Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CEZARIANA partea a III a


kikinel

Recommended Posts

Stiu ca poate pe unele dintre voi poate va plictiseste subiectul, dar mai suntem viitoare mamici interesate de acest subiect destul de delicat " LUAREA UNEI DECIZII CORECTE ". Am citit mesajele voastre din 18 pagini (cezariana partea 1)si 3 pagini (cezariana partea 2), timp de cateva ore bune.Cred ca acest subiect desi foarte discutat inca nu a expirat. Mai am putin pana nasc, adik pana pe 6-8 ianuarie 2005. La ultima ecografie, bebica mea statea in fundulet, nu avea nici o treaba, se simtea foarte bine. Dr. meu mi-a spus ca in cazul in care va ramane asa va trebui sa-mi faca cezariana. SINCER : m-am bucurat foarte tare. Am analizat destul de bine avantajele si dezavantajele in ambele cazuri (ma refer la nasterea normala si la cezariana) pentru ca pana cand trebuie sa vina bebica pe lume isi poate modifica pozitia. Am ales totusi sa nasc prin cezariana si sunt sigura ca, desi pentru mine poate va fi rau (dezavantaje descrise si de voi) decat la o nastere normala, pentru bebica mea totul va fi ok. Nu voi sta cu stresul ca se va chinui, ca va iesi cu capul tuguiat sau cate si mai cate. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la aceasta decizie au contribuit si alti factori cum ar fi, daca-mi permiteti o s-o citez pe V. Erica, care pana acum mi s-a parut super ok, enumerand motivele pentru care a nascut prin cezariana : "- ca voi avea ruptura de perineu sau o epiziotomie proasta si voi avea toata viata incontinenta urinara; - ca BB ar putea avea nevoie de forceps ca sa poata fi scos, ori ca medicul care-l scoate face vreo manevra gresita; - ca voi fi altfel acolo jos;" si ca pana la urma dupa ore intregi de chin putem ajunge tot la cezariana, dar de data asta la una de urgenta. Nu cred ca suntem egoiste daca ne gandim ca putem ramane cu urmari destul de nasoale dupa o nastere normala. Nu credeti? A !!!!!! si imi pare foarte bine ca in ultimile zile am reusit s-o conving pe mama mea, care este cadru medical si este adepta nasterii normale, ca pana la urma eu nasc nu ea si desi mi-a fost foarte greu sa iau aceasta decizie, cred ca e cea mai buna. Poate daca nasteam in alta tara decat Romania, as fi ales nasterea sub apa. Oricum la cate interventii am vazut pe Discovery si pe Real Tv. acolo totul este Ok pe cand la noi conditiile sunt inumane. Va pup pe toate. Cristina cu bebica in burtica de 34 saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vreau doar sa-ti zic un alt punct de vedere la cele 3 argumente: arg 1 - daca ti-e frica de o greseala a medicului la nasterea normala, (nu ai incredere in el) de ce crezi ca la cezariana nu poate gresi? arg 2 - forcepsul se foloseste rar - si bebeii cu capul tuguiat n-au nimic pana la urma arg 3 - s-a mai discutat pe forum si concluzia a fost ca nu au fost probleme din acest punct de vedere argumente contra cezariana: -dupa cezariana nu mai esti om o saptamana-doua, doare operatia, nu poti sa ridici copilul, etc; nu suferi in timpul dar suferi dupa -poti face aderente la operatie (in abdomen) si poti sa ai probleme ani de zile din cauza lor, nu mai e un abdomen intact, e unul operat. -nasterea normala e un proces fiziologic pentru care suntem perfect adaptate, si noi si copiii, pe cand cezariana ar trebui sa fie o optiune de urgenta -copilul care trece prin stresul nasterii e mai bine adaptat pentru viata de afara (el se impinge singur sa iasa, plus ca ii iese lichidul din plamani si dapa ce iese respira singur mai usor) -daca ti-e frica de durere, mai bine alege nastere normala cu peridurala si ai impacat si capra si varza. Probabil ca inca nu esti 100% hotarata. Iti doresc sa iei hotararea cea mai buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer imi este mult mai frica de peridurala decat de anestezia generala. Dupa cum imi cunosc organismul cred ca s-ar reface mai bine dupa o cezariana decat dupa o nastere normala. Chiar nu-mi este frica de durerea din timpul nasterii sunt destul de rezistenta din punctul asta de vedere, problemele apar abia dupa cand desi dai o gramada de bani in stanga si in dreapta ii dai nu ca sa ti se acorde atentia cuvenita ci doar sa nu te trateze cu indiferenta. Cat despre medicul meu este un medic bun in care am incredere. Probabil sufar pentru indiferenta cu care suntem tratate si pentru conditiile care ne sunt oferite. Nu stiu ce sa zic. Poate ca nu sunt hotarata 100 %. Mai este timp necesar sa ne hotaram atat eu cat si bebica mea. Cristina cu bebeica de 34 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kikinel draga, sa stii ca sunt foarte de acord cu tine in problema cu banii, pentru ca foarte multi sau mai bine zis majoritatea cadrelor medicale de TOATE nivelurile sunt asa. Dar sa stii ca in zilele de dupa ai mai multa nevoie de ingrijire dupa cezariana decat dupa nasterea normala si este exact acceasi situatie cu banii si cu nesimtirea care se mainifesta indiferent de suma data. O cunostinta a nascut la Municipal cu cezariana recent si dupa ce a dat tone de bani in stanga si in dreapta i-au dat drumul acasa dupa 2 zile ca sa elibereze rezerva. Si s-a chinuit infernal acasa cu taietura. Plus ca nu avea cine sa o ajute cu bebeul, nu avea voie nici macar sa-l ridice din cauza operatiei. Iar anestezia generala are un risc, 1 la nu-stiu-cat sa nu te mai trezesti din ea. Intreab-o pe mama ta. Eu cred ca totusi peridurala e de preferat daca e sa faci o anestezie, ce sa zic! Si eu tot din frica de peridurala am ales sa nasc fara. Mi-era mai frica de peridurala decat de nastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult. Oricum daca ma hotarasc sa nasc normal o s-o fac fara peridurala. Mi-e totusi teama de efectele negative de dupa nasterea normala (hemoroizi, pe la 40 de ani ruptura de perineu). Stiu ca nu suntem toate la fel, dar.........e o decizie greu de luat [bang] tinad cont de toate lucrurile pe care le-am citit din experientele altora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kikinel,epidurala e floare la ureche ca sa zic asa,nu trebuie sa iti fie frica de ea.Cezariana doare dupa operatie mult mai nasol,nu poti umbla,nu poti tusi,ride si e greu sa alaptezi copilul.Daca poti sa nasti natural fa-o,e mult mai bine.Asta e,la mine nu s-a putut si de data aceasta eu sint cea care vrea cezariana pentru ca imi aduc aminte de prima nastere care nu a fost prea placuta. O zi buna [gravi]Anca DPN08.05.05 si[copil]Bianca http://community.webshots.com/user/anky2100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A si hemoroizi poti sa faci la fel de bine si la o cezariana pentru ca intestinele tale vor fi date la o parte in timpul operatiei si vor deveni mai lente dupa operatie.Trebuie sa treaca un timp pina isi revin la normal.Nici nu ai voie sa maninci in primele 24 de ore. Numai bine [gravi]Anca DPN 08.05.05 si[copil]Bianca http://community.webshots.com/user/anky2100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai KiKinel dulce, Am nascut prin cezariana, din cauza miopiei si crede-ma ca al doilea copil il nasc normal. Cezariana e doar pentru urgente. Am sa iti povestesc doar cateva din supliciile operatiei cezariene, din experienta proprie si a altor mamici. Un doctor deschis la minte te va lasa in travaliu. E mai bine pt bebe. Asa ca oricum o sa ai travaliu. Urmeaza sonda urinara; o "placere" sadica. e ca si cum chestia aia n-ar trebui sa fie acolo. In timpul operatiei nu simti nici o durere. Poate doar sentimentul frustrant ca nu ai adus pe lume prin propriile forte minunea. In cazul cezarienei copilul nu este asa bbine pregatit pt mediul exterior. Dupa, o ora esti ca si drogata. Poate ti se va face foame sau sete; nu ai voie!!!! Capul nu ai voie sa il m isti 12 ore. Dupa ora de "beatitudine" urmeaza niste dureri "mici" ca o sa urli dupa calmante. Si gandeste-te ca nu iti poate da tot timpul. Dupa 24 ore vei vrea sa te ridici. Plina de hotarare. Pana sa ajungi in fund o sa urli la cei din jur ca nu mai vrei nici in picioare nici intinsa. Unele femei in timpul operatiei sufera o presiune mai mare asupra calcaielor. Dupa operatie durerea de calcaie o sa fie cam la fel de puternica ca durerea operatiei. Dupa vreo 48 de ore o sa vrei la baie. S-ar putea sa te apuci de fumat, ca de... stai vreo ora pe la buda. Dupa ce o sa iti iasa ochii din orbite de frica sa nu ti se rupa operatia, si dupa mici jonglerii poate ai sa reusesti un mic submarin. Poate vei vrea sa tusesti. Gandeste-te de 2 ori. Laptele vine mai greu decat la nasterea vaginala, asa ca bebeul tau o sa fie indopat putin cu lapte praf. Va suge dupa aia,asta daca va mai vrea la san. Dupa o saptamana doua, durerea devine o rutina si incepe sa ti se para normala. Cand ajungi acasa spera sa ai pe cineva care sa te ajute, pentru ca vei fi o stafie ambulanta. Cu vezica vei avea probleme (dureri, intepaturi, mictiuni ciudate) doar vreo 3 luni, ca si ea este "gadilita" putin in timpul cezarienei. Cat despre sistemul digestiv, majoritatea covarsitoare a mamelor ca re nasc prin cezariana au constipatie. Eu personal pana la 4 luni de la nastere mergeam cu mobilul la buda, si dupa ce imi macelaream picioarele cu unghiile, reuseam niste submarine (scuzati va rog ca spun asa ceva) gigantica. Si da, am facut hemoroizi. Mai sunt si alte "nimicuri" dar eu cred ca am scris destul. Daca ti se pare atat de infricosatoare nasterea normala eu zic sa te gandesti de 2 ori. Catalina si Claudia http://photos.yahoo.com/caterin_21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by kikinel Chiar nu-mi este frica de durerea din timpul nasterii sunt destul de rezistenta din punctul asta de vedere, problemele apar abia dupa cand desi dai o gramada de bani in stanga si in dreapta ii dai nu ca sa ti se acorde atentia cuvenita ci doar sa nu te trateze cu indiferenta.
draga mea, daca ti-e frica sa nasti natural fa cezariana, nu te tot justifica atat. Daca cauti cea mai buna solutie, atunci nici unul din argumentele pe care le ai impotriva nesterii naturale nu tine! Ti-e frica de indiferenta din spital, atunci cand nasti natural poti sa o faci cu mama langa tine, este femeie si cadru medical, te va ajuta sa te plimbi (face minuni in timpul contractiilor!), eu m-am plimbat tot timpul si m-am dilatat ultra-rapid si complet, nu am fost taiata, dupa ce nasti nu mai ai nevoie de atata asistenta, te poti duce singura la baie, la dus, poti manca, etc. Daca faci cezariana vei fi rastignita pe un pat si atunci sa vezi cat suferi de indiferenta celor din jur cand esti dependenta de ei, sa-ti schimbe tamponul, sa-ti apuca un pahar de apa sa-ti umezesti buzele, apoi zilele urmatoare sa-ti aduca plosca, sa-ti tina copilul...si o saptamana e cam mult sa stea mama cu tine zi si noapte. Daca ti-e frica de hemoroizi, astia se fac in timpul sarcinii si din cauza constipatiei (de care nu vei suferi in urma nasterii naturale). Nu inteleg cum adica nu mai esti la fel 'acolo jos'?? Apoi spui: 'voi avea ruptura de perineu sau o epiziotomie proasta si voi avea toata viata incontinenta urinara' si 'medicul care-l scoate face vreo manevra gresita' dar in acelasi timp medicul tau este unul tare bun [alcool]. daca vrei cezariana fa cezariana dar de ce incerci sa ne convingi ca e cea mai buna solutie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of Doamne, subiectul asta e un sir lung de contraziceri. Kikinel, trebuie sa alegi singura cum ai sa nasti, organismele reactioneaza diferit. Eu de exemplu am nascut prin cezariana sambata si miercuri ma tzopaiam de pe un picior pe altul, deci nici nu s-a pus problema de stat la pat pironita si cu dureri insuportabile. Intradevar prima ridicare din pat de dupa operatie a fost sfasaietoare, asta nu am ce sa zic, si pe mine m-a mai chinuit si foamea de dupa, nu ai voie sa mananci doua zile. Si ce mai imi aduc cam toate mamicile care nascusera natural nu prea puteau sta nicicum,era un chin pentru ele alaptatul. Deci Kikinel, cum spuneam tu hotarasti, nu trebuie sa te lasi influentata de nimeni.Nastere usoara si bb sanatos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...