Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (5)


vilma

Recommended Posts

Va salut mamici, LiliaToma, avem si noi aceeasi mare problema, nu vrea sa manance, oboseste de la biberon, nu-mi ia mai mult de 10-20 ml iar la san, suge 2-3 minute si adoarme. Am ajuns sa o ciupesc de fatzuca ei rozalie sa dea din gura, insa fara prea mare succes. Parca se drogheaza cand simte sanul. Iar lapte praf nu suporta. Nici eu nu stiu ce sa fac. la kg stam bine insa e foarte lunga, deci 5 kg la 57 cm si varsta 1 luna+3 zile. Am nascut-o la 3.150kg si 50 cm. Dar cred ca a crescut din inertie sau din cauza aerului ca de la lapte nu vad cum. Ma chiauneste da cap, plange si vrea numai in brate, si nu oricum, numai vertical, sa poata avea fata viziune. I-am cumparat marsupiu tocmai pt a o putea tine mai usor, dar se sperie si nu-i place. Dar o fac eu sa-i placa. Va tzuc pe toate,acum ca ma cheama "datoria".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Of ce ma enerveaza ca nu-mi merge netul acasa. Acum sunt la mama ca sa va citesc. Sper sa-si revina! Crisdaria si a mea vomita foarte mult si nu are probleme cu constipatia. Am intrebat noua doctorita si a zis ca nu am ce sa-i fac pana nu i se maturizeaza stomacelul (o prietena mi-a zis ca pana la 1 an baietelul ei vomita asa mult). Deci rabdare multa si nervi de otel ca stiu ce inseamna! Cel mai frumos e cand o imbrac sa iesim afara si atunci vomita pe hainute de trebuie s-o iau de la capat cu imbracatul. Mada, s-o tineti tot asa ca tare bine e sa dormi! Anielas, LiliaToma a si-a mai revenit, nu mai plange la san. A avut atunci "piticei". Sper sa nu mai faca asa! Va multumesc pt imparatasirea ideilor pt Mos. I-am luat deja cadou si o fecitiare pe care scrie pe prima pagina " Nu pot sa dorm fara tine" si in interior "...pt ca tu esti jumatatea mea". O sa i-o pun in pat sub patura caci maine se intoarce....sper sa se fi intalnit cu Mosu' pe drum...hihihi. Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uuuf fetelor, in sfirsit a mincat de la sin 20 minute, si a scincit numai de citeva ori. Cybip, bebeii nostri parca s-au sfatuit. Exact asa face si a mea si ii place numai vertical sa stea si cum o culc racneste. Eu o mai pacalesc cu suzeta si tace.Amelia tot 57 cm are, dar in greutate numai 4200. Asa ca la tine e ok. Cred ca isi tine silueta si nu maninca peste limita. Ia sa-mi spuneti voi, va rog, la luxatie de sold, pot sa o pun in marsupiu? Ca noi tare am vrut sa-i luam de mos Nicolae, dar pediatru a zis ca nu se poate. Si eu care credeam ac din contra ii tine picioarele mai cracanate. Crisadria, tu ai intrebat unde se face eco.Eu nu stiu, dar cred ca este ceva acolo la Budimex. Ralucule, eu as schimba otropedul , dar sa nu dau peste mai rau. Eu aveam incredere in asta ca s-a intimplat sa mi-o recomande doi medici fara sa stie unul de altul. Acum mai rabdam si noi 2 saptamini si mergem la control si daca nu ne convine il schimbam noi. Pina cind o tot tinem cu 2 pampersi. Sa stii ca sa ajungi de la 86 kg la 68 este foarte bine. Eu una in timpul sarcinii am luat 10 kg si toti ziceau ca nu ramin cu nimic in plus dupa nastere. Si mare mi-a fost dezamagirea sa vad ca am cu 6 kg mai mult decit inainte de nastere.Dieta nu pot tine ca si asa mi-a scazut laptele brusc. Cel mai mult ma enerveaza burtica care mi-a ramas si tare as vrea sa ma apuc de abdomene.Se poate dupa cezariana, sau e devreme? Anamari ,multa sanatate la bebelusa ta, tare mi-e mila de ei cind asa mici trebuie sa treaca prin asa ceva. Pupici si o noapte....ca la [;)] Lilia si printesa ei Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie la controlul de 6 sapt. dupa cezariana, doctorul mi-a zis ca ma pot apuca de abdomene dar nu mai mult de 10 de-o data. Fetelor HELP, ce ma fac cu mucisorii lui Damian? Azinoapte am ajuns la spital ca sa-i aspire ca se ineca cu ei si azi e la fel. Nu e racit, nu are temperatura, nu tuseste, totul e Ok doar mucii ne omoara desi de 3 ori pe zi sunt cu serul fiziologic la nasul lui si cu pompita de aspirat (care nu trage mai nimic desi mucisorii se aud). Ce ma sfatuiti? Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor am si eu o problema. v-am mai scris ca epiziotomia nu mi s-a inchis si ca m-am pricopsit cu un stafilococ auriu acolo.am luat antibiotic 10 zile dar cred ca mare branza antibioticul respectiv nu a facut. acum sunt plina de cosuri micute cu ceva galbui inauntru pe piept. umeri si spate si vad ca se intind pe gat. e posibil sa se fi dus infectia in sange? azi am incercat sa ajung la doctor dar au astia un sistem medical tampit rau de tot, asa ca dupa ce am asteptat vreo 2 ore la o clinica am renuntat si am cumparat lapte formula pentru baiat si am luat 2 pastile de oxacilina. pana luni o sa iau oxacilina si am sa-i dau baiatului formula. credeti ca dupa aia o sa mai suga la san? care dintre voi ati avut probleme cu stafilococii dati-mi si mie un sfat, si mai ales daca o fi vreun pericol sa-i dau baiatului sa suga la san? va multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Mara draga de ea a inceput sa ne tina tot intr-un zambet si o gangureala. De dormit doarme toata noaptea, cel putin 8-9 ore legate... Lilia Toma sa stii ca simptomele bebitei tale le avea si Mara .. de cand face tratamentul pentru reflux lucrurile s-au schimbat foarte tare, manaca linistita, doarme linistita, nu mai protesteaza cand o pun culcata.. inainte o apucau crizele cand o puneam in patut...acum se uita si se povesteste cu jucariile de pe acolo... Numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LiliaToma-ma bucur ca pitcuta ta suge mai bine. eu zic ca atata timp cat creste normal sa nu-ti faci probleme... amoodia- insanatosire grabnica. eu am avutt un streptococ in gat dupa ce l-am nascut pe alex (cel mare)- si in spital mi-au dat eritromicina si m-au lasat sa alaptez. ar putea sa se obisnuiasca cu biberonul- dar si atunci te poti mulge ca sa-i dai. bebita mea a re-inceput sa manance mai bine. azi noapte m-am speriat tare rau ca a varsat tot laptele care l-a mancat-costumasul ei era ud leoarca. am zis ca daca mai varsa azi o duc la doctor-dar a fost ok-acum doarme si eu pe internet .cred ca ar trebui sa ma culc si eu sa prind niste somn pe langa ea...ca acus se trezeste. anamari cu bebe Lia si Alex -cel mare http://community.webshots.com/user/anababa100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetele! amoodia eu cand m-am nascut am luat din spital un stafilococ auriu care se manifesta prin furuncule. pana la un an s-au chinuit ai mei cu mine am cateva semne pe fata de atunci, ma duceau copil mic de o luna la spital sa ma stoarca de puroi. Ingrozitor mama nu vrea sa isi aduca aminte de perioada aia. Asa... si eu la pubertate am avut o acnee destul de urata care n-a trecut decat cu tratament intens cu eritromocina si cu autovaccin facut la Cantacuzin si la analiza mi-a iesit evident stafilococ auriu. Deci mare grija cu porcaria asta ca nu trece usor si mai ales se activeaza cand corpul este slabit. Este probabil ca tu sa-l fi avut si sa se fii activat la nastere. cel mai bine te duci la dr si nu lua antibiotic de capul tau, sunt antibiotice care merg si alaptatul ok cum spune si Anamari cel mai bine alapteaza-l pana luni si nu mai lua oxacilina. Eu stiu ca e neplacut cu bubele alea pe tine, eu le avem pe fata, de muream de nervi si de rusine, dar nu face tratament dupa ureche pentru ca mai rau faci va pup si o duminica placuta Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Tare mult ma bucur ca am reusit sa intru putin pe la voi sa vad ce mai faceti. Sper ca de acum sa pot intra mai des. Vreau sa va intreb daca voi dati calciu bebeilor si daca da de care? Si alta chestie daca ati inceput cu sucuri de fructe sau nu? Teo in ultimele 2 sapt nu a luat in greutate decat 270 g si sunt putin cam ingrijorata. Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...