Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

spaga... inainte sau dupa?


sibip

Recommended Posts

Dragilor, eu nu prea am experienta cu spitalele si cu atit mai putin cu spagile. De aceea intreb - in cazul nasterii (sau al imbolnavirilor de orice fel, care necesita spitalizare) - cind se da ploconul? Inainte - cind esti in criza respectiva - sau dupa? Inainte, ar insemna ca te asiguri ca vei fi bagat in seama. Ca il obligi pe medic si personalul respectiv sa se poarte bine cu tine. Dar nu este o garantie. Dupa - este ca o recunoastere a faptului ca ai fost tratat cum se cuvine. Mi se pare, mie personal, mai de bun simt. Dar oare cit este de sigur ca vei fi tratat cum se cuvine daca nu cotizezi? Si inca ceva: exista "semne" care sa-ti arate ca un anumit cadru medical pretinde "ceva"? Pentru ca, in ignoranta mea, nu am sesizat acest lucru niciodata. Cit este de obligatorie spaga??? .. Si invatati-ma va rog cum sa dau [:I] - fara sa ma simt penibil. Pentru ca sincera sa fiu, a indesa un plic in buzunarul unui medic (ca la frizer!) sau chiar a i-l da in mina, mi se pare un afront la demnitatea si la pregatirea lui! Sau poate numai eu gindesc asa? Eu, care personal m-as simti jignita daca as fi tratata asa... ca doar nu traiesc din mila publica si nici din bacsisuri! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu am nascut inca. dar ma pregatesc. In schimb am avut 4 interventii chirurgicale. Si va spoui din experienta mea. Sunt 2 categorii de personal: - mediu (dai banii inainte sau in timpul serviciului): asistente, infrimiere, brancardier femeie de servici samd - doctori (la doctoru care te urmareste, opereaza, asista) se da de obicei dupa iar la anestezist inainte (daca faci o anestezie vine la tine sa discutati inainte si atunci te achiti) Am mai auzit si de doctori de specialitate care iau banii inainte dar eu n-am avut ocazia pana acum. Chiar am intalnit oameni nemaipomeniti dupa care am alergat ca sa-i gasesc sa-i rasplatesc. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca la tot personalul trebuie sa dai inainte.dupa cum ai zis si tu asta ii obliga sa se ocupe mai indeaproape de tine.eu ma pregatesc sa nasc in februarie,mama mea este cadru medical,dar cu toate astea trebuie sa cotizez,ea lucreaza la pediatrie si nu se stie cu tot personalul de la maternitate.m-am obisnuit atat de tare cu datul spagii ca mi s-ar parea ceva anormal sa nu dau cuiva spaga.pana si femeii de servici de pe scara blocului i-am dat spaga ca sa-mi mature presul de la usa,pe cuvant de onoare.asa ne-am educat unii pe altii.[fuga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lavi02
De acord cu Ana Maria. In plus, cu medicul, ca sa fii tu linistita, incearca sa-i dai inainte. Unii primesc inainte, mai ales daca nu te cunosc. Daca ii primeste - ai scapat. Daca nu, ii dai dupa. Modalitati: la personal mediu si necalificat, bagi direct banul in buzunarul halatului (doar n-o sa pui 20.000 intr-un plic) iar la medici plicul in buzunarul halatului. Ca sa devina mai putin jenant pentru ambele parti, fa-o in timp ce vorbesti despre altceva, dar mai ales sa fii sigura ca e o a treia persoana care sa vada.
Partea asta nu o inteleg... Sigur nu ai vrut sa spui "sa fii sigura ca NU e o a treia persoana care sa vada"? Te rog, poate invat si eu ceva, mie mi-e jena sa dau cand sunt mai multe persoane de fata. Adica ma gandesc sa nu pun persoana intr-o situatie delicata fata de subalterni,etc. Eu mi-am mituit si postasul, dar oricum e confortabil sa stii ca sunt probleme care se pot rezolva in felul asta, fara alt stres. Mi s-ar parea un cosmar sa nu existe "spaga in plic", si sa nu stiu ce anume ar multumi pe respectivul/respectiva...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu o prietena care a nascut acum 2 ani cu dr cu care voi naste si eu, si cica la anestezist a dat inainte , a intrebat cat ca sa nu existe discutii dupa, iar la dr , moasa , asistente etc...dupa nastere,dar i-a dat mama ei care era afara pe coridor... cred ca asa o sa fac si eu o sa pun ori pe mama ori pe sot cine o fi cu mine ca mie mi-e jena Daca vrei cu adevarat gaseste o cale, daca nu vrei gaseste o scuza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Giulesti anul trecut si lucrurile au stat in felul urmator: la moasa si inca o infirmiera care era p-acolo schimba cearsafuri, te mai ajuta la una-alta am dat inainte, la anestezist (am facut peridurala) am dat dupa nastere ca a venit in salon sa ne vada chipurile si atunci i-am dat si plicul iar la dr. a doua zi cand a venit sa ne vada, la consultatie i-am dat plicul. La moase treaba sta in felul urmator: in general, daca nu vei naste cu cea din tura in care te internezi in mom respectiv nu trebuie sa ii dai nimic (sau cel mult 1-200.000 ca sa te mai bage in seama daca ai nevoie de ceva), in schimb trebuie sa cotizezi la cea care pe care o prinzi cand vei naste. Eu am dat vreo 700.000 daca tin bine minte si ce sa zic, a fost super, m-a ajutat foarte foarte mult. Tot in sala de nasteri era si o infirmiera care schimba cearsafurile, camasile in care eram imbracata (ca dupa ce mi s-au rupt membranele am facut multa mizerie [:D]) si pe urma m-a ajutat sa imi mut bagajul in salon, mi-a adus apa etc. Aleia i-am dat 100.000 si crede-ma ca a contat foarte mult ptr. ca mi-a fost de folos. In general la medic se da dupa ce nasti. Dar la anestezist poti sa dai si inainte daca el accepta. La mine nu a vrut inainte, dar a venit pe urma in salon si si-a luat dreptul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Cu spagaciunea este tare greu! Eu am nascut prin cezariana la cerere si l-am intrebat pe doctor care este onorariul si nu a vrut sa dicute pe tema asta. Am insistat spunandu-i ca vreau sa ma mai si trezesc dupa ce ma opereaza. Mi-a zis ca este important sa nasc cu bine si problema banilor sa nu ma preocupe. Dar va rog sa ma credeti ca m-a preocupat cu adevarat tocmai pentru ca este un gest lipsit de eleganta. Asa ca: am pus banutii in pliculete pentru fiecare in parte(mana intai, mana a doua, anestezist, asisitenta si neonatolog). Sotul meu i-a abordat inainte de a intra in sala de operatie, dar doctorul meu nu a primit plicul decat cand a semnat biletul de externare. Oricum, indiferent ca este dr sau asistenta banii se dau in plic. Daca esti elegant te si trateaza ca atare. Eu am tinut mult ca in momentele acelea deseori oribile sa fiu tratata cu delicatete. Gratiela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...