Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (24)


Recommended Posts

Buna fetele, Vad ca va mai reveniti dupa racelile bebelusilor, cred ca a fost o perioada destul de grea pentru voi. Multa sanatate va doresc in continuare. Lui Alex i-au crescut deja cei doi dintisori de jos fara mataiala, temperatura sau diaree insa tot cauta sa muste ceva desi nu pare sa-i mai dea vreun dintisor. De mancat s-a invatat si el sa pape, cu ajutorul lui Dumnezeu, ca nu stiam ce sa mai fac. Acum ii da tati dimineata banana pisata cu ceai, la pranz ii dau piureul de legume cu carnita iar seara un iaurt simplu sau cu cereale. In rest laptic. Alex inca nu sta singurel in fundulet decat sprijinit. In schimb, incearca sa se ridice cand il pun culcat pe spate. Si sigur ca nu poate. Insa inca nu s-a intors desi eu il mai rostogolesc sa vada cum se face caci el se intoarce cu corpul de la mijloc in jos dar nu si cu mainile. Daca il pun pe o parte se intoarce singur daca vrea daca nu se lasa inapoi pe spate. In rest, si el ca si ceilalti copii vrea sa mearga pe jos. Se imburica (daca intelegeti ce vreau sa spun) ca sa-l pun pe jos si ii place. Face cativa pasi, se mai uita in jur, mai da un chiot, iarasi mai face cativa pasi. Monet, am vazut pozele Liei, din nou, pe toate. Este o dulce, nu te saturi s-o privesti. Felicitari pentru o familie asa frumoasa. Vanessa, m-a impresionat cum iti cumpara flori Andutu. Si sunt convinsa ca asta se datoreaza modului in care ai grija de el si l-ai educat. Si banuiesc ca si el este foarte sensibil in ce te priveste. Cam atat deocamdata caci deja m-am lungit. Maria-Cristina si Alex (15 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai fetelor, ce e cu amorteala asta pe aici? Eu sunt privilegiata, Iustin e cumincior ziua si o lasa pe mama la calculator [:D], la curatenie, la facut mancare(fac zilnic), si la un dus. Se joaca in legea lui, se uita pe MTV, vorbeste cu jucarelele. Doar cand ii e foame( adica la intervale de 2 ore), sau cand ii e somn( nu adoarme decat la san), incepe sa planga. Programul nocturn e acelesi: trezit din ora in ora, supt un minut si adormit la loc. Daca nu-i dau sa suga, scanceste pana primeste ce vrea. Ma bucur ca v-au placut pozele noastre, eu ieri le-am privit de zeci de ori [:)] Ei, si acum sa "interactivam": Diana, capatul asta al puterii are mai multe capete...asa ca un balaur cu mai multe capete[:-)))] Asa ca atunci cand nu mai putem, o luam iar de la capat... Eu sunt profa de religie (licentiata in Teologie Ortodoxa, sectia litere-lb. romana, Iasi), la ciclul primar si gimnazial.Sunt titulara la o scoala din Iasi, am si Definitivatul dat. Am facut si Lic. Pedagogic...asta arata cat de mult iubesc copiii. Sunt in CIC 2 ani de zile. Mi-am facut un adevarat CV.[:-)))] Madutza, acorda-i toata atentia ta Ucai, draga de ea! Doar e fata mare![pup] Ce frumos suna: 10 kg. pierdute. Bravo! Eu stagnez, am slabit 2 kg. si mi-am pus vointa in cui, am abandonat dieta....Monet, te-am parasit. Insa am o pofta de mancare, de nu stiu ce-i cu mine( tre' sa-mi vina musafirii, asta e cauza). Revin mai acus, vrea puiul sanul! Vine mama... Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutzo se vede ca nu ne-ai mai pus poze de mult...e o mindrete de fetita si seamana toata pe maica-sa .Daca as avea o fetita mi-ar placea sa fie ca Mariuca![dual] Felicitari pentru cele 10 kile pierdute.Eu de azi numa m-am apucat de dieta.Sper sa ma tina.Mephala draga incearca si tu pe cea de 4 zile.Ce te costa?E acceptabila. Pupici voua si bebicilor! Alina si bebe Dragos http://www.inarad.ro/dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai, fetelor, da' chiar ca sinteti amortite! pe unde sinteti sau pe unde umblati? (alte subiecte aici pe forum? ne-am plictisit noi de noi?[:D]). madutza, doamne, frumusica mai e ana-maria!![il] copilul tau e un deliciu sa-l privesti:). spune, daca o tii asa pe jos, pe covor, nu mai cade din cind in cind si daca da, nu se buseste cu capul sau fatza? ca lia nu sta o clipa locului si, desi nu se tiraste de nici o culoare, se suceste si se-nvirte pina reuseste sa se loveasca cumva! degeaba pun perne si saltele in jur, tot gaseste ea un fel de-a se 'mutila' [bang]. [:D][:D] iar tu, madalina draga, arati ca o scumpete cu parul tuns asa scurt. imi inchipui ce bine-o sa-ti stea cu suvite! pupici pentru 10 kile pe apa simbetei. la mai multe, incet, incet, dar sigur![bis] mephala, pai, cum nu te mai tii de dieta? ii asa de greu? cum am zis, mai poti hali cite-o felie de piine cu rosii sau cu ardei, mai poti rontai o bucatica de cascaval, asa la intervale de celelalte mese... mai-mai. pai, nu ma lasa singura! lili, unde esti? [q] un pupic pentru iustin cel cuminte [pup]. clara-maria, pai, felicitari pentru dintisori - te-ai pus in listuta? - si bravo lui alex ca face pasi, sprijinit, nesprijinit, cresc ei, toti!:) diana, unde stati in arad? am avut un prieten care statea chiar catre iesirea spre timisoara, nu mai stiu cum se cheama zona, da' vedeai si trenu' de sus din apartament:). sper ca voi stati intr-un loc mai fainuc. bravo sotului ca a prins post. vezi, tu n-ai de ce sa-ti faci probleme. totul se rezolva cumva. fericiti sa fiti. si sanatosi!! fug, ca am ceva de lucrat, apoi niste telefoane de dat (aici, la servici), apoi plec mai repede (pe la 3) ca azi e ziua lui taica-meu si-i facem o surpriza cu un televizor mare (am prins o ieftineala de zile mari la unul din magazine duminica trecuta!), ca-i mare fan el, al televizorului:), asa ca ar trebui sa fim pe la ei pe la 6pm. ai mei nu stiu ca venim, asa ca, cu lia cu tot, o sa le facem o surpriza[;)]. fiti cuminiti si mai veniti pe-aici! mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="http://www.seansimon.com/november2004.htm"]poze SUPERproaspete[/url] [url="www.seansimon.com"]poze lia[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]nasterea liei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai, dar chiar nimeni nu mai are de zis nimic? Haideti sa va spun eu: urocultura a iesit buna...[disco]. Mergem luni la medic, a zis ca e necesara o schema de rahitism. Am inima stransa, eu nu sunt convinsa ca ar fi chiar necesara( pt. ca are fontanela prea mare). Ii va face vit. D2 de 200.000 UI in 4 ture:pe 6 dec., 8,10,si 28 dec. Of...n-o fi prea multa? Tot atunci vom vedea si ce ne da pt. anemie. Ei, cam atat despre noi! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mai scriu si eu ceva pe aici cat doarme piticutza. Cristina cred ca s-a prins ca m-am plans pe aici ca nu papa decat lapte si azi mi-a facut o surpriza si a papat si altele adica tot piureul si jumate de castronel de branza cu iaurt. Maine mai incercam cu niste fructe poate papa si de-alea. Si Cristinei ii place mult televizorul, in special reclamele si melodia aia care e inainte de publicitate la Antena 1, se uita si la desene animate, doar ca n-o las prea mult ca nu cred ca e bine. Cateodata cand ii dau sa pape in sufragerie trebuie sa sting televizorul chiar daca nu e cu fata la el, ca altfel se rasuceste sa vada la televizor si nu mai papa. Abia astept sa vina Craciunul, am cumparat si eu tot felul de globuri si alte ornamente rosii, ca anul asta vreau sa fac pomul cu rosu si auriu sau numai rosu, ma mai gandesc. Anul trecut l-am avut albastru si a fost tare frumos. Parca ziceati sa mai spunem ceva despre noi. Pai, eu sunt economist, am terminat Management turistic si comercial, dar nu lucrez nici in turism, nici in comert, ci in cu totul alt domeniu. Dupa aia am terminat si facultatea de drept, dar inca nu mi-am dat licenta si nici nu stiu cand o sa reusesc. Am stat o gramada de ani prin scoli si uite asa am ajuns de am facut primul copil la 31 de ani. Cam atat deocamdata, poate mai vin mai tarziu. Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004) http://community.webshots.com/user/paloma297
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca-i liniste pe aici. Vladut a dormit astazi 3 ore in cosuletul de masina! [bis]. Eu am asteptat juma de ora sa vad daca nu se trezeste, am incercat sa-l mut in patutul lui dar s-a trezit si l-am pus din nou in cosulet. Apoi am vrut sa dorm si eu dar ti-ai gasit! picam de somn dar nu reuseam sa adorm, mi-era ciuda ca nu m-am culcat de la bun inceput si ma tot stresam ca o sa se trezeasca... Pana la urma am dormit si eu o ora jumate... Dar tot nu-mi e de ajuns. Iar am un nodul la san... M-am saturat de nodulii astia... Carmen, ma bucur pentru urocultura. Rahitism sa fie (?), daca tu ai incredere in pediatru mergi pe mana lui ca stie mai bine. Iustin manaca la 2 ore, nu-i de mirare ca a crestut asa bine... Monet, stam in Micalaca, nu e la marginea orasului dar tot trece trenul pe langa noi. Nu ma deranjeaza de loc, avem tepmopane [:D]. Madutza, Mariuca ta e o minune de fetita. Ce bine sta ea in fundulet. E bine cu parul scurt, nu-i asa? Asa am fost si eu tunsa si uneori ma apuca dorul... Clara Maria felicitari pentru dintisori... [mamica] Diana si [baietel] Vladut (16.05.2004) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]poze Vladut [/url] [foto] [url="http://community.webshots.com/album/225074738yufdFz"] Vladut 6 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, se vede treaba ca sunt obosita si nu am vazut schema de tratament cu vitamina D...Asta e schema pentru rahitism in toata regula... Si doar pe baza fantanelei, alte semne nu are? Ceva analize sau radiografii ati facut? Teoretic tratamentul nu se incepe fara analize si radiografie de mana daca bebe-ul a facut pana atunci profilaxie cu vitamina D. Mai intreba medicul odata... Paloma, ce titrata esti. Nu e tarziu sa faci copii la 31 de ani... [mamica] Diana si [baietel] Vladut (16.05.2004) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]poze Vladut [/url] [foto] [url="http://community.webshots.com/album/225074738yufdFz"] Vladut 6 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, of, sunt intr-o mare dilema. In afara fontanelei, care este destul de mare( de pe la 3 luni doctora ne tot spune: "mare-i fontanela, trebuie facuta schema de rahitism"....si " a luat asa bine in greutate, trebuie facuta schema de rahitism la 6 luni"), nu mai are nici un alt semn. De fapt nu prea stiu care-s semnele ce indica rahitism...decat picioruse curbate( Iustin e ok)....alte semne care mai sunt? Si ce analize sunt pt. depistarea rahitismului? Si cum sa-i spun doctorei, daca ea nu mi-a dat sa-i fac analizele in cauza...sa n-o jignesc...sincer nu stiu ce si cum sa fac. Tu ce ma sfatuiesti? Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...