Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelushi de iulie-august (17)


papadie

Recommended Posts

Buna dimineata! MATEI a implinit ieri 3 luni, deh, am baiat mare, de insurat, poate-mi gasesc si eu o nora cu shunculitze pe aici!![:D] Am fost ieri la dr., bebe e sanatos, atat doar ca l-a prins un curent si de aia ii curgea ochisorul, aseara la baitza l-am spalat la ochi cu sampon Johnson Baby si azi e ca nou (asta e pont de la o dr. oftalmolog). Mai rau e ca intr-o saptamana, grasul compasul nu a luat deloc in greutate, a stagnat la 6920 grame, doctorita mi-a zis insa ca se poate sa fi avut atunci stomacul plin, acum l-am dus la vreo doua ore dupa masa si facuse si un pampers plin. Cu parul am si eu aceeasi problema, cade ca turbatul desi m-am tuns. Mi-am innebunit si barbatul de cateva zile, ca tunsoarea mea cea noua (si de care eram super mandra) e pentru par drept si al meu se onduleaza, oricat as incerca eu, nu reusesc sa-l readuc la forma data de coafeza, asa ca m-am hotarat sa prestez spalatul doar la coafor (dau gaura in buget!!!). M-am chinuit si eu cu unghiutele de la picioare, Doamne, ce degete are, nu am reusit sa tai decat la cele mari!! REVIN CU O INTREBARE MAI VECHE: mamici care alaptati, ce anticonceptionale folositi, ca nu vreau sa iau Exluton, are prea multe efecte adverse si am o fiola de Depo Provera si nu stiu daca sa ma injectez?? Ginecologa mi-a spus ca pot ramane insarcinata chiar daca alaptez, din momentul in care bb are 3 luni (si le are)!!! http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949 Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata! Copilu' in crize...eu in crize si mai mari! Aseara la 22.00 a mancat 80ml...azi dimineata la 6.00, 50 ml si acum a mancat (in somn!) ...20ml! Nici ceai nu mai bea (mie sa-mi dea cineva ceai cand mi-e foame, cred ca l-ash lua la bataie...:))! Si sunt mai mult decat convinsa ca nu e ceva fizic...da' e piticu' infipt bine. E vesela si fericita pana incerc sa-i dau sa manance sau sa o culc. Daca o las sa se joace cu biberonul nu urla la el, dar nici nu mananca...:) Vedem si astazi ce se intampla si maine mergem la doftor iar...sa discutam problema mai amplu. Daca nu ma lamureste ce si cum trebe sa fac (ca eu am senzatia ca stric copilu') atunci mergem la Culcer. Nu stiu cum e cu programarile la ea, dau maine telefon. Acu' doarme de zici ca s-a ghiftuit...Urmatorul meci are loc la ora 14.00.... Se duce omul sa cumpere Humana2 pentru diseara, ca pe aproape p'acilea n-am gasit. De la vaccin la unul din picioruse s-a inrosit putin si a facut un mic nodul, desi am pus compresa. Nu o doare. Nu prea stiu cum e cu asta?! Trece de la sine sau trebe sa-i fac eu ceva?! Cred ca atunci cand ziceam eu ca nu mananca numa' se pregatea...a vazut ca nu o iau in seama si s-a gandit ea sa-mi arata cam cat de rau poate sa faca. Eu ma bazez pe instinctele ei de conservare, ca nu o sta sa moara de foame... O zi linistita sa avem! Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, Fetele io am o problema grava, trebe sa ma pun cu burta pe carte sa invat suedeza [bang] Si cum nici neuronu meu nu e prea breaz nu am nici un fel de spor... ma tot tangui la profesorul meu si la colegi ca am bebe si e greuuuu. Cred cu totii ca am un dracusor care ma tine in alerta 24h, cand ea mititica e cumintica foc. Acum doarme dusa de aseara de la 11 iar eu stau la calculator ca ma tine o lene [:D] ufufuf.... Miha ma bucur ca a inceput sa manance din nou Denisa, rabdare si celorlalte mamici ca stiu bebicii ce fac, nu se infometeaza la nesfarsit. Noi am depasit stadiul cu cartoful [bis] Acum mananca vreo 3/4 lingurite pline fara probleme. Asistenta mi/a zis sa ii dau putina apa cu canuta intre inghitituri daca pare ca nu mai poate sa inghita pt ca e prea uscat dar nu am incercat... Ii mai bag biberonul cu lapte, ia o gura apoi revenim la piure si merge. Trebe sa introducem si celelalte legume pe rand, abia apoi cica le putem combina. Si dupa ele urmeaza piureurile de fructe. Cu alaptatul nu stam prea bine, adica am fff putin lapte, nici nu stiu daca mai merita sa insist. Vreau si io anticonceptionale!!! Plus ca planuiam o escapada de anul nou si se duce pe apa sambetii daca inca alaptez... sa nu dati [zid] Referitor la aniconceptionale, voi ati luat pana la urma Exluton sau ceva de genul asta? Mie mi/e frica daca nu sunt chiar sigure sa nu dau de alta belea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Am o intrebare,cele ce alaptati ce ati facut cand ati fost racite,ce ati luat,eu am dureri de cap,nasul e rosu si cat un cartof de atata suflat si ma simt de parca as fi un robot programat. pupici dulci alexandra si bebe Alexander www.schloesslstube.com/bogendorf/de/default.htm http://de.f2.pg.photos.yahoo.com/ph/alexastan1981/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehehe... acu vazui ca si pe Roberta o framanta treaba cu contraceptia[:D] Monica, Culcer e o dr excelenta, dar vezi ca o sa te certe rau ca nu alaptezi integral... eu din cauza am renuntat la ea la fiica mea cea mare. Eu ii ziceam ca nu am lapte destul, ea zicea ca nu exista asa ceva, si tot asa... Zicea sa stau in pat cu ea 24h, cu titi la nasul ei, sa suga la 20 min daca e nevoie... cred ca ajungeam la nebuni in felul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra, eu m-am tratat exclusiv naturist: mananca o lamaie intreaga, miere la greu, bea ceai de busuioc cu lamaie si fa baie fierbinte la picioare cu sare si boabe de mustar. Intre timp, alapteaza cu masca (eu nu aveam si ma legam cu un fular subtire la gura). http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949 Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Iar suntem in a patra zi fara caca. Astazi sun si eu la doctor ca nu se mai poate. Si trebuia si sa ne cheme la vaccin saptamana asta si nu ne-a chemat. Zicea cineva pe aici ca cerealele de porumb de la Bebelac sunt bune la constipatie. Exact din alea am luat si eu, sa vedem... Mey, voi aveti stari de depresie din cand in cand? Ca pe mine ma apuca uneori, aseara de exemplu...Asta pentru ca sunt foarte obosita, stau singura cu bebe toata ziua, el vrea aproape numai in brate. Soacra-mea sta cu noi in bloc, da ma enerveaza de n-am aer si prefer sa nu o chem, aseara mi-a casunat si pe maica-mea (ea saraca complet nevinovata). Ce mai, ma enerveaza toti si toate, in afara de sotul meu, care insa nu e pe acasa, decat seara dupa 8-9. Am exact ce mi-am dorit - un bebe cu care sa stau acasa sa-l cresc - si uite, pe mine ma apuca damblaua. [q] mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Pina ajung sa citesc tot ce scrieti se trezeste Stefi si nu mai apuc sa scriu [alcool] Kim222, eu ii faceam un biberon cu Baby drink seara (50 ml) si ii dadeam pana seara urmatoare cind se trezea din somn sau daca vroia sa adoarma ii dadeam un pic inainte. Noi am avut o perioada in care lua suzeta numai daca ii dadeam un pic de ceai inainte. Am avut zile in care a baut numai 1/2 din biberon, zile in care pe la 6 il termina si ii mai faceam unul. Dar sa stii ca acum 2-3 saptamini l-am gust si este gretos de dulce si am renuntat la el. Mai ales ca nu prea mai avem colici, ii dau doar preventiv la masa din timpul noptii 10 pic. de Sab Simplex Roberta, eu iti ofer o fetita dulce pt. Matei, dar e cam slabuta (la 3 luni avea 6.1 kg), avantajul e ca suntem tot din Iasi. Nici eu nu reusesc sa-i tai unghiile de la picioare. Mai incerc. Iar cele de la maine, azi le tai si maine iar are cu ce sa se zgiraie. Pupici, Andrea si Stefania (13.08) http://pg.photos.yahoo.com/ph/amironeanu/album?.dir=/c30a&.src=ph&.tok=ph3V4BCBLUsydlKP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auziti comicarie! Am sunat la pediatra: De ce nu ne-a chemat la vaccin - pentru ca nu s-au sustras dozele de vaccin. Au venit si mai putine si cineva le-a subtilizat, asa ca s-a trezit ca nu mai are. Traim in Romania. A doua chestie: ca nu-i bine sa nu faca caca timp de 4 zile si ca sa-i pun supozitor in fiecare zi si daca nu face intr-o juma de ora sa i-l pun si pe al doilea. Ea nu e de parere ca se invata cu el, ca oricum dupa ce incepem diversificarea isi revine si face singur. Sa-i dau suc de portocala, dar eu i-am dat deja si nu are efect. Plus ca nici nu-i prea place. Acuma, chiar in fiecare zi n-o sa-i pun supozitor. mi se pare chiar prea mult. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...