Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (5)


vilma

Recommended Posts

Cybip,Ania si eu am avut probleme cu BB cu suptul, imediat dupa botez, dupa ce eu m-am obosit si stresat la greu. Se lupta cu sanul mama, mama, tragea de el si dadea cu pumnisorul de ziceai ca-i sac de box. Din cauza oboselii mele, probabil, laptele nu mai era satios[:(] si am fost nevoita sa-i dau completare, insa tare greu a fost ca lapte praf nu mananca decat amestecat cu ceai. Dupa vreo doua zile, dupa ce mi-am revenit din oboseala si dupa litri de ceai de chimen si anason[alcool] a fost ok laptele din nou. N-am mai avut probleme de atunci si au trecut 3 sapt. Va doresc sa treceti cu bine peste aceasta probleme ca si eu simteam ca se rupea inima in mine cand il vedeam cum se chinua cand manca. Cat despre iritatie, al meu BB a facut exact acelati fel de bubite de la pampersi, pana s-a obisnuit cu ei si l-am dat cu Baneocin unguent si i-a trecut. Eu si acum ii fac baita in ceai de musetel si vad ca nu mai are probleme. Fii tare si-o sa vezi ca o sa-i treaca[;)]. Ionela si Sorinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ziua buna la mamici si la pitici! Astazi am iesit la o mandra plimbare (in marsupiu, ca, singura fiind, mi-ar fi fost cam greu sa car landoul si carutul pana jos si dup'aia inapoi..Oricum, cand l-am imbracat sa iesim, radea broskutzu' meu cu gura pana la urechi de fericire! Si nici n-a dormit tot timpul, asa de mult ii lipsise plimbarea. Ca de cand e mami racita, n-am mai facut plimbarici.. Lasa, acum m-am recuperat (cred). Am vorbit ieri cu pediatra (ca mai nou ea imi da si mie tratamente, ca sa fie totul si pe placul lui bebe) si mi-a zis de inca un medicament pentru tuse iritativa (adica nu stiu ce viroza aveti voi, da' la mine e o tuse de zici c-am mancat praf si cand e de scos ceva, imi dau plamanii afara pana cand iese o bulinuta verde[xx(])- un sirop care se numeste STODAL(din plante). Cearta cu tzitzi, o practicam si noi din greu, mai ales pe la jumatatea mesei (ultima jumatate a mesei, mai exact), incepe antrenamentul cu sacul de lapte [il] si cand e tati acasa se uita la noi, intreaba ce se-ntampla, mami ridica din umeri si sta cuminte, sa termine baiatu' sedinta de antrenament [:D]. Cateodata nici nu se opreste din supt cand e asa certaret. N-as putea sa va spun de ce face asa, da' e clar ca voi nu sunteti singurele.. Dupa baie noi nu adormim niciodata! ne place foarte foarte tare baita, da' dup'aia suntem cu ochii cat cepele si n-are mami nici o sansa sa manance cina fara noi...[;)] Pentru fetele care nu reusesc s-adoarma odraslele, ati incercat sa le tineti up toata ziua? Stiu ca pare tamp, am mai spus-o, da' incercati sa-i tineti treji macar o zi, s-ar putea ca dup'aia sa-si revina singuri! Eu asa am facut... Ionella, nici nu pot sa-ncep a discuta despre hemoroizi.. ma doare prea tare [V], fie si numai discutia! Am mai intrebat eu pe acilea cum se descurca lumea care bea ceai de chimen si anason cu toaleta, ca pe mine m-a omorat ceiutul asta! La 3 zile mai nasc o data [q]. N-am nici o solutie minune, o sa incerc si muuuult iaurt si lapte batut pe zi, plus compot, sa vedem ce iese, ca de la supe nu se-ntampla nici o minune, nici de la ceai de slabit (adica d-ala de iesit afara..).. Stiu ca e un subiect "delicat", dar nu vad de ce ne-am feri atata de el, we all do it, don't we? [;)] more or less [pup] V-am spus c=o sa iau si eu o bere d-aia fara alcool, sa vedem - ei bine, nu e impresionant, dar da rezultate, totusi!si bebe n-a dat semne ca-l deranjeaza vreun gust deosebit...aviz amatoarelor care s-au saturat de ceai..[alcool] Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos, daca puteti posta ca un soi de articol ceea ce urmeaza, pentru ca nu stiu cum altfel sa dau de stire tuturor - extras de pe link-ul http://www.infobebes.com/htm/actu/article.asp?id_art=4751 , Info-jurnal de marti, 7 decembrie - "Pericol de la o crema pentru copii" "Din cauza efectelor nedorite, AFSSAPS (Agentia Franceza de Securitate Sanitara a Produselor de Sanatate), a cerut, vinerea trecuta, retragerea de pe piata a pomadei parfumata Vicks BabyBalm si recomanda si parintilor sa nu mai utilizeze recipientul pe care-l detin in prezent. Acest produs relaxant, utilizat pentru masarea pieptului copiilor peste 3 luni, a provocat convulsii la doi sugari. Comercializat de societatea Procter&Gamble, aceasta pomada contine uleiuri esentiale printre care camfor, substanta contraindicata micutilor sub 30 de luni." Asta e tot ce am gasit, nu stiu daca va mai aduceti aminte ca va-ntrebam eu cine a folosit BabyBalm, de curiozitate daca intr-adevar functioneaza, ei bine, ma bucur ca nu l-am incercat, sper ca nici voi. Sanatate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu vosti pe ziua de azi, unele mai bune, altele mai putin bune. Incep cu cea buna: am primit raspuns de la serviciu ca mi se mai da inca un salariu in plus pt nastere in urma cererii mele....uraaaa! Vestea rea este ca am fost cu bebe la cantarit azi sa vedem daca ia bine in greutate si surpriza....bebe a luat foarte putin in greutate deci trebuie sa-i dau si lapte praf in completare, dar cu lingurita. Eu banuiesc ca laptele meu nu mai e satios, pt ca eu zic acum ca a fost destul de multicel. Dimineata chiar ma mulgeam pt ca erau prea plini sanii. Bebe se certa cu tzitzi si eu zic ca si Mel_g ca din cauza ca se satura uneori pt ca apoi adormea imediat si se mai trezea dupa 7-8 ore. Acum nici nu stiu ce sa zic. Daca ii era foame, nu se trezea noaptea sa manance? Sau sa prefere somnul in schimbul la mancare? Imi vin tot felul de ganduri in cap. Sa fie si din cauza ca vomita foarte mult? Nu stiu...dar totusi as refuza sa-i dau lapte praf atata vreme cat imi doarme destul de bine si nu e agitata. Mai ma gandesc si poate noaptea va fi un sfesnic bun. Despre iritatia a fundulet cu bubite mi-a dat o crema BIAZOL s-o dau de 2 ori pe zi la fundulet. Sa vedem daca o sa fie buna. Si cum sunt o mama tare aiurita nu mi-am mai controlat fetita in gurita si azi, dupa ce am venit de la doctor, in timp ce-mi radea cu gura pana la urechi am vazut pe gingia ei o umflatura mare alba si tare (ca apoi am pipait-o) undeva in partea stanga, mai in dreptul maselutelor. Asta ce naiba o mai fi? Am apasat-o si nu o doare si nici n-o deranjeaza. Mada, la cumparaturi a fost super bine ieri si lu bebe i-a placut tare mult ca si de foame a uitat! Joi ma duc iar pt ca mai am de cumparat una-alta ca sambata e ziua mea si trebuie sa fac pregatiri ca am musafiri. Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela si Kitie si eu am avut probleme cu hemoroizii dar au trecut. sa va spun cum am pocedat eu. La inceputul crizei (ma dureau asa de tare ca nici nu puteam sta in fund) am luat chiar medicamente si anume pastile DETRALEX si supozitoare ULTRAPROCT. Dupa ce am terminat tratamentul si hemoroizii s-au mai micsorat si au devenit nedurerosi trebuia rezolvata problema constipatiei asa ca dimineata mananc obligatoriu miere si apoi o cana de lapte cu musli de la Sano Vita (nu vreau sa fac reclama dar vreau sa specific faptul ca sun cereale cu fructe, neindulcite), la pranz obligatoriu un iaurt mare (500g) si un activia din cel cu piersici si musli, pe la ora 5 obligatoriu mandarine cat pot eu de multe, iar dupa masa de seara inghit ca pe medicament o jumatate de graunte de usturoi. Acum pot spune ca ma simt mai bine. Roandre eu zic sa mai astepti o sapt si sa o mai cantaresti atunci. Vreau sa-ti spun ca si eu am patit acelasi lucru sapt trecuta si sfatul asta l-am primit de la dr neonatolog care imi vede copilul. Sunt putin stresata ce-i drept dar pana sambata am rabdare si stunci sper ca totul va fi ok. Crema de fundulet pe care o folosesc eu si nu am avut nici un fel de problema este Sanosan si am cumparat-o din Carrefour. Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va spun si eu ce am mai aflat... vineri m-am apucat sa maresc tetinele ca am vazut ca suge prea tare si parca curgea greu... de marit le-am marit, dar a inceput un circ dupa aia... scandal mare nu-l mai linisteam deloc... tot weekend-ul la fel asa ca in final m-am dus luni la doctor sa vedem ce are... si din aproape in aproape mi-a spus ca mananca prea repede prin tetinele mari, inghite prea mult aer si din cauza asta vomita mult si il durea si burtica! asa ca sa nu faceti si voi ca mine! voi ce tetine folositi? cine mai bea lapte praf Milumil? ca pe asta nu scrie cat trebuie sa-i dai bebelui in functie de varsta. deocamdata eu ii dau cate 120 dar din cand in cand i-am dat si 150 si a mancat fara probleme... sa-i mai mult, mai putin... nici nu stiu. Dixie & Victoras (2 luni - 5100gr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, eu sunt - teoretic - mamica de nov - dec ( dpn 5 nov ) dar mai trag cu ochiul si la voi ca deh sunteti mai experimentate. fetita mea mananca formula NAN foarte bine, la 3 saptamani, insa, din cauza colicilor am trecut-o pe NAN fara lactoza si a inceput sa-i mearga foarte bine. doarmea aproape toata noaptea si ceva dimineata iar dupa-amiaza - seara statea treaza si jucausa. saptamana trecuta am incercat sa o trecem pe NAN H.A. cu lactoza evident si au inceput iar colicii si noptile nedormite, motiv pentru care am decis impreuna cu medicul sa o lasam tot pe NAN fara lactoza. Totusi , desi, am renuntat de Joia trecuta la H.A. colicii persista si innebunesc cand vad cum se chinuie toata noaptea iar ziua doarme de rupe. azi-noapte am fost norocosi ca a dormit de la 1.30 la 5 si a marait pana pe la 7 cand a adormit din nou si s-a trezit la 12. i-am dat aseara baby drink si se pare ca a linistit-o. Nu stiu, insa, daca nu cumva a fost o coincidenta. fetelor, nu stiu ce sa fac sa-i treaca colicii astia, oare de Joi nu s-a curatat stomacelul si intestinele ei de lactoza ?? am vazut ca voi nu prea va mai vaitati de colici ! cum reusiti ? apropo, mananca aprox. 150 ml de lapte de 5 ori pe zi, insa, nu papa chiar 150 la toate mesele. Are o luna si o saptamana si a luat in greutate 1,350 kg si vreo 7 cm. destul de bine, nu-i asa ? mel_g, eu i-am luat carucior Inglesina, sunt comercializate numai de magazinele LORI ( la intrarea in supermarket Cora si pe Blv. Decebal )sunt foarte scumpe dar fac toti banii ! astept sfaturile voastre ! multa sanatate voua si bebicilor ! [pup] Cristina si bb Alexia ( 31 Oct )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai, Moss, pai ce mai astepti,mama, sa=i dai sab simplex? Sa ti-l ceara ea singura??? Of of, hai, lasa, trec si astea, ai vazut, noi nu ne mai plangem asa, cum ziceai si tu [;)] . Da-i de 3 ori pe zi, cum scrie la prospect, inainte de masa si e garantat. Dup'aia, tine-o treaza seara, vreo 2 mese, si o sa doarma noaptea de oboseala (sper), asa facu al meu. Frumusica fetita ai [;)] Mey fetele care aveti relatii pe la admin, nu uitati de postul ala cu BabyBalm, poate-i trece cuiva prin minte chiar sa-l cumpere.. ar fi pacat sa nu-i anuntam din timp pe toti. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...