce o alaptam am inceput sa o curat cu un piaptan. La suprafata cojitele sunt tari, dar se iau, dupa ce se iau insa lasa un lichid care se lipeste de maini si i se incleiaza in par. Am si zgariat-o saracuta de ea![bang][bang][bang] Voi ati patit? Ce sa fac? Sa o las cu capul gol sa se usuce? Sa o spal pe cap? Sa o curat cu un tampon cu apa? Poate sa aiba legatura cu faptul ca am nascut-o cu aspirator? Pliiiiiiz!!!! Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alma are 4940g si 58 cm si reactioneaza super la toate si are muschiuletii foarte bine dezvoltati, ea progresand foarte rapid in comparatie cu alti bebelusi de varsta ei.Asa a concluzionat medicul azi. Mari74, sa stii ca nu ma ambalam asa daca nu imi scria in scrisoarea primita cu cartuliile ce trebuie sa le iau cu mine la vaccin ca "vaccinul impotriva hepatitei B se administreaza bebelusilor ale caror mame vin din anumite tari cu factor de risc, etc."Pe mine chestia asta m-a enervat, nu am tras eu de una singura concluzia asta si crede-ma ca pricep mai bine olandeza decat multi olandezi ca nu degeaba le traduc manuale tehnice in limba lor[:D]Si am si fost trei oameni care am citit pe rand scrisoarea (eu, sotul si socrul) si toti trei am fost la fel de enervati.In plus, vaccinul impotriva hepatitei B e unul aparte, nu e combinat cu celelalte aici. Revin ca ii mai trebuie sa papa si fug la ea. Pupici, Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si bebici Irina cum ai facut exercitii pt pelvis ca vreau si eu sa fiu ok inca nu am inceput+[xinpat] dar voi incerca in curand ca nu mai rezista al meu sot "saracutu". Kittie am incercat sa ii dau in gurita dar nu prea merge fie intoarce capul si ii vin pe fata fie imi da cu manutele peste si curg pe unde apuc. Debridat mi-a dat sa ii dau 3ml/zi. Fetelor sunt tare ingrijorata ca gaza mea "vomita" de ff multe ori si dr a zis ca ar trebui maxim o data pe zi oare de ce? A zis ea ca o sa imi dea ceva si a uitat trebuie sa o sun din nou. Voi ce fel de suzete le dati ca a mea chiar nu vrea nici una ori ce as face eu nici nu o primeste in gura. De dormit noaptea nu prea doarme se trezeste la 2 ore sa pape si eu sunt cam chiauna iar acum mai nou ziua vrea si la o ora dar o mai duc cu zaharelul cat pot, eu o tin la san pana adoarme si scapa ea sanul cam 20 min. Ieri am scos-o putin afara si am inghetat eu noroc ca am imbracat-o mai bine daca e asa de frig chiar nu o sa raceasca mai ales sa nu le pui nimic pe fata pana acum am folosit o batista dar trece totul prin ea de aceea mi-a fost teama ca dupa ziua de ieri sa nu fi prin aer la plamani ca asta eram. Acum doarme de ma minunez are 2 ore jumate si nu se trezeste oare cand isi face si ea un program? Spunea cineva cum ne organizam timpul eu chiar daca am pe cineva in casa sa ma ajute parca nu mai am timp nici de mine nu stiu de ce am senzatia asta ca nu pot sa fac nimic parca sunt legata. Voi luati bb cu voi la cumparaturi ca eu una am plecat in weekend si am stat cu sufletul la gura ca urla de numa a trebuit sa ii dea lapte praf ca sa taca. Am postat si noi pozici noi de la botez. http://community.webshots.com/user/danina120 Va pupicesc pe toate pe mai tarziu Danina si Lady D (Diana)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona , nu mai cuata cojitele ca le iei cu tot cu pielea de la suprafata si ajungi sa ii faci mici rani de aceea apare lichidul acela! VEzi cum ii merge cu uleiul de masline. SI a meaare cojite nu in cap, ci pe toata fata si decolteu-i-am dat cu ulei de masline si i-a mers un pic mai bine dar nu mult. Acu de o zi i-am dat cu putin garmastan crema mea de san si merge ceva mai bine. Da sa vedem daca trec de tot!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...