Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (24)


Recommended Posts

A propos de rezume-ul vietii, sa mi-l prezint si eu. Am terminat facultatea de psihologie la Cluj, specializarea psiho. clinica, dupa care am fost psiholog scolar 2 ani la o scoala generala din Cluj, cart.Manastur. In aprilie 2002 , cu 7 luni inainte de nunta, sotul meu cistiga Loteria vizelor iar in 2003, imediat dupa ce isi sustine examenul de licenta in economie, suntem in drum spre USA. Puiutul nostru a aparut noua luni mai tirziu, fiind conceput in primele zile pe tarimul Tarii Fagaduintelor. Inca mai avem apartamentul la Timisoara, dar nu cred ca ne vom intoarce sa locuim acolo, desi avem o multime de rude si prieteni timisoreni. Sanatate tuturor!!!!! Mamica si[copil]Patrick(31 mai,2004/4kg,50cm,scor Apgar 8/9)poze http://photos.yahoo.com/gratepeter
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Saru'mana fetelor de urari!!! Au trecut 7 luni si nici nu-mi vine sa cred ... si saracutul nu prea a avut parte de noi azi, dar e bine si cu Oma. Ce sa-i fac ... asta e! Ayumitza, sa cresti mare si sanatoasa!!! Sa fi in continuare cuminte s-o bucuri pe mami tau! :) Pupici de la Cris ptr. primele 6 luni! Mai fetelor, vin si eu cu o intrebare ... parca Christina a avut probleme si poate stie sa-mi dea un sfat ... sau barem o incurajare acolo. Acum cateva saptamani in urma mi-am facut analizele ca tot ma durea capul si eram ametita ... si ce surpriza [|)] am avut lipsa de fier si hormonii tiroidei isi faceau de cap in corpul meu. Ptr. fier am leac, injectiile mele intravenoase (azi am facut-o pe ultima, ce bine!), ptr. tiroida mi-au luat din nou sange saptamana trecuta in speranta ca s-o fi reglat de la sine ... dar ce a vrut?! De unde, si mai nasol a fost ... aproape ca doar hormoni T3 si T4 in corpul meu ;) ( cu alte cuvinte am o frumoasa Hyperthyreose), asa ca mi-a dat un medicament. Am inteles ca sunt tot hormoni, nu sunt sigura ca nu am apucat sa citesc prospectul. Eu una nu prea as vrea sa-i iau, dar asa m-a speriat ca fac criza tireotoxica ca nu prea mai am curaj ... Cica ar fi de la sarcina, cauza si slabirii mele ... deci, s-ar putea sa ma ingras la loc ... nu vreau!!! Nu stiu ce sa fac!!! Astept si eu sfaturi de la voi ... asa ca sariti toate pe mine, ca de abia astept!!! M-a incurajat ca poate se regleaza de la sine cu o singura doza si ca-i oricum doza mica (5 mg pe zi), dar la norocul meu nu prea cred ... ah, ce aberatie!!! Gata, m-am plans destul ... de parca as fi pe moarte ... doar ca mor de oftica, mai ales acum cand mi-am luat si eu blugi stramti [:0] ... deh, tara arde si baba se piaptana! Incerc sa va citesc si revin! Daca nu maine, poate am mai mult timp! Va pupicesc!!! ... mai ales pe bbici! Irinusha & [copil] [url="http://community.webshots.com/user/fam_irimia"] Cris [/url] ( 3 Mai 2004 ) - [url="http://community.webshots.com/user/crisulici"]botezat[/url] pe 17.10.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

copile dragi, ce bine ca ati scris asa de mult!:) in primul rind, un lamultiani din suflet pentru 7 lunisoare lui cris!!! raducu!! si 6 luni ale ayumitzei!!! vanessa, multa sanatate mamei si o operatie reusita care sa-i dea inca multi ani sa se poata bucura de nepoteii scumpi! doamne-ajuta[ruga]. tu ce spui de sotul mamei? ti-e teama ca e vreo legatura intre cata si sotul dus al mamei? poate n-am citit eu bine, care e teama ta, iubito? irinusha-nusha-scumpa, nu-ti mai face ginduri negre. o fi bine si hormonii tai isi fac de cap - si ce daca?[biz][:D]. lasa-i in voia lor, ia medicamentul ala minune si mai vezi ce-o fi. iar cu ingrasatul, lasa, mama, ca n-o fi foc. plus, ca nu cred ca te poti schimba prea mult atita timp cit maninci tot ce-i bun (in mod corect, e adevarat:)), dormi si esti fericita linga bobitza si crisuletz! fetelor, vad ca toate sinteti trecute prin scoli, mamicute destepte, ce mai! bravo!! grate, felicitari pentru loteria de vize, lasa ca vedeti voi cum va place aici - eu zic sa asteptati pina puteti deveni cetateni (la 4 ani si 9 luni de la green card, puteti depune aplicatie pentru cetatenie, proces care pina la capat va dura un pic mai putin de-un an). si dup-aia orizontul e mai largit:). diana, ce frumoasa poveste aveti. sa v-ajute dumnezeu si pe mai departe. multumesc de incurajari pentru al doilea bebe cind o fi sa fie. irinel, ii doresc o groaza de sanatate danutzului, sa fie cuminte s-o bucure pe mami. sa stii ca pot scrie pe forum de la servici, ca-mi mai iau pauze in mod intentionat. de-acasa, asa cum stiti si voi, cu atitea pe cap, e mai greu. va inteleg[:D]. unde mergeti voi in weekendu' asta? n-o sa fiti acasa? ramine danutz cu buni? anacami, felicitari pentru vaccin! si tie, sa nu ti se mai astupe canalele lactifere! mephala, hai, c-o sa fie toate bine! pupici si sanatate lui iustin cel dragalas!! alina, vezi ce fain - vin nopti mai lungi, adica n-o sa se mai trezeasca asa des dragos. doar creste si el mare si cuminte! iti doresc sa ai noroc sa-ti gasesti o alta slujba cind o fi cazul sau sa te intorci la vechea cu un sef mai dragut (acelasi - schimbat sau, cine stie, altul [:D]). christina, pupicei la un victor nazdravan![pup] lili, felicitari pentru 'ma-ma'! eu o tot pindesc pe lia, doara, doara o zice si ea ceva coerent... dar vad ca inca nu.... piatra lunii, multa putere iti doresc, sa poti trece peste grele (la propriu), sa poti impacheta (si apoi despacheta) totul cu seninatate si veselie. si bravo pentru o mamica curajoasa care se tot muta atita. ce mai face ingrid cea scumpa? va pup si va mai scriu cind apuc.................................... mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="http://www.seansimon.com/november2004.htm"]poze SUPERproaspete[/url] [url="www.seansimon.com"]poze lia[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]nasterea liei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fete dragi, imi pare c-am revenit la ganduri mai bune si apuc sa intru pe-aici... voi sunteti ca intotdeauna prietenoase si vorbaretze. La multi ani fericiti lui Ayumitza, Cris si Raducu. SA va faceti mari si sa va iubiti parintii. Irinusha, da eu sunt ce-a care a trecut prin asa ceva. Si mie mi-a refacut doctorita analizele de cateva ori, chiar ieri am fost la inca o runda. Si la mine hormonii tiroidieni au variat mult in corp de la hyper la hipo... acum iau si eu niste pastilutze care sa normalizeze nivelul lor in corp. E foarte important sa iei pastilele pe care ti le-a dat dr. pentru ca altfel poti avea o stare permanenta de epuizare si organismul tau nu mai functioneza bine. Am vazut ieri o emisiune la TVRi chiar despre tiroida si dr. spunea ca nu te ingrasi de la tiroida ci de la modul cum mananci... exact ce spunea si Monet. Dac-ai slabit e din cauza ca organismul tau nu functioneaza corect si a fost suprasolicitat. Eu iau Synthroid 0.025 mg. Oricum sanatate si nu te lasa deprimata de aceasta problema. Monet, Madutza, aveti niste fete tare-tare dragalase... adevarate domnisoare care seamana cu mamicile lor. [pup] Monet ce se mai aude cu jobul din California? Vanessa, sanatate mamei tale si succes cu operatia. Sa stii ca eu inteleg ce simti vizavi de moartea sotului mamei tale. Bunicul meu a murit cam in perioada cand a miscat Victor... asa ca si eu ma gandesc cam ca tine. Irinel, sanatate lui Daniel. Si eu m-am gandit la tine, la un moment dat chiar am vrut sa te sun dar am observat ca nici tu nu intri prea des pe forum si mi-am inchipuit ca nu prea ai timp. La voi a nins? ca noi avem cativa cm de zapada. Grate, felicitari pentru Loteria vizelor. Si ce poate fi mai frumos ca Dumnezeu v-a daruit un bebe ca sa va incepeti o viata noua din toate punctele de vedere in Tara tuturor posibilitatilor. Sotul a reusit sa-si gaseasca de lucru repede? mai aveti prieteni pe unde v-ati stabilit? Am aruncat si eu un ochi pe pozele voastre...tare frumusel e Patrick, [pup] din partea noastra. Carmen, multumesc de floricica. M-am uitat si la pozele tale ca sa-mi mai treaca starea proasta. Iustin e un dragalash, manca-l-ar mama.[pup] Sanatate multa si lui si tu nu te speria... important e ca se amelioreaza si ca nu e nimic grav. Lili, felicitari pentru primul ma-ma. Dana, unde esti? ce-ti fac baietii? sper ca-s sanatosi. Alina, [pup] lui Dragos cel zglobiu. Si al meu e mai activ, nici sa-i curatz popoul nu sta, se intinde dupa orice vede din preajma, se rasuceste, misuna cat poate. Anacami, am aruncat un ochi pe albumele voastre. Ce sa-ti zic? toate pozele sunt frumoase. Mi-ai placut si mireasa si in Grecia, si gravida iar micutul Sebastian e deja un calculatorist...[pup] Despre mine cateva randuri. Am terminat faculateta de Jurnalism si Stiintele Comunicarii din cadrul Univ. buc. Am lucrat cativa ani in presa din Ro. De Craciun in '98 m-am casatorit (eram impreuna din 91), in februarie '99 mi-am dat licenta iar pe 31 martie plecam spre Carolina de Sud, USA unde sotul meu isi facea un master. Am locuit acolo pana in vara lui 2000 cand ne-am mutat in Ottawa, Canada. Aici lucrez in marketing research dar nu prea imi place. Am inceput si eu in master in Comunicare dar constat ca nu e chiar ce-mi trebuie si ma voi gandi daca il voi termina... poate mai tarziu. La inceputul anului viitor sper sa primim cetatenia canadiana ca deja am aplicat. Momentan ma bucur de fiecare clipa petrecuta cu Victor dar sunt in cautarea unui program/specializari cu mai mare cautare in Canada decat cea pe care o am. Gata, m-am intins destul si nici n-am apucat sa mananc inca...[pup]multi la mamici si bebici. Christina si bebe Victor (24 mai 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/savulescu_cris/my_photos"]poze[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33334"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, eu in viteza pe-aici. LA MULTI ANI, AYUMI, CRIS SI RADUCU!!!!Sa cresteti mari si sanatosi!!!! Cui i-a venit ideea sa vorbim un pic si despre noi? A avut o buna idee. Hai si despre mine: Am terminat Drept Administrativ la Oradea. In anul 2 de faculta m-am casatorit, iar dupa 2 ani il aveam pe Andrei. Cand puiutul nostru avea 7 luni am venit in Canada si ne-am stabilit in Vancouver. Aici am lucrat ca instructor de aerobic, dar am intrerupt cand eram insarcinata cu Stefan in 4 luni. Lucrez si ca manager la un buildind--asta pana termina Adi scoala---adica azi!!!!!!Vreau sa incep si eu un curs, ceva la anul. Asteptam si noi cetatenia la inceputul anului urmator ca am aplicat deja. Acum sunt in viteza pe-aici ca tatal meu pleaca in Romania in cateva ore si dupa aia merg la la festivitatea de "graduare " a lui Adi. El a facut un MBA care adurat 14 luni. Au fost cele mai grele luni din viata mea. El a fost super ocupat si nu prea a putut sa ma ajute la nimic. In fine, bine ca a trecut. sanatosi sa fim. Christina, bine ai revenit. ma tot intrebam ce e cu tine de nu mai scrii.Cand ati aplicat pt cetatenie? Fetele, va mai raspund dupa ce ma intorc ca mai am de impacheat ceva pt taica-meu. Revin mai diseara. Va pupacesc Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/danatent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, e tarziu si am vrut sa va scriu doar un pic. Am terminat treaba, bagajele i maine dimineatza plec. Tzineti-mi pumnii!!!! sa se inteleaga bine Ana cu mama si sa pot ajunge si la munte. Asta in cazul in care o sa pot eu sta de dor.... Va pup pe toate! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, noi am plicat pt. cetatenie la sfarsitul lui februarie 2004... voi cand ati trimis actele? sper sa nu se mai lungeasca prea mult ca avem tot felul de planuri daca ne vin actele. Vrem sa mergem si prin State, poate asa o voi cunoaste si eu personal pe Monet si sa venim pana la voi... Vrem sa vedem ce programe are Fraser University ca am auzit ca taxele scolare sunt ceva mai mici acolo iar sotul meu vrea sa-si termine doctoratul. Am si eu o intrebare la tine ca vad c-ai lucrat ca instructor de aerobic. Am inceput si eu de cateva zile sa fac abdomene si vreau sa stiu daca intre fiecare exercitiu e bine sa-mi relaxez muschii sau e mai bine sa fac cate un set de 10 si abia dupa sa mi relaxez? vreau sa fie cat mai eficiente exercitiile. De-asemenea ce altceva poti sa-mi recomanzi ca sa-mi mai tonific burta? ca ma exaspereaza. Exerctiile pe care le fac sunt cam asa: eu stau pe dusumea cu genunchii ridicati si ridic capul cat pot avand bratele intinse. Apoi culc genunchii cand intr-o parte cand in alta ca sa lucrez si muchii oblici. Da, fetelor incet incet ma mobilizez si eu. Deocamdata am inceput sa fiu mai atenta cu cantitatea de dulciuri pe care o ingurgitez si nu mai mananc nimic seara dupa 7 pm, sper ca asa sa reusesc sa dau si eu jos macar 3-4 kg. De-asemenea fac vreo 30-40 de abdomene zilnic, [batcap] mai multe nu pot si vreo 20 minute pe eliptical dar asta o data la 2-3 zile. Saptamana viitoare mergem si noi la pediatru si in functie de ce-mi spune despre Victor, ce cantitate de lapte trebuie sa suga de la mine pe zi, poate ma apuc si eu de-o cura de slabire ca prea imi faceti pofta. Dana, Madutza si Piatra Lunii spor la impachetat. Dana, felicitari sotului... imi inchipui cat de greu ti-a fost si realmente va admir pe voi cele care puteti sa duceti atata. Christina si bebe Victor (24 mai 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/savulescu_cris/my_photos"]poze[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33334"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! La multi ani sarbatoritilor de ieri! Christina, multumesc! Victor sta foarte bine in funduletz;de la ce varsta? Monet,multumesc!Canalele nu le am infundate.Am niste noduli de pe la 24 ani (acum avand aproape 30).De cand am ramas insarcinata nu mai stiu cum au mai evoluat. O perioada inainte/dupa nastere nu i-am mai simtit, aveam sanii mai mari; acum din pacate sanii s-au micsorat aproape ca inainte de sarcina! oare pot sa fac mamografii in timp ce alaptez sau trebuie sa astept pana dupa? Sebastian nu mai vrea sa suga de la mine decat noaptea,desi a avut cateva zile cand credeam ca si-a revenit.Seara asteapta sa-i dau biberon.Incearca sa traga de vreo doua ori din tzitzi,nu ii vine mult dintr-o data, si apoi refuza sanul.Ce ma streseaza!!! Dupa 1 minut simt ca mi se tensioneaza sanii dar el nu mai vrea,incepe sa tipe daca insist.Asa ca de 2 zile la masa de seara mulg lapticul si il dau din biberon.Aseara ,de ex., am scos vreo 200 ml,deci lapte as mai avea. Monet,seara am ajuns sa ma gandesc la tine,imi amintesc cum vreo 4 luni (daca nu ma insel) mulgeai laptic pentru Lia.As vrea sa-i mai dau macar pana la sfarsitul anului,noroc ca am o pompa electrica (pe care pana acum nu prea am folosit-o).As mai folosi ceaiuri,dar mi-e frica ca o sa fac prea mult laptic si ma pricopsesc cu vreo mastita (doamne-fereste).Tot ce-ar trebui este sa traga mai mult de cateva secunde,s-a invatat cu biberonul de la care ii curge mult din prima secunda. Completare la "despre mine": - sotzul meu mi-a fost coleg de facultate 3 ani- coleg de serie- il vedeam aproape in fiecare zi. Nici nu ma gandeam ca peste un timp voi fi cu el.De abia dupa 3 ani de la angajare (am fost angajati in acelasi timp, la aceeasi firma),am "iesit impreuna"; - eu mai am o sora geamana (mai avem si 2 surori mai mari cu 11,respectiv 13 ani decat noi),dar nu semanam deloc; suntem total diferite ca fizic:ea mai inalta cu vreo 10 cm si par saten, eu cu par aproape negru; fizionomia fetzei diferita. Astazi o sa pun poze noi, poate gasesc si o poza cu ea in format electronic. Noi iesim afara in fiecare zi (si cand ne-am vaccinat deoarece doamna doctor spre seara),lui Sebastian ii place foarte mult.Nu a racit pana acum si doarme vreo 2-3 ore (in casa nu ar dormi mai mult de 1/2 ora). Si inca ceva:Sebastian mananca in ultimul timp doar lapte si fructe,refuza categoric legumele (desi le-am "imbogatit" cu carne/ou,putin unt si chiar mar copt).Si cand imi amintesc ce "fomila" era in primele luni!!! Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, sunt cam cheauna ca m-a apucat durerea de gat si n-am putut dormi desi Danutu meu m-a lasat destul de bine. Cred ca o iau dupa el. Oricum azi am fost la doctor cu el si a zis ca e o simpla raceala, ceea ce ma bucura mult. Azi a stat cu bunica si cu mama nasului venita sa o sustina. A stat cuminte vreo ora, apoi nu s-au mai inteles cu el, a plans mititelul pana a adormit vreo 30 de min si iar a inceput. S-a linistit pe loc la mine in brate si la cateva minute gangurea fericit si ma mangaia pe fata si ma tragea de par cu drag. Ufffffffff, ce m-oi face ca si maine seara trebuie sa plecam. De fapt nici azi n-am stat decat o parte a serii, daca am auzit ca plangeeeeeeeeeeeee Monet era vorba de petrecerile de Craciun pe care le dau firma sotului si firma la care lucrez eu (au fost draguti si m-au invitat chiar daca acum nu lucrez). Sa stii ca si eu eram mai activa cand lucram inca, ai dreptate. Lia n-are nici o problema cand pleci si o lasi la tanti Lotti? Anacami am o sugestie. Pompeaza cateva secunde ca sa coboare lapticul si abia apoi ofera-i sanul. Am observat ca si al meu e nerabdator acum, cand era mic n-avea treaba, acum se opreste, se mai trage de picioare de cateva ori si trebuie sa insist ca sa mai ia sanul da am noroc ca pana la urma il ia. Bafta! Christina adevarul e ca apuc mai putin acum sa intru pe forum decat inainte de a veni soacra. Si cu e-mailurile si cu telefoanele sunt in urma rau. Si eu as vrea sa fac niste gimnastica, poate ne lamureste Dana. Dana felicitari pentru absolvirea sotiorului!!! Asta e lucru mare. SI ce ambitioasa esti tu cu 2 baieti sa te apuci iar de scoala. Bafta multa! Madutza chiar sunt curioasa cum se descurca bunicutele...cat despre voi, distractie placutaaaaaaaaa!!! Vanessa, fiecare are credintele lui da eu zic sa crezi ca Dumnezeu o poate vindeca si nu cere un alt suflet pentru puiul tau drag. Sa nu te superi pe mine da eu nu cred asta. Te-ai suparat? Hai ca te pup sa iti treaca. Mult curaj! Alina cred ca ar fi frumos si sa lucrezi cu sotiorul. Sa iei decizia cea mai buna pentru voi si Dragos. La Multi ANi Ayumita, Cris cel zambaret si Raducu! Irinusha eu vorbesc acum fara sa stiu prea bine despre ce :-) Da eu stiu pe cineva care incepuse sa se ingrasa si s-a constatat ca avea o dereglare a tiroidei (nu era singurul simptom, evident). A luat medicamente si s-a reglat si intre altele i-a scazut si apetitul si a reusit sa se mai abtina de la mancaruri si sa slabeasca la loc (deci tot mancarurile erau problema, ca avea pofta de mancare). Acum eu ce sa zic camie mi-e teama de tratamentele cu hormoni ca am sentimentul ca te pot da peste cap da in acelasi timp crisuletul are nevoie de o mamica sanatoasa si mai bine grasa, frumoasa si sanatoasa (in cazul ca nu se poate altfel, si oricum tu nu erai chiar grasa inainte, doar mai plinuta) decat una bolnava si slaba. Pupici si curaj!!! Mi s-au terminat resursele, va rog sa ma scuzati, ma duc la nani si asa nu stiu daca pot sa dorm din cauza gatului. Pupici la toate! http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...