Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (20)


Oana_B

Recommended Posts

buna dimineatza dragelor. ce faceti azi? noi bine....ne pregatim de un week end cam ocupat. Lia, dupa cum ti s-a mai spus, sterilizarea la rece este cea cu solutie speciala(cred ca doar cei de la chicco au, e proprietara). si eu spal linguritele si vesela lui la un loc cu a noastra....nu cred ca are vreun rost sa o sterilizez de vreme ce nici sucurile nu sunt sterilizate. Alina, este de recomandat sa ii faci copilului tu iaurtel (din lapte) ptr ca cele din magazin au cam mult lapte de vaca. si lui ii trebuie si grasime - adica colesterol - este ff important la virsta asta ptr mielinizarea axonilor neuronali. gagici, va multumim ff mult ptr pontul cu jucatul cu pliantele de metro, selgros, etc...este super, il distreaza la culme! va pupam pe toate si va dorim o zi super!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lia, eu stiu de iaurt si branzica facuta in casa dupa 6 luni. iaurtul se face normal, din lapte (praf sau de care vrei), fiert si cu o linguritza de iaurt facut pus inauntru, se acreste in 12 ore aproximativ...astept corecturi ca eu asa imi aduc aminte dar vorba lui Papa...sfertul de neuron e in vacant ca aseara fuseram la petrecere[alcool]...(asta a propos de parinti denaturati..va pun poze sa ma vedeti singurica....[:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, am sa iti spun cum fac io, ca si eu sint posesoarea a una bucata razatoare de plastic care m-a imbatrinit cu citiva ani buni, hehehehe !!![:D] Daca razi marul sau para pe razatoarea cu pricina, o sa iti iasa citiva stropi de lichid, altminteri nik !!! Si iei tu frumushel pulpa de fruct si o pui intr-un tifon si storci usurel cu mina deasupra biberonului (sau din ce ii dai tu lui bebe sabea) si asa o sa obtii mai multa zeama ! Mie mi-a luat ceva timp a realizez ingineria asta, dupa ce zile in sir m-am chinuit sa o fac cu mina, adica fara tifon, si imprastiam mar prin toata bucataria, mai ceva ca maimutzelul meu mic !!! Cit despre borcanmase, eu i-am luat de la Hipp (inca nu i-am dat din ele) si la noi unul costa cam 35.000 lei ! Io sint pro borcanase, nu exagerat, dar cu masura am sa ii dau sa manince din ele (mie una imi plac enorm, as minca in prostie din ele ) !!! Iar cu sterilizarea, eu fierb doar biberoanele, linguritzele de plastic (am din acelea chinezesti) si vesela lui Moflea mic le-am spalat cu sapun si apa, sau cu detergent de vase si le-am clatit bineeeee de tot si atit ! Ca doar sucul de fruct il fac cu mina (storc morcovul si portocala manual si marul idem, cum ti-am spus)... Incearca sa nu il tii pe bebe al tau sub un clopot de sticla, ca trebe sa ii creasca si lui imunitatea cumva, nu ? Ca doar in casa ta nu e noroi pe masa si nici nu zburda virushii intr-o veselie!!![:D][:D] Am facut si io poze ieri cind luam masa cu marul ... trebuie sa le pun pe web ... si va doresc o zi minunata !!! La noi e soare frumos si abia asteptam sa mergem afara !!! Pupici tuturor !!![:D] Aaaa, si ca peseu - aseara am mincat cereale (cu lapte si cu banane) si lui Moflescu i-au placut tare mult, s-a lins pe boticul mic !!![il] Alice si[copil] Andrei Florin (12.08.2004) http://community.webshots.com/user/alice20041
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alice, merci tare mult da io tare cred ca nici faza cu tifonu n-o sa-mi mearga, am un feeling.....era alta treaba daca foloseam razatoarea de inox....care fie vorba intre noi tot lu asta mic i-am luat-o ca io am una mai veche si mai naspa si mai ieftina. Asa....o sas incerc cum spuneai cu tifonu, da tare nu-mi place, imi vine sa-i dau derect pulpa aia ca e buna tare. N-am vazut hipp pe aici, o sa mai caut...si pe mine ma tenteaza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, ai grija cu pulpa ... mie asistenta de la pediatrie mi-a recomandat sa ii pun astuia mic cite o lingurita de pulpa in suc, ca omu mic nu stie inca sa inghita solide si sa nu se innece ! Si asa am si facut, doar ca imagineaza-ti ca o lingurita pe zi de fruct amestecata in suc se tot ingroasa compozitiaaaaa si nu mai curge prin tetina ! Si am gaurit-o de am facut-o mai mare pina cind s-a innecat si ne-am speriat amindoi si mi-am spus io ca acu e momentu sa incerc si cu lingurita - deja ajunsesem la 6 lingurite de pulpa ... si a fost bine, nu am avut probleme, deschide omu mik guritza nevoie mare ! Adevarat ca un sfert de mar e pe babetica si un sfert pe haine sau prinprejur, ca mai dam si din miini, dar continuam cu rabdare ... Succese maxime si ai grija ![flo] Alice si[copil] Andrei Florin (12.08.2004) http://community.webshots.com/user/alice20041
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...