Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (5)


vilma

Recommended Posts

buna fetele inca odata! noi dormim de 2 nopti neintoarse, dar aseara a fost o minunatie de copil. I-am facut baia la 9 la 9,30 dormea deja si am trezit-o eu la ora 6 dimineata ca nu mai puteam de durere de sani si curgeau intr-o veselie. Nu imi vine sa cred ca copil cuminte s-a facut! La 6 a papat si la 9 si acum e deja 12,30 si nu s-a trezit inca la papa.[batetoba][bis] Probabil nemaiavand colici, asta e misterul ca altfel nu ne explicam. Dimineata chiar vorbeam cu Dani ca ieri nu a plans absolut de loc. Hai ca am laudat-o destul[:D] Noi tocmai am venit de la biserica, am fost la binecuvantarea micutei Alexia a Cristinei mcm. Asa de bine ne-am simtit, a fost foarte impresionant. Alexia a mai marait un pic ca era cald, dar s-a cumintit repede ca a iesit mamica ei un pic afara cu ea. Ilinca a dormit tot timpul la tati in brate. Mel bine ai revenit, da-ne si noua niscai amanunte despre bebe. va pup si o duminica placuta Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
AMODIA Uite aici in linii mari cate ceva desapre stafilococul auriu care nu trece niciodata, il ai in corp vei traii cu el, dar devii purtator sanatos, ceea ce inseamna ca il dai la altii. Exista multe feluri de stafilococi, asta auriu e cel mai puternic. Prezent peste tot in mediul inconjurator, pe piele, in fosele nazale, stafilococul auriu poate infecta o persoana fara a-i provoca stari deIntr-o oarecare masura, intr-un fel sau altul, toti sintem purtatori de stafilococi. Dar, citeodata, cu ocazia unei stari de oboseala prelungite, a unei afectiuni virale, a unui accident sau, cel mai des, o interventie chirurgicala, chiar benigna, acest microb devine agresiv si poate trece la atac. Loveste atunci in doua moduri diferite. La inceput, provoaca formarea abcesurilor purulente boala.aceasta forma de infectie este totusi contagioasa printr-un simplu contact, Care este scopul antibioticelor Antibioticele servesc la distrugerea sau impiedicarea reproducerii bacteriilor, ele putindu-se fixa pe proteinele membranelor bacteriene, astfel impiedicindu-le sa se divida sau penetrindu-le, pentru a le dezactiva, din interiorul bacteriei diferite proteine pentru control sau pentru refacere din materialul sau genetic, ceea ce le provoaca moartea. Antibioticul n-are ce-i face unui virus Antibioticele sint ineficace contra virusilor. Contrar bacteriilor, virusii nu indeplinesc functia de celula. Virusul nu este constituit decit din putina materie genetica (ADN sau ARN) incapsulata intr-o proteina care ii permite sa se deplaseze. Este deci inutil sau chiar contraindicat de a recurge la antibiotice de la prima febra. Cea mai mare parte a durerilor de cap, a guturaielor si a altor stari gripale sint de origine virala si nu necesita alt tratament decit un pic de odihna. ralucule si Tristan (7 oct 2004) http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Suntem in vizita la mama si am intrat si putin pe forum sa va salutam si sa va pupam! Noi suntem bine, sper ca si voi... Si noi avem probleme cu suptul... si pitica mea plange cand ii dau sa manance si asta se intampla la vreo doua mese, in timpul zilei... Noi ne pregatim de botez: sambata, pe 11. [pup] si sa va aduca mosu' ce vreti voi! Eliana si [copil] Elena http://community.webshots.com/user/elianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea, LA MULTI ANI pentru maine si muuuuuuuuuuulte cadouri pentru diseara [;)] Asa cum v-am spus, ne mutaram nitel, cum am vazut c-a mai fost cazul p'acilea.. Confirm - urata treaba sa te muti cu copchilash mic mic.. actiunea a avut loc marti, astazi am inregistrat prima cadere nervoasa de la declansarea operatiunii.. De la atata despachetat si cautat printre cutii cu sau fara bebe-n brate mi s-a urat. Plus ca bucataria nu e inca instalata (mai avem de asteptat pana pe 11) si ca de marti pana vineri n-a fost apa calda din cauza unei fisuri la boilerul imobilului (centrala/imobil), ma rog, nu va mai descriu, a trecut, sper sa fie mult mai bine de acum inainte. Saptamana care a trecut a fost prima data cand Badice al meu (vezi, Mada, acum si eu ii zic pe nume, daca tot am "trecut" de botez [:D]) mi-a dormit de la 11 la 6 dimineata. Vai, ce mandr-am mai fost! Ba chiar ma lasa sa scot de prin cutii in tp zilei si-i dadeam de mancare si-l puneam in patut, dup'aia fugeam la despachetat si el se ghidusea singurel si nu plangea.. O comoara, stia el ce stia. De mancat, mananca la 2ore in tp zilei, foarte rar la mai mult (atunci cd ne plimbam, mai ales cu masina si cu marsupiul, e in stare sa doarma non stop. cum ajungem acasa, senzorii declanseaza plansul), noaptea cam la 4 ore, cateodata mai mult. Ceai nu pot sa-i dau decat daca-i manjesc tetina biberonului cu sab simplex sau alte asemenea - atunci crede ca-i ceva mai de soi in biberon si tzocaie la ceai de 2-3 ori dupa care incepe sa urle ca-si da seama ce i-am facut..[:D] Lucru bun, insa, de la putinul ceai pe care-l papa zilnic, face caca de 3 ori/zi. De unde inainte nu facea decat o data, si aia greu! ce sa va mai povestesc...eeeeh, eu nici acum nu m-am apucat de [xinpat] si ma bate gandul din ce in ce mai mult.. Vedem, poate data urmatoare cand intru/forum, raportez si o noua activitate sportiva [:p]. Vad ca iar va faceti probleme cu kilogramele.. Eu m-am resemnat, mi-am dat seama ca bebe si-a mai oprit cel putin vreo 5 ca sa fie sigur ca fabricuta de lapte o sa functioneze.. Raceala m-a prins si pe mine destul de rau, mai ales dupa o zi petrecuta aici la o temperatura mai joasa decat eram obisnuita (problema cu boilerul..) si m-am trezit in naduseli zdravene si cu o tuse infioratoare. am sunat imediat pediatra si mi-a zis sa iau paracetamol 3/zi, ospen la 8h si fluimucil, fiind o tuse "productiva" (adica am senzatia ca mi se rup plamanii si muschii inimii cand incerc sa scuip cate ceva verzitura [:(][q]) si astazi e mai bine, dupa 4 zile de tratament). Plus ceaiuri fierbinti, evident. Azi mi-am promis o bere d-aia fara alcool ca prea mi s-a urat de la ceai. sa vad ce s=o-ntampla.. Ca si cu deprima asta a mea mi-era teama sa nu se inchida fabricuta de laptic [olala]. Hai ca iar v-am povestit o gramada... Ah, da, mai povesteati voi ceva de marsupii.. Si io am de la mothercare (din pacate de aici, de la noi.. de ce din pacate? pai, pretul, in comparatie cu cel de pe site, din Anglia, este cu doar 800 mii mai mare. de ce? n-am avut curiozitatea sa intreb.. nu cred ca are sens. de fiecare data cand trec prin mothercare am puternica senzatie ca e ca un muzeu, nimeni nu intra nici sa admire operele expuse..) si e tare bun, am uitat pana la cate kg e , oricum , fiind cu 3 pozitii imi imaginez ca e pana la hat departe . da' mie si acum mi se pare destul de greu cu 6kg cate are al meu (neoficial, caci pe 14 mergem la masuratoarea de 2 luni). O prietena de-a mea cu bebe de 5luni si 8 kile si ceva inca il pune in marsupiu.. si nu stiu cum rezista! Dr mea mi-a zis ca nu e cazul de nici o diversificare pana pe la 4 luni cd introducem niste suc de morcov si mar. Cu statul pe spate e bine atata timp cat ne jucam cu el sau ii facem masaj, de asemenea si cu statul pe burtica. E foarte greu sa stea singur si sa nu planga de plictiseala. Masajul e viata lui [:I] Hai, va pup pe toatele si sa avem numai nopti linistite! Sa vina Moshu' la toata lumea, mari si mici sa ne bucuram! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt la un chef... numai ca facem cu randul, eu si taicaso care iese in lume( ne-am izolat in dormitorul gazdelor)... acum a adormit, chiar as putea sa o las singura dar mi-e frica sa nu se trezasca si sa se sperie.... inca nu ne-au ajuns vremurile sa facem astfel de iesiri... pe de alta parte pot si eu sa stau la calculator fara grija...ca o am sub ochi...fain chef:) lol...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata dragele mele! Ma inscriu si eu in clubul mamicilor racite..ede groaza..nu mai am voce deloc..si tusesc de mama mama...Nu prea as vrea sa iau medicamente asa ca ii dau zor cu ceaiuri fierbinti...auziti..voi stiti..daca alaptez am voie sa mananc portocale..ma gandeam ca ele contin vitamina C..dar nu as vrea sa-i fac rau Inei...sper din tot sufletul ca ea sa nu pateasca nimic. Am mai pus si noi poze mai recente...de ieri din asteptatea mosului ;) Ania & bebitza Ina http://community.webshots.com/user/anielast
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! In primul rind la multi ani pentru toti cei care poarta numele Nicolae, sau derviate ale acestuia. A venit mosul pe la voi? La noi a venit de ieri. Cred ca s-a gindit ca are mult de umblat si nu o sa reuseasca intr-o zi.[:D] Timea, ce e cu tratamentul pentru reflux. Eu spre rusinea mea nu stiu ce este aceasta. Zi-mi te rog mai multe ca sa ma luminezi si pe mine[:I] Georgiana si eu am avut probleme cu nasucul la Amelia.La inceput mi-a dat antibiotic Ospamox pe care l-a luat vre 4 zile. de la el avea niste dureri de burtica tare mari asa ca am stat mai mult numai cu ea in brate. De trecut i-a trecut atunci. Dar peste vreo 2 saptamini i-a revenit. Si atunci mi-a dat sa ii fac niste picaturi pentru nasuc: 2ml vitamina C, 1 fiol1 ser fiziologic si o fiola de Hidrocortizon acetat. I-am facut si i-am pus vreo 2 zile cite trei ori pe zi si i-a trecut foarte repede. Vezio ca Hidrocortizonul asta se gaseste foarte greu, ca nu se mai face, doar cine mai au prin stocuri. Noua ne-a gasit un prieten care are treaba cu farmaciile si tot foarte greu a dat de el. Sper as ii treaca cit mai repede ca stiu cum e, imi era mila ca nu putea respira si plingea din cauza asta. Anielas, noua inca din maternitate ne-au spus sa nu mincam portocale, ca dau foarte repede alergie la bebei. Eu nici nu am incercat caci cumnata mea s-a chinuit o groaza cu alergia fetitei ei dupa ce a baut ea( nu fetita) citeva linguri de suc scurs dintr-o portocala. Madaptiu sa nu-ti deochem bebeul, sa fie asa si mai departe si ai nostri sa se molipseasca V-am pupat Lilia si printesa ei Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow....a venit Mosu'! Ne-a adus foarte multe cadouri atat mie cat si bebelinei. Hehehe, parca imi place cand vine Mosu, nu se poate sa vina in fiecare noapte?!? La multi ani tuturor celor ce-si sarbatoresc astazi ziua! Anielas, si mie mi s-a spus ca nu e bine sa mananc citrice cat e bebelusa mica. EU singurele fructe pe care le-am mancat au fost bananele si uneori cate un mar. Kittie sa stapaniti sanatosi noul apartament si curaj ca nu mai e mult si se va termina si amenajarea apartamentului. Deci gata cu depresia! Mada, si in noaptea asta a dormit Ilincuta sau l-a asteptat pe Mosu? Mel, eu nu-i dau Calciu. Am intrebat doctorita si a zis ca nu e necesar atata vreme cat e alaptata la san, dar daca totusi doresc pot sa-i dau cate jumatate de fiola timp de 10 zile pe luna. Cu diversificarea mi-a zis sa asteptam pana face bebe 4 luni daca o alaptez doar si nici ceai sa nu-i dau daca nu cere de mancare mai repede de 2-3 ore de la ultima masa. Deci eu mai astept! Astazi am chef de plimbareala prin magazine asa ca o sa plec pe la Cora sau Carrefour si cu bebe. Asa imi place sa cheltui banii....pacat ca nu cresc in pom ca sa am ce cheltui mai mult. Asta ca mi-am adus aminte ca atunci cand eram mica luam frunze de salcam si ziceam ca sunt bani!....hihihi Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, a v enit si la noi mosul tare incarcat cum de o fi putut cara atatea/????? Nu am reusit sa scriu dta atrecuta tot ce vroiam sa scriu.... ca am primit musafiri care au stat pana in noaptea asa ca nu am mai avut chef de scris. LILIA tu intrebai de abdomene la cezariana, eu am tot cezariana, si maine face copilul 2 luni dar din saptamana 6 eu bag maxim abdomene si nu fac doar 10, eu fac cu sutele, am fost instructor de schi si innot si crede-ma le fac corect, si nu s-a intamplat nimic la cusatura, acum nu iti zic sa faci ca mine, ca cine stie dai in febra musculara si apoi nu stii ce ai.... MEL G eu nu am sa ii dau nimic altceva decat lapte si ceai pana implineste 4 luni , atunci am sa incep cu suc de morcovi, ala de mere cam face aciditate, ala o sa il bag mai tarziu. Tristan a sarit peste o masa in noaptea trecuta, masa de la 11 seara nu a vrut-o am incercat eu sa il trezesc nu s-a putut, s-a trezit la 6 dimineata si mancase ultina data la 6 seara. In rest suntem bine, crestem si ne bucuram paaaaaaaa ralucule si Tristan (7 oct 2004) http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...