Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

anestezie totala sau partiala?


adita

Recommended Posts

Adita eu am nascut prin cezariana cu rahianestezie (la cerere anestezia[:D], cezariana a fost o urgenta) si a fost extraordinar, am simtit chiar cand mi-au rupt apa si sa nu-ti mai spun cat de extraordinar e momentul cand plange bb...nu-mi pare rau ca am facut rahi.. Eu am iesit din operatie pe la 9 dimineata si n-am avut voie sa-mi misc capul pana la 11, dar la ora 17 am fost deja in picioare...n-am refacut repede si bine, fara complicatii, fara dureri de coloana, etc Daca voi mai naste la fel voi proceda [:D] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos"]Claudia[mamica][/url] si [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu"]Raul[copil][/url] Dragoste intre popoare [bere] si razboi sub plapuma[sex]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Adita, iti pot raspunde, in primul rand fiind vorba despre meseria mea (medic anestezist...) , ca riscul de anestezie generala este-conform ultimelor statistici, facute de americani, cam de 15 ori mai mare decat riscul anesteziei partiale! Iti voi spune si de ce: anestezia generala, la cezariana, presupune punerea unui tub (intubare) pentru respiratia artificiala (in timpul anesteziei generale nu poti respira sinugra, deci vei fi asistata, atunci cand deja esti sub anestezie, fie de anestezist, fie de un aparat de respiratie). Acest intubaj presupune un risc de aspiratie, deci in cazuri rare se poate ajunge ca suc gastric sa ajunga in plamani...caz cu complicatii ce pot fi foarte grave. Acest risc de aspiratie la intubare este crescut la gravide, persoanele foarte grase, accidentati si cei cu stomacul plin. Sper ca am fost destul de explicita, daca nu , te mai pot lamuri. Anestezia partiala este mult mai lipsita de risc la gravide, motiv pentru care este favorizata in toate tarile ce practica o anestezie moderna. Riscul de a suferi o complicatie grava sau chiar FATALA este, cum ti-am zis, cam de 15 ori mai scazut...enorm, nu? Exista fie anestezia spinala (rahianestezia), fie cea peridurala. In general, la cezarienele planificate, eu (sau mai bine zis cei mai multi anestezisti de aici) prefer rahi. La cezarienele neplanificate se pune in general peridurala, si daca e nevoie, se poate face pe urma cezariana. E mai complicat de ce si cum, dar daca vrei iti pot explica. Oricum, ambele variate sunt MULT mai lipsite de riscuri decat anestezia generala. Din pacate in Romania se mai pracatica pe scara destul de larga anestezia generala la cezariene, in vest cota este de sub 5 %...La noi in spital, de exemplu, avem cam 1000 nasteri /an, si din ele cam max. 3-4 femei au anestezie generala pentru cezariana, numai in caz de urgenta exceptionala, cand cezariana trebuie facuta aproape pe loc... Nastere usoara! Cu drag, Mirunda PS Am uitat sa iti zic de al 2-lea rand ...[:D] Pe puiuta mea am nascut-o acum 9 ani, cu anestezie peridurala, si a fost o mana cereasca dupa 5 ore de dureri cumplite sa nu le mai am...intepatura e floare la ureche pe langa durerile nasterii... http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ceva: chestia cu nemiscatul capului la rahi e o prostioara, problema este urmatoarea: in caz de complicatii la peridurala sau de folosire a unui ac prea gros la rahi (ambele siuatii rare), se poate pierde continuu si in cantitati mici lichid cefalorahidian, ceeace da dureri mari de cap si diverse alte probleme. Atunci se recomanda statul in pat si nemiscatul mult, etc. Dar asta e rar, iar la rahi, daca se foloseste un ac de dimensiuni corespunzatoare, aproape la fel de rar ca si la peridurala. Daca nu am fost prea clara sa imi ziceti. va sarut, gravidutelor, Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aha, deci pana la urma nu-i adevarata chestia cu nemiscatul capului dupa rahianestezie.si nici rahianestezia nu e mai riscanta decat epidurala?sa vedem daca de data asta reusesc sa am o anestezie partiala, oricare ar fi ea. la prima cezariana mi-au facut anestezie generala, fiind o urgenta, la a doua am cerut partiala (nu m-am gandit sa intreb de care),dar anestezistul n-a reusit sa ma intepe. trebuia sa stau in fund, aplecata fosrte tare peste burta care era mare de tot si mai aveam si contractii foarte dese si nu ma puteam abtine sa nu tresar, asa ca dupa cateva incercari nereusite,anestezistul s-a dat batut si mi-a facut iar generala. poate de data asta nimeresc unul mai priceput. inca o data, multumesc pentru lamuriri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut o burta imensa, am avut in talie 124cm[alcool], dar nu m-au pus in fund ci am stat pe dunga...intradevar a fost groaznic pentru abia m-am incovoiat dupa burtoi si la un moment dat am cerut sa mi dea oxigen ca simteam ca lesin...dar asta a fost singura placere...durere cu placere, la urma urmei[:D] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos"]Claudia[mamica][/url] si [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu"]Raul[copil][/url] Dragoste intre popoare [bere] si razboi sub plapuma[sex]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am nascut, dar am avut o operatie de apendicita ,prin rahianestezie si incapatinata cum am fost am miscat capul si in timpul operatiei, pt ca asistenta ma intreba daca simt ceva , iar eu simteam doar un nod in stomac si mi se parea ca nu pot vb , asa ca incercam sa spun ''nu'' miscand capul . Dupa operatie am incercat sa nu misc capul vreo cateva ore,sau in orice caz sa nu fac jonglerii :) Concluzia e ca nu am avut deloc dureri de cap nici imediat dupa operatie, nici acum . Dupa vreo 8 ore m-am ridicat din pat si am mers la baie singura , desi eram cam ametita. Asta e experienta mea si sper sa iti fie de folos! Pup, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi naste la sfarsitul lui decembrie si medicul mi-a spus ca exista posibilitatea combinatiei de anestezie rahi si peridurala. Daca te rog, Mirunda, explica-mi si mie de ce se face aceasta combinatie? Are avantaje ? Sa insist pentru ea, pentru ca am inteles ca doar un medic anestezist o face si nu stiu daca va fi acolo, dat fiind ca nasc de sarbatori. Multumiri, [flo], Lali si bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lali, combinatia se numeste CSE (kombinerte Spinal-Epiduralanästhesie), deci rahianestezie cu anestezie peridurala. Se face in general pentru cezarienele planificate, si nu la nastere normala-in general! Deci printr-un ac special de peri se inteapa rahianestezia, se scoate acul de rahi (mult mai subtire in comparatie cu cel de peri), si tot pe acolo (deci pentru tine numai o singura intepatura) se pune cateterul in spatiul peridural, pe urma se scoate si acul de peri. Avantajul este ca dupa cezariana se poate folosi cateterul peridural inca vreo 2-3 zile pentru durerile de burta care , desigur, sunt mai mari in prima perioada dupa o cezariana decat dupa o nastere normala. Aici se pune CSE in general pentru operatii mai mari, de exemplu des la proteza de genunchi, pentru ca pacientii au in prima saptamana dureri f. mari. La o nastere obisnuita mi se pare un pic cam mult, in general ajunge peri. La o cezariana poate m-as gandi la CSE, daca as avea o pacienta careia sa ii fie foarte frica de durerile ulterioare cezarienei; desi si acolo ar ajunge rahi /alternativ peridurala. Daca mai ai nelamuriri, eu cu drag incerc sa te lamuresc...poate ca exista alte cauze care il determina pe anestezist sa vrea CSE, cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu el, si sa il intrwebi de ce vrea aceasta combinatie, si nu numai o varianta, sa vezi ce o sa iti spuna. Mult noroc! Cu drag, Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Mirunda pentru raspuns [flo]. Eu voi naste prin cezariana din mai multe motive medicale(nu dezvolt aici). Nu sunt o persoana careia sa ii fie frica de durere, la durerile de dupa nastere ma gandesc cel mai putin! Sunt clar impotriva anesteziei generale, evident daca nu iau in calcul o situatie de urgenta. Deci am de ales intre cele doua: rahi sau peridurala. Dr. ginecolog mi-a sugerat aceasta posibilitate, a combinatiei. Nu am dezvoltat inca ideea, mai am o luna pana la termen dar voiam sa ma informez inainte de urmatoarea vizita la el. Daca bine inteleg, rahianestezia crezi tu ca ar fi mai buna in situatia mea, chiar decat peridurala? Am uitat sa spun, am o problemuta si cu inima, am extrasistole ventriculare (in medie, in jur de 2/minut in monitorizare de 24 de ore, cu maxim de 10/minut). Exista vreo contraindicatie pentru vreun anumit tip de anestezie ? Inca o data multumiri, Lali si bebe 34 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lali, in principiu ambele variante sunt bune, numai nu anestezia generala! Depinde si de experienta anestezistului...eu fac la cezariene in general rahianestezii, au avantajul de a fi usor de pus, rapide, si nivelul de analgezie poate fi mai bun decat al periduralei. Pot aparea insa mai usor complicatii hemodinamice (scadere de tensiune, etc), de aceea pacienta trebuie sa fie monitorizata cu atentie, cu un nivel hemodinamic stabil, etc...sunt foarte multe subtilitati si lucruri ce trebuie luate in consideratie. Daca insa o pacienta are deja pus cateterul peridural, deci o cezariana neplanificata, sigur ca folosesc acel cateter, deci peri. Peridurale pun des la nasteri obisnuite. Insa la fel de bine se poate face o peridurala la o cezariana planificata, dureaza un pic mai mult dar are avantajul unui oarecare comfort pe urma, cand poti avea dureri postoperatorii . Si aici iti trebuie insa o monitorizare buna, mai ales ca ai acele extrasistole ventriculare. Eu as zice sa vorbesti cu anesezistul tau, conteaza mult si experienta lui, daca el face in an 300 de peridurale si numai cateva rahi (sau invers, dupa caz), ar fi mai bine sa iti faca ce stie el mai bine, si cu ce are el experienta. Daca insa vezi ca el te lasa sa alegi, si el nu iti recomanda nimic "cu caldura" ci te lasa pe tine sa alegi...nu stiu ce sa zic...Daca EU as mai fi odata graviduta si ar trebui sa nasc cu cezariana, as alege rahianestezie. Dar nu mi-ar fi deloc frica si nu as refuza nici peridurala...pe care, am mai scris aici, am si primit-o cand am nascut eu (normal). Ambele metode au plusuri si minusuri, riscuri dar si avantaje, zau ca nu pot, cu mana pe inima, sa iti zic ce sa alegi...de asta , cred eu ca cel mai bine e sa povestesti cu anestezistul, si impreuna sa hotariti. Ambele metode sunt ok, amandoua in forma CSE ...consider ca e cam prea mult pentru o cezariana (dar si asta este numai anestezistul tau in masura sa iti spuna, de ce si cum considera el ca ar fi bine pentru tine) ...anestezie generala...eu nu as alege-o SUB NICI O FORMA! Numai in caz de urgenta absoluta, dar asta e rar...Doamne ajuta! Cu drag, Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...