Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (23)


Recommended Posts

Diana,cred ca este acelasi lucru.Ele fierb intai orezul si apoi adauga laptele. De astazi vreau sa-i introduc si putin galbenus la legume.Voi cat de tare il fierbeti,ca eu habar nu am (cumva ceva intre,putin mai moale?)Daca am pus si carnitza la legume,pot sa-i pun si ou? Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irinusha, vreau s-o invat in patutz pentru ca e super-dependenta de mine si vreau sa plec in decembrie sa o las cu mama. Problema ei in fapt nu e patutzul, e tzitzi. Poate par o mama denaturata, dar NU MAI POT!!! Simt nevoia sa ies si io, sa ma relaxez. Cu ea nu pot. A mea nu a stat niciodata mai mult de 1 ora fara mine. Stiu ca imi va fi si mie greu fara ea, dar am o stare depresiva de fro luna si se pare ca nu imi mai revin. Vreau sa ies din casa un pic, sa ma refac la creieri. Nu mai am rabdare cu ea, ma enerveaza ca maraie tot timpul, nu se joaca, vrea doar in brate, nu suporta pe nimeni langa ea in afara de mine. Azi nu a mancat nimic pana la ora asta, se stramba la mancare... Nu stiu daca ma intelege cineva, nici nu cred ca m-am exprimat foarte bine. Diana, dupa ce nu ii dau cu Bepanthen 1 zi ii apare iar. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAdutzo fruntea sus ca nu esti singura.Nu e chisr atit de grav da si Dragos ma exaspereaza cu ceaiul.NU adoarme fara ceai si e in stare sa bea o sticluta intreaga.Acum ii pun apa plata sa il dezvat.De o ora miriie si ciriie si pica de somn da tot nu vrea apa.Trebuie sa il dezvat ca el imi bea o cutie la2 saptamini si nu accepta alt ceai decit cel granulat de fenicul sau orice.NUmai ca la orice face alergie si bea fenicul cu musetel menta si alte alea.Daca mai adug si Nan-ul care e 300.000 pe saptamina raminem fara bani.Incearca si tu ziua s-o adormi fara tzitzi ca noaptea o sa te exaspereze. Sanatate la bebici mofturosi! Alina si bebe Dragos http://www.inarad.ro/dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey fetele, a mea a supt pe la 8. Pe la 11:15 s-a trezit si pe la 12 am incercat sa ii dau fructele. Mi-a marait. Nu i le-am mai dat si nu i-am mai dat nimic. Am lasat-o sa flamanzeasca si i-am dat la 13:30 cand era ora de supa. Mi-a ras instantaneu 125 ml si apoi si tzitzi. Am procedat bine? Daca nu vrea sa manance ii dau urmatoarea masa. Hai ca v-am innebunit, dar parca nu mai stiu ce e bine si ce nu sa fac. Cel putin cu culcatul si rasfatul. Pana la urma am culcat-o in carucior. A urlat in patutz. Offff, sunt tare derutata si ma vait ca o baba. Daca vi se pare ca m-am dus cu capu' nu ma bagati in seama... Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai a fost medicul de familie si s-a uitat in gatut, e doar putin roziu, probabil ca mucisorii sunt de la o congestie nazala de la frigul de afara. Asa ca suntem vaccinati. Om vedea ce-o fi. Madutza, iubita, am scris alaltaieri ca trec printr-o pasa proasta si crede-ma ca simteam exact ce simteai si tu. Aceasi rutina zilnica, aceeasi dependenta de tzitzi, mofturi la mancare, plans fara motiv. Intr-o seara mi-am pierdut cumpatul si am cam strigat la el si l-am pus in pat si l-am lasat sa planga... Un picut, ca dup-aia mi-a parut rau si-mi venea sa ma dau cu capul de pereti ca am putut face asa ceva. Si mi-a trecut, asa, deodata...Las' ca trece si la tine... Alina, Vladutz adoarme zi si noapte cu tzitzi si uneori intr-un leagan improvizat, dar de obicei noaptea nu am mare bataie de cap cu el, se trezeste o data sa manance si adoarme instant la loc. De 2 zile suge des noapatea dar si ziua cred ca are iar o perioada in care are nevoie de mai mult laptic. Oul il fierb tare. Daca ii dai ou, nu-i mai dai carnita in ziua aia. Se incepe ce 1/4 de galbenus, apoi dupa 2 zile 1/2 si inca doua zile 1 galbenus. Ai sa ajungi sa-i dai o zi carne, o zi ficatel, o zi ou si se repeta. Sandra, felicitari pentru dintisori. Dana, daca ai probleme cu ciclu si ti-e frica de anemie poti lua un preparat de fier eventual cu acid folic. [pup][pup][pup] [mamica] Diana si [baietel] Vladut (16.05.2004) [foto] http://community.webshots.com/user/dianar130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, draga, nici eu nu stiu cum e mai bine cu papa lor... Eu am mai spus de zece ori ca daca nu-mi accepta mancarea si maraie ii dau tzitzi si suge instant, si apoi mai incerc cu papica. Acum nici nu mai incerc cu papica, intai san si apoi papa. In stilul asta stiu ca nu am sa reusesc sa-l diversific prea repede, dar ce atata graba? Se spune ca lapticul are tot ce le trebuie pana la 9 luni si papica solida se da ca o completare si ca sa se obisnuiasca cu lingurita... Fiecare face cum ii dicteaza instinctul, mie mi-e groaza de ceea ce au patit Anacami si Iuliana, prefer sa o iau mai usurel, ca nu suntem la concurs... [mamica] Diana si [baietel] Vladut (16.05.2004) [foto] http://community.webshots.com/user/dianar130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen: oala cu ceai de musetel am pus-o ca sa faca Bubu inhalatii si sa i se desfunde nasul. Mi se paruse putin infundat.uite ca ti s-a explicat deja, ce fete saritoare avem [pup] Iuliana: ai incercat sa te mulgi (daca ai pompa, bineinteles) si sa-i dai laptele cu biberonul sau chiar cu lingurita (numa sa te tina nervii)? Nu ne suparam pe tine, cum sa ne suparam [pup] Irinusha: si noi ne luptam cam care pe care. Eu mai castig cadn ii dau ceva sa tina in brate si asa il pacalesc sau il mai chem pe tati cand sunt suparata sa-l tina ca sa nu ne mai luptam. Mey, io n-am zic ca nu e bine, io am zis numa' ca nu vroiam sa-l incurajez. Iti dai seama cum o fi cand om vrea sa plecam si noi undeva si ii dam sa manance pe acolo si el "bvvv" cu gura plina de mancare [:-)))] ca pe mine nu ma deranjeaza sa fiu, acasa, plina de mancare, da' in oras e alta socoteala..... da' ce baiat mare ai tu!!! Cum de te-ai gandit sa-i dai bucatele de banana? Ai avut impresia ca vrea sa mestece sau cum, ca mie mi-e tare frica sa nu ratez momentul... Super pozele Mona: eu ziceam ca borcanelele cu carne au sare. eu m-am si mirat, dupa ce am scotocit un raion intreg in Carrefour. Da' la noi nu se gaseste decat hipp si nestle si inca unu nu mai stiu cum ii spune si toate aveau sare. of-of Atunci i-am luat asa ca nu mai ajungeam acasa pana la pranza (ne-am lungit mai mult decat era programat) Paloma: piureul vostru are si carnita sau galbenus de ouo ca daca nu, n-are cum sa-i tina de foame si de aia cere lapte. Probabil ca imediat dupa masa ti-l refuza ca nu mai are loc in stomacel. Da-i intai laptic si apoi cat piure vrea ea, zic eu... Dana: eu tocmai m-am apucat saptamana trecuta (cand nu mi se mai termina ciclul) sa iau vitamine din nou ca abia ma taraiam prin casa. Vad ca e mai bine, da' n-as baga mana in foc ca au vreo legatura. Lili: oauuuu!!! Bianca s-a ridicat in picioruse!! Bravooo! [bis] Tu la ce inveti acolo, ai? ia povesteste-ne si noua, te rugam Irinel: eu am mai zis si repet: e copilasul tau, tu stii mai bine ce are nevoie!! Daca ii dai sa suga laptic nu are cum sa se deshidrateze. si mama imi zicea cand n-a vrut Alex sa pape carnita de vita ca sa insist ca o sa manance pana la urma si eu i-am spus diplomatic: "sigur ca o sa insist" (si in gand la mine "peste vreo doua trei saptamani") Ce-i cu graba asta???? Hai ca va pupam [pup] (o mica rautate: cat mai sta soacra la voi? [:D]) Nu ne felicitati inca pentru dintisori ca mai avem mult de indurat pana or iesi din gingie. Madutzule tu ai vrut sa zici 5 pastile la 500 ml, nu?[pup] cu faza cu "NU MAI POT" te inteleg perfect. De abia astept ziua de sambata sa-i pun copilu' lu ta'su in brate sa ma imbrac si sa plec de acasa vreo jumate de zi. Ma simt de parca as fi la inchisoare. Duminica intentionez sa aplic aceeasi metoda desi el nu stie decat despre sambata. Iar cu mancarea daca v-ati inteles asa inseaman ca e bine, nu iti mai fa mustrari de constiinta, we viitor poate te vizitez sa-mi dai o muratura... [:D] Alina33: banana din cereale (spun ei) nu e alergenica,a sa ca ai putea sa incerci Diana: nu te mai invinui ca a racit pentru ca l-ai scos afara. Poate a luat-o de la cineva sau poate i-a fi curs mucisori si daca nu-l scoteai afara. [pup] Va pupic, si v-as mai incuraja da' nu stiu cum...[flo] ma duc sa ma intind si eu putintel Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...