Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (4)


Oana_B

Recommended Posts

Aha, si despre suzeta.Danina, eu am auzit la niste prieteni ca l-a invatat pe junior punand cateva picaturi de sab simplex pe ea. Solutia asta am adoptat-o si eu cand nu mai vrea sa suga si stiu eu ca mai trebuie (pe ca eu sunt stressata sa manance macar 100ml) si pun cateva picaturi pe tetina. Si merge!!! Mie dr. mi-a spus ca decat sa-si manace degetelele, mai bine ii dau suzeta. Pe mine ma scoate din multe incurcaturi minunatul obiect. E drept, ma si baga in altele, cum ar fi atunci cand si-o scoate singur din gurita si incepe sa urle dupa ea. Dar una peste alta, eu sunt adepta suzetei. irina si BB Daniel http://community.webshots.com/user/irinaciurla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna fetele! iulyp ti-am zis ca ele sunt surori!!! S-a culcat la 9,30 dimineata treaza fiind de la ce ora?? Aseara, de fapt azi-dimineata la 4,30 ne-am culcat, sincer va spun ca imi venea sa-mi dau palme de oboseala si ea era fresh ca niciodata. A mai si marait un pic, niste mici colici, ideea e ca n-a domrit. Era treaza de pe 6 seara, parca nici nu mai stiu exact.Azi evident ca a dormit toata ziua si eu pe langa ea. LA 8 seara cand toti copiii cuminti fac baita si se culca noi am iesit ca 2 flori afara[il]. Am stat vreo 40 de minute am venit a papat si acum chipurile doarme ma mir si nu stiu cat va tine treaba asta. Mie nu imi e somn ca de azi am cam recuperat. Crini eu nu ii dau completare lapte praf si lapte muls de la mine, dar iti spun sigur ca ii poti da lapte praf dar numai dupa ce a supt de la tine din ambii sani si vezi ca inca ii e foame. Prietena mea are o fetita mai mare cu o zi ca a mea a avut la un moment dat nevoie sa-i dea coompletare i-a dat parca o saptana seara si acum au revenit la san complet. Deci se poate. Pt constipatie Georiana cel mai bine ori ceai de musetel ori de colici ca si ala are musetele ori baby drink. Eu v-am mai spus nu sunt de acord cu stimulare cu termometru nu stiu de ce, dar mie mi se pare de-a dreptul barbar, pe bune. Mai bine supozitor Am reusit sa spal vreo 3 masini maine tre sa calc, mancare nema vorba unei prietene se misca freonul liber prin frigder... Vad ca vorbiti de cojite in caput si eu am vazut de vreo saptamana ca are si chiar ma gandeam sa va intreb ce-i cu ele, dar nu i-am facut nimic, o sa o dau si eu cu ulei sa vedem ce se intampla. Ma duc sa mananc si poate apuc sa ma culc Va pup Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Irina o sa incerc oricum asa pt mine. In legatura cu suzeta sunt tare curioasa daca merge ca i-am pus de toate pe suzete dar la Sab nu m-am gandit. Mie la fel mi-a zis pediatra ca daca il alaptez nu e nevoie nici ceai sa ii dau dar eu tot incerc ca nici pe asta nu il vrea cat despre cerceii cu cat ii pui mai devreme cu atat simte mai putin mie imi pare rau ca nu i-am facut din maternitate gauri ca ne-a rugat dar atunci mi-a fost frica de goguta ce sunt si acum vreau sa ii fac, sper sa gasesc pe aici pe langa mine. Acum ma duc sa ii dau sa pape ca aud un marait. Noapte buna! http://community.webshots.com/user/danina120 Danina si printesa Paula-Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

timea eu i-am facut gauri in a 3a zi de viata in maternitate, pt noua mama ne-a facut tarziu cred ca pe la 10 ani si nu vroiam asa. Am zis ca daca nu ii fac in spital nici nu=i mai fac ca eu nu ma duc cu e asa o chinui. Asa n-am vazut n-am auzit, am luat=o cu cercelusi eu zic sa-i faci cat mai repede ca si durerea e mai mica danina eu am 4 modele de suzeta am tot incercar sa i-o dau ii pun sab si,plex sau glicerina boraxata le linge si apoi le scuipa cat colo cu o mana scriu cu una ii dau ceai ca avem si colici ca n-am avut ce face si am mancat rosii crude noapte buna Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, ceaiul de fenicul de la Milupa constipa intr-adevar si eu am inceput sa-i dau ceai de musetel natural (deci nu instand). imbunatatirea a fost ca face kk totusi 1 data pe dar f. mult si bea uneori si 200 ml. pe zi. daca sunt constipati, incercati le dati ceai cat mai mult... chiar si in loc de lapte... oricum eu am ajuns la concluzia ca daca date 1 data pe zi nu e constipatie ci e normal cata vreme bea lapte praf. Intrebare - de la ce varsta putem pune bebelusii in scaunul auto? e adevarat ca la inceput trebui sa stea doar maxim. 30 de minute intr-un astfel de scaun? multumesc dixie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EU AM LUAT GASCA AIA SAU LEBADA CE O FI DE LA UN MAGAZIN DE JUCARII, DIN AACHEN..... CUM ARATA? E O CHESTIE DE PLASTIC CARE LA BURTA ARE UN GEMULET SI ACOLO IN GEMULETUL ALA SUNT 2 PUISORI CARE SE LEAGANA PE UN NOR, APOI MAI SUS ARE CA NISTE ARIPI SI ACOLO LA ARIPILE ALEA ARE BUTOANE DE II REGLEZI MUZICILE SI INVARTELILE PE ACOLO, MAI SUS VINE CAPUL, CARE ARE O PALARIE, CAPUL LUMINEAZA SI TOT DE LA CAP, ACOLO LA PALARIE ARE IAR UN GEMULET ASA PRIN CARE IES LUMINI COLORATE SUB FORMA DE STELE. DE CIOC IS AGATATE 3 PASARI CARE SE INVART. CE FIRMA ESTE? VTECH II ZICE LA FIRMA. www.vtech.de si ii zice sternelichter mobile No mai multe nu mai stiu sa va zic. Si eu ii dau ceai de la HIPP si nu s-a constipat caca face tot o data pe zi cum facea si inainte, si tot asa o pasta mustar Mai nou avem program de strigat, daca nu ma vede langa el incepe de ma striga, ca nu e planset sau maraiala.... Azi a trebuit sa il suflu toata ziua, nu am facut nimic... putoarea de mine ....... ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele am si eu 2 probleme mari. 1 imi varsa la greu, imediat dupa masa la 10 min. si tot asa chiar si la juma sau o ora juma si o tine tot asa. Am ajuns sa nu mai am cu ce sa o imbrac. Eu stiu ca e normal sa verse si un timp nu mi-am facut pb. dar acum parca varsa des si mult rau. Toata lumea imi zice ca-i normal dar sincera sa fiu nu mi se mai pare normal. 2 vua va plang bebeii fara motiv? Pur si simplu e proaspat schimbata, mancata varsata si iar schimbata si ragaita si iar varsata si daca o plimb ii trece un pic si incepe iar. Nu stiu ce are. Inca nu am descoperit daca tace singura sau daca tace de la bibilit excesiv. Voi patiti asa ceva sau imi fac eu pb ca-s prea paranoica? Mada galusca mea cd. doarme are zile cd. se trezeste si dupa 10-11 ore si cd. nu doarme se agita, plange, mananca, varsa etc. tot intervale dastea mari, ca pe mine ma epuizeaza de tot. De ex. acu 2 nopti era nedormita de mai bine de 13 ore dar sim cd. a cazut la somn mi-a dormit de la 9.30 pana pe la 4 si ceva dupaamiaza. Azi noapte de ex. mi-a dormit de 2 ori cate juma de ora si apoi spre dimineata aproape 2 ore de nu-mi venea sa cred. Mai fetelor vreau si eu sa aiba bebelina mea program cat de cat normal. La mine nici o zi nu-i ca cealalta, tot timpul imi rezerva cate o surpriza dasta cu somnul de nu pot sa fac mai nimic. Am reusit si eu sa mai citesc din urma asa ca incerc sa rasp. in mare. Bebele meu face kk cam la 2 zile si il alaptez mixt, bine mai mult formula decat san ca asta e. Eu consider ca nu e constipata, iar daca imi intarzie mai mult de 4 zile ii dau ceai de musetel la greu in special inainte de mese si se rezolva. In leg. cu [xinpat] eu am jena la inceput in sensul ca simt o durere destul de ascutita si apoi incet trece si nu mai am nimic nimic. Durerea asta am avut-o si cd. m-a controlat dr. la 45 zile de la nastere si nu si-a putut explica pt. ca mi-a zis ca anexele sunt ok si cusatura la fel mai putin un firicel sau 2 de ata care nu s-au rezorbit. Da mi-a zis sa nu-mi fac pb. cu atetele alea ca ori le elimin eu in timp ori se rezorb singure. Una din ate am vazut ieri ca a inceput sa iasa singura si am zis eu sa o grabesc si am tras de ea cu o penseta dar n-am insistat pt. ca ma durea un pic si a iesit si un pic de sange. Asa ca am abandonat operatiunea, am grija sa fie curata zona si cd. oi mai avea timp o sa mai incerc cu penseta. Si bebele meu cheleste dar mai mult in parti. Ideea e ca eu o tin mai mult cu capul intr-o parte ca mie frica sa nu se inece cd. varsa, ca la cat varsa[bang]of ca iar mi-am adus aminte. Hai ca am scris romane. Inchei aici si incep sa mai citesc din urma ca sunt tare in urma. Mai am o intrebare la voi copii fac deja "ngih" des ca a mea a facut de cateva ori si creca a uitat ca acum in afara de "a" nu mai zice nimik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama, da' ce mai scrieti!!! Eu am lipsit ieri de la raport cum zicea cineva p'acilea.. Am fost cu bebe dupa indemnizatie si alocatie si nu va spun ce nervi mi-am facut! Plus in trafic, ca deh, eu mai cuminte simai responsabila ca de obicei, cu bebe in dreapta si cu nebunii pe langa mine.. Mare minune ca nu m-au injurat (in fata :). Mda, a trecut, nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte c-am batut Bucurestiu-n jumatate de zi, noroc cu bebe c-a fost intelegator si-a mancat la 5ore ca altfel as fi murit de gat cu toti functionarii de prin primarii, centre sociale si eu mai stiu ce-am vizitat ieri! Buun, o sa raspund si eu pe subiecte, ca altfel mi-e tare greu sa-mi aduc aminte :) Si-al meu bebe are partzuri(ce-aveti, frate cu emisiile de gaze? parca vorbiti de emisii de radiatii! serios asa, de parca noi nu faceam acelasi lucru in tp sarcinii sau acum de la ceaiurile alea pt lapte! ca io tare ma bucur ca nu sta tati cu noi in dormitor , sa nu-l "emitem" si pe el..) si e alimentat la san numai .. Ba mai multe gaze decat kk.. Nu-mi fac probleme pt ca stiu ca daca e alimentat natural, nu trebuie sa ne ingrijoram, dar chiar mi se pare ca face putin (1data/zi + stropshorii de rigoare de la "emisii").. Simpaticelor "emitente" [pup] Baita facem seara, pe la 6-7, depinde cand se trezeste bebe , ca mai tarziu vine "consortul" cum ziceti voi, si stam si noi si discutam, eu facand km de rigoare cu bebe in brate si el rastignit in pat la tv [poc] si pe la 10 , la masa urmatoare, am toate sansele sa fiu cetzoasa de somn.. Plus c-al meu ingeras se potoleste la baita, oricat ar fi crizele de puternice! Slava Domnului! Si tare mi-e drag de el cd il vad asa.. Celebra a mai devenit ratusca-lebada[:o)], si noi vrem sa luam niste jucarele pentru bebe cat de curand, ca-i place tare mult la tv , dar simaimult simai mult ii place cu masina [:D]. Mai nou avem o problema cu garderoba, crestem prea repede si n-apuca mami sa ne ia hainute [^] Ganguritu', la noi se desfasoara de vreo 3 saptamani cu ghaaa ghrr aghrrr &co. Nu l-am auzit cu aaa si ee simple cam niciodata, le-a compus de la inceput [;)] [xinpat] cred ca barbatii au innebunit cu totii! Vad ca nici unul nu mai are rabdare! Singurul "medicament" pe care-l inghite al meu e "bine draga, da' nu stiam ca vrei sa facem altul asa de repede.."[;)] si mai obtin o amanare, da' nu semnificativa.. Si au am auzit chestia aia cu exercitiile,cum ca te fac "k 9".. da' am auzit si ca "intensifica" pt cele care sunt deja "noi".. pt ca poti sa controlezi muschii aia. Oricum, pt cele care nu-s familiarizate cu exercitiile, s-ar putea sa fiti surprinse de senzatiile provocate de o simpla contractie musculara [;)] Plimbarea devine din ce in ce mai complicat de realizat pe vremea asta, am vazut ieri (din masina) mamici cu carutu' impins voiniceste cu manusi! M-a cam trecut un fior pe spinare..marturisesc ca prefer (cel putin acum, cat mai e mic) sa-l pun in marsupiu si daca am indoieli sa-l infasor in hainuta mea. Mai ales atunci cand e vant. Scaunul de masina, eu il folosesc de la inceput, asa cum am spus, d-ala tip scoica, de varsta I care se pune invers sensului de mers si care se foloseste si drept leagan in casa si ii adaug o pernuta in scobitura atunci cd e in casa pt ca in masina tre' sa-i pun centurile si nu sunt destul de lungi ca sa acopere si pernuta si hainutele lui groase :( nu stiu despre nici o limita de tp, dar asa am citit pe-acilea (parca biamar zicea..) Statul pe burtica e un soi de mers la noi, pentru ca ii sprijin talpile cu palmele mele si el se impinge si tare-i mai place. si tot asa facem ca rama pana obosim. Da' sa impartasesc si cu voi o chestie draguta, poate merge si la voi.. cd sta pe spate, ii dati degetele mari in manute, ca sa stranga pumnuletul pe ele si incercati sa-l ridicati asa, de maini.. Bb al meu e innebunit dupa asta, scoate limba de placere si se ridica singur (cat poate) incordand mainile ca sa-l ridic eu mai sus.. E o nebunie.. Si-i mai place ceva mult de tot -masajul.. A, chiar, stie cineva ceva despre Baby Balm sau ceva de genul asta? Am inteles c-ar fi un soi de balsam de masaj pt bebe sica-l relaxeaza ft mult.. Timpul? care timp? Caci mesele/zi sunt pe fuga, calcatul atunci cd apuc, calculator la fel (de obicei il pun in marsupiu si spal vasele, calc si cam tot ce se poate cu el in marsupiu), daca plange inexplicabil si tre' sa fac dus, atunci vine cu mine in baie , in leaganul lui si de obicei mai tace cd aude dusul, ii place :) Cam atat, va pup, fug la printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat - cojitele din sprancene sau de pe cap (al meu are si pe lobul urechii) cica sunt de la lapte si c-or sa treaca (cu tp, evident :).. eu pe urechiuse i-am dat cu bepanthen si dupa 2 zile au fugit cojitele. La sprancene nu i-am dat cu nimic, iar pe cap nu are asa multe. Oricum, asteptam sa treaca, asa cum zice toata lumea. Doar pt cap cica e bine sa-l periem dupa baie, ca sa stimulam cresterea parului si sa se mai curete alea.. Atata ca-mi sare broskutu' din brate, asa de tare se-mpinge in picioare pe umarul meu :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...