Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

anestezie totala sau partiala?


adita

Recommended Posts

va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine intr-o problema. urmeaza sa nasc in ianuarie, prin cezariana(mai am doua la activ) si nu stiu ce tip de anestezie sa aleg. la primele doua am avut anestezie generala si a fost totul bine, n-am avut probleme, dar ma bate gandul sa fac o anestezie partiala, ca sa-mi pot vedea si eu puiul de la inceput, sa-i aud primul planset.dar am auzit ca rahianestezia ar putea duce si la niste complicatii, sa ai dureri de cap si de spate multa vreme, ca nu ai voie sa misti capul nu stiu cate ore dupa operatie. voi ce stiti, care e mai putin riscanta? dupa care iti revii mai repede? la primele doua cezariene dupa vreo opt ore m-am dat jos din pat, am putut sa merg sa vad copiii, dar daca e adevarat ca la rahianestezie nu ai voie sa misti capul vreo 12 ore, inseamna ca nu prea iti lasa multa libertate de miscare. cum o fi mai bine?va multumesc pt orice lamurire pe care mi-o puteti aduce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am facut doua cezariene cu anestezie totala. Sora mea este medic si, de fiecare data, mi-a recomandat sa fac anestezie locala (cica ar avea mai putine efecte adverse asupra organismului - la anestezia totala se folosesc substante mai puternice), la ea ambele cezariene au fost cu rahi-anestezie si nu a avut nici o problema. O prietena, chiar a insistat sa fac anestezie locala, de dragul momentului unic, in care auzi tipatul copilului, spunea ca medicul il pune direct pe burta mamei imediat dupa ce il scoate. Eu am renuntat la clipele de extaz, din cauza fricii, am un "psiho-pupu" cum zice sora'mea - ma gandeam ca daca este sa se intample ceva cu mine sau cu copilul, macar sa fiu inconstienta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf Doamne, ce ne-am face fara folclorul asta? [:D] [bang] Adita si eu am nascut, o singura data ce-i drept, prin cezariana cu rahianestezie, la cererea mea, tot in scopul de a-mi vedea copilul din primul moment. Nu mi-a pomenit nimeni de ne-miscat capul nu stiu cate ore, nici de nu stiu ce complicatii (chiar, care sunt cele de care ai auzit tu?!). Eu am miscat capul in toate partile chiar din timpul operatiei ca ma plictiseam pina au terminat medicii broderia la burta mea, si ma uitam peste cap, pe la monitoarele unde mi se masura pulsul si alte-alea, apoi ma uitam la medici, atit cat ii puteam vedea de paravanul ridicat in fata mea, de fapt le vedeam bandanele de pe capete si-atit. In rest, lapticul mi-a venit la destul de scurt timp, la vreo 10-12 ore am fost mutata de la reanimare in salon cu bebele si musai m-am mobilizat, capul nu m-a durut deloc, nici greatza nu am avut... Eu zic ca e o varianta super! Si chiar nici cand infige acul pentru anestezie si cateterul nu simti aproape nimic. Inafara de detrimentul de a te plictisi in timpul operatiei, ca dureaza ceva pina iti termina toate alea, nu vad nici un alt dezavanataj. Sanatate si un bebe sanatos tun! Dana - mama lu' Radu Stefan Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adita, eu am avut o rahianestezie pentru un ex-apendice si a fost totul super ok. Cezariana am avut-o cu anestezie totala pentru ca pe langa nasterea bb-ului am avut si o interventie chirurgicala, deci asa s-a impus. La fel, totul a fost bine. Dar as fi preferat sa-mi aud si sa-mi vad fiica, sa stiu ca totul e ok !!! Acest privilegiu i-a ramas lui tati. Cel mai bine e sa te sfatuiasca medicul tau si anestezistul cu care lucreaza acesta ! Sarcina usoara si nastere rapida si bb super sanatos !!! [pup] Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" [foto]http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut prin cezariana cu anestezie epidurala. daca acest tip de anestezie este acelasi lucru cu rahianestezia, atunci si a doua oara as prefera acelasi "tratament". n-am primit nici un fel de recomandare cum ca ar trebui sa nu-mi ccc misc ceva :)) I.&[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi"]Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, rahianestezia NU este tot una cu peridurala. La rahianestezie tot ce se intampla este o intepatura in spinare, FARA cateter, si dupa operatie este interzisa mobilizarea capului cateva ore, altfel este risc de fistula LCR si dureri de cap atroce pana se inchide (cateva luni). Eu nu v-as recomanda-o, daca aveti de ales intre rahi si generala, alegeti generala. Anestezia peridurala se face tot cu intepatura in spinare si introducerea unui cateter pe care se introduc substantele ce dau anestezia. Riscurile sunt f. mici, nu da dureri de cap, este posibila mobilizarea imediat dupa operatie, poti auzi si vedea copilul, nu este dureroasa, si dupa operatie se poate continua administrarea de substante analgezice pe cateter ceea ce va va permite o mobilizare precoce, veti putea alapta imediat dupa operatie. V-o recomand cu caldura, este superioara si anesteziei generale, sa nu mai vorbim de rahi... Se poate insa sa aveti ghinion (ca mine) sa prinda doar pe o jumatate a corpului, mai rar, dar se intampla, in acest caz va paste generala. Sper ca v-am lamurit. [mamica] Diana si [baietel] Vladut (16.05.2004) [foto] http://community.webshots.com/user/dianar130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut pe 31 iulie prin cezariana, cu anestezie epidurala. Am fost constienta in timpul operatiei, cateterul lasat a permis administrarea de analgezice (deci efect rapid si de durata), nu da dureri de cap sau voma, nu impune imobilizarea capului, revenirea este rapida. Cred ca este cea mai buna varianta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...