Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (37)


Andra_

Recommended Posts

of, of, of....o tot cu alegerile...Dana, si io cred la fel, Basescu sucks ca presedinte...dar ideea este sa scapam de Nastase..avea dreptate Cartarescu intr-un articol in Jurnalul..zicea ca daca PSD si D.A. i-ar fi desemnat candidati la presedentie pe cei pe care ii vor prim-ministrii (respectiv Geoana si Tariceanu) ar fi avut mai multe sanse fiecare...Anyway..vedem maine... Elena, la capitolul pozne noi stam "f. bine" ..Maya se spala pe dinti cu periuta nu inainte de a o balaci bine in apa din WC[bang].. Amiksuperb si plin de sensibilitate...mi-a placut mult..Tu de ce nu ai mai scris pe aici in ultima vreme? Romana, sper sa voteze cat mai multi cu Basescu.Despre somn, cred ca depinde de tine sa-i faci program..nu-mi aduc aminte ca vreunul dintre bebelusii nostrii sa nu fi dormit noaptea pana la varsta lui Alin....fa-l sa intelega ca noaptea este noapte..tine luminile stinse, vorbeste-i in soapta sau deloc, nu-l mai lasa sa doarma mult ziua...etc La noi in parc, in Ioanid, pe 18 decembrie unul dintre tatzi se imbraca in Mos Craciun..noi cumparam cadourile pentru copii si ei le vor primi de la Mosu'...cred ca va fi haios, de abia astept... Maya a inceput sa spuna multe cuvinte...azi suna telefonul fix si a raspuns ea....era bunica...a vorbit cu ea cateva minute.."alo, da...mama, da, nu..oca...ham-ham..."..ca era bunica extaziata... Carmen si bb Maya Alexia [url="http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata! ieri nu v-am salutat ca iar eram intoarsa pe dos din cauza bb-ului care continua sa imi creeze emotii. Am fost la dr., fac din nou injectii, dar asta nu mai conteaza. Bb-ul e bine. Despre alegeri, no comment. Vroiam doar sa va spun ca am votat in Agigea la Sanatoriul de boli infectioase [bang] (ma gandeam daca sa risc sa intru in incinta sau nu). Pt. ca pana acum am votat in oras, nu imi puteam imagina ca se oate vota si asa. Imi venea si sa rad si sa plang. Perdelele erau chiar perdele: adica transparente, ca si cand nu ar fi fost. Nu eram pe lista, le-am spus si m-au intrebat: Sigur? Nimeni nu a verificat si hop m-au trecut pe lista suplimentara. Aveau pe masa un calendar de buzunar cu Votati nu stiu ce candidat (!!!?). Cred ca era de la locale. Amik [flo]! Foarte frumos! Romana, incearca sa il obosesti ziua mai mult. Nu il lasa sa doarma asa mult ziua. Poate cu un program de nani, mereu acelasi: baie, laptic, nani, eventual cu muzica (la Maria a functionat). Stiu ca teoretic e usor, dar trebuie sa il faci cumva sa doarma noaptea. Pupici! Bychi, multa sanatate sotului! Gio, imi pare rau pt. bunica ta. Condoleante! Maria iar s-a trezit dimineata si aplans dupa mine. A avut si o noapte cam agitata. Sunt ingrijorata pt. ca mama are mari probleme la mana dreapta si nu o poate misca. Nu stiu cum o sa se descurce cu Maria. Pe d ealta parte, Doru iar a facut o criza de spate si cred ca trebuie sa inceapa iar procedurile. Iar eu nu pot sa o iau in brate. M-am tot gandit la o bona in ultimul timp, dar e tare complicat si in momentul asta nu ne permitem si bona. In rest, Maria este o scumpa. Repeta tot dupa noi ca un papagal. Cateva faze: a reusit sa imi spele telefonul de doua ori in castronul cu apa al catelului. Ea se spala zilnic in el. Duminica in Selgros, Doru s-a departat d enoi si ea a incaput sa il strige disperata: tata, dupa care tati si in final: Gou (adica Doru). Plangea si vroia sa ii scot formele din cub, mi-l tot intindea si incepuse chiar sa tipe. Nu am bagat-o in seama. S-a oprit din plans si mi-a zis zambind: mami, ubu. Si-a dat seama ca obtine mai usor ce vrea daca se poarta frumos. Se roaga zilnic la Doamne-Doamne. Mama se roaga sa ne dea tututror sanatate si ea insira toate persoanele dragi. Imi arata sanii si zice "tatze", dupa care "mae-mae" (a invatat-o tati care e convins ca de data asta io sa am lapte [:D) Seara o las in patut si ii zic mereu ca ma duc la baie si vin repede-repede. Aseara cand ma pregateam sa plec, mi-a zis ea: mami, baie epee-epee. Si o groaza de alte dragalasenii. Il pupa intr-una pe bebe, ceea ce ma topeste. La multi ani tuturor celor care poarta numele sfant de Andrei/Andreea! Va pupam Cornelia [gravi] (16 sapt.) si Maria (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, GIO - condoleante pt bunica ta, e greu sa pierzi pe cineva apropiat, dar asta e viata. BYCHI - sanatate multa sotului tau si sa speram ca tu si Tibi sinteti bine. CORNELIA - ai grija de bb mic si pupici Mariei cea grijulie cu tati. Mariuca noastra pleaca de una singura prin parc si n-are nici o grija cu noi, nici nu se uita inapoi sa vada daca venim dupa ea. Nu, ea merge unde are ea treaba, nu conteaza ce facem noi. Duminica chiar m-a socat, eram decat eu cu ea si pe alee veneau doi batrinei. E, a mea copila s-a postat in fata doamnei si i-a cerut "base" (adica in brate), doamna a luat-o, au mers nitel, apoi a lasat-o jos si a luat-o de minuta. Am incercat s-o apuc si eu de minuta cealalta, dar Mariuca mea mi-a dat mina la o parte si dadea sa plece mai departe fara mine, de-mi venea sa mor. CARMENUTZA - pare frumoasa faza cu Mos Craciun, sint curioasa ce reactie vor avea copiii. Noi n-o sa i-l prezentam inca pe Mosu', o sa vina decit cadourile. ROMANA - incearca sa faci ceva cu somnul lui Alin, altfel n-o sa mai rezisti nici tu mult. Felicitari pt hotarirea din turul 2. Mariuca a descoperit aseara o lanterna micuta si i-am aprins-o (ca stinsa n-avea nici un farmec si urla bb ca din gura de sarpe), apoi am stins lumina mare si am lasat-o pe ea sa lumineze camera doar cu lanterna. A fost fascinata, cu o minuta tinea lanterna aprinsa si cu cealalta ne arata lumina pe pereti, pe tavan, si tot incerca sa se apropie de ea s-o atinga. Apoi am inceput sa-i "desenez" umbre pe pereti cu miinile - stiti voi, iepuras, catel, pasare, si incerca si ea sa miste degetelele sa vada ce umbre deseneaza. Am reusit asa sa o tinem ocupata aproape 30 min., ceea ce pt noi e un record. Asta a fost faza draguta. Fazele nasoale sint ca ne-a terminat cu mincarea (mai precis cu nemincatul), masa de prinz a ajuns cel mai cumplit moment al zilei. Cred ca nu mai e de stat si vreau sa fac cit de curind o programare la dr. Gina Palicari (GIO, mersi de informatii), ca asa nu se mai poate, mi-e si groaza s-o mai cintaresc, ca nu stiu daca are 9 kg. Apoi voi merge la dr. de familie sa-mi dea trimitere sa-i fac toate analizele, pt ca nu mi se pare normal ca un copil de varsta ei sa manince dimineata la 8:30 si la ora 13:00 sa nu-i fie foame si sa refuze mincarea. Si ca sa fie tacimul complet, de cca o sapatamina nici nu mai doarme noaptea, adica se culca la 22:00, iar de pe la 24:00 se scoala din juma' in juma' de ora pina pe la 3-4, cind facem o pauza de somn pina pe la 6, cind mami si tati se scoala de tot sa plece voiosi la serviciu [bang], de am ajuns zombi si cred ca in curind clachez. Am zis sa incerc sa-i re-introduc (dupa 1 an!) biberonul cu lapte noaptea, poate asa se mai linisteste. Adevarul e ca mi-ar prinde tare bine si mie macar un w-e pe luna in care sa o duc undeva sa ne revenim si noi, ca am cam ajuns la limita rezistentei si fizice si psihice, ca eu sint tare rea de somn... Gata, ajunge cu vaicareala, ca v-am facut si voua capul mare, dar chiar n-am cui ma vaita si eu, asa ca va multumesc pentru rabdare. Va pup si mai vorbim. Madi si Mariuca (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/ianina2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, AMIK, foarte frumos ai scris [flo]. Cred ca esti o persoana minunata, pe langa exuberanta si bucuria de a trai care razbat din mai toate mesajele tale, esti plina si de sensibilitate. Fara a mai zice ca esti foarte frumoasa [zana]. Mai asteptam povesti despre printesa. Ce ai mai facut cu examenele, parca aveai de dat cateva? CARMENUTZA, cred ca daca erau Tariceanu si Geoana era mult mai bine, dar amandoi sunt mult prea intelectuali pentru alegatorul roman [;)]. Sau, cum zice Romana, Mona Musca -- este una din putinele persoane pe care eu as vota-o cu constiinta complet impacata. Dar cred ca mai avem pana la presedinte femeie [:D][:D] GIO, condoleante pentru bunica ta. E asa de trist cand te parasesc cei dragi, si realizezi ca poate nu le-ai fost intotdeauna apropiat pe cat ti-ai fi dorit... CORNELIA fii tare in continuare. Mariuta e in continuare o precoce [;)]. ROMANA nu stiu ce sfat sa iti dau cu programul lui Alin. Poate e si greu sa va aude pe voi tot timpul, si atunci nu poate sa doarma. Sau poate este suparat si de la dintisori, are vreunul? MADIC e posibil sa aiba ceva viermisori, daca nu are pofta de mancare. Sau poate s-a plictisit de meniu, ai incercat sa il schimbi? Cu somnul, te inteleg, si noi avem problema asta destul de des, si e cumplit, cand e somnul mai dulce sa te cheme datoria [neand]. Ia exemplu de la Romana, se poate rezista [;)]. BIBI ce ati facut cu oxiurii si cu mama ta? NICOL ce mai face Vulpi? ALINUTA, mai da-ne vesti, daca ai putere si chef. IOANA felicitari pentru progresele cu ex-ul, nu ne-ai zis cum a reactionat Cata, sau era la bunici? Noi facem pozne pe banda rulanta. Mai nou adora sa isi bage mainile in ghivecele cu flori si sa imprastie pamant pe jos. Ieri facuse asta, am lasat-o un pic singura sa strang pamantul, intre timp a rasturnat cutia cu Calgon, ca lasasem usa deschisa din greseala... Adora sa citim povesti. E foarte pofticioasa si cand mancam ceva, trebuie neaparat sa guste si ea -- aseara i-am dat gogonele murate si nu i-au placut [^]. E topita dupa taica-su, voi aveti problema asta?? Cand suntem numai noi doua acasa, e cuminte, se tine dupa mine, ne mai jucam, se mai joaca singura... dar cum vine tati incepe sa urle ca din gura de sarpe, si daca el indrazneste sa plece din camera sau sa iasa din raza ei vizuala e cumplit. Zici ca ai pus-o pe carbuni incinsi. Cam asta... va pupam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare!!! cred ca asa sunt fetele, topite dupa tatici. stefan este disperat dupa mama[9cer]. in rest ma pupa toata ziua (mai ales cand face boacane!)[pup] i-am luat de mos niculae culori non toxice. sa poata face ce vrea cu ele. sa mazgaleasca peretii!!!![^] va pupam gaby si stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Ce zi frumoasa... Parca n-ar veni iarna. Ce mai faceti fetele care n-ati mai scris demult? AMIK, ce frumos....[flo] BIBI, cum se mai simte mama ta? ROMANA, asa te vrem [;)] GIO condoleante pentru bunica ta, imi pare rau...sunt niste momente foarte grele, eu imi aduc aminte de bunicul meu cand a murit. Cel mai tare ma durea cand o vedeam pe mama cat sufera...Nici acum nu pot sa uit privirea ei...[:(] Razvan nu mai vrea sa adoarma singur. De 2 zile cand il pun in pat dupa baie nu mai vrea adoarma si pace. Vrea joaca, sa stam careva cu el, vorbeste intr-una dar nimic inteligibil in afara de ta-ta si o tine asa vreo ora, pana cand in sfarsit adoarme de obosit ce e. Si eu care ma invatasem cu copilul cuminte, hop in pat si nani....[|)] Cu bradul de craciun nu stiu cum sa facem. voi cum faceti cu bradul sa nu traga de el. Cumparati globuri de plastic, le atarnati mai sus, eu cel putin asa ma gandesc sa facem. V-am pupat. Aaaa, sa nu uit, si eu vin la intalnire [bonjovi] Magdone si Razvan (19.07.2003) [url="http://community.webshots.com/user/magdone2u"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, tocmai vin de la subiectul cu alegerile si am intrat sa bag aici uite asta [pup]. Mai bine decat ai scris tu, n-as fi putut sa-mi exprim propriile pareri. Subscriu in totalitate. Cat despre Mona Musca... hehe, vise, taica, vise! Nu stiu daca ati vazut mai demult un reportaj despre o tipa abitru de fotbal si comentariile barbatilor. "Pai daca o femeie se baga in fotbal si in politica, mai bine sa stea la cratita!". Cu Mona Musca, nici macar voturile lui Basescu nu s-ar fi castigat. Regretabil, dar pariez pe asta. Asadar guvernare PSD + PUR + UDMR? [:D] Gata, promit sa nu sar calul si sa ma mut la alt topic cu tematica. Fetelor, tre sa va cer sfatul intr-o problema care vizeaza... periuta de dinti. Ni s-a recomandat periuta de dinti electrica, inclusiv pentru copii. Ca ce bine curata ea (de acord aici) si ca ce albeste dintii (pai cum asa? Poate doar daca ia din smalt!). Pentru adulti ni s-a spus sa alegem una cu cat mai multe rotatii. Intrebare: Cine are si daca e multumit? Eu o sa cumpar copiiilor deocamdata. Deocamdata, adica sper io ca in curand. Dar de care? Astept parerile voastre pe adresa topicului.[:D] Poate deschid si unul pe la parinti si copii, dar cand o sa am timp sa-l supraveghez. Hai, mamici de dintosi, ce ziceti? Nu-i moft, nu-i lene, domne, cica e buna, dar am pitici pe creier cu ideea cu smaltul? Elena, mami de [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=elena_ltd"]Oana si Mihai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, noi n-avem pe lista nici un Anrei si nici o Andree! Daca aveti prin familie, sa va traiasca! Ati pus usturoiul la usi? Amik, felicitari, scump tare articolul![bis] Gio, condoleante, ce sa mai zic.[:(] Elena, mami de [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=elena_ltd"]Oana si Mihai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gio, condoleante. Elena, noi avem periuta electrica pentru noi de cativa ani...si dupa ce a trecut incantarea initiala, am revenit tot la periutzele clasice. De ce? In primul rand trebuie sa ai priza in baie...iar daca nu ai la un moment dat te cam saturi sa o incarci in alta camera, sa o iei in baie iar..si tot asa....poate suntem si noi mai comozi..da'uite acum ca mi-ai adus aminte ma duc sa le caut, ca nici nu mai stiu pe unde sunt..aaaa, si am mai vazut niste modele cu baterii..poate alea sunt mai practice. Alinutza, m-am tot gandit la tine.....Ce faci? Mai scrie-ne si noua cateva randuri... Carmen si bb Maya Alexia [url="http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si ca sa ne laudam noi suntem si Andrei! asa ca primim toate urarile voastre... Elena legat de periuta de dinti electrica o sa fiu in masura sa-ti dau un raspuns pt ca si mie mi-a recomandat dr sa iau pt mine una. Asa ca maine poimaine o sa-ti spun daca mai ai rabdare; cat pt copii eu nu iau lui Flaviu pt ca s-ar speria cu siguranta si apoi el invata sa se spele cu periuta normala. Carmenutza mi-a placut ce ai spus si ce ai intrebat Mai iar va intalniti, dar v-am zis ca nu-i drept asta?! asa si sa ma gandesc la pozne ca la acest capitolas stam f bine, important e sa-mi amintesc eu si sa nu ma enervez. Deci una calda... Flaviu in camera bunicilor in fata telefonului-fax. A venit cu un lighenas cu apa (culmea si calda) si cu un buretel, s-a urcat pe un scaun si apoi pe birou si a inceput sa spele cu sarg faxul. A scos si hartiile de acolo, le-a sters si pe alea!!!![:D] si apoi peste buutoaneee dai cu apa si a inceput sa bazaie in toate felurile pt ca , el umbla si pe la setari... Asa ca...va constata bunicu ce curat e acum!!! Alta: unii se lauda cu scrisul pe perete, eu nu as putea si ma gandesc ca ar fi fost varianta mai buna decat ce va spun eu acum, ia cate un ciocanel si incepe sa bata peretii regulat [bang] pana cade tot ce vrea el, apoi cu degetelile lui fine cojeste, ca pe ou, gledul... si acum avem o suprafata mare de reacoperit. Isi spala farfuria unde papa cu tot ce trebuie si a invatat sa-si puna hainele la cuier si ghetele unde trebuie.[8D] Legat de pomul de craciun [pegeam] nu stiu ce vom face, eu sper sa nu se catare in el! Oricum l-am dus pe la toti brazii posibili ca sa se obisnuiasca. mai nou ca sa-l linistesc uneori cand e prea nazbataios , il amenint ca-l pun cu fundul in cactus si saracul tace malc, pt ca s-a intepat intr-unul si acum stie ce inseamna![^] Cam atat ca imi mai amintesc eu. Mihaela si [copil] Flaviu [url="http://community.webshots.com/user/pojogao"]Poze Flaviu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...