Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (20)


Oana_B

Recommended Posts

Corina si mie imi pare bine sa pot fi din nou intre voi. Din ianuarie voi fi mai des. Matei a crescut dar nu e cu mult mai mare decat altii. Are 7.8 kg si 69 de cm. E un copil normal din punctul meu de vedere. O sa va pun poze in ianuarie cand ma introc la birou Lia, eu am schema de diversificare de la pediatra lui Matei si cred ca, asa cum spunea si Roxana, trebuie sa vorbest cu pediatrul copilului el fiind cel mai in masura sa "organizeze" mesele puiului tau. Sotul meu sta saptamana asta cu copilul deoarece eu subnt la serviciu cateva ore pe zi. Se descurca neasteptat de bine, ma asteptam la 10 telefoane pe ora si nenumarate discutii legate de cum ce cat mananca cum il schimba s.a.m.d. Uimitor, eu sunt cea care suna acasa, el nu m-a sunat niciodata pana acum. Andreea, 26 ani-Pesti si Matei Stefan nascut pe 19.06.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor, sa nu credeti ca nu am cerut schema pediatrei...mi-a zis lapidar asa: incepeti cu suc de fructe, pulpa de fructe, supa de zarzavat clara, supa de zarzavat cu tot cu zarzavat. Despre cantitati mi-a zis sa "incerc" copilul, cat vrea. Nu sunt prea dumirita de aia intrebam, poate are cineva ceva mai concret. Cat se fierb toate, in cati ml de apa, ce concentratie de legume, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia ai perfecte dreptate...te inteleg...si cred ca sunt multe mamici in situatia asta "buimaca" .Eu am cules din fiecare carte...din fiecare sfat ..cate putin...le-am pus intr-o ordine a mea, cum am crezut eu ca-i mai bine......am mers cu sablonul asta al meu in functie si de reactiile Andreei, slefuind pe ici pe colo. Andreea deci trebuie sa mai asteptam o luna ca sa putem folosii si noi scaunelul si sa gangureasca mamamam...asa cum face Matei...bravo lui..sa-ti traiasca piticutzul. Aseara mi-au dat lacrimile cand micutza mea a ras pentru prima data in hohote...ca tot am vorbit ieri descpe rasul colorat pupici Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicia, noi folosim scaunelul de la patru luni de cand am inceput sa mancam piure de fructe. Am un scaun care se lasa un pic pe spate deci nu sta chiar la 90 de grade si in ala mananca de la patru luni. Cand bea lapte il tin in brate (ca mi-e drag si mie sa-l mai tin) dar la solide sta in scaunel. Andreea, 26 ani-Pesti si Matei Stefan nascut pe 19.06.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, daca ti-a zis sa nu ii dai cereale, nu ii da. A luat bine in greutate (si-a dublat deja greutatea, din cate imi aduc aminte) si nu mai are nevoie si de alte "stimulente". Noi am inceput cu sucul de portocale si de mere - separat - (cate o lingurita) apoi din ce in ce mai mult, pana am ajuns la 100 ml, apoi am trecut la pulpa. La varsta asta nu stiu sa mestece, sa-si foloseasca limba ca sa inghita mancarea, din cauza asta trebuie luati mai incet. Nu se amesteca sucurile in prima faza, pentru a vedea ce ii place si ce nu (ca sa nu il fortezi sa manance ce nu ii place) si pentru a preveni eventualele alergii (portocala, de exemplu, poate cauza alergii). Mai tarziu, dupa ce copilul s-a obisnuit cu un anumit gust, poti trece si la combinatii. Eu nu i-am dat inca babana, de exemplu, pentru ca ingrasa, si nu are nevoie de asta (are 7.400 acum - s-a nascut cu 3) - dar depinde de ce iti spune medicul. Eu pana la 6 luni nu ii mai dau nimic in afara de portocala, mar si 2 lingurite de orez in lapte seara. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

initial am cumparat 2 craticioare mici cu capace etanse cu 2 gaurele in capac pt a-i fierbe legumele....acum cred ca o sa-i cumpar o oala sub presiune, am vazut eu de inox micute, de 1 sau 2 litri, pt ca peste tot scrie ca prin fierberea prelungita se pierd mineralele si vitaminele, pe cand in oala sub presiune timpul de fierbere se reduce simtitor, plus ca e etansa si asta conteaza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...