Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de martie-aprilie 2004 (29)


Veve

Recommended Posts

Uite ca am aparut si eu pe aici. Am avut timp sa va citesc, dar nu sa si postez. Multumesc pentru urarile de Sf Andrei si urez si eu la randul meu, cu intarziere La multi ani tuturor Andreilor si Andreiutzelor. La multi ani si pentru IOANA, MALINA IOANA,MARIA CRISTINA, RAUL ANDREI SI [flo][flo][flo][pup][pup] lui LAUR pentru aparitia pe prima pagina. Alexandru e in continuare marait si se trezeste noaptea din ora in ora, dar fara motiv si nu stiu ce are. Poate sa-i apara si dintisorii de sus? Din cauza asta sunt mai rar prezenta pe aici. Sunt terminata de cateva zile. Azi am fost sa cumpar ornamente pentru brad.[pegeam] Anul asta vreau sa iau un brad natural. Deja nu mai am rabdare. L-as face si maine dar nu am bradul. Sa traiti romancelor [RO]de pretutindeni.[cor][canada][EU][asia][usa][japan][nl] Alexandru si mama (26 apr 2004) [marinar] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andreeea77/my_photos"]noi[/url] [foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele se pare ca nu se vede reteta, asa ca o sa o scriu: 175 grame miere 50 grame zahar 50 grame unt 300 grame faina 1 lingurita praf de copt 1 lingura cacao 1 lingurita condimente pentru turta dulce(scortisoara si cuisoare) coaja de portocala rasa 2 albusuri 400-500 grame zahar pudra jeleuri lungi si drepte, in forma de coacaze si dropsuri colorate pentru ornat hirtie cerata pungi pentru congelat Se fierbe mierea, zaharul si untul pina ce s-a topit zaharul.Se lasa la racit.Se amesteca faina, praful de copt, cacao, condimentele pt turta dulce si coaja de portocale si se adauga la miere.Se acopera aluatul si se pune deoparte circa o ora.Se confectioneaza sabloanele dupa desen( e in poza dar nu stiu cit de bine se vede).Se intinde aluatul la o grosime de cca 5 mm.Acoperisul, partea laterala, partea din fata si cosul se taie de 2 ori.La partea din fata se taie o usa si un geam, iar din aluatul care a mai ramas se fac braduti si alte figurine.Se aseaza totul intr-o tava tapetata cu hirtie ceratasi se introduce in cuptorul incins.Se bate albusul si se adauga treptatzaharul pudra pina se obtine o crema groasa.Aceasta se portioneaza in pungute pentru congelat si se taie un mic colt.Se ung marginile casei si cosul cu crema si se lipesc.Se lasa sa se usuceSe asaza cosul pe casa si se lipeste vata pe el( pntru decor).Marginea se orneaza cu albus.Casa se orneaza cu dulciuri.Crema care a mai ramas se pune intr-o punga cu un colt gaurit in forma de steluta si se formeaza turturi de gheata.La fel se orneaza bradutii si figurinele, iar la sfirsit se presara zahar pudra peste intreaga casa. Sper ca am fost destul de explicita si poate puteti mari poza sa se vada sabloanele, ca scrie si marimea pe ele. Anca, Vlad si Thea http://photos.yahoo.com/alina_stoica "O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Nedda e comestibila casuta! Kata , deci tu ai facut-o! Nu primesc reviste romanesti aici dar mi-am adus o gramada cind am venit.Si asta din care am scris reteta e din 2000 cred. Anca, Vlad si Thea http://photos.yahoo.com/alina_stoica "O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alona draga, numai pofte imi faci. Ti-am citit si supa de varza si nu mai pot de pofta, dar deocamdata nu mananc varza pana alaptez si nici nu stiu de unde sa iau varza murata. Tu pui pe iarna? Eu cand citesc subiectele de "la bucatarie" imi dau seama cat sunt de puturoasa, mai ales la "ce am gatit azi", am vazut ca fetele sunt foarte harnicute si gatesc tot timpul. Azi dimineata a nins la Montreal, iar acum ploua si s-a facut tare fleasca, nu stiu cum voi iesi cu derbedeul meu afara si daca nu il scot isi descarca energiile in capul meu. Nedda, ne mutam la tine in preerie. Tati e bolnavior, sper sa nu se molipseasca si Tudor. Voi ce medicamente pentru bb aveti in casa? Eu in afara de Tempra, pentru febra, nu am nimic. Veve, felicitari pentru fotomedelul de Laur, e atre dulce. Kata, ei doi feciori care mai de care, felicitari. Rayuela, te rog daca poti sa imi trimiti si mie cartea ca sa o pot citi si eu romaneste(smt934@yahoo.com). Pucku, in ce domeniu iti cauti de lucru? Bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codritu , eu iau varza murata de la magazinele romanesti, ar trebui sa fie si la voi in Montreal.Sa nu crezi ca ma apuc sa pun varza, habar nu am , ca aveam de la mama in Romania, nu ma chinuiam io cu multe atunci, nici macar sarmale nu am facut pina am venit aici.Am invatat singura sa fac, doar din amintiri. Anca, Vlad si Thea http://photos.yahoo.com/alina_stoica "O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codritu, va astept cu drag la mine, la preerie, macar acum cat mai e soare. Eu n-am decat Tylenol pentru febra si atat. Sper sa n-am nevoie nici de asta. In Canada puteti cumpara medicamente mai serioase (gen antibiotice) fara reteta? Alona, e tare interesanta casuta dar cred ca e prea multa arta pentru mine. Nu stiu daca as avea atata indemanare si rabdare ca sa o fac. Daniela si papusa [url="http://photos.yahoo.com/neda1972"]LARA[/url] - 7 aprilie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, am revenit si noi la "baza", dar nu am apucat sa citesc tot ce ati scris, abia cate ceva, pe sarite, din capitolul acesta. Laura, trebuie sa caut sa citesc ce-ai scris despre Daria, ca m-ati facut curioasa. Alona, interesanta reteta, nu vreau sa socotesc caloriile [:D] [pup] pt Thea cu codite! Katalina, iar, din nou si inca o data [iartama] a fost imposibil sa facem rost de 2 ore libere. Asa mi se intampla mereu, ca ajung sa mi se para ca acasa, singura cu Cristina, e mai liniste si am mai mult timp liber. Oricum, am vazut ce frumos e luminat orasul, cel mai mult imi place plasa luminoasa din Piata Unirii. Pupicei pt baietii tai frumosi! Spiculet, inteleg ca frantujii aia sunt neamuri cu romanii si nu se mai deranjeaza sa mai si motiveze refuzul vizei. Succes, totusi, in continuare! Bebe, un intarziat La Multi Ani! pt Sf. Andrei, ce zi frumoasa! Oake, pe unde mai esti, ca parca nu te-am mai zarit! Ruprich, sper ca la tine sa fie totul cat mai bine, sus inima! Veve, [pup] pt Laurelu scump de pe prima pagina. Si intoarce-ti partea dorsala in pozitia corecta, ca sa postezi repede. Simo, parca prind curaj cu cercelusii, ce bine ca Mia nu s-a speriat! Ai facut poze cu ea sau nu le-am vazut eu? Codritu, sanatate lui tati, sa nu va molipseasca! Pukulet drag, succes la interviuri, sa obtii cel mai bun post! Cand vrei sa incepi serviciul si cum vei proceda cu Stephie? La Multi Ani pentru ziua Sf. Stefan (o sa-i mai uram noi si pe 27 decembrie)! Micky, felicitari pt netul de acasa - iti spun eu ca nu e bun, ca nu mai faci nimic prin casa! Cand afli daca e samburel sau samburica? Lavi, caciula cu beculete? Poza, repede! Nedda, deci la tine e soarele, ca tare l-am mai asteptat azi si... disparuse [;)] Elena, "imbolnaveste-ma" si pe mine, te rog, cu cartea aia! [flo] Pe masura ce va mai citesc, va mai scriu. Acum hai sa va zic ca duminica seara Cristina a zis prima data TATA si de atunci o tine intr-una tot asa. Pana acum zicea de toate, dar spre disperarea indragostitului tatic, nici un cuvant la adresa lui [:D] Nu va zic ca e pe undeva prin al 9-lea cer [;)] Si tot mai mult mi se pare ca stie cui spune mama si cui tata. Caci marti dimineata s-a uitat la tat-su si a zis "tata", iar dupa 2 minute s-a sucit spre mine si mi-a zis "mama", dupa care a inceput sa turuie pe limba ei. Apoi, a reusit sa se ridice singura in picioare din tarcul ei, care e destul de inalt si nu are de ce se sprijini. Are acum o dexteritate in a se ridica in picioare sprijinindu-se doar cu o mana de ceva! Canapeaua e deja mizilic, caci se si plimba de-a lungul ei inainte si inapoi, asa, usurel. In seara asta am fost prin oras, ca nu mai aveam nici Pampers, nici lapte, nici mancare pt noi si am prins momentul cand s-au aprins beculetele in oras. Eram in masina, bombaneam traficul si asteptam la un semafor, cand s-a luminat totul in jur. A fost f frumos. Deci Cristina a vazut primele focuri de artificii din viata ei! Am facut si cateva poze, din masina, le pun imediat in album, ca sa vedeti si voi! Imi cer scuze ca nu voi mai mentiona numele sarbatoritilor pe care i-am "ratat" cat am fost plecati, dar carora le urez "LA MULTI ANI!" din toata inima, sa aiba parte numai de bine in viata! Iar pentru ziua de azi, in primul rand
LA MULTI ANI, ROMANIA! Sa dea bunul Dumnezeu sa fii o tara de care sa fim mandri oricand si oriunde!
Si nu in ultimul rand, LA MULTI ANI, MARIA-CRISTINA [flo] SI RAUL! [flo2] Diana si Clau, sa va bucurati de copiii vostri frumosi si sanatosi! [bis] [flo] [flo2] Ma ocup acusica de poze... Ela si [copil] Cristina (21.04.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/my_photos"]Albumele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai voiam sa sun la 911, sa te dau disparuta Ela.Cum a fost la Odobesti? [pup] Cristinei. Si apropo de calorii , cine crezi ca le mai numara? Eu am zis ca nu ma apuc de nici o cura ca iar pun de sarbatori din greu.Asa ca asteptam anu viitor. Nedda , si mie mi se pare cam multa arta la casuta aia, nu am facut-o inca( din acelasi motiv ca si tine, nu am rabdarea necesara )dar am zis ca anu asta ma incumet, daca ma lasa Thea.Iti raspund io la intrebarea pe care i-ai pus-o lui Codritu: nu se poate lua nimic serios fara reteta( adik antibiotice), nici macar anticonceptionale[gica]. Anca, Vlad si Thea http://photos.yahoo.com/alina_stoica "O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayu, mersi de oferta de a-mi trimite cartea pe mail, dar io vreau sa io fac ccc cadou de Craciun si trebe sa o impachetez frumos.Sau o trimiti pe mail si ii pun o funda mare la calculator[:D].Mersi oricum![pup] Anca, Vlad si Thea http://photos.yahoo.com/alina_stoica "O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...