Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (21)


Veve

Recommended Posts

neata neata! Irinuca, ti-am trimis PM, eu credeam ca ati si plecat si eram disperata ca nu iti cerusem un numar de telefon, in principiu intilneala ramane pentru 28 decembrie! Simona si Lia, noi stam la taclale seara dupa ce potolim cupii si sotii [:D]! daca vreti dati-mi id-ul pe care il aveti pe mesenger si cand mai punem de-o conferinta va "invit" si pe voi! noaptea trecuta a fost ok, fara maraieli si plansete, moata a adormit la 10.30, s-a trezit pe urma la 3 si a papat titi, apoi la 6 si am incercat sa-i dau tot titi dar nu am mai pacalit-o si a trebuit sa-i fac biberon! asa ca nu stiu ce sa zic, ba vrea-ba nu vrea titi! pupici Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Meeeey, Lioooo, iti spune mama unui omuletz care a invatat sa se rostogoleasca de pe o parte pe burta - imi vine sa-mi iau cimpii cind e sa il schimb !!!!! Atit se foieste si da sa se intoarca de ma apuca toate alea si imi vine sa il las in fundu gol si fara de haine ... ma dispera realmente !!![bang][bang][bang] Si are o forta de zici ca nu-i adevarat, daca acu e asa, mai peste fro citeva luni ce fac - ma intreb io in sinea mea ?... Alice si[copil] Andrei Florin (12.08.2004) http://community.webshots.com/user/alice20041
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi! Marcela, foarte frumoasa povestirea. De fapt toate povestirile care le-am citit sunt minunate. As vrea sa am si eu talentul vostru si sa scriu povestea nasterii Stefaniei. Numai ca nu este nimic deosebit, decat ca s-a nascut intr-o zi de vineri, 13 august, si ca este minunea vietii mele. Eu eram ingrijorata ca numai Stefi se trzeste noaptea, dar am vazut ca nu este asa. A mincat la 22, apoi la 2 si la 6:40, si ca o fetita cuminte ce este a adormit imediat dupa. S-a trezit pe la 9, ne-am jucat un pic, am schimbat-o, i-am facut toaleta de dimineata, a baut 30 ml de suc de morcov cu mar, apoi laptic, pe la 10:30 si acum doarme in continuare. Eu spun ca asa este normal, sa doarma dimineata. Ei, la varsta lor, ar trebui sa doarma 14-16 ore pe zi. Irina, pentru fetite, greutatea medie este 6.300 la patru luni, baietii ar trebui sa aiba un pic mai mult. Am o carte veche (din 1975), in care scrie asa: - fetite: 5.460-6.860 kg; 58,9-64,7 cm - baieti: 5.820-7.260 kg; 60,6-66,4 cm si mai jos scrie asa "valorile de mai sus reprezinta valori medii de crestere ponderala si staturala, de multe ori fiind depasite. Sugarii care au o greutate sau lungime mai mica trebuie sa fie in atentia parintilor, sa fie cantariti mai des si sa fie dusi la controlul medical" Tot aici scrie ca la 4 luni se tine putin timp pe sezut sprijinit de perne sau de mainele mamei, apuca o jucarie in palme, ride. Si la 5 luni culcat pe spate se rostogoleste pe burta, sta bine in bratele mamei, incearca sa apuce jucariile de linga el si le duce la gura, primeste si ofera obiecte, isi exprima multumirea si nemultumirea prin diferite sunete. Deci, ia sa nu mai fim nerabdatoare si sa-i lasam pe pitici in pace. Bun, mai putem sa-i ajutam, dar nu sa-i fortam. Eu de exemplu, o mai pun pe Stefi in perne, dar maxim 3-4 minute, in schimb o mai tin pe picioarele mele, cu spatele sprijinit de mine si ne uitam la TV [:D] Sa avem o zi calma P.S. Id-ul meu este amironeanu si vreau si eu pe chat (daca ma lasa cei doi [bibe], mare si mic [:D] Pupici, Andrea si Stefania (13.08.2004) http://community.webshots.com/user/a_mironeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, copilu meu e supersensibil...nu mai putem vorbi tare, de certat nici vorba ca si tresare si intoarce buzita de jos pe dos si incepe sa planga cu lacrimi. Acum doua saptamani a venit la noi in vizita o familie cu o fetita de 9 luni care chitaia strident, a trebuit sa stau cu el numa-n brate ca sa nu planga, cu parintii fetii n-avea probleme da se speria de fetita care chiuia de ne spargea timpanele[:D]. Si am observat ca acum aude tot, desi l-am obisnuit sa adoarma si sa doarma in sunetele normale intr-o casa, de ex TV, vorbit, tastat la computer[:D], acum nu mai poate adormi daca vorbim si se trezeste si daca vorbim in surdina. Nu se trezeste cand dau drumul la TV, insa zgomotele nespecifice, zdranganitul unei cani sau vorbitul il deranjeaza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Stefi tresare la zgomote bruste. Iar eu m-am adaptat dupa ea si al meu sot se plinge ca vorbesc prea incet si nu ma intelege. Cred ca nu este bine si ar trebui sa-i obisnuim cu tot felul de sunete, dar nu stiu cum. Pupici, Andrea si Stefania (13.08.2004) http://community.webshots.com/user/a_mironeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io am observat ca oricein afara de tv il poate deranja, depinde si de ct profund doarme dar de adormit in nici un caz nu poate adormi cand se vorbeste chiar si incet langael...au fost ai mei in vizita si desi pica de somn si se freca la ochi de si-i inrosise, cum atipea cum tresarea si se trezea, in plus era si nervos de nu se putea. Iar acum daaca vobesc cu el mai aspru de ex cand ii spun sa stea locului sa-l impachetez in pampers, se impacienteaza asa repede .... sau cand el maraie in patut ca vrea in brate sau mai stiu eu ce discomfort are, daca ma uit urat plange
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrabiuta, am citit Povestea nasterii ; m-a impresionat, mai ales ca si eu am nascut tot cu dr. Nayel!Sa iti traiasca fetita !!! Vad ca nu mi-a raspuns nimeni la problema cu regurgitarea. Inseamna ca nici una dintre voi nu are astfel de belea! Sunteti niste fericite! Spuneti-mi, bebeii vostri se gadila ????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...