Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

anestezie totala sau partiala?


adita

Recommended Posts

Eu am nascut acum o luna cu cezariana. Am sa va spun cum am perceput-o eu. Dupa 2 zile de declansare nereusita, in care am avut ceva dureri, ( insa nici pe de parte dureri din acelea mari insa mi-au ajuns) s-a decis pentru cezariana. Era clar ca nu ma dilat. Nu va pot spune ce fericita am fost. Cea mai neplacuta chestie pentru mine a fost introducerea sondei, in rest nu am avut nici o problema. Mi s-a facut rahi anestezie, a fost floare la ureche, nu m-a durut capul dupa, nu am avut nici un fel de probleme. Nici dupa nu am avut dureri, asa cum am citit ca ai dupa cezariana.Am simtit niste contractii, dar erau atat de usoare ca intensitate incat durerea era ca la ciclu, o durere medie. Mi s-a dat o injectie si nici pe aia nu am simtit-o. Deci dupa nu am avut dureri. Operatia nu am simtit-o deloc, singurul lucru neplacut era ca ma tinea ceva, imi era parca frica sa ma intind, si asta a tinut 1-2 zile. In spital am fost in salon cu inca 2 fete cu cezariana si una cu nastere naturala. Nu era nici o diferenta la recuperare. Cea cu nasterea naturala mergea la fel de incet ca noi in a doua zi, si toate ne-am externat peste 2 zile. Deci am nascut miercuri si vineri plecam acasa. Miercuri seara m-au si mutat in salon, deci a trebuit sa ma ridic din pat sa ma puna pe scaunul cu rotile, iar joi mi-au scos sonda( nasol de tot) si a trebuit sa merg singura la toaleta. Mi s-a spus sa ma plimb, sa ma misca.Asa am facut si nu regret. Eu nu as fi fost de acord cu anestezia generala, si ma bucur ca anestezista a decis sa imi faca rahi anestezie. La mine a functionat perfect. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am facut tot rahie anestezie, asa am convenit cu medicul, tinind cont ca nu am vrut sa stiu ce sex sunt pina la nastere. A fost de nedescris, fiind si gemeni, am 2 fetite superbe. Oricum vorbeste cu medicul tau care te-a monitorizat. Nastere usoara. icraciun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit sa va spun cum a decurs nasterea. Am facut cezariana pe 27 decembrie (si bine am ales caci bebele era in prezentatie pelviana si mai avea si o manuta la cap!). Dimineata a venit anestezistul la mine sa discutam si m-a intrebat ce fel de anestezie doresc. Dupa discutia prealabila mi-a inspirat multa incredere si i-am spus: cum considerati ca e mai bine, dar nu vreau anestezie generala. Si mi-a facut rahianestezie (fara combinatie cu peridurala). Punerea anesteziei a drat 5 minute si nu am simtit decat o intepatura.Am fost constienta toata operatia, mi-am vazut puiutul din prima clipa, iar cand m-au dus la reanimare am inceput sa dau telefoane. Nu cred ca era necesara si peridurala pentru ca durerile de contractare a uterului de dupa operatie mi-au fost calmate cu un piafen si un algocalmin puse in perfuzie, asa ca un cateter in coloana nu cred ca era neaparat necesar. In cateva ore mi-am simtit picioarele complet a doua zi dimineata m-am dus in salon pe picioarele mele si am inceput sa ma plimb, iar dupa doua zile eram acasa. Nu am avut nici un fel de dureri de cap sau de spate de la anestezie si nici vreun alt efect secundar. Pupici si nasteri usoare ! [pup] bebe Dragos si mamica Lali http://community.webshots.com/user/laurastoica100 "Daca ii judeci pe oameni nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...