Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea neasistata (2)


Cristina

Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by sorana
Fetele care vreti sa nasteti neasistat vreau sa va intreb ce faceti in caz ca se rup membranele si pierdeti lichid? Asta nu depinde de cat de sanatoasa e mama ... se poate intampla. Deci - renuntati la lipsa de asistenta si ramaneti acasa asteptand contractiile sau mergeti fuguta la spital?
Faptul ca membranele s-au rupt, iar lichidul incepe sa curga, este semn ca procesul nasterii a inceput. Deci nu vad care este motivul de ingijorare. De asemenea, odata inceput procesul nasterii nu vad ce rost are grabirea artificiala a acestuia. Nasterea trebuie lasata sa-si urmeze cursul firesc. Este o vorba din popor care spune: "nu incerca sa impingi raul, el curge singur"...
quote:
Originally posted by sorana
Alta intrebare: Cum va dati seama (sau sotul sau cineva fara pregatire medicala) daca sangele care a curs este normal sau s-a produs o ruptura de col?
O hemoragie abundenta este semn ca ceva nu e in ordine..
quote:
Originally posted by sorana
Alta intrebare: Ce faceti imediat dupa nastere (presupunand ca totul decurge fara probleme)?
Astepti sa elimini placenta, iti alaptezi bebelusul. [;)]
quote:
Originally posted by sorana
Si inca una si ma duc : Cat timp credeti ca dureaza un travaliu pentru o mama la prima nastere - maxim? Poate ne ajuta Cataghe aici ...
Asta depinde integral de femeia in cauza. Sunt femei care au un travaliu mai lung, pentru altele acesta este mai scurt.. Un element cheie pentru o nastere scurta si eficienta este starea psihica pozitiva a mamei.
quote:
Originally posted by sorana
Rugati-va o prietena graviduta sa va lase sa asistati. Ganditi-va ca ati fi singure cu ea ..... Eu tind sa cred ca nu va imaginati mai deloc ce inseamna o nastere .....
In cazul asta iti imaginezi gresit. Vizualizarea nasterii este un exercitiu foarte important pentru viitoarele mame. Iar multe femei care au facut in mod consecvent acest exercitiu in timpul sarcinii, au avut parte de o nastere usoara.. __________________ * Ignorance is bliss.. *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, deci asta este cheia, gandirea pozitiva? Inseamna ca eu am avut o gandire super pozitiva, bey ce simplu e si ce tare sunt io[:D] Totusi am dat ochii peste cap dupa nastere, de la pierderea de sange si cusutul a durat mult mai mult ca nasterea:)) O fi fost nevoie, sau m-or fi cusut aia asa de nebuni?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by baby-boom
ar trebui sa nasca si apoi sa mai vorbim!
Am tot intalnit prejudecata asta. Si anume "daca n-ai nascut, n-ai dreptul sa vorbesti" [xx(]. Eu consider ca cel mai important este sa cunosti tot ce se poate cunoaste despre sarcina si nastere inainte de nasterea propriuzisa. Dupa ce-ai nascut degeaba afli cum ar fi trebuit sa nasti, sau ce alternative ai fi avut, sau cum ar fi decurs nasterea daca altele ar fi fost circumstantele.. __________________ * Ignorance is bliss.. *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij
si cusutul a durat mult mai mult ca nasterea:)) O fi fost nevoie, sau m-or fi cusut aia asa de nebuni?
Pai cusutul ala a trebuit sa fie facut deoarece presupun ca a existat si o taietura.. Cat despre taietura, esti absolut sigura ca (daca altele ar fi fost circumstantele), taietura respectiva nu ar fi putut fi evitata? __________________ * Ignorance is bliss.. *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pulstar
quote:
Originally posted by ruxij
si cusutul a durat mult mai mult ca nasterea:)) O fi fost nevoie, sau m-or fi cusut aia asa de nebuni?
Pai cusutul ala a trebuit sa fie facut deoarece presupun ca a existat si o taietura.. Cat despre taietura, esti absolut sigura ca (daca altele ar fi fost circumstantele), taietura respectiva nu ar fi putut fi evitata? __________________ * Ignorance is bliss.. *
Ah, la naiba! Nu a fost nici o taietura, nasterea mea a fost 100% naturala si nemedicata, cu moasa, a durat 45 min, am mai spus. Moasa imi repeta non-stop "you are veeeery healthy" si dupa aia toata lumea se minuna in spital de performanta mea si susoteau "prima nastere, natural, nemedicat 45 min, un caz la 1000". Si totusi uite ca am avut o problema, cat am fost eu de cea mai "naturala si sanatoasa". Nu a fost taietura, a fost evitata nah si m-am rupt in zig-zag pentru ca bb a venit cu manutza la cap. Asa ca ce sa mai discut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista multe lucruri pe lumea asta pe care pana nu le simti pe pielea ta nu le poti imagina (adica ceea ce-ti imaginezi este departe de adevar!!!) Mai ales cand e vorba de senzatii. Poti fii informat pana in panazele albe incepand de la Adam si Eva pana nu simti pe pielea ta nu stii ce inseamna! E valabil si pt senzatii placute (de ex orgasmul! pana n-ai avut unul nu stii ce si cum desi poti citi un milion de descrieri) Cu nasterea e bine sa fii informat, sa cunosti cat mai pulte si eventual sa asisti inainte la alte nasteri. Toata lumea pe de forum cred ca este de acord cu pregatirea pentru nastere si daca discutam aici este tocami pt ca vrem sa ne informam cat mai bine. Fiecare face ce vrea in viata asta este sigur! problema cu nasterea e ca pana te prinzi ca "socoteala din targ nu seamana cu cea de acasa" (ca vad ca iti plac proverbele) poate fii prea tarziu. Am inteles ca dupa tine bebe poate ramane pe sec zile intregi nu-l deranjeaza! Eu am cunoscut o mama care a stat 2 zile acasa dupa ce-a pierdut apele ca nu avea contractii si daca nu are contractii inseamna ca nu naste imediat. Si a nascut, dar era prea tarziu. Eu n-as vrea sa ma transform in sicriu ambulant!!!! In cazul meu situatia a fost invers: am avut contractii timp de nenumarate ore (durau intre 20-30 de secunde si intre dura cam la fel) totul era normal si nu aveam nici un fel de perfuzii. Singura asistenta medicala era monitoringul (care numai masoara bataile inimii si contractiile) Dupa ore in sir de eforturi colul nu se deschidea deloc (desi m-am plimbat, am facut exercitii cu un balon etc...) cand am cazut lata de epuizare (am lesinat) s-au hotarat sa ma ajute cu perfuzii si oxigen. Dupa totul a fost mult mai suportabil. Copilul l-am impins singura (desi aveam peridurala) cand capul ii iesise moasa mi-a pus mainile pe el ca sa-l trag eu afara. Am simtit absolut tot, nu m-au taiat (desi copilul avea 4.200kg) si nu m-au cusut desi eram la spital inconjurata de 3 moase si o ginecoloaga (si nici anestezistu nu era departe). ce-ar fii trebuit sa fac? sa astept inca 24 de ore ca poate natura se hotaraste sa ma ajute. Oricum nu cred ca mi-ar mai fii pasat avand in vedere ca imi pierdusem cunostiinta. Repet nu am avut nici un fel de patologie nici eu nici copilul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai ruxij, daca s-a evitat taietura si in schimb te-ai rupt, mersi de pischir. E mai nasol sa te rupi decat sa te taie, se rupe mai mult si se coase mai greu. pulstar, daca se rupe apa si travaliul nu se declanseaza, sau se declanseaza prea lent trebuie grabit pentru ca bb poate intra in suferinta daca nu mai are apa. In plus odata ce membranele sunt rupte, in camera lui bebe pot intra microbi, nu mai e steril. De-asta, daca se rup membranele trebuie sa mergi cat mai repede la spital, ei sa-l monitorizeze pe bebe si daca nu se declanseaza travaliul, sa-l accelereze ei cu medicatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pulsar "Faptul ca membranele s-au rupt, iar lichidul incepe sa curga, este semn ca procesul nasterii a inceput. Deci nu vad care este motivul de ingijorare. De asemenea, odata inceput procesul nasterii nu vad ce rost are grabirea artificiala a acestuia. Nasterea trebuie lasata sa-si urmeze cursul firesc. Este o vorba din popor care spune: "nu incerca sa impingi raul, el curge singur"..." Aici te inseli amarnic. Inceperea travaliului este la dilatatie 4. Daca apa curge si dilatatia e 0 ce te faci? Dar dupa 20 de ore (cu dilatatie tot 0)? Nu vezi motivul ingrijorarii???? Mie un bb care moare mi se pare ingrijorator .... Daca nu grabesti "artificial" procesul nasterii bb va muri. Deci asa cum ti-am mai zis in subiectul initial - bb moare!!!! Pe bune! Dupa ce moare bb mama, senina si gandind pozitiv, va muri si ea. Sincer - eu am "zburat" la spital. Cu toata asistenta (si a fost una calificata si atenta, inclusiv monitorizare fetala) bb s-a nascut de-abia dupa 14 ore de la ruperea membranelor, respectiv dupa 6 ore de la inceperea perfuziei cu oxitocina. O mama care vrea sa nasca acasa trebuie sa fie foarte bine informata asupra riscurilor! Sorana si Monica (2 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...