Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (5)


vilma

Recommended Posts

Salutare, fetelor( sau doamnelor, sau mamicilor cum vreti voi :) In sfirsit v-am gasit si eu. Si asta datorita lui Roandre pe care am avut inspiratia sa o contactez pe mail dupa ce vreo doua zile m-am enervat ca gaseam numai discutiile voastre de prin vara. Cine sunt? Sunt mamica unei printese de 2 luni, Amelia(26.09, 15.45,3000g, 51 cm) Am citit ultimele patru pagini de discutii si am gasit pe cineva, parca Mari tu erai, vorbind despre hamuri. Bebita mea are si ea luxatie la soldul drept( s-a nascut prin cezariana din pozitie pelviana). Asteptam sa facem trei luni sa mergem la ecografie, asa ne-a spus ortopedul de la Budimex. Eu sunt foarte nelinistita ce ne va spune atunci, pentru ca am auzit de cazuri ca se ajunge si pina la operatie, voi stiti ceva? Georgiana, sa stii ca nici bebe a mea nu ia bine in greutate, in doua luni a luat numai 1200 g. Ii dau tot mai mult lapte praf ca al meu scade mereu[bang] si m-am lasat de ceai de chimen si anason ca mi-e amar deja[xx(]si de Galactogil( stimulent de lactatie, cam tot bagat in mine de cred ca in loc sa slabesc am mai pus[bang] Si ma tot chinuiesc acum as ghicesc cit lapte praf sa ii fac. Voi, care ii dati mixt si lapte matern si praf, de unde stiti cit vrea. Mai nou, eu vazind ca nu ia in greutate am adoptat alta solutie, la fiecare a doua masa ma mulg( si am vazut ca tare putin am 60-80 ml) si restul il adaug lapte praf pina la 130 ca asa am citit eu ca trebuie sa manince bebeii de 2 luni. Dar cind o las sa suga... nu stiu niciodata, ba fac mai mult si ramine si il arunc, ba prea putin si e cu concert pina ii fac altul Hai, ca m-am intins la scris, dar sotiunea inca nu mi-a venit de la serviciu, si eu nervoasa ca mincarea se raceste, m-am apucat de scris in viteza. Va pup pe toate si daca plecati in alta parte cu forumul sa imi dati de stire ca inca nu m-am dezmeticit bine prin site-ul asta Lilia si printesa ei Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roandrea me sub nici o forma nu vrea ceai nici cu forta mi-l da afara ori de cate ori am incercat e tare smechera. Georgiana vreau si eu mai ales ca ieri dupa baie am ramas indoita de spate chiar vorbisem cu cineva de la un salon dar vreau sa o probez daca e buna ce zici? Sa va spun si eu ce mi s-a intamplat aseara cand am vrut si noi sa [xinpat] dupa indelungi asteptari si pregatiri asta mica cum am incaput noi si ea maraia de ziceai ca stie ce vrem sa facem si va dati seama ca ne-a busit rasu si gata a fost treaba pe alta data. Va pupic de noapte buna si sper sa aveti mai mult noroc ca mine. Danina si bb Diana http://community.webshots.com/user/danina120
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilia sa traiasca fata si sa fie sanatoasa si frumoasa. Si eu tot pin cezariana am nascut si m=au pus sa ii pun doi pampersi ca ar fi avut luxatie, i-am pus eu doi pampersi si am mai si uita sa ii pun , la controlul de la 1 luna jumate ca nu am ajuns la o luna ca dr era bolnav, totul a fost perfect, tie nu ti-au zis sa ii pui doi pampersi si intre ei un scutec? adica un scutec impaturit facut dreptunghi, peste primul pampers si apoi al doilea. Tristan are 2 luni in 7 decembrie si ii dau 170 ml la o masa, si mananca 5 mese. Dar eu ii dau doar formula nu ii dau san... Sper ca ti-am raspuns bine ralucule si Tristan (7 oct 2004) http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralucule, noi am fost la ortoped la 5 zile, cind i-a desfacut piciorusele in parti de mi-e iera mie mila de ea. La piciorusul drept se auzea cum pocnea ceva si a zis ca osul nu e intrat in articulatie. Si a zis sa revenim peste trei luni sa ii faca ecografie si intre timp sa purtam 2 pampersi. De scutec intre ei nu ne-a zis nimic. Iar medicul pediatru cam de fiecare data cind mergem( si luna trecuta am mers de mai multe ori) ii desface asa piciorusele de imi vine sa ii zic ceva. Cum sa se fixeze acolo daca nu ii da pace atit. Roandrea, nici piticul meu nu prea vrea ceai, dar eu ii bag ceai cind ii e foame si din inertie trage vreo 25 grame Noapte buna, ca vad bebita doarme si profit si eu sa ma culc Lilia si printesa ei Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia, pai asa tre sa ii faca, normal ii cam pune in sfoara sa stea cu pampersii aia doi intre picioare, asta e tratamentul. Dar, atunci la 5 zile nu i-a facut nici o ecografie? El zice asa doar pt ca trosnesc articulatiile? In fine stie el mai bine, eu nu stiu ca nu sunt doctor. Dar eu zic sa pui pampersii aia, ca de ii pui nonstop intra femurul in articulatie si nu mai e nevoie de nimic, iar operatia aia stiu eu de la varul meu se face daca nu se reface in 1 an de zile , asta se intampla de mult acu poate s-or fi specializat, dar varul meu timp de 1 an si vreo 4 luni a purtat ghips... si apoi l-au operat. Dar tu nu te agita ca daca pui pampersii aia acum si apoi ii face ecografia o sa fie bine, la noi a fost super bine si m-am dus la al mai bun ortoped de aici. hai optimism si incredere ralucule si Tristan (7 oct 2004) http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralucule dar ce copil exemplar ai... 170 ml si 5 mese pe zi... hehe... si e nascut pe 7 oct, eu credeam ca e mai mare... Victoras al meu e nascut pe 3 oct la 2900 gr. si suntem departe de voi... adica uite astazi... nici nu stiu cate mese a avut... ca tot cere, ii mai dau cate putin adoarme, iar vrea... si pana acum doar de vreo 2 ori a mancat 150ml in rest maxim 120ml... Dixie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Damian e nascut pe 1 oct. si mananca inmedie 100 ml la o masa dar se intampla sa vrea doar 70 de ml. sau 130. Aseara dupa baie a mancat 130 si a mai vrut si atunci a mai mancat 30 ml iar numarul de mese variaza, intre 7 si 9/ zi Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...