Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

exista prietenie adevarata intre femei?


Recommended Posts

Eu am prietene, amice si cunostinte de sex feminin. Cred ca depinde de interesul fiecareia, adica sa fie acelasi la acelasi moment [:D] Acuma sunt un pic pe dreapta, ca sunt mamicaaa[^], dar recuperam noi [:D] Am prietene care nu sunt prietene intre ele. Asa nu ies scantei ! [;)] Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" [foto]http://community.webshots.com/user/giulia16 [cit]http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si eu va pot spune cu multa convingere ca exista! am mai multe prietene bune si una pentru care pot sa bag mina in foc ca este "adevarata"! ne cunoastem din liceu (18 ani), si desi am facut facultati diferite, desi am avut in scoala si grupuri de prieteni diferiti, desi sintem acum in tari diferite si ne-am vazut de trei ori in 5 ani, desi situatia noastra financiara difera acum, etc. etc. nu exista si n-au existat vreodata urme de gelozie, invidie, birfe sau orice alte lucruri negative care sa umbreasca relatia noastra. Stiu ca ma pot baza oricind pe ajutorul ei, ca voi gasi intotdeauna un umar pe care sa pling si un cuvint de imbarbatare sau dimpotriva, ca se va bucura sincer de realizarile si bucuriile mele si viceversa. stau si ma intreb citeodata: daca as fi avut o sora, tot atit de apropiate am fi fost si tot atit de mult as fi iubit-o? Plingem de bucurie de cite ori ne revedem si de intristare de cite ori plec din tara. Face parte deja din familia mea in sufletul meu. Unul dintre lucrurile pe care le regret de cind am plecat este ca n-o mai pot avea aproape sa impartasim si bune si rele si sa ne ajutam mai mult, sa ne povestim mai multe decit putem face prin telefon sau e-mail. Am suferit enorm anul acesta cind ea a nascut primul ei copilutz si eu n-am putut fi linga ea.Am plins o zi intreaga stiind ca sint la mii de km departare si nu pot fi acolo intr-un moment atit de important in viata ei. Dar, asta este viata! Asa ca, va spun cu mina pe inima, ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a scos-o in cale si sint mindra si norocoasa ca pot avea o asa prietena! Si ceilalti prieteni sint importanti, binenteles, dar ea ea ocupa un loc special! Si ma inclin in fata prieteniei noastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca intradevar tine si de firea ta pentru a-ti gasi sau pastra prietenele.Eu sunt o persoana care se "deschide" greu, nu vorbesc daca nu am ce spune si, in general este greu sa rezisti ca si prietena a mea.Gasesc repede cusururi peste care trec, dar nu le uit, iar dc ceva m-a atins adanc-vorbe, comportament, gesturi- nu mai pot continua.Chiar am mai vrut de cateva ori sa va povestesc intamplarea asta: Spital-nastere-la o ora dupa mine, naste o tipa-stam in acelasi salon-continuam sa ne vedem-prietenie de cuplu-mergem impreuna la mare(copiii au 2 ani)-aici e aici:nu prea ne potrivim ritmurile(som n de amiaza,mers la plaja);pe drum inapoi fetita mea refuza sa stea la mine in brate, numai la ea(ma simt groaznic);nu-mi mai recunosteam copilul!!!Hotaram sa ne oprim la , la intoarcere, la fratele meu pt o scurta vizita.Bem o cafea, stam putin de povesti si ne pregatim sa ne continuam drumul.Iesim afara, unde copiii fugeau unul dupa altul.Si ea zce catre mine:"stai sa vad ce zice Oana" si se ntoarce catre fetita mea si-i striga "Oana, HAI LA MAMA"!Am simtit ca mor!Fetita mea s-a uitat la ea si a continuat sa se joace.Sotul ei a completat:"pai si in masina a stat numai la tine(!?!), adica la sotia lui.Ei, eu din momentul ala n-am mai putut s-o vad in ochi, am stopat vizitele, desi ea ma mai suna sa-i confirm ca nu suntem suparate si eu ii confirm pt ca , asa sunt eu[bang][bang][bang]mi-e greu sa-i spun omului in fata ceva(in plan personal ma refer)dc stiu ca o sa fie stanjenitor... Scuze ca m-am intins atat si poate imi spuneti si voi, am exagerat-cum spune sotul meu- sau ati fi facut la fel. Ariadna33[flo][flo][flo]ca subiectul deschis de tine mi-a dat prilejul sa spun ceva ce vroiam demult[flo] mami dana si oana iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, se poate sa ai o prietenie frumoasa cu femeile, atata timp cat nu ai nimic de impartit cu ele. Eu am observat ca mai bine o duceam cu cele cu care nu stateam toata ziua. Spre exemplu, oricat de buna prietena as fi fost cu colegele de liceu, daca eu luam o nota mai mare ca ele, mereu erau invidioase. Chiar daca nu dezvaluiau asta, se vedea pe fatza lor… Cel mai bine m-am inteles cu cele cu care nu stau toata ziua “bot in bot”. Acuma chiar evit sa ma imprietenesc prea tare cu colegele de serviciu, vecine etc, le tin la respect… Am avut in liceu o experienta foarte neplacuta cu 2 prietene. Atunci nu puteam sa tin nimic in mine si le dezvaluiam totul. Cand m-au tradat, m-am lecuit. La inceput mi-a fost greu, apoi m-am obisnuit incetul cu incetul sa nu mai dezvalui tot ce mi se intampla (ma refer la amanuntele intime). Ramonika [amoras] si pisica [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred cu tarie ca exista prietenie adevarata intre femei. Timp de aproape 10 ani cea mai apropiata fiinta a fost prietena mea (mai apropiata si decat mama si decat sotul meu ).In fata ei mi-am deschis sufletul si n-am regretat nici un moment. Ea a fost persoana care m-a inteles pe deplin si care m-a sustinut neconditionat. Asta nu inseamna ca nu au existat conflicte sau probleme atat din partea mea cat si din partea ei, dar intotdeauna problemele au fost rezolvate pentru ca prietenia noastra a fost mai puternica. Anul acesta in aprilie ea a murit si o spun cu toata sinceritatea odata cu ea am pierdut si o parte din mine. Cu ea am pierdut ceva ce nu voi mai putea avea NICIODATA ! Alexxia Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU exista prietenia adevarata....daca una obtie un capat de ata mi mult de la viata cealalta ii intoarce spatele invidioasa sau ii intoarce spatele cea care a obtinut mai mult in viata celeilalte. Trist dar adevarat. Exista ajutorare, comunicare, colaborare, timp petrecut impreuna, sarbatori, destainuiri insa trebuie sa stii ca totul are un capat, un final, nimic nu dureaza. Daca stii asta nu astepti mai mult, daca nu astepti mai mult nu vei fi dezamagit, daca nu vei fi dezamagit, nu vei avea ce regreta si nu vei trai un stres. Se va incheia o relatie si atat. Cineva celebru zicea "nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat" ca ai avut prilejul sa traiesti o experienta din care ai iesit mai intelept[flo] lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nadana, iarta-ma ca ti-o spun, dar cred ca sotul tau a avut dreptate. Ai cam exagerat putin in temerile tale. pai eu as fi in culmea fericirii sa-l vad pe copilul meu ca se lipeste sentimental de unul din oamenii pe care-i respect si iubesc cel mai mult: prietena mea cea mai buna. Incearca sa lasi gelozia la o parte, asta nu face bine nici unei relatii. Eu cred ca afirmatia "vino la mama" n-a facut-o ca sa-ti arate tie ca puiul tau o vede pe ea acum ca pe mama ei sau ca ti-a luat locul cumva. Stii, am observat ca toate femeile, dupa ce devin mamici, folosesc aceasta fraza cu mai toti copiii, nu stiu daca din obisnuinta sau din instinct matern. Eu zic ca , dimpotriva, faptul ca ti-a tinut copilul in brate si s-a purtat asa de afectuos cu el arata ca puiul tau nu i-a fost deloc indiferent si l-a tratat ca si pe copilul ei. Si asta face o prietena adevarata. Asta este parerea mea si asa vad eu lucrurile.. Alexxia, nici nu pot sa-mi inchipui prin ce treci! Doamne, trebuie sa fie coplesitor sentimentul!!! Imi pare tare rau si nici n-as vrea sa ma gindesc cum ar fi sa-mi pierd prietena. Cred ca numai pierderea mamei ar putea sa fie mai dureroasa pentru mine, dar nu cred ca e cazul sa fac comparatii, nici nu exista asa ceva. Sint alaturi de tine cu gindul si iti doresc din tot sufletul sa intilnesti in viitor o fiinta la fel de pretioasa ca si prietena ta. N-o va inlocui niciodata pe prietena ta, dar iti va oferi probabil aceleasi bucurii si satisfactii pe care ti le ofera o prietenie adevarata. Te imbratisez cu drag si parere de rau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo, si eu sunt de parere ca intre femei poate exista prietenie adevarata. De cativa ani prietenul meu cel mai bun este sotul meu, DAR nu s-a schimbat nimic in ceea ce simt fata de prietenele mele de suflet, care mi-au fost alaturi, si la bine si la greu inca de cand eram single. Din contra, si acum avem grija sa nu treaca prea mult timp fara sa ne vedem, telefonam sau email-uim, cand se intampla ceva dam o mana de ajutor si stam sa asculam "spovedania". Le cunosc de 20, 12 si 11 ani. Una dintre ele este nasa noastra de cununie si nasa lui Matei. Asta nu inseamna ca nu m-am si fript cu 1,2 persoane, dar nu mi-am pierdut increderea in cele care de atatia ani sunt o parte importanta a vietii mele. In plus, poti pierde un barbat (doamne fereste), dar un prieten bun iti poate sta alaturi o viata. Numai bine. Ruxandra & Matei (ianuarie 2002) & sotul drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...