Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (5)


vilma

Recommended Posts

LiliaToma bine ati venit si daca mai ai intrebari ma gasesti pe mail.icum, pana la 4 ani nu cred ca ne mai mutam din sectiunea asta! Referitor la luxatie, nu-ti face probleme. Pune-i 2 pampersi si o sa fie totul bine. Dixie, lasa copilul sa pape cat vrea. Oricum nu mananca chiar putin. In mod normal, la varsta asta trebuie sa aiba 6 mese pe zi. Oare copilul tau nu are 6 mese si pana la urma tot la cantitatea de lapte pe care o papa Tristan la 5 mese ajunge? Ralucule, ai baietel mare care e tare cumintel si mancacios! Mada, pana la urma la ce ora a adormit? Noi am dormit in deplasare de 2 nopti (la mama) si bebe s-a culcat ceva mai tarziu. Aseara s-a culcat la 12 si s-a trezit la 7, a papat si acum doarme iar. Fetelor, voua v-a spus Mos Nicolae ce le aduce sotilor vostri? Eu habar n-am ce o sa-i aduca..si nici timp la dispozitie nu mai am foarte mult. Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut fetelor! Hop si io chioara de somn. Ca azi noapte Costin nu stiu ce a avut si incepand de la 12 noaptea a dormit agitat. Gemea in somn, chiaraia, mai si scancea.... o fi visat urat, habar nu am, ca nu se foia ca de durere. Va dati seama ca de la 12 pana la 3 jumate cand s=a facut ora de masa am dormit iepureste. Ori i-o fi fost foame, ca la 3 jumate a papat 10 minute la san, apoi 60 ml din biberon si a adormit lemn. Georgiana, saru'mana, as vrea nr de tel al tipei aleia. Dar am o intrebare: cand te maseaza are nevoie ca tu sa stai pe o masa sau se poate si pe pat? Ca eu nu am in casa nici o masa mai mare si stiu un maseur care a refuzat din cauza asta sa vina sa-i faca masaj sotului meu. Fetelor dragelor, nu va mai stresati cu greutatea bebeilor. Daca medicii spun ca e ok, atunci asa e. Io vorbesc care-s total stresata, dar macar al meu chiar are o problema la stomacel de aia a luat mai lent in greutate. Tati e total obsedat ca vede pe strada bebei grasi cu capu mare si al lui e slab ca o domnisoara. Dar ma gandesc ca bebe al meu e si lung, are deja vreo 64 cm la aproape 3 luni (masuratoarea mea). S-a nascut cu 53, habar nu am cu cine seamana, ca io am 1.62 cu sosete flausate, si nici tati nu=i vrun baschetbalist. Apropo de cantitatea mancata. Eu ii dau in timpul zilei 5 mese, la care suge in medie 150 ml, iar masa de noaptea de la 3 incerc sa i-o dau exclusiv din san, numai ca de vreo 2 nopti trebuie sa-i dau si un supliment din biberon ca nu se satura. De fapt nu vrea sa se sature, ca de cand cu biberonul nu mai are rabdare sa suga la san. Acuma de cand sunt racita am tot insistat sa suga la san, macar 5 minute la fiecare masa, dar e din ce in ce mai greu. Lilia, in primul rand bun venit printre noi. Te plangeai ca atunci cand te mulgi iese putin. Eu am stat de vorba cu vreo 2 pediatri care au zis ca nu exista pe lume pompa de muls care sa imite gurita de bebelus, drept pentru care ce mulgi abia daca atinge, in cele mai fericite cazuri, 50% din cantitatea de lapte existenta in san. Acesta e si motivul pentru care eu am renuntat sa mai scot lapte din san sa-i dau cu biberonul, cu atat mai mult cu cat pentru mine mulsul asta e o chestie total barbara, mi se irita sanii de mor. Eu am musafiri pe week-end, vin socrii sa aduca daruri de Mos Niculae. Maine poate iesim noi fetele in oras sa cumparam cadouri si=i convingem pe baieti sa stea cu bebelusul. Sper sa-mi iasa pasenta, ca nu mai am decat o singura pereche de pantaloni mai sport in care nu mi-e rusine sa ies pe strada..... si cand ies eu la plimbare cu bebe nu reusesc deloc sa-mi cumpar haine. Mihaela, nu l-am convins pe mosu sa-mi spuna ce-i aduce sotului. Dar eu scap destul de usor, ca al meu sot e total incapabil sa-si cumpere singurel de imbracat, asa ca daca ies maine cu mama soacra ma arunc in tricouri, pulovere, camasi, si ii refac garderoba pentru iarna. Asta daca nu-mi vine vreo idee mai deosebita. E fumator sotul tau? Eu la al meu, desi e fumator lasat de fumat de cativa ani buni, i-am facut mare surpriza anul trecut cu o pipa, dotata cu de toate, tutun, bricheta, ustensile de curatat si tot asa. Si sa stii ca fumul de pipa miroase chiar bine in casa, nu e ca ala de tigara. Ralucule, sa inteleg ca treaba asta cu soldul e o chestie comuna la copiii nascuti prin cezariana? Hm, inca ceva de discutat cu medicul la bilantul de 3 luni. Cam atat am avut de declarat fetelor. Mie raceala pare ca-mi trece, era si timpul ca-mi vine sa vomit de atatea ceaiuri. Bebe inca nu da semne ca ar lua microbu, dar sa nu zic hop pana nu-mi trece de tot. Va pup si daca nu mai apuc sa intru pana deseara, va doresc un we minunat. Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, fetita prietenei mele a fost nascuta normal si are luxatie congenitala din cauza ca a tinut-o infasata cand era micuta. Eu am citit ca in general fetitele se confrunta cu aceasta problema. Spunea cineva ca daca are pliurile la picioruse simetrice inseamna ca e ok. Am verificat si bebelina mea le are simetrice si nu are aceasta problema. Bebelusa prietenei mele nu le are simetrice. Sotul a fost fumator inrait pana acum aproape 2 ani cand l-am convins sa se lase. Deci in nici un caz nu vreau sa-i iau pipa...dar e buna ideea pt un fumator. Cand fuma i-am mai luat si eu astfel de seturi. Nici al meu nu se imbraca singur, trebuie sa-i cumpar eu. Ca si tine, cred ca pana la urma o sa-i iau ceva de imbracat. Tinem pumnii in continuare sa treaca raceala si bebe sa nu o ia. Pupici Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre io cred ca nu are nici o legatura luxatia cu infasatu ca dc e sa o luam de pe vremea noastra atunci mai toti am fi avut probleme, pur si simplu cica soldurile bebeilor se dezvolta asa din burtica si nu are importanta cum ai nascut. Iar in legaturile cu cutele si io am fo stresata ca nu-s simetrice si uite ca nu mai are nimic a mea iar sor mea care o fo o grasana cand s-o dus maica mea cu ea la ortoped ( tot asa nu avea cutele simetrice) dupa ce i-a facut ecografia i-a zis sa i dea sa manance mai putin[:D]. Mina nu ti fa probleme ca nici bebelina mea nu e prea grasuta io zic ca i top model lunga si slabuta da cred ca asa i felul ei , important e sa fie sanatosi ! Mosu la noi a venit mai devreme asa ca acum niste dulciurele si o jucarica la donsoara si am rezolvat! pupici mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! ce active sunteti azi! eee ne-am culcat pe la 2 si ceva era o veselie pe ea de zile mari incontinuu radea, cand o puneam in cosulet radea cu gura pana la urechi. Iar e vina mea ca ieri a tot dormit pana pe pe la 4 si eu la 8 vroiam sa doarma somn de noapte. Si ce-a zis fata e lasa ca iti arat eu somn lung adica de la 2 pana ... nu stiu cand ca inca doarme E vina mea e impropriu spus ca nu pot sa o trezesc ca sa o tin treaza. Da macar nu a avut colici si a fost tare bine dispusa. Eu i-am luat deja lu al meu un pulover si niste sosete, dar el nu stie. Eu mi-am comandat niste produse avon asa ca stiu cu ce vine Mosu' astept sa se scoale sa plecam iar prin oras am stat destul ieri acasa [:D] Feteleor, saptamana trecuta am vazut la academia mamicilor parca pe prima ca intr-adevar la fetite este frecventa luxatia, dar ca testul cu pliurile nu este deloc concludent. A fost un domn prof ortoped de la Grig Alexandrescu care a spus ca metoda asta e cea mai buna : copilul dezbracat in funduletul gol se pun talpile fata in fata si se incearca sa se aduca genunchii copilului pe planul orizontal adica pat sau masa. Deci mai pe romaneste cranacati copilul dar sa fie cu talpile lipite una de alta si duceti genunchii pe pat. Trebuie sa stea perfect lipit de planul patului si sa nu se auda vreo trosnitura. Si a mai spus ca oricat de mic ar fi dubiul parintilor ca copilul lor ar avea ceva sa mearga la un medic ortoped cat mai devreme, chiar daca nu e decat o alarma falsa numai un medic ar putea spune. sper ca m-am exprimat bine mina eu nu ma stresez cu greutatea Ilincai daca nu ia in greutate trecem pe lapte praf si gata, oricum important e sa ia un mim de 500 de grame si sa fie sanatos cupilul. Lilia bine ai venit printre noi! Sa-ti traisca printesa! Pune si tu niste poze cu minunea ta. Anne33 a crescut bine Giulia! Va pup si o zi placuta! Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetelor! Aseara m-am bucurat degeaba. Ca pina am fost eu gata de culcare, Amelia mea iera gata de discutii.[bang]Zimbea cu gura pina la urechi si facea ghi. Am poftit-o la masa si se vede ca nu prea i-a convenit ca a tras un bocet si a mincat si ea acolo cit sa adoarma in sfirsit pe la 12 si ceva. In primul scuze ca in loc sa ii spun Danineidespre chestia cu ceaiul, am scris Roandre, dar m-ati inteles voi, eram cu gindul la dormit. Ralucule mi-au zis atunci cind am fost la ortoped ca e prea devreme sa ii faca ecografie, cica nu e bine la bebei asa mici. Eu o tin cu 2 pampersi mereu si parca m-am mai linistit dupa mi-ati scris voi. Speram si noi ca va fi bine De greutatea beblinei, chiar mi-s zis medicul ca mai trebuia macar 150 g pe luna ca sa fie bine. Si ca sa-i bag vitamine sa ii creasca pofta de mincare. De aceea, Mina, am adoptat ideea cu mulsul, ca sa vad eu cit maninca, ca si mie mi-e un drag cu mulsul, ma ustura si pielea[bang] Intra-adevar nu prea sa avinta la mult lapte. Maninca de5-6 ori pe zi abia odata daca maninca 130, in rest abia trage 100 si alea printre bocete( parca am mai auzit eu de bebei care pling din nu stiu ce motiv cind maninca) Sa te insanatosesti cit mai repede Mina, ac si eu am avut o zi febra si cred ca ma durea mai rau capul ca ma gindeam as nu ii transmit bebelinei, decit de la raceala. Dar cu paracetamo, vitamina C si ceai la greu, mi-a trecut. Cu Mosul inca nu am vorbit ca lumea sa vedem ce vrea sotiunea si bebelusul, dar daca tot tine secret ii iau si eu ceva de imbracat ca oricum fara mine nu isi cumpara nimic(se vede ca asta e valabil ptr mai multi barbati) V-am pupat pina cind, am plecat ca Amelia iar are pofta de vorba Lilia si printesa ei Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor De azi dimineata tot incerc sa citesc ce ati mai scris si Daria ma tot intrerupe ca nici nu mai stiu pe ce lume sunt. Bun venit printre noi Lilia. Unde se face in Bucuresti ecografia pentru luxatie de sold? Eu am fost cu Daria mea la ortoped (la dr.Salajan)si mi-a zis ca nu pare a fi nici o problema. M-a chemat din nou la el cand bb-ul va avea 4 luni. N-as vrea sa astept pana atunci. Eu ii pun 2 pampers nr.3 (m-am gandit ca fiind mai mari ii va tine piciorusele mai departate si nu va trebui sa-i pun si scutecel). Mi-e tare mila de ea sa stea intre picioare cu ditamai guguloiu. Nu stiu daca fac bine sau nu. Apropo de mancare, Daria mananca 130ml lapte praf din 4 in 4 ore. Ultima masa i-o dau pe la 22.30 si doarme pana la ora 5-5.30 dimineata. Pe cutia de lapte praf scrie ca la doua luni ar trebui sa-i dau 150ml, dar nu vrea si pace. In plus, fata mea vomita foarte mult ceea ce pe mine ma scoate din minti. Cateodata ma buseste si plansul cand o vad cum vomita. Ralucule, baietelul tau e model si mai ceva. Fica-mea este nascuta pe 27 septembrie si manaca mult mai putin. Cred ca tine la silueta. Voi aveti probleme cu regurgitatul? Eu nu stiu ce sa mai fac. Dr pediatru mi-a zis ca regurgiteaza din cauza ca este constipata. Mi-a dat acum debridat sa-i dau. Aseara a facut kk fara supozitor dar de vomitat tot a vomitat. O urmaresc cu cantarul sa vedem daca ia in greutate sau nu. Luni am cantarit-o si avea 5.15kg. Oare luni ce vine cat ar trebui sa cantareasca? Va las ca s-a murdarit toata de laptic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danina, da sunt din P.Neamt (de vreo 8 ani, nascuta in Iasi), daca vii de sarbatori pe aici da-mi de stire. Roandre, mersi ca mi-ai adus aminte ca mosu' trebuie sa vina si la sotii nostri, acu' astept sa se trezesca beblina si mergem la cumparaturi. Mina [:D][:D], buna ideea cu sosetele flausate, imi pun si eu ca fara am numai 1.60...poate imi mai creste si moralul odata cu inaltimea. Va las fetele, ca-s tare grabita, pana se trezeste mititica vreau sa dau cu aspiratorul, sa fac ceva de mancare...planuri, planuri...numa' de m-ar lasa Vali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...