Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

anestezie totala sau partiala?


adita

Recommended Posts

Mutumesc mult de tot, Mirunda. Si eu consideram ca discutia cu anestezistul este hotaratoare si tot asa sunt clar impotriva anesteziei generale in cazul meu. Mi-ai dat niste informatii foarte folositoare! [flo][flo][flo], Lali [gravi] si bebe [copil](saptamana 35)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Lali, iti urez nastere usoara, si sa ne povestesti cum a fost, si si ce ai facut cu anestezia, cum a decurs si pentru ce te-ai hotarit. Mult noroc, si un bebita gras si frumos si mai ales sanatos! [pup]Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirunda am si eu intrebare. Amn vazut ca esti draguta si ne scoti la lumina.. Am facut si anestezie generala (cu intubare) si rahdiana. Dupa ambele m-am simtit foarte rau. Dupa generala, mai putin (varsaturi si toate cele)dar dupa rahie a fost cumplit. Am crezut ca mor in noaptea aia. Am avut varsaturi de cum si-a trecut anestezia efectul dar si niste dureri groaznice de stomac (astea cica de la aerul care a intrat in burta - op de apendicita) si scadere de tensiune cateva zile (6 cu 3), dureri de cap cumplite. OOperatia am facut-o acum 10 ani. Dar amintirea ei ma infioara si acum Intrebarea mea, avand in vedere cele doua experiente am hotarat pe cat posibil sa nasc natural (sunt in 32 saptamani). Dar, peridurala e posibil sa-mi dea aceleasi efecte ca si anestezia rahie? Sau depinde de substanta care se foloseste? Iti multumesc tare mult. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana Maria, conteaza foarte mult grosimea acului cu care ti-au facut rahi..pana nu demult erau ace destul de groase, deci dupa rahi mai putea iesi inca ceva LCR (lichid cefalorahidian), si pierderea (chiar inceata) a lui ar fi putut sa iti dea acele simptome, mai ales durerile de cap. In general acum se folosesc ace subtiri (sper ca si in RO...depinde probabil de spital, de anestezist...), si riscul de dureri de cap e mult mai mic; in general e bine, dupa rahi, sa stai primele 24h cat mai mult in pat, si sa bei multe lichide, dar sigur ca hotaritoare este "mina" anestezistului si instrumentele ce le are la dispozitie...Eu ti-as recomanda , in general daca se va mai pune vreodata problema unei rahi, sa vorbesti cu anestezistul si sa ii spui de durerile cumplite de cap dupa rahi...astfel el va fi pus in garda, si daca e un medic bun (sper...), va incerca sa nu se mai repete asta... Dar la nastere, eu ti-as recomanda oricum peridurala, daca nu nasti cu cezariana...Asta in cazul cand nu se poate altfel...eu zic sa vezi cum este, poate poti naste fara nimic-ar fi cel mai bine! Daca nu se poate, si e musai sa primesti anestezie, atunci peridurala este sigur o metoda foarte buna la nasterea normala. La cezariana...vezi ce am povestit cu Lali! sa sti insa ca dupa operatia de apendicita multi pacineti au stare de rau si de voma, generata si de interventia pe intestin...si probabil ca in combinatie cu rahi...nu prea ti-a fost bine! De asta noi nu facem aici decat in conditii exceptionale rahi pentru apendicita...In cazul asta anestezia generala este cea mai indicata...parerea mea! Daca mai ai nelamuriri-intreaba-ma! iti raspund cu drag, Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare... Am nascut si eu acum 2 luni - prin cezariana - cu anestezie spinala (locala) si a fost FOARTE bine... nu am simtit efecte adverse, asa ca eu zic ca asta e cea mai buna anestezie la cezariana [cool] . Plus ca poti sa-ti vezi puiul imediat, sa-l/o auzi plangand... e minunat [olala]. Anestezia generala se face in Canada DOAR in cazuri de urgenta! Sanatate si nastere usoara! [pup] Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uuffff, asa deci...numai in Ro se mai face la greu anestezia generala la cezariana! Dr. buni si cunoscuti opereaza numai cu anestezie generala!![alcool] Si eu tot anestezie generala am facut, am avut ameteli si am vazut in ceata vreo ora parca, apoi nu mai stiu....ca eram intre somn si veghe...Adevaru' e ca e o senzatie super-naspa!! Zici ca te-a pocnit cineva cu maciuca'n cap, asa te simti dupa ce te trezesti din anestezie![bang] Bine, nu dureaza chiar asa mult starea asta, insa, cand e combinata cu senzatie de voma....chiar nu e deloc placut!![bang] [pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ella, trist dar adevarat...cu un pacient treaz trebuie sa povestesti, sa te ocupi si psihic de el, sa te simta langa tine...etc...Pacientul care doarme nu iti poate pune intrebari...incomode sau nu...Nu vreau sa barfesc pe nimeni, poate e si o problema gasitul acelor, a anestezistilor priceputi, etc... http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...