Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CEZARIANA partea a III a


kikinel

Recommended Posts

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Of... salutare si am sa va raspund si eu la subiect, nu de alta dar am trecut si eu prin o cezariana... Totul a fost bine... fetitza mea era cu capul in sus, a trebuit cezariana. M-am certat cu mama,ca ea a nascut 2 copii natural, fara epiduriala si fara epiziotomie si era sigura ca si eu pot face fata. Imi cunosc corpul... ar fi rezistat la durere, dar sigur as fi avut o epiziotomie... de care n-as fi scapat asa usor, pentru ca nu sunt elastica :((((nu tu sport, pe cand mama a facut atletism la viata ei). Cum ziceam... pe 29 septembrie am fost internata pentru cezariana, cu anestezie spinala... am fost constienta de nastere ... si a fost foarte bine. Din tot sufletul mi-as fi dorit sa nasc natural... daca as fi stiut ca sunt in stare. 10 zile dupa cezariana - totul a fost ok, chiar foarte bine... Dupa 10 zile... a inceput febra 39,40 - 3 zile m-a tinut... pentru ca de fiecare data trecea... si am zis sa nu-mi fac griji. Am ajuns cu 40 febra la spital... mi-au gasit infectie urinara si uterina (nu stiu daca era de la operatie sau nu, probabil ca da [q]). M-au indopat cu antibiotice, pana cand am dat in diaree si s-a declansat bacteria aia, care in Montreal a omorat nu stiu cate sute de oameni... C difficile se cheama...Cu greu si numai cu multa vointa am scapat de toate, dar am ramas cu alta - cand am luat antibiotice nu am mai avut voie sa alaptez... asa ca am pierdut, pe urma cezarianei cea mai mare bucurie, dupa nastere - alaptatul! Tot dupa cezariana mi-au aparut niste hemoroizi... atat de mari si de durerosi - nu puteam sta jos pe scaun - simteam exact ca si cum as fi avut o epiziotomie... Daca as avea posibilitatea as naste natural!!! Durerea te face mai puternic si pe tine si pe copil! Tot ce va doresc e sanatate... poate mie mi s-a intamplat ce mi s-a intamplat pentru ca mama are o vointa puternica, si nu s-a impacat cu ideea ca am nascut prin cezariana [:-)))] Oricum Nathalie... e minunea noastra indiferent ce s-a intamplat! Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.Sunt si eu o mamica de doi baieti si pe amandoi i-am nascut cu cezariana.Primul in 96 iar pe al doilea anul trecut .E o diferenta de 7,5 ani intre ei dar nu mi-a fost frica sa nasc si mi-am dorit sa nasc prin cezariana,deoarece mi-am legat si trompele.Nu mai vreau sa fac copii.Daca ati procedat careva la fel va rog sa-mi spuneti daca acest lucru are consecinte.Nu ma simt excelent si cel mai mult ma deranjeaza ca nu mai fac dragoste cu aceasi pasiune ca inainte.Ceva sa schimbat dar nu stiu ce.Primul l-am nascut cu cezariana deoarece era lipita placenta de el iar pe al doilea asa am vrut .poate am facut o alegere gresita dar asta e.Sa stiti ca eu m-am simtit bine dupa operatie .E mai greu pana iti revii dar daca ai un sprijin langa tine te recuperezi mai bine.Principalul e sa fiti sanatoase si voi si copilul.Multa sanatate si nastere usoara. moldovan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, in sf. am gasit un subiect unde pot participa si eu. Sint mamica de un an jumatate cu o fetita super dulce. Am nascut prin cezariana pt. ca mi-am dorit-o.Aici de apr. 3 ani se face cezariana si la dorinta!Fetita mea pina in luna a4 a fost cu capul jos,eu vroiam oricum cezariana....se pare ca a tzinut cu mami pt. ca dupa luna a 4 a s-a intors si a stat cu capul sus pina la final.Ce sa spun,parerile sunt impartite,eu nu sint genul de om care sa stau sa indur sau sa ma chinui,poate de aceea am optat pt. cezariana.Sint avantaje si dezavantaje,o mamica cu nastere normala se ridica si merge repede,pe cind eu am stat 3 zile la pat cu perfuzii,drena,etc.Am avut anestezie in sirea spinarii,a fost ca o injectie normala(nu a durut mai tare deloc)si dupa 20 de min. am vazut-o pe pitica.In jumatate de ora eram cusuta la loc.M-am refacut foarte bine si repede....la 3 sapt. dupa aceea eram cocotzata pe scaun si stergeam geamurile[batcap]acasa. Cezariana am facut-o cu 2 sapt. jumatate mai devreme fata de termen pt. ca e riscul sa se rupa apa si nu se mai poate face nimic! Deci pt. mine daca as mai naste(ceea ce nu cred)tot cezariana as alege! Va pup si multa sanatate va dorim! Adyna si Selina bambina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele.Si eu sunt [gravi]in 28 saptamani si am optat ptr cezariana . Este hotararea mea si nu vad de ce se gasesc asa de multe sa denigreze cezariana. Fiecare naste cum vrea nu?Ce cele care nasc normal si se chinuiesc uneori si 12 sau 24 ore sa nasca nu au dureri dupa ce nasc ? Ete da? Sa io spuneti lui Mutu . Am o prietena care a nascut normal si dupa o saptamana iau trecut durerile asa ca nu mai denigrati fetelor cezariana. Voi nasteti normal si facetiva un subiect nou cu nasteri normale nu va incadrati la cezariene[:(!][xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by jenii
Buna fetele.Si eu sunt [gravi]in 28 saptamani si am optat ptr cezariana . Este hotararea mea si nu vad de ce se gasesc asa de multe sa denigreze cezariana. Fiecare naste cum vrea nu?Ce cele care nasc normal si se chinuiesc uneori si 12 sau 24 ore sa nasca nu au dureri dupa ce nasc ? Ete da? Sa io spuneti lui Mutu . Am o prietena care a nascut normal si dupa o saptamana iau trecut durerile asa ca nu mai denigrati fetelor cezariana. Voi nasteti normal si facetiva un subiect nou cu nasteri normale nu va incadrati la cezariene[:(!][xx(]
"Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" Nu am "denigrat" cezariana, asa ca nu ma simt cu musca pe caciula, dar mi-e de-ajuns sa citesc mesajul tau si sa vad ca denigrezi nasterea naturala. In realitate se poate naste natural si foarte usor, dar, pana nu incerci, nu ai de unde sa stii. Asa ca, desi prietena ta s-a chinuit la nastere si dupa, nu poti generaliza - se pot gasi imediat contraexemple. Corect ar fi sa acceptam ideea ca fiecare naste cum vrea si cum poate, si despre nastere sa vorbim doar din proprie experienta. Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kikinel, si bebe al meu a fost in prezentatie pelviana de la 5 luni.Impreuna cu doctorita am hotarat ca cezariana este varianta fericita.Dar pentru ca bebe s-a hotarat sa vina mai devreme de data hotarata pentru cezariana, am stat in travaliu cateva ore si doctorita s-a gandit la un moment dat ca poate ar fi mai bine sa nasc normal.Dar stii ce s-a intamplat? Piciorul drept al copilului a scapat in jos.[bang][bang]..Ceea ce a intarit ideea ca ar fi trebuit sa fac cezariana din prima fara sa mai stau 3 ore in travaliu[alcool]...Pana la urma, a fost ok, Dennis a avut apgar 9 si este acum un flacau de 2,5 ani sanatos si dragalas[copil]...Sa-ti traiasca bebele si nu sta in cumpana...alege CEZARIANA!!!![amoras]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo eu nu am nimic cu fetele care nasc normal dar vreau sa nu mai spuneti atatea despre cezariana ptr ca si o nastere normala implica riscuri ba chiar mai multe decat o cezariana .Asa ca fetele povestiti numai cum ati trecut voi prin nastere oricum ar fi fost ea nu va expuneti voi punctele de vedere si mai puneti si de la voi. Eu vreau nastere prin cezariana ptr ca in Romania sistemul sanitar este la pamant si nu vreau ca eu sau copilul meu sa pateasca ceva dar asta nu inseamna ca nu mai pot naste alte fete normal ptr ca asa zic eu fiecare naste cum vrea. Este hotararea fiecareia cum naste .Oricum nu este important cum nasti important este sa aduci pe lume un copil sanatos si frumos.[gravi]28 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by jenii
si o nastere normala implica riscuri ba chiar mai multe decat o cezariana .
Aceeasi problema ca si prima data cand te-am "citat": pe de o parte atragi atentia altora sa se abtina de la comentariii despre cezariana si sa se mute cu discutiile in alta parte, dar, pe de alta parte, chiar tu faci o comparatie intre cele doua feluri de a naste -intamplator, in favoarea cezarienei, afirmand ca ar fi mai putin riscanta. Ai date statistice care sa-ti sustina afirmatia, te-ai documentat? Riscuri exista in ambele cazuri, de ce spui ca la nasterea naturala sunt mai multe? Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...