Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea neasistata (2)


Cristina

Recommended Posts

Cred ca va agitati si va risipiti energia inutil. Eu una, daca ar fi sa mai fac un copil, tot la spital as face-o. Si asta de dragul copilului. Nu i-as risca viata, pentru nimic in lume. Pulstar, eu o sa astept, cu mare interes, oricat ar dura, povestea nasterii copilului tau. Nastere usoara! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pulstar, bine-inteles ca poti sa-ti dai cu parerea chiar daca nu ai nascut dar e distractiv cind vezi ca dai lectii celor care au nascut spunindu-le ca nu gindeau ele pozitiv si nu au lasat natura sa-i faca cursul si de aia au avut nevoie de "asistenta". Mai toate am citit nenumarate carti de ce si cum trebuie sa faci si marea majoritate spera intr-o nastere vaginala (va rog eu sa n-o mainumti naturala ca toate nasterile sint naturale !) fara complicatii si cu cit mai putine interventii. Fetele iti spun din experienta lor ca desi erau pregatite si fizic si moral (eu am facut meditatii zilnice si n-a folost prea mult la faptul ca amindoi copiii mei s-au nascut cu cordonul invirtit de doua ori in jurul gitului [bang]), ca erau supra-informate si intr-o forma fizica f. buna, ca nu aveau nici un fel de probleme medicale .... totusi unele dintre ele au avut nevoie de "asistenta" medicala si sint recunoscatoare pt asta, in lipsa ei atit copilul cit si mama ar fi avut de suferit. Fiecare decide sa faca ce vrea cu corpul sau si cu viata ei si a copilului si fiecare decide pt. el sa se bazeze pe ce scrie in carti, pe atitudine pozitiva si pe statistici sau pur si simplu pe ce le spune lor inima. Ele ti-au dat exemple de situatii unde teoria ta nu ar fi functionat. Probabil ca sint si mai multe exemple unde nasterea s-ar fi desfasurat acasa fara probleme. In ceea ce priveste pierderea lichidului amniotic, nu stiu pe ce literatura te bazezi tu dar toti doctorii ginecologi pe care i-am vazut eu mi-au spus ca am 24hr din momentul in care mi s-a rupt apa ca sa nasc. Daca asta nu se intimpla in 24 de ore, se vor face interventii pt a scoate copilul, nu mai este "safe" pt el. Iti doresc mult noroc, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lavi02
pai ruxij, daca s-a evitat taietura si in schimb te-ai rupt, mersi de pischir. E mai nasol sa te rupi decat sa te taie, se rupe mai mult si se coase mai greu.
Pai da, exact asta am patit, ca moasa aia nu a taiat si dupa aia a cusut mai bine de o ora la ruptura aia care cica a fost nashparlie rau. Mai nasol a fost cusutul decat nasterea in sine. As fi preferat sa taie cand a vazut ca e o problema. Cat am fost eu de sanatoasa nu a putut nimeni sa prevada ca bb are chef sa isi tina manutza in dreptul capului,marind diametrul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...