Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (23)


Recommended Posts

La multi ani Lia!!! [s] [s] [s] La multi ani Codrin!!!! [s] [s] [s] La mlti ani Victor!!! [s] [s] [s] Sa cresteti mari si frumosi!!! [url="http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm"]Paul are nevoie de noi!!! Ajutati-l sa mearga din nou!!![/url] [flo2] Nally [mamica] si [copil]Sebastian (14.04.2004) [url="http://community.webshots.com/user/nally1161"]Poze nou-noutze cu Sebastian!!![/url][foto] [url="http://community.webshots.com/user/nally116"]Poze...Poze...Poze[/url][foto] [url="http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu"]Poze mireasa[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Monet, sa-ti traiasca Lia cea frumoasa! [s] La multi ani Victor si Codrin Ionut! [s] Ei dragele mele, ce se intampla cu copii cand ii lauzi, fac fix pe dos. Asa ca azi-noapte, Vladut s-a sculat la 11, 2,si apoi din ora in ora sa manance, asa cate putin si s-a mai foit in somn si a marait de cateva ori dar apoi a adormit la loc. Mi-e somn dar inca nu resimt oboseala. Anculina, felicitari pentru primul dintisor![audinti] Madutza, bine ai revenit! Ne-ai lipsit... Irinel, temperatura normala la bebelusi este pana la 37,5, deci puiutul tau nu are febra. Bebelinul meu e mult mai slab ca al tau dar abia la 6 luni s-a intors si el de pe burta pe spate. Acum nu sta pe burta macar o secunda, ca imediat se intoarce. Pe burta inapoi nu vine ca nu-i place, eventual cand aterizeaza in nas din fundulet... Nally, mama ce harnicuta esti, cand m-o pocni si pe mine harnicia... Vanessa, sunt groaznice zilele astea cand toate iti ies pe dos parca sa-ti facca in ciuda... Va las, ca revin mai spre seara! [mamica] Diana si [baietel] Vladut (16.05.2004) [foto] http://community.webshots.com/user/dianar130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, mara mea are cu jumatate de kg sub greutatea normala (desi si normala asta e ceva relativ), dar daca o tine tot asa, peste o luna o sa fie si mai rau... am descoperit ca ii plac borcanelele, desi eu nu prea sunt de acord cu ele. dar daca ii plac, ii dau numai borcanele, sa manance si ea ceva. azi dimineata imi venea sa ma sinucid, nu vroia nici lapte, nici cereale, pana la urma a mancat un biscuite asa, gol, morfolit. si stiu sigur ca nu are nimic, am tot plimbat-o pe la doctor si nu are nimic, doar fite. cica dupa sase luni "isi mai dau drumul". sa vedem... cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna La multi ani Lia, La multi ani Victor si tuturor sarbatoritilor!! Sa cresteti mari si sanatosi![s][s][s] va scriu asteptandu-l pe Cata sa se scoale sa iesim afara. E marait de nu mai pot. Plange si in somn. Iar unul dintre dintisorii de jos se vede asa ca un punct alb. zici ca e afta pe gingie (dar nu e ca se simte ca inteapa). Mi-e o mila de el de nu mai pot. Carmen, ai dreptate nu mi-am dat seama ca a fost marti. de agitata ce am fost cred. Si eu nu vi le-am spus decat asa in rezumat. Ca m-au mai zapacit si de la servici ca u stiu sa citeasca actele cu ele in mana un batalion de cercetasi ca sa nu le zic altfel. Si eu stiu ca temperatura bebeilor e mai mare in general (peste 37 spre 37,5). si mai e o chestie, lor le creste foarte usor temperatura. cum se agita putin le si creste. Dar in orice caz nu fac temperatura de la nemancat. Pote doar daca plang de foame pana le creste. Ma duc ca s-a sculat si plange Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.webshots.com/user/vanessaionescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ,hop si noi! ce mai faceti voi,dar bebelusii?[bibe] noi sintem bine,ne mai apar 2 dintisorii,in partea de sus,asa ca pina acum avem 6....la 6 luni jumate,of bine ca nu mi-a plins sau a fost maraita,dar in schimb pe cine apuca musca a muscato pe mama saraca ,de barbie,pe mine ma ia de par sa ma tine bine si dai muscaturi, am un nas rosu de zice lumea ca-s alcolista[alcool] Acuma doarme bubulina mea si am si eu putin timp sa intru pe dc... Mai sintem si suparati tare ca mi-a murit bunica si azi e inmorminatarea [q],da noi sintem aici departe si cu bebe mic asa drum lung ,n-am avut cum pleca,ca sa facem facem si noi pomana azi aicea,am facut coliva(am gasit reteta pe dc)si mincare,ne adunam cu mai multi romani si facem de sufletul ei si ne rugam[ruga] Numai bine si sanatate roxi si[copil]Isabella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara-Maria: eu sunt convinsa ca daca ai fi inceput mai devreme cu diversificare te-ai fi chinuit mai rau. Pai ia imagineaza-ti si tu: Alex nu putea sa stea in fund in nici un fel si e un chin sa-i dai ceva cu lingurita unui bebelus care nu se poate sprijini de nimic. Eu ii dau calciu de la 2 luni cu lingurita si pana pe la 5 luni a fost un chin, ma enervam cumplit - ori imi dadea peste lingurita, ori imi dadea peste sticluta, ori se sucea sa-mi zambeasca si tot asa. Si nici dupa ce nu l-am mai tinut in brate si mi-a dat prin cap sa-i dau calciul in scaunelul de masina n-a fost mai usor. Asa ca ai tu rabdare si o sa reusesti pana la urma, mai ai timp, pana la 9 luni o sa invete si Alex sa manace cu lingurita. Tineti-l langa voi cand mancati ca sa vada cum deschideti si cum i nchideti gura si in curand o sa va imite. Eu as fi vrut sa incep diversificarea la 5 luni jumate - 6 dar fiindca noi am fost cu el in concediu si a stat cu noi la masa la restaurant, a prins ideea si daca ne vedea ca mancam incepea sa planga. Cand i-am dat suc cu lingurita a fost parfum pe langa cum ma chinuiam cu calciul. Acum merg toate mai usor, desi saptamana trecuta a fost foarte incantat sa faca "bvvvv" cu gura plina de piure de ziceai ca am pistrui pe fata. si desi ma chinuiam cumplit sa nu ma bufneasca rasul (ca sa nu-l incurajez in activitatea lui) tot m-a bufnit pana la urma. Incearca (poate ai incercat deja, nu stiu) sa-i dai intai laptic (san sau formula ce mananca el) da sa nu-i dai sa se sature bine, si apoi sa ii dai un pic de cereale cu lapte (ca au gustul cel mai apropiat de mancarea de care el e indragostit) si tot asa... oricum iti trebuie muuuulta-multa rabdare Succes [flo] Sa ne mai spui cum va descurcati. DianaR: sper sa iesi repede din pasa proasta Uite o [flo] si un [pup] sa-ti treaca repede. Pupici si lu' Vladut cuminte [pup] sa se faca la loc cumintel Cindy: nu te supara, da' de unde stii cat ar trebui sa aiba Mara in greutate?? [pup] Hai nu-ti mai fa griji ca daca fata e sanatoasa si vesela inseamna ca e asa cum trebe. [flo] Lauraa: pupici Larei micute [pup] Anacami:i-a trecut lui Sebastian maraiala?[pup] Anculina hai sa deschidem un club!! [:D] Isi roade Alex buza de jos de vreo 2 zile de am zis ca o sa ramana fara ea si baloseste de cand santem afara tot la 5 minute ma opresc sa-l sterg la gurita si pe barbie ca sa nu ii crape pielea rau de tot. Aseara pe la 9 si un pic l-am pus in patut sa se culce ca de obicei, il pupic si plec. Intre timp vine si tati, mai vorbim una alta... la un moment dat il aud pe Alex vorbind la el acolo. Ma uit mirata la tati si zic cred ca mi se pare, ca daca n-ar dormi ne-ar striga nu ar ganguri acolo singur. Ne ducem noi in varful picioarelor in dormitor, cand colo Alex al meu se intorsese cu sac cu tot pe burta si vorbea cu gratiile de la patut. Buuun. Il luam sa se dragaleasca si cu tati ca sunt topiti unul dupa altul. Se mai joaca ei vre-un sfert de ora, il pune tati din nou la culcare. Eu intredeschid geamul ca mi s-a parut prea cald in camera si am zis ca de asta n-o fi adormit Bubu. Peste 5 minute se duce tati sa inchida geamul si cand vine inapoi nu zice nimic deci trag eu concluzia ca a adormit Bubusor. Imi inecepe filmul (Monk) ma uit eu ce ma uit, la un moment pauza publicitara. Ii zic barbatului linistita: "A adormit Bubu, nu?" El:"Da, cred ca da" Eu:"Cum adica crezi? Nu dormea cand ai fost sa inchizi geamul?" El: "Nu, se uita la mine, da' daca nu zice nimic inseamna ca doarme" Eu ma ridic si ma duc sa vad daca a adormit ingerasul. Ingerasul facea abdomene. Cand ma vede incepe sa maraie. Iau ingerasul din patut sa-l studiez mai indeaproape si mi se pare ca are o nara infundata. Iau ser fiziologic si pompa sa desfund nara problema. In fine. dupa chinuri si urlete indelungate reusim sa desfundam nara (nu stiu cum ca mucisori n-au iesit din ea). Intre timp il pusesem pe tati sa faca o oala de ceai de musetel. Aduce ceaiul, il pun langa patut, ii pun o pernuta sub saltea copilului sa stea cu capul mai sus si plecam din nou (a treia oara). M-am mai dus de vreo 3-4 ori sa vad ce face pana cand in final pe la 11 si un picut a adormit. DAR nu l-a tinut mult la 3 s-a trezit urland. L-am ogoit eu cum am putut, la 5 jumate s-a sculat ca-i e foame. Asa m-a muscat de san de am sarit instantaneu. Se si cacacise, l-am schimbat asa pe intuneric si intr-un final a adormit si Alex dupa ce a mai vorbit vre-un sfert de ora la el in patut foarte suparat, ziceai ca ne cearta, de ne-a bufnit si rasul. Se face 7 jumate, isi pierde copilul rabdarea si incepe din nou sa vorbeasca acolo la el. Il iau sa-l imbrac si il pun inapoi in patut sa se joace. Pe la 9 a inceput un nou episod de maraiala. l-am amanat cum am putut pana la 10 cand a mancat si a continuat maraiala spre uimirea mea. In fine imi trece prin cap sa-l miros: pfuuuuu. Il schimb constatand (de data asta era pe lumina) ca e cam moale, spre prea moale. si dupa ce il termin de schimbat si ma spal pe maini (copilul urland in tot acest timp) imi da prin cap sa ma uit la el in gurita si ce sa vezi doi dintisori pe la jumatatea gingiei. Of-of dragul de el, l-am dat cu niste calgel si a adormit dragutul, manca-l-ar mama lui lipsita de instinct matern ca mai mult nu stie decat stie ce-l supara pe puiut. Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cindy acuma am vazutt mesajul tau [pup] Sa stii ca tabelele alea sunt date statistice si nu existe un copil care sa se incadreze cu precizie in ele, dar tu stii asta deja. Borcanele vrea, borcanele sa fie!!! [:D] nu te prea poti pune cu ei la varsta asta...[flo] Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...