Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sterilizare - cum, unde, cat?


Recommended Posts

Ati putea sa ma ajutati cu niste informatii? Cam cum se procedeaza in Romania in cazul unei operatii de sterilizare? Unde se poate face cu cele mai mici riscuri si cu cei mai buni medici, cate zile de spitalizare / refacere presupune, daca o poate face cineva de tip (cat de cat) reversibil (din cate stiu se pot lega trompele cu niste clame in loc de a le taia), cat costa si alte detalii bune de stiut. aceleasi detalii pentru clinicile din strainatate, daca stie cineva, si daca credeti ca sunt conditii mult mai bune decat intr-o clinica buna din Romania. (in Austria costa vreo 3000 € din ce am intrebat) (stiu ca am numai 25 de ani ca sa ma gandesc la asa ceva, dar dupa parerea mea anticonceptionalele aduc daune mult mai mari sanatatii pe timp lung, respectiv un avort ar fi cu mult mai groaznic pentru mine decat o astfel de operatie in care nu iau viata nimanui si nici nu intervin in sistemul hormonal al organismului. - din informatiile mele ciclul si libidoul raman neschimbate, sau ma insel?) multumesc, Adriana Adriana (10.11.1979) + Adriana jr (21.09.2001) + Andrei (6.01.2004) + Dragos taticutzul (7.01.1974) http://photos.yahoo.com/apaler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca este o solutie buna daca ai deja doi copii si esti sigura ca nu mai vrei altii. Din pacate nu stiu unde se poate face, dar astept si eu sa vad ce raspunsuri ai, pentru ca ma gandesc la asta, dar nu sunt sigura ca nu mai vreau inca un bb. In principiu, ma gandesc insa ca nu prea as mai putea avea inca unul si mi-as lega trompele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, eu am recurs la asa ceva. La a doua cezariana, luata prin surprindere de medicul care urma sa ma opereze, am acceptat sa-mi lege trompele. Se pare ca se face cu niste cleme care pot fi indepartate, dar nu e asa simplu ca te taie, si apoi nu se stie daca trompele isi recapata permeabilitatea sau mai e nevoie de alte interventii... Dupa cateva luni, vazand cat de mult savurez statutul de mamica cu bebe mic, am regretat amarnic hotararea luata, mai ales ca stiam ca e ireversibila (aproape). Cand, la o consultatie la ginecolog, am aflat ca nu e ireversibila, mi-a mai trecut "regretul", dar nu de tot. Am 37 de ani si doua cezariene. E aproape exclus sa mai fac un copil, adica neindicat, nepotrivit, dar sentimentul ca sunt o femeie nefertila, a fost, si inca mai este, greu de suportat pentru mine. Intr-un fel ma simt mai putin femeie. Am renuntat la cea mai importanta functie a corpului meu, la cel mai minunat dar de la Dumnezeu. Eu zic sa nu recurgeti la o masura atat de drastica. Nu se stie niciodata ce va rezerva viata. Poate candva veti dori sa mai faceti un copil, poate vi se va face dor. Exista alte metode mai putin drastice, de exemplu de ce nu folositi sterilet. Am auzit ca e foarte comod si eficient. Nu va deranjeaza, nu va afecteaza sanatatea, nu ramaneti gravide atat cat nu vreti. Mai ganditi-va, si daca mai aveti intrebari sunt dornica sa va lamuresc toate dilemele. http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dana d
Adriana, eu am recurs la asa ceva. La a doua cezariana, luata prin surprindere de medicul care urma sa ma opereze, am acceptat sa-mi lege trompele. Se pare ca se face cu niste cleme care pot fi indepartate, dar nu e asa simplu ca te taie, si apoi nu se stie daca trompele isi recapata permeabilitatea sau mai e nevoie de alte interventii... Dupa cateva luni, vazand cat de mult savurez statutul de mamica cu bebe mic, am regretat amarnic hotararea luata, mai ales ca stiam ca e ireversibila (aproape). Cand, la o consultatie la ginecolog, am aflat ca nu e ireversibila, mi-a mai trecut "regretul", dar nu de tot. Am 37 de ani si doua cezariene. E aproape exclus sa mai fac un copil, adica neindicat, nepotrivit, dar sentimentul ca sunt o femeie nefertila, a fost, si inca mai este, greu de suportat pentru mine. Intr-un fel ma simt mai putin femeie. Am renuntat la cea mai importanta functie a corpului meu, la cel mai minunat dar de la Dumnezeu. Eu zic sa nu recurgeti la o masura atat de drastica. Nu se stie niciodata ce va rezerva viata. Poate candva veti dori sa mai faceti un copil, poate vi se va face dor. Exista alte metode mai putin drastice, de exemplu de ce nu folositi sterilet. Am auzit ca e foarte comod si eficient. Nu va deranjeaza, nu va afecteaza sanatatea, nu ramaneti gravide atat cat nu vreti. Mai ganditi-va, si daca mai aveti intrebari sunt dornica sa va lamuresc toate dilemele. http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta http://community.webshots.com/user/danaf123
Frumos raspuns!!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...