Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebare


kikinel

Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iti raspund din experienta mea: -dezavantajul principal - vreo ora - doua, ultimele, in care intr-adevar te doare. Restul travaliului sunt dureri ca de ciclu sau mai pronuntate, dar care dureaza un minut si apoi ai n minute pauza. Din cauza pauzelor totul e suportabil. Si la sfarsit sunt pauze, dar mai scurte, de 1-2 minute, in care apuci sa-ti tragi sufletul. Intr-adevar nasoale sunt cam o ora, doua, in care nu te mai poti amagi, consola sau preocupa de altceva ca sa uiti de contractii, pentru ca le simti ca lumea. -dezavantajul nr doi - epiziotomia, care te doare cateva zile, dar e doar un muschi taiat si e taietura mult mai mica decat la cezariana, asa ca nu se compara. -pe termen lung la mine nu e nici un dezavantaj, dimpotriva. Avantaje: (altele decat faptul ca nu ai o operatie) -simti cand iese copilul, dupa ce ies capul si umerii restul corpului aluneca usor si ai o senzatie minunata ca ti-ai adus copilul pe lume -poti sa-l vezi din prima clipa (ceea ce nu e posibil la cezariana cu anestezie generala) -toate mamicile care au nascut inainte si dupa mine, cat erau ele de maraite in timpul travaliului, sau oricat ar fi tipat la nastere, dupa arborau o mutra cat se poate de fericita si erau foarte mandre de ele ca au nascut si tot incercau sa scoata in evidenta faptul ca ele nu au tipat asa mult si ca s-a terminat mult mai repede decat sperau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat a durat - tocmai am scris intr-un raspuns la nasterea neasistata. Eu am suferit intr-adevar cam ultima ora, inainte de a mi se pune oxitocina ajunsesem sa am contractii in timpul carora trebuia sa ma tin de ceva si nu mai putem sa vorbesc. Dar intre ele eram absolut OK. In ultima ora s-au accelerat si la sfarsit simteam ca trebuie sa imping, ca corpul meu vrea sa impinga si ca aproape imping fara sa vreau. (Nu trebuie sa impingi pana nu te controleaza doctorul ca ai intr-adevar dilatatia completa, ca sa nu-ti rupi colul) Atunci m-a pus pe masa moasa si a chemat doctorul urgent. In vreo 10-15 minute am si nascut. Numai ca se estompeaza foarte repede durerea si nu-ti mai aduci aminte foarte mult ci doar faptul ca te durea. Asta e unul din mecanismele corpului nostru, care e foarte destept. Despre alea 10-15 minute de pe masa nu pot sa zic decat ca imi amintesc ca ceream sa beau apa si sa ma stearga infirmiera pe fata cu prosopul ud, ca vorbeam cu ele si cu dr intre contractii si ca un rezident se tot lega de mine ca tin piciorul stramb dar dr nu i-a tinut isonul. Si tin minte cum a iesit puiutu' si cum o tinea dr in palme, era o chestie rotunda, cu mainile si picioarele in sus si avea vernix pe ea si ... offf ca ma emotionez acuma cand scriu si imi aduc aminte, mi-a zis ca e fetita (de parca nu stiam de la eco!), mi-a aratat-o, am auzit-o plangand si... nu-mi vine sa cred ca deja e don'soara, are 2 ani si 9 luni. La nasterea naturala participi: iti nasti copilul. Ceilalti te asista, isi baga nasul si ei, te ajuta, dar tu nasti. Cezariana e invers: nu poate naste, repede ii taiem burta si ii scoatem copilul, sa-i salvam pe amandoi. Daca ai un pic de timp iti recomand sa citesti povestea nasterii lui oLo, la galeria nasterilor din pagina principala, www.desprecopii.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca avantajul este ca este normala.. asa cum ii zice si numele... Eu am nascut cu epidurala si cred ca este alegerea cea mai buna. Cezariana este o solutie extrema... Disconfort este dupa nastere dar primele zile cu puiul tau te fac sa treci peste asta. Eu am nascut de 2 luni jumate si nici nu-mi mai aduc aminte de dureri... stiu numai ca am langa mine un pui minunat... Timea si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In afara de epiziotomie........la mine cel putin nu a fost nici un dezavantaj. Intr-adevar durerile la un moment dat sunt nasolae, dar pauzele dintre ele sunt nemaipomenite, poti sa te odihnesti cat de cat . Daca mai ai si o epidurala, e si mai bine. Epiziotomia o sa te doara mai nasol in primele 3-4 zile dupa care din ce in ce mai putin. Acuma cred ca depinde si de dr cum o face.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de kikinel
Care sunt dezavantajele concrete ale nasterii normale ? Astept cat mai multe detalii de la cele care au trecut prin asa ceva? Va multumesc mult. Cristina cu bebica de 34 sapt.
Dezavanataje concrete la nasterea normala nu se prea stiu... ca depinde de la organism la organism si nu stii cum reactioneaza corpul! Nastere usoara oricum vei alege! ~~Adela [cit] , mamica de Julia [*][pegeam][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...