Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (42)


Veve

Recommended Posts

VER si eu m-am gandit ca o fi de la acelasi lucru. CARMEN multa sanatate la puiut! daca are febra atat de mare trebuie sa mergeti neaparat cu el la spital. Ma bucur ca ati gasit o doctorita care va place. Canadienii astia se pot lua de mana cu americanii, care la fel fac cu copii, ceva de genul las ca ii trece si tre sa supravietuiasca...[bang], noi nici nu putem merge cu copilul daca e bolnav la spital, numai daca are febra mare, sau alte probleme grave si atuncea se considera urgenta! plus ca is reluctanti la orice fel de tratamente homeopate si naturiste, pt ca nu stiu ei cum sa recomande asa ceva... Pai cand se raceste trebuie sa sun la spital, stau cam o jumatate de ora pana reusesc sa vorbesc cu vreo asistenta care imi recomanda (CONSULTATIE MEDICALA PRIN TELEFON...) sa fac aburi in casa si sa-i dau sa sune cu solutia salina (serul fiziologic)...atat, nu tu picaturi cu phenylepinephrina, nu tu tylenol, nu tu ulei de eucalipt, nu baite cu ceai de musetel si sare... iar pt diaree iti dau pedialyte si gata...(nu au auzit de Smecta...) si ce ma intriga este ca oamenii astia fac scoala serioasa (ca sa faca medicina trebuie sa aiba o facultate de stiinte naturale inainte, adica sa aiba curriculum in biologie, chimie si fizica)[xx(][xx(] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
BUNA![hia] Vreau sa urez si eu cu intarziere tuturor sarbatoritilor de Sf ANDREI![s] Am avut multa treaba in ultimul timp la servici si nu am apucat sa mai scriu dar am reusit sa va citesc . DAVID este bine din ce in ce mai activ,mai curios,mai neastimparat. Nu sta locului nici o clipa. Mai scriu maine! Va pupam![pup] Mariana si DAVID(11.10.2003) http://community.webshots.com/user/davidutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, si noua ne-a zis doctorul sa-i dam Tylenol numai daca are febra peste 39 sau daca se simte incomfortabil (durere de la dinti , etc). In cazul in care are 39 sa o monitorizez si sa nu-l las cu ea mai mult de 12 ore la rand. Deci ce are Aldito cam asta a avut si Luca. Nimic in gat, doar un pic de rosu care putea sa fie de la atata plans si un strop de diaree. Iar atata timp cat are febra, e un somn bun ca organismul lupta. Insnatosire, Aldito! Carmen, mai imi pare tare rau de Mateiutu. Bine macar ca ati gasit, in sfarsit, un doctor care sa fie pe placul vostru. Dar zau daca ma asteptam ca in Canada sa fie asa sistemul medical. Si tinem pumnii sa nu fie dracul asa de negru. Pupicei pentru Mateiutu. Lorelai, nu mai sta mai cu griji. Al meu nu zice mai nimic, merge bine in picioruse, dar altceva ba. Nu face cu mana (decat o singura data), vad ca incepe sa ma copieze (curata de zor parchetul cu o jegoasa de carpa care o folosesc eu sa sterg pantofii cand intram in casa), o mai pune si pe pereti, ce sa mai, imi e de un mare ajutor, dar in rest nu face mare lucru. Sunt tot la faza cand am impresia ca vorbesc cu el precum cu peretii. Asa ca stai linistita. O sa vezi ca intr-un timp scurt isi va arata toate progresele facute si te va surprinde. Totul e o chestiune de timp. Super mami, mai o sa fi o supla iar eu o invidioasa. Chiar tinta iti e de 45 kg? Ca mi se pare cam mult. Ileana, felicitari pentru pipilicu la olita. Si ce soacra ca lumea ai. A mea ma tot bate la cap ca de ce nu-l pun pe Luca la oala. Asta ca sa loveasca un pic si in mama ca nu e in stare sa-l invete pe copil. I-am spus ca aici se recomanda pe la un an jumate, doi ani, si ca nu ma grabesc. Imi permit sa cumpar scutece si apoi va veni timpul cand nu se va mai suporta copilul murdar la fundulet si va incepe sa accepte olita. Nu ma chinui cu scutece de panza sa le spal, asa ca n-am nici o graba. Apoi am discutat si cu urologul pediatru si mi-a recomandat sa fac la fel. Sa nu-l grabesc ca oricum copilul nu va sti sa se abtina. Ah, ca-i fac o rutina si-l invat ca dimineata sa faca caca, dar ce ma fac ca la el sunt multe accidente in timpul zilei si nu am de unde sa stiu. Apoi cand plec in vizita ma car cu oala dupa mine??? Oricum, palaria jos pentru socrella ta. Aseara am fost la Mall cu plodul ca sa-l mai obosim. Mai fetelor mi s-a jucat la locul acela de joaca pentru copii o gramada. Urca scarile, apoi se dadea pe tobogan, mai venea un copilas de-l impingea (in gluma) si apoi il pupa, a fost super pentru Luca. A ajuns terminat acasa. A papat mancare solida si un biberon de laptic si somnel la 9,45. Fetelor, observ la Luca ca nu-i mai place sa fie hranit de cineva. Vrea sa se hraneasca singur. Si asa mi-a spus si pediatrul. sa incerc sa-i dau bucatele de mancare cat unghia, sa i le pun pe tavita lui sau pe o farfuriuta si sa-l las sa manance singur. Si vad ca merge figura. V-am lasat Pupicei Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Se pare ca si noi avem probleme cu kk la miez de noapte,si mai multe pe zi. In citeva am obs si mucozitati si am vorbit cu pedi si a spus sa ii fac un tratament cu Ecoflorina timp de 5 zile cite o sticluta pe zi in ceai. Carmen, sanatate si [pup]la Matei.Sper sa nu fie nimic grav. Vikinga,sanatate si [pup] la Aldo. Alinkav,cind am spus bucati ma-m referit la legumele taiate cubulete, nu la pasat cu furculita.Iar de olita, nu cred ca e o problema daca nu ai inceput sa il pui.Eu am pus-o pe Sandra de cind a stat bine in fundulet,dar acum nu prea mai are rabdare sa stea.Iar cu somnul,are zile cind doarme de o singura data de la 2 la 5 si zile cind doarme de 2 ori cite o ora - o ora jumate. Va las ca trebuie sa-i dau papica. http://community.webshots.com/user/sandrapintea Ana si [copil] Sandra(23.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii, Allya, ca si pentru mine ramane o enigma cum ajung astia doctori, ca sunt toba de carte, si cand e vorba de practica, parca sunt rupti de realitate. Stii care e parerea mea? Ca nu se implica deloc in ceea ce fac, ca marea majoritate fac medicina pentru ca e banoasa si ii doare in ... de pacienti. Eu asta am simtit pana acum la toti doctorii la care am mers cu Matei ... o detasare si o indiferenta de iti vine sa ii iei la palme. Asta imi place la doctorita asta pe care am gasit-o, ca se implica, cerceteaza, nu da imediat antibiotice, elimina cauzele una cate una si trateaza ca un medic competent, nu te trimite acasa pe principiul selectiei naturale ... scapa cine are sistemul imunitar mai bun [bang]. Ca doar nu mai suntem in Evul Mediu, fir-ar sa fie! Despre Matei deocamdata am vesti bune, adica i-a scazut temperatura, are numai 37.5, deci Nurofenul pentru copii a functionat ok. Sper sa nu mai faca pana mergem la doctorita cu el, si o sa va spun maine ce mi-a mai zis. Pozele noastre"http://community.webshots.com/user/carmen77104" Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya, noi i-am facut deja vaccinul anti-flu acum o luna, sambata acum mergem la rapel, deci din punctul asta de vedere e protejat, dar nu gripa a facut el, ci a luat alti virusi de prin gradinita aia nenorocita! [bang]. Si mai departe ... acum 3 saptamani avea bronsita, pentru care desteptul de doctor mi-a zis sa nu ii dau nimic, si de atunci o tot tragem, tuseste incontinuu, mai ales noaptea, si acuma si febra ... vai-vai! Pozele noastre"http://community.webshots.com/user/carmen77104" Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, [flo] pentru tine. Ma intristeaza tare tare cand citesc ce tot tragi tu cu Matei... Asteptam vesti bune si tinem pumnii. Bine ca ati gasit un medic mai de doamne ajuta. Fetelor, azi m-a durut capul de cand m-am trezit si inca ma mai doare. Am luat "nasturi" de cap [:D] - a se citi algocalmin, paracetamol, aspirina - am dormit, am beut cafea, nik. Durerea persista. Am cautat Ecoflorina pt refacerea florei intestinale si cica abia maine aduc la farmacie, io nu inteleg cum ati gasit voi, ca prietena mea de la farmacie mi-a zis ca a disparut de pe piata acum un an si ceva... Kk e mai putin cantitativ, dar moale. Fundul e mult mai bine decat ieri. Si de dormit mi-a dormit azi noapte 12 ore. A plans el putin de burta vreo juma de ora, a facut kk la 12 noaptea, dar a bagat somn la greu. pan' la 9 dimineata. Am citit ce ati scris, dar nu am rabdare sa raspund pe rand. daca trece durerea de cap, maine. [:D] Multumim de felicitarile pt soacra si pipi la olizta. Nu il pun decat asa, in joaca, stiu ca nu constientizeaza nevoile de kk si pipi. Are 2 momente in zi cand stiu ca face kk si am sa incerc maine sa-l asez pe oala cand cred eu ca se apropie. :)) Hai va pup, imi cade capul pe taste. Ileana, [mamica] lui Luca(2 octombrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/adamestii"]pozele noastre [foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...