Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (20)


Oana_B

Recommended Posts

Salutare Bai,berbantii astia cateodata sunt buni de "dat la ziar" .Aseara i-am zis sa cumpere printre altele si o cutie de milumil 2 ..si imi vine acasa cu aptamil 2...cand i-am zis ca nu d-asta papa fi-sa...mi-a spus ca "nu e acelasi lucru?..ca se termina tot cu -mil".Cine era azi la usa magazinului la ora 8,sa schimbe laptele?..EU...si cu germana mea de balta...m-am cam fastacit ca nu stiam ca trebuia sa semnez un bonuletz cum ca am dat marfa inapoi.Da trebuia sa schimp cutia ca mi-a luat o zi sa fac trecerea de la milimil 1 la ala 2 ...nu puteam sa-i dau aptamilu'...mai zapaceam si copilu. Sa nu mai zic de alta faza...il las cu fata un timp si cand ma intorc la ei o vad pe Andreea cu niste jampieri negri...mi-a luat cateva secunde sa-mi dau seama ca erau sosetele lu taica-su...o imbracase in ele cica sa nu-i fie frig...[:D].Eu ma chinui sa-i spal lucrusoarele numai in lighenusul ei si uite ce face tati...ca de, sosetele erau curate dar sunt spalate in alte conditii. Si nu mai zic cate bazaconii face tati cu ea...mai zic de cat una ( sunt mai multe..da'nu mai zic..[:p])...pe mine ma bufneste rasul cand ii canta perinitza. Asa cu al meu...asa or fi toti taticii? va pup Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Corina, daca face kk normal n-ai de ce sa te ingrijorezi ca face de multe ori...a mea face aproape la fiecare masa(si asta ma bucura).Cu legumele...nici eu nu as fierbe la ele mai mult de juma de ora...inca nu am inceput cu supa. Sentimentul ala aiurea l-am avut si eu cand am inceput sa-i dau din biberon...ma simtzeam inutila si...tradata...dar in acelasi timp ma bucuram ca numai asa se satura moatza, dindu-i completare. Mitzura, nu am avut niciodata sterilet...eu folosesc numai calendarul si prezervativul....... Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! pe cuvant de onoare sunt buimacita iar: citesc ce ziceti voi, citesc in carti, reviste si carti si vaz ca sunt 10 pareri, rezumez io aci: ba se incepe cu leguma inaintea fructului, ba cu cerealele inaintea tuturor, ba ca nu se da suc de fructe decat numai vara si de preferat cu pulpa cu tot, ba ca se fierb tuate legumele insa se pasireaza la inceput numai morcovii si pastarnacii, mai tarziu cartofu, conopizda, dovlecelul si ce-o mai fi, ba ca se fierb 10-2-30-60-120 de minute, ba ca se da supa clara, ba ca se da cu tot cu legume de la inceput. Ba ca se incepe de la 6 luni cu toate astea (recomandarea OMS), ba ca se incepe de la 3 luni. Sa nu se amestece sucurile fructelor ...se incepe cu fiecare separat (cate zile dau un suc pana sa trec la altul si cand trec la altul il suspend pe primul, de amestecat cand le amestec ? ). Ulei cand se adauga in supe si pireuri? Un lucru stiu sigur....carnea se da de la 6 luni incolo. Da pana la 6 luni sunt in plina ceata care, cum, cand si cat se da ? Ce se mai distreaza tati cand ma vede seara de la 10 dupa ce adoarme micutul nostru, eu cu okelarii pe varful nasului stand turceste in varful patului cu un vraf de carti in jur si cu o mutra contrariata[:D] ! Daca ma scoateti din ceata sunteti tari. Incetut-incetut, poate de la toate reusesc sa ma "busolez" si eu din debusolarea asta[bang] Pako, nu esti singura cu tatic care aduce acasa una desi merge dupa alta ca se termina cuvantul tot cu ceva asemanator. In plus acasa face asta micu circ cand il las cu el ca tati nu-l poate cara in brate ca are ceva la coloana si mai mult de 5 minute nu-l poate duce, asa ca ii gasesc de cate ori ma intorc (si mai mult de o ora nu lipsesc) pe unul cu ochii rosii si urland de obicei si pe celalalt cu un antinevralgic sub limba[:D], e destul de stresant pt ca as avea si eu de facut mai multe cumparaturi, ma pricep mai bine la unele, nu vreau sa dam doar raite la rafturile de papa sa umplem frigiderul, mai trebuie sa vizitam si electrocasnicele si textilele si cosmeticele si multe altele, dar, pe bune, inca nu stiu sa gasesc solutia ca puiutu nostru vrea in brate si cand vrea nu se joaca, cere si trage de carutu mic in care mai sta in casa asa tare ca ma mir ca nu-l dezmembreaza bucata cu bucata, de nervi, cu fata rosie si bucutele umflate, e ca un mic gogosar cand se enerveaza. Spatele meu e deja resemnat, doare dar cui ii pasa de el? Mai nou cand il iau in brate, dupa ce inspecteaza ce are de inspectat in camere, pune caputul pe pieptul meu si adoarme, daca dau sa-l pun jos uneori tipa, alteori daca sunt experta ii strecor suzeta si doarme in continuare in patut...ieri de ex, m-am lasat usor cu el pe pat si a dormit la mine pe burta o ora, era cald, moale si mirosea a mami[:D], deci mirosea a somn.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua buna ziua Iata ca am reusit si eu sa mai trec pe la voi sa vad ce faceti... Fetelor, sunteti prea stresate, incercati sa va bucurati de periada asta ca e scurta si cresc atat de repede ca o sa regretati. Probleme cu mancarea, cu dormitul noaptea si cu plansul la baie vor trece dar in afara de ele, pentru copiii nostri asta e o perioada extraordinara de invatare si cunoastere, de ce sa nu ne bucuram impreuna cu ei. Matei al meu a inceput sa stea in funduletz singurel si de cateva zile a inceput sa traga de diverse chestii ca sa se ridice. Are si tehnica, se trage pana la 45 de grade dupa care se sprijina in palma si se ridica dar dupa aceea nu mai stie ce sa faca si cade in fatza. Isi mananca degetele de la picioare, mai avem cam o saptamana (dupa spusele doctoritei) si ne ies dintii. Oricum, din cauza lor e super agitat dar o sa ii treaca. Cu somnul stam bine, de pe la o luna jumate nu se mai trezeste noaptea. Se culca pe la 9 jumate si se mai trezeste la 7 dimineata. Manaca piure de fructe de vreo luna jumate. Stam in scaunel si mancam cu linguritza si o scuipam pe mami si asa mai departe. Oricum eu nu ma mai satur de el. Am avut si zile in care m-a capita (de cand cu dintii mai ales) dar am ajuns la concluzia ca pierd mult enervandu-ma asa ca m-am decis sa ma bucur cu el Gangureste in continuu. Duminica dimineata l-a delectat pe ta'su cu un "mamamama" drept pentru care sotul meu este convins ca fiul lui stie sa spuna mama si deci il putem inscrie la facultate Andreea, 26 ani-Pesti si Matei Stefan nascut pe 19.06.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, mie mi-a spus sa nu-i fac baita in seara aceea, sa nu-l duc afara doua zile, din motive de imunitate scazuta, de preferat sa nu intre in contact cu nimeni altcineva in afara de noi doi, adica mami si tati, si sa-i pun 2 zile paracetamol in fund, sa nu-l las sa planga. plus compresa pe picior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca am deschis larg geamurile camerelor, si asa ne-am aerisit, pe rand, o ora una, o ora alta, apoi am lasat gemul deschis numai putin insa pana seara ca n-a fost frig nici afara insa aplouat intruna, oricum nu puteam iesi, azi insa vor fi 15 grade la noi si e soare frumos pana acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la toata lumea! Ma bucur sa vad ca ati crescut si ca sunteti bine. Radu a crescut si el, are 4 luni si 1 saptamana, gangureste, se intoarce, incearca sa se ridice (inca slabe sanse de succes) "vorbeste" cu jucariile, este super distractie. Doarme de la 1 luna toata noaptea, mai nou de la 11 noaptea la 9.30 dimineata. Asa ca pot spune ca mi-a priit concediul, ca sunt odihnita bine. Lia, de ce nu incerci sa vorbesti cu pediatrul copilului? El iti poate spune o schema de diversificare (si in principiu e bine sa te hotarasti la una, sa nu ametesti copilul cu diverse experimente). Roxana si Radu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...