Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (23)


Recommended Posts

Salutare fetelor,da ati scris nu gluma..... Lili felicitari micutei plimbarete.Si la Dragos ii place sa stea in picioare desi nu vrem sa il incurajam cind isi pune in cap nu-i chip sa il pui in fundic.Se face ca un arc si musai la bitiiala. Madutza draga rau e ca te trezeste de atitea ori pe noapte...si ca nu adoarme decit leganata.Eu i-am dat intr-o seara(19)gris fiert in apa si apoi amestecat cu lapte praf.LA 21.30 a mincat 120ml lapte doar si pina dimi la 10 nu s-a mai trezit.A fost o minune.Cind ii dau cereale se trezeste la 6 pentru lapte.Da parca mi-e frica sa ii dau gris.Pediatra mea nu e de acord cu amestecarea laptelui praf cu alte alimente.Desi cerealele sunt alte alimente.SAu ma rog nu cu cele gatite. In schimb sunt necajita ca iar i-a aparut eruptia de la alergie.Se spune ca de la brinza nu se face ca toate substantele alergenice trec in zer .Da el iar a facut asa ca i-am scos si brinza.Am vrut sa trec iar la cereale cu banana ca e cutia desfacuta da cind am vazut ca de la brinza face am renuntat.Banana ar fi alergenica.Saracutul s-a cam saturat de mar si orez.Trebuie sa ies sa ii cumpar si alt fel de cereale.Ieri i-am dat biscuit petit beure.N-am avut de ales ca ceilalti aveau in compozitie fie zer praf fie lapte.Asa ca am trecut la E-uri.Asa i-a placut.LA inceput mi-a fost teama sa nu se inece ca musca cu dintisorul bcatele si mai mari da cum le simtea prea mari le dadea afara.Nu pot sa il las la el in minuta ca se rupe repede. Mi-e drag de el cum sta dimineata cite juma de ora in patut si vorbeste singurel.Daca nu m-ar vedea cred ca ar sta mai mult. Noi fetele din Arad ne intilnim vineri la o pita cu bebicii si tot vineri suntem programati la vaccin.Sper sa nu fie miriit si sa putem iesi un pic si cu el.Inca mai are nasucul infundat dimi si seara da acum ii pun ser fiziologic si tragem cu pompita. Felicitari fetelor pentru slabit[:D] Ce fain ca au crescut piticii si stau in fundulet si vorbesc!!!!! Acum o sa fie mai usor pentru noi.Sa ii ferim de raceli si inrest dintii sa nu ne chinuie. MA duc sa ii fac papa ca e 10 deja.[dual] Alina si bebe Dragos http://www.inarad.ro/dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata fetelor! Eu sunt sunt suparata,am aceeasi problema ca si Iuliana:de 2 zile Sebastian nu mai vrea sa mai pape laptic de la mine (a mai papat foarte putin asta-noapte).Am ajuns sa-l si gust si cred ca este bun,este foarte dulce.Pune guritza pe san,molfaie un pic si se intoarce.Nici nu incearca sa traga din el.Eu m-am mai muls,sper sa nu scada productia de lapte.Daca ii dau imediat altceva mananca.Este posibil sa-i fie lene sa mai suga? sau vrea sa renunte deja la lapticul matern?!? Eu as fi vrut sa-l mai alaptez pana pe la un an,sa vedem ce vom face in continuare! Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Clau!!!![bum] maine mai pun si eu un an " pe mine" [:D] Azi am fost si noi la doc la vaccin si la controlul de 6 luni..se pare ca in ultima luna nu a luat in greutate decat 180g, dar nu-mi fac griji ptr ca avem 9,880g....in inaltime am mai pus 3,5 cm (73,5cm)....aaaa si ne dau si noua dintzisorii...de asta nu vrem sa facem nanitza noaptea si nu o lasam nici pe mami... maime merg sa-i fac pasaportul si sa-mi depun actele ptr re-entry ..sa ne tineti pumnii si sa va rugati ptr noi sa ni le dea cat mai repede....[pup] [flo] mami,tati si bb george (22.05.2004) ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra2o"][copil][/url] [9cer] poze nunta ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra20g"][zana][/url] Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Manuclau! Paloma,ai o fetitza frumushica foc (cred ca in grupa noastra sunt numai copii frumoshi)! Eu nu as vrea sa-l pun in premergator (sau cel putin nu prea repede);deja am unul de la nasa mea,aprope nou,copilul ei are 1,9 ani si nici el nu l-a folosit decat vreo 2 saptamani. Voi ce parere aveti de premergator? Alina,unele mamici cu care iesim la plimbare le dau bebeilor faina de orez amestecata cu lapte (cumparata de la plafar sau din orez macinat prin rasnita);de fapt,cred ca este o varianta mai ieftina a cerealelor cu lapte si orez din comert-cred ca merita incercata,mai ales ca stii ce pui. Monet si Carmen felicitari pt. kg-ele lipsa.Eu,din pacate,am stagnat;nu am mai slabit deloc. Felicitari puiutilor cu dintisori.Noi nu avem semne ca ne vom inzestra prea curand cu ei. Sebastian vrea sa apuce tot ce vede;vrea tot timpul ceva nou.Pare foarte interesat de fiecare lucru,il intoarce pe toate partile,il bate cu manutza si incerca sa-l rupa.Cred ca o sa fie frumos de sarbatori,mai ales la impartirea cadourilor (probabil ca o sa vrea toate cutiile).Deja parca mi-l imaginez cum se bucura la vederea bradului si a podoabelor din el. Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor stresate cu lapticul si Dragos a avut si mai are perioada cind nu vrea sa bea laptele de seara.Asa ca i l-am dat la 18-19 cind bea 150-180 ml si la 21.30 cerealele.Altfel daca i le dau invers nu bea decit 100ml sau chiar 50 iar noaptea se trezeste de foame.Dimi mai face mofturi dar vad ca azi dimi cind s-a trezit la 6 pina nu s-a trezit de tot n-a vrut sa il bea-120ml.Deci probabil caa e o perioadda a lor cu mofturi la supt.Pur si simplu eu l-am suspectat de lene si plictiseala cind suge.Cred ca le place acum cu lingurita.I-am mai tinut o jucarie deasupra la ce sa se uite cind suge.Asta e trebuie sa inventam tot felul de chestii ca se plictisesc. [dual] Alina si bebe Dragos http://www.inarad.ro/dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru incurajari, diana, maria si lili! insist cu borcanasele, ca vad ca pe astea le tolereaza, plus cerealele. pana la urma isi face portia zilnica, dar cu greeeu. o sa incerc sa ii dau si branza, facuta cu calciu lactic, asa mi-a spuis si mie dr. numai bine! cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata fetelor!!! Si eu fuga-fugutza, astept sa mi se scoale soricelul din somnicul de dimineata si plecam la München. Trebuie sa ajung la un en-gros si profit de ocazie sa-l duc pe Cris la bunici ca avem iar week-end-ul ns. liber. Ce mai trece timpul, parca ieri a fost ultimul ... ts, ts, ts!!! Saru'mana de aprecieri, niste dulcici toate! [flo] ... dar Anacami are dreptate, numai copii frumosi in grupa noastra. Paloma, ce fetita superba ... si ce ochi! Eu sunt moarta dupa copiii cu ochi albastri, asa mi l-am dorit eu pe al meu, sa-l mosteneasca pe ta-su (are niste ochi super de un albastru-gri ... ei, sunt eu indragostita [:I]), dar m-a mostenit pe mine ... :) Vad ca cam toti bb-ii au mucisori acum ... Sanatate multa la toti!!! Asta problema sa fie, ca trecem noi si peste asta. Mie dr. mi-a spus ca si cand are mucisori - ba chiar atunci - trebuie scos copilul la aer ... ca cica mucisorii pot fi si de la aerul uscat din casa (calorifer), asa ca eu il scot si cu mucisori si fara ... barem o data pe zi. Mama ma tot cearta, dar eu zic ca daca il imbrac bine nu poate pati nimic ... parerea mea! Madutzo, tu tot te mai chinui sa o inveti in pat? Eu m-am lasat de hobby-ul asta ... al meu se foieste f. mult noaptea si ajunge peste tot de sta chircit si mi se trezeste ... asa in pat cu noi il mai asez eu cum trebuie (de obicei il trag de picioare :) ca tot ajunge cu capul in speteaza patului) ... iar azi noapte a dormit puiul meu numai bagat in mine de eram toata topita ... nu m-am miscat un mm sa nu-l deranjez ... vad ca acum tot asa si adorme, cu nasul bagat in mine ... Mor dupa el cand e asa mamos ... Mai, mi-ai dat o idee super cu motul ... daca are timp si nasa mi-ar place, zau!! Mai vedem! Noi vrem neaparat sa venim in tara la anu' ... din '90 nu am ratat nici un an si tare greu mi-a fost anul asta ... imi e un dor ... Am vrea sa venim odata cu ai mei, sa-l lasam pe Cris la ei si noi sa facem o tura prin tara (anul trecut am "facut" Moldova, anul viitor mi-ar place sa vad Maramuresul ... mai vedem) ... sau sa-l lasam la ei sa mai tragem si noi un baeram cu prietenii ... asa ca s-ar putea ca pe la sfarsitul lui iunie, inceputul lui iulie ... inca nu-i fix, dar iti spun eu tie, ca vreau neaparat sa se cunoasca puiutii :) Hanna e un amestec misto, sa stii! E romanca-unguroaica-sasoaica ... iti dai seama ce super!!! Insa sper sa aiba "lipici" si la nemtoaice ... sau la ce vrea el! :) S-a trezit soricelul ... plecam si noi! Va pupicim!!! Irinusha & [copil] [url="http://community.webshots.com/user/fam_irimia"] Cris [/url] ( 3 Mai 2004 ) - [url="http://community.webshots.com/user/crisulici"]botezat[/url] pe 17.10.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manu, la multi ani!!! Sa ne traiesti! Sa fii fericita alaturi de familia ta!! Multa sanatate ca-i cea mai importanta! Te pupicesc dulce!!! [s] [flo] Irinusha & [copil] [url="http://community.webshots.com/user/fam_irimia"] Cris [/url] ( 3 Mai 2004 ) - [url="http://community.webshots.com/user/crisulici"]botezat[/url] pe 17.10.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, buna dimineata fetelor! Azinoapte a fost ceva mai bine, s-a trezit doar de 3 ori cam la 3 ore si a vrut tzitzi. Nu parea sa-l deranjeze mucutii si respira bine pe nas. Madutza, multumesc pentru sfaturi, oi fi eu medic, dar nu sunt pediatru si cred ca experienta cu copiii inclusiv cea de mamica iti este mai de folos decat orice ai invatat in facultate. I-am dat paracetamol, dar doar aseara, azi nu pentru ca nu are febra si mananca bine, nu pare sa-l doara ceva, vitamine care contin si vitamina C si babybalsam pe piept si spate. Oricum azi vine si medicul de familie, are o spatula mai adecvata decat lingurita care am folosit-o eu sa ma uit in gatutul lui si mai vad ce-mi sugereaza. Vaccinul, probabil se amana un picut. Nu il scot afara cateva zile, pana nu mai are mucuti, si apoi obligatoriu fularel la gat, ca m-am invatat minte. A, nu v-am spus, ieri cand am iesit cu el (apropo, nu sunt mama denaturata, am iesit pentru ca era foarte vioi, afebril, doar un pic de mucisor i-a curs din nara drepta si m-am gandit ca o fi aspirat laptic, ca s-a mai intamplat) era soare, frumos dar cu pacaleala pentru ca batea un vant de-ti inghetau creieri. Pe strada m-au abordat 2 persoane (pe rand) sa ma intrebe cat timp are copilul si cum de am curaj sa-l scot pe asa o vreme, nu raceste? Iata ca au cobit... Anculina si Iuliana, sa speram ca nu e decat o toana, si vor reveni la sentimente mai bune fata de tzitzi. Poate e intr-adevar o perioada cand nu le trebuie lapte, cum spunea si Alina si parca si Paloma (?). Nu va lasati, oferitile intotdeauna mai intai sanul, si mai ales cand vedeti ca sunt somnorosi,repede, tzatzica in gura, poate o accepta (al meu adora sa adoarma cu tzitzi in gurita). Vanessa, lapte folosesc Milli, sau lapte de Curtici cu 3,5% grasime. Am intrebat pediatra ce lapte sa folosesc, daca sa folosesc lapte praf si raspunsul a fost " ala sa-l manaci tu". Dana, am luat vitamine cam la o luna dupa ce am nascut, din disperare ca nu am destul lapte, slabisem binisor dupa nastere, nu stiu exact ca nu aveam inca virgula cantar si dupa ce am luat cam o luna m-am ingrasat ingrozitor de mult, aveam o pofta de mancare teribila, mancam 1/2 de franzela pe zi... Si matzul meu tot asa de slab era, asa ca am renuntat la pastile, dar pofta de mancare ramasese. Dupa ce am vazut cat de [grasa] eram am renuntat la paine (2-3 felii de paine neagra pe zi) dulciuri, saratele etc. si am slabit 4 kg in 6 sapt (poate si mai mult ca nu am luat cantarul decat recent) . Acum bat pasul pe loc. Cura nu am curaj sa tin din cauza alaptatului. Irinel, copilul se poate deshidrata de la febra sau nemancare (dinaia serioasa nu cateva ore) si invers deshidratarea da febra. Nu-i cazul la tine. Lili, Biencutza ta e o minune, auzi sa se ridice ea in picioare. Si normal ca nu e grasuta daca se misca atata... Madutza, poate un sac de dormit mai grosut ar rezolva problema. Anacami, decat sa rasnim orezul mai bine fierbem orezul in lapte si-l facem apoi in blender, ce zici, trebuie sa incerc si asa, mi-ai dat o idee buna sa manace si matzul meu cereale... Va pupam, si revim mai tarziu. [mamica] Diana si [baietel] Vladut (16.05.2004) [foto] http://community.webshots.com/user/dianar130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...