Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

exista prietenie adevarata intre femei?


Recommended Posts

Intre noi, femeile exista oare prietenie adevarata? Eu, in acest moment consider ca nu. Sa va spun de ce: in scoala nu am fost deloc agreata de fete, desi nu am fost niciodata baietoasa, ma imprieteneam usor cu baietii. Am avut odata, demult, o buna prietena in liceu, de fapt ea s-a apropiat de mine, devenisem ca 2 surori, plus ca mai si semanam fizic, ce mai, nu ne mai saturam de vorba. Si sporovaiam noi intr-una cate-n luna si-n stele, ea la mine, eu la ea, de vreo 6 ani (terminaseram liceul). Acum fiecare lucra, ea avea un prieten cu destula dare de mana, mergea in strainatate, etc, eu (ma casatorisem intre timp) ma chinuiam sa strang bani pt.locuinta. Prietenia noastra mergea "unsa", acum eram 2 cupluri, ne vizitam foarte des. Ne-au ajutat foarte mult, ne-au dat bani imprumut pt. a completa suma necesara pt. o garsoniera, ne luau peste tot, la munte, la mare cu ei. Eeeee, si aici, undeva s-a intamplat ceva care a rupt relatia de prietenie si a transformat-o intr-o sicanare permanenta. Eu am terminat facultatea si ea mi-a propus sa vin sa lucrez la firma lor (o afacere de familie a prietenului ei), am acceptat, am inceput lucrul prima data pe un post similar cu al ei. Dupa vreo cateva luni, eu am avansat, mi-a crescut semnificativ salariul, si din acel moment a inceput sa "loveasca sub centura": ironii acide referitoare la viata mea personala (casnicie, etc) de fata cu ceilalti colegi, cu care incercam sa pastrez o relatie STRICT profesionala (fara intimitati). Nu intelegeam de ce atunci cand eram noi 2 singurele vorbea normal, era neschimbata, iar cand erau altii de fata, incepea sa ma umileasca. Eu nu ripostam, dar cand ajungeam acasa plangeam. Si am dus-o asa vreo 5 ani cat am lucrat acolo. Intre timp vizitele s-au sistat, precum si iesitul impreuna, dupa cateva tentative nereusite(din partea mea) de a lamuri intre 4 ochi de ce procedeaza asa. In sfarsit, eu am plecat de la firma respectiva (acum 2 ani) din motive care nu au nici o legatura cu "ea", si cand a aflat ca plec, m-a sunat, am stat de vorba cateva ore, mi-a spus ca-i pare rau ca mi-a facut ce mi-a facut, ca nu si-a dat seama ca ma doare asa tare, bla,bla,bla, ca daca putem sa fim din nou prietene. I-am spus ca eu nu cred ca mai poate fi prietenie intre noi acum, ca relatia e compromisa, ca am alte prietene (desi adevarul este ca nu am mai avut nici o prietena, am avut doar amice). N-am putut sa iert. Acum, dupa 2 ani, cand dintr-un motiv sau altul ma simt singura, ma intreb, oare am gresit? Sincer, as vrea sa fiu din nou prietena cu ea, dar se mai poate sa fie ce-a fost?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pot sa cred ca exista...dar mi-e nu mi-a fost dat. Eu sunt un soricel gri, pe care ceilalti nu-l vad...asa ca nu prea multi ´vad ca ar avea vreun cistig sa ma aiba ca prietena. Am avut aici o prietena, asa am crezut eu, insa a uitat de mine decind si-a facut prieten si si-a format alt grup de prieteni. Si-a ales din aia cu care e frumos in societate sa iesi, care stiu sa bea o bere si sa vorbeasca de pantofi ore in sir ....Si eu am incercat sa tin legaturile cu ea, sa o vizitez, sa propun lucruri pe care sa le facem impreuna.Dar tot ce faceam inainte impreuna nu-i mai face placere, n-are timp, a uitat sa-mi spuna de x excursii pe care le-a facut cu grupul ei, a uitat sa-mi spuna de gratare si intilniri, uita sa ma invite cind isi invita tot grupul in rest. Ma doare foarte rau cind vad cum ma ignora si adeseori ma priveste de sus si gaseste mai mult de criticat in tot ce fac decit sa imi dea sentimentul ca e linga mine, a fost una dintre cauze de m-am imbolnavit de stomac (era singura prietena din Germania) si acu incerc sa o ignor din toate puterile, ceea ce e greu...e colega de lucru cu sotul meu. Stiu multe exemple de prietenii intre femei...dar mie nu-mi va fi dat asa ceva. Vad clar asta...[bang] Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca exista prietenie adevarata intre femei. Se gaseste un motiv, oricat de mic, care sa nasca invidie si de acolo... Eu ma apropii cam greu de oameni. Am avut o prietena/vecina inca de cand eram mica de tot, cu 2 ani mai mare decat mine. Frumusica foc, curtata si toate alea... iau eu, ratusca cea urata (si grasutza)... In fine, pe la 19 ani s`a maritat, a facut un copil, a divortat... ea singura, eu singura... ieseam in fiecare saptamana in oras, ne alinam una alteia suferintele dupa esecurile sentimentale etc. Evident, ea a ramas papusa care atrage privirile, eu fata banala din umbra. In urma cu 9 luni l`am cunoscut pe actualul meu iubit, si treaba a devenit mai serioasa decat se astepta lumea. Evident, petrec mai mult timp cu el, si nu mai ies cu EA in cautarea potentialelor victime. Mai ales ca ea lucreaza, eu sunt studenta, nu prea am mai avut cum sa ne intalnim in ultima vreme. Va dati seama ce rautati a inceput sa spuna despre mine... desi sincer nu i`am gresit cu nimic... Cred ca e invidioasa ca eu am acum o relatie stabila, iubesc si sunt iubita, iar ea este in continuare singura sau "in cautare". Din cauza copilului zice ea ca nu s`a legat nimic serios de cand a divortat... fiecare relatie esuata o punea pe seama fetitei... dar copilul ala cu ce a gresit?! Fetelor.. sincer.... nu cred ca exista prietenie adevarat intre 2 femei. Eu zic sa va bazati pe barbatul care va este alaturi; rautatile intre femei nu vor inceta niciodata, iar gura lumii stiti bine ca nu o inchide nimeni. At least you`ve got eachother...[il] If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, EXISTA!!!! Va spun eu...si nu am numai una, ci mai multe prietene, in adevaratul sens al cuvintului!!! Prietene cu care discut si de pantofi, si de-o carte buna, si de-un film, si de probleme, cu care beau si-o bere, cu care pling si rid ...cu una dintre ele am si o afacere in Romania si nici macar banii nu ne-au clintit prietenia.....probabil ca si aici, ca si in cuplu, e vorba de comunicare!!! [url="http://community.webshots.com/user/lilanda"]pozulici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ati confirmat ceea ce credeam... Iar chestia cu "ratusca cea urata" si cu "soricelul gri" am simtit-o si eu pe propria piele in adolescenta, cu prietena mea de care va povesteam (cand mergeam pe strada impreuna, ea mergea cu un pas inaintea mea, stiti, cum merg cuplurile ge romi, el in fata, si ea cu un pas in urma lui). Ea era cea populara, eu cea stearsa. Pana cand am reusit sa obtin stabilitate profesionala, materiala si personala, si dintr-o data am devenit sigura pe mine, am inflorit, personalitatea mea a prins contur. De ce barbatii pot fi prieteni intr-adevar, si intre ei, dar si cu femeile? De ce ei nu sunt invidiosi daca vad ca ai o masina mai buna sau un venit mai mare? (vorbesc de barbatii inteligenti, nu de cei complexati si incuiati). Oare ce au ei in plus fata de noi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilanda, pana la proba contrarie, tu esti o norocoasa! Dar totusi, sa facem distinctie intre amicitie, in care discutiile nu depasesc un anumit nivel (superficial, cum ai spus discutati despre pantofi, etc) si PRIETENIE, in care iti deschizi sufletul si ii arati celuilalt tot ce gandesti si simti, fara teatru, fara prefacatorie. De asemenea, relatiile de afaceri nu prea au legatura cu prietenia (parerea mea). Eu intotdeauna am facut distinctie intre relatii de serviciu si prietenie, "amici de-o bere" si prieteni de suflet (cu riscul de a fi catalogata rece, distanta).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ariadna, nici eu nu amestec cele doua categorii de relatii: amicitia cu prietenia si... pe linga discutiile de pantofi, am mai adaugat si altele, la enumerare. Chiar daca le-am pus la coada, ele sint alea cu adevarat importante!!!...iar despre relatia de afaceri aminteam doar pentru a sublinia "soliditatea" relatiei desi este regula sa "nu faci business cu prietenii" ca asa ii pierzi... In fine, n-are rost sa te conving!!! Iti urez bafta la gasirea unei prietene adevarate...asta numai daca vrei si tu cu adevarat!!! [flo] [url="http://community.webshots.com/user/lilanda"]pozulici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lilanda
Ba da, EXISTA!!!! Va spun eu...si nu am numai una, ci mai multe prietene, in adevaratul sens al cuvintului!!! Prietene cu care discut si de pantofi, si de-o carte buna, si de-un film, si de probleme, cu care beau si-o bere, cu care pling si rid ...cu una dintre ele am si o afacere in Romania si nici macar banii nu ne-au clintit prietenia.....probabil ca si aici, ca si in cuplu, e vorba de comunicare!!! [url="http://community.webshots.com/user/lilanda"]pozulici[/url]
Exact, exista!...iar eu sint norocoasa ca am parte de asa prietene, cu care pot discuta orice, fara sa fiu privita ciudat, si care sint linga mine, intr-un fel sau altul, atunci cind am nevoie de ele! Iren dubla mamica [zana] Bogdanelu nazdravanu [copil] si Julia zbintuita[majoreta] [url="http://community.webshots.com/user/iren2004"]Poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilanda, tu nu trebuie sa convingi pe nimeni. Considera`te o norocoasa ca inca nu te`ai lovit de falsitatea si meschinariile unor persoane care se declarau prietenele tale; sau, daca ai trecut prin asta, poate ai fost mai puternica si ai continuat sa crezi ca pot exista prietenii adevarate. Poate ca noi nu mai avem curajul de a ne deschide sufletele sau de a lasa pe altii sa le calce in picioare. Pana una-alta, eu cred ca tot familia e cea mai de incredere... If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lilanda
Ba da, EXISTA!!!! Va spun eu...si nu am numai una, ci mai multe prietene, in adevaratul sens al cuvintului!!! Prietene cu care discut si de pantofi, si de-o carte buna, si de-un film, si de probleme, cu care beau si-o bere, cu care pling si rid ...cu una dintre ele am si o afacere in Romania si nici macar banii nu ne-au clintit prietenia.....probabil ca si aici, ca si in cuplu, e vorba de comunicare!!! [url="http://community.webshots.com/user/lilanda"]pozulici[/url]
Si eu ma numar printre cele norocoase... exista !!!! Andreea si Vlad [url="http://community.webshots.com/user/vladstefan2"]Iubirea mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...