Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hallo fetelor, Firicel , bine ai venit din vacanta, ti-ai reintrat in "normal"! Firicel, sotul meu face acum "exercitii" din acela cu luatul mancarii, ca si a naostra isi arata dantura, si vad ca ii reuseste figura. I-am dat si oase mai nou in casa si vad ca nu face asa de urat cu ele ca afara. In orice caz trebuie educata de mica ca sa nu avem probleme cu ea mai tarziu cand va fi mai mare si mai...dintoasa! Ciuf draga, cati ani are pincherul tau? Poate ar trebui sa se plimbe ai tai mai mult cu el, pana face kk! Nu ai incercat sa-i faci un program cu iesirile afara? Atunci mai mult ca sigur va face kk undeva, la ore fixe, si vei putea preveni dezastrul! De asemenea incearca si cu orele fixe de masa! Noi asa facem cu catelusa noastra, asa am procedat si cu celalta. Ii dam sa manince dimineta si seara, cam la aceleasi ore si o scoatem afara de 4 ori pe zi, cam la aceleasi ore si ea face kk de 2 ori dimineata la prima plimbare care inseamna si joaca multa pe camp (de unde scoate atata kk cat e de mica nu-mi dau seama) si mai face kk seara, inainte de culcare (afara). Noi am mai invata-o sa faca "de urgenta" pe balcon, dar se pare ca in ultimul timp "abuzeaza" din ce in ce mai rar. Incearca sa-i faci un program care sa fie in tandem cu traiul vostru! Si mai ales , daca face afara, lauda-l cu o voce mieroasa, ca le place tare mult si da-i neaparat o ciocolata (pt. catei, ceva bun ca premiu), pt. asta isi vinde si coada!! Noi asa am invata-o pe a noastra sa-si faca nevoile afara. Apoi cu timpul, nu i-am mai dat de fiecare data premii, doar din cand in cand ca sa-i aducem aminte! Interesant de stiut dacae Cezarica al tau stie ca nu este bine cand face kk in casa? Se ascunde daca il certi? Poate nu stie saracu si atunci te chinui degeaba. Te pup, curaj si fi optimista! Vio "Binecuvantati copii si animalele" http://community.webshots.com/user/famhoff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Viorela. Au dat rod exercitiile-a invatzat catelusha sa nu-si mai arate dantura?Sper ca sunteti pe drumul cel bun.Pana mi-am revenit...hehei..poveste lunga...am mers cu [avion] vreo 9 ore plus asteptarea din aeroport(ca fusera patru avioane-dus intors)...plus ca acolo am mers cu vaporasul de cateva ori si cum am rau de mare a trebuit sa iau pastile anit-greata.Bun .. si pastilele astea cand ajungeam pe uscat ma faceau sa simt cum se misca totul in jurul meu.Asta in cel mai bun caz-ca ma drogau mai ceva ca somniferele-de a trebuit de vreo doua ori sa stam la hotel ca eu sa dorm vreo doua ore dupa-amiaza.[alcool] [:D]Hai ca m-ai facut sa rad.Intr-adevar mi-am reintrat in normal-adica "sluj" la pitic-a se citi pisic.Oricum mi-e tare drag si zilnic m-am gandit la el cat am fost plecata. Stiu ca sufera- ma intreb ce-o sa se intample cand vom merge in Romania-ca tata nu va mai putea sta cu el si va trebui sa-l ducem la un adapost pentru pisici[bang].O sa fie groaznic dar....pana una alta alta solutie nu se intrevede la orizont.Nu de alta dar este foarte timid si daca scapi ceva pe jos sare ca ars, plus ca nu poate nimeni sa se apropie de el-doar noi,famelia!Prin familie a nu se intelege verisoara mea cu copilutu ei-doar noi astia de-l hranim si-l scarpinam zilnic. Ce-i frumos e ca am uitat sa va spun: pisoiul asta este foarte bine educat.Daca mananca ceva si-i cade jos din farfurie,se duce repede la bucatica cu pricina si-o papa si curata locu si dupa aceea restu din castron [cool].Pe mine ma distreaza tare chestia asta.Acum mi-am schimbat cartieru general-suntem in living room-si pisoiul nu mai sta in dormitor la pervaz...sta cu mine. Ciuf ce mai faci?Ce-ti mai face catelul?Succes! Fetelor,e prea liniste aici.Ce se-ntampla? Nu se aude trambita virtuala??Sau ati inceput deja pregatirile de [aho]? Eu nici acum nu m-am obisnuit cu Craciunul la 40 de grade.Cred ca in Germania si in SUA e foarte frumos.Ce n-as da pentru un Craciun cu zapada muulta,multa[pegeam] pe curand[pup] "Silence before being born, silence after death:life is nothing but noise between two unfathomable silences"-Isabel Allende-Paula
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zau ca e liniste si pace aici. Astazi se implinesc 2 ani de cand a murit primul meu caine - Tase - un australian shepard, mixed. Un caine atat de deosebit incat toata lumea ma intreba ce rasa este. Ieri cainele colegii mele de servici a murit... Ironic, nu? Amandoi cam la aceiasi varsta 12 ani aproape 13. Eu ma exasperez cu Oreo care pandeste pisicile cand mananca ele si daca nu sant pe faza le inhata mancarea si o "inhaleaza" de parca nu ar mai fi fost hranit de zile ... L-am certat, oricum nu prea tare, ca nu vreau sa-mi faca iara surpriza cu facutul pipi in patul lui, si pe urma tot eu am ce curata. Am in plan saptamana asta, poate duminica sa cumparam un brad, dar ma gandesc cu groaza, ca pisicile mele or sa se bucure, si or sa creada ca l-am adus in casa pentru ele, sa aibe unde sa se cocoate. Intrebare pentru fetele care au calatorit cu cainii lor. Anul viitor vrem sa mergem tot familionul in Romania. A mai calatorit cineva cu cainele in Romania? Stiu ca Lilanda (?) a fost cu Ilie, si a avut aventuri. Sti-ti ceva daca trebuie sa stea in carantina la dus sau la intors? Nu am reusit sa pun pozele, dar pana la Craciun o sa o rezolv eu. numai bine la toti [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello. Se pare ca tot codase suntem. Probabil ca v-a prins febra Sarbatorilor[pegeam].Eu am avut foarte multa treaba saptamana asta-sunt foarte obosita,stresata...imi revenisem cu somnu...acum iarasi am inceput sa dorm "cu gauri" .Plus ca nici macar n-am inceput cumparaturile de Craciun.[bang]O sa fiu franta saptamana viitoare.Voi cum stati? O sa-i cumpar si lui Tzetze o conserva mai altfel de Craciun. Ciuf,ce mai face catelul-problema? Sanca,eu cand am cumparat brad Tzetze n-a fost impresionat de schimbari.A mirosit bradul ,apoi si-a dat seama ca globurile se misca daca treci in viteza pe langa ele .Le-a dat cu labuta dar l-am atentionat ca n-are voie sa se joace cu ele....si nu s-a mai atins de brad.De obicei zic doar un "nuuu" si intelege ca n-are voie sa se joace cu globurile.Pisoiul meu este in continuare fascinat de "the great outdoors".Cel mai bine este sa pui globurile pe ramurile unde pisicile nu pot ajunge.Cu cat mai sus cu atat mai bine. Nu stiu cum vor reactiona pisicile tale Sanca...poate vor crede ca dupa ce le-ai pregatit sufrageria, chestia aia verde din mijloc-a se citi bradul-si chestiile care atarna nu sunt decat o noua jucarie, anume facuta pentru pisici cuminti,"de casa".[:D] Viorela,Scarmanus...Danna?Unde sunteti fetelor?[bicla] Pe curand[flo][:X] "Silence before being born, silence after death:life is nothing but noise between two unfathomable silences"-Isabel Allende-Paula
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit. In ultima vreme am avut cam multa treaba la job si acasa. Plus, de asta, a trebuit sa fac si cumparaturile pentru Sarbatori, pentru ca am vrut sa evita aglomeratia din ultimele zile. Ieri am fost si am cumparat un brad argintiu adus tocmai din Canada. Este deosebit si de-abia astept sa-l impodobesc. Inca ma mai gandesc unde il voi pune, pentru ca Azara de cum l-a vazut a a vrut sa se arunce pe el. In curte nu mai am nici o planta, pe toate le-a rupt. Cu celelalte doua fetitze ale mele, Mura si Ambra, nu am avut probleme cu bradul, insa Azara ramane marele pericol…. pentru ea "nu" sau "nu e voie" sunt cuvinte care nu exista sau pe care le intelege ca pe "da".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, va pregatiti de sarbatori ce frumooos! Azi dimineata ne-am trezit "inundati" in zapada! E prima zapada a Smolitei asa ca i-am dat drumu la bezmetica sa-si consume energiile! A fost distractiv cu ea, s-a jucat, a patinat, a mancat zapada, in sfarsit toate nebuniile. Problema e cu bradul, pt. ca nu cred ca va "rezista ispitei" la unul mare si frumos stralucitor, asa ca ne-am hotarat la unul mai micut. I-am cumparat si noi cadoul de Craciun, o jucarie de cauciuc cu mos Craciunei legata la capat cu un snur. Danna, Smolita face tratament cu Surolan la urechi! Acum are a doua oara calduri false, e plina de hormoni catelusa noastra! Apropos de hormoni, noaptea a descoperit o noua joaca: pe la 5 dimineata cand incep sa circule masinile, urmareste luminile de la farurui care se reflecta pe tavan , asa ca de cateva zile am si eu un somn intrerupt ca Firicel! Cam atat, sper sa va simtiti bine de sarbatori impreuna cu patrupezii vostri! Cu drag Vio "Binecuvantati copii si animalele" http://community.webshots.com/user/famhoff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema am avut-o noi in acest an la alegerea bradului. Daca pana in acest an, aveam un brad de 4 - 5 m (asta pentru ca stam intr-o casa veche, construita acum 100 de ani, unde o camera masoara 6 m inaltime), in acest an din "cauza" Azarei, necunoscand, dar banuind reactia pe care o poate avea, am luat un brad de 1.8 m. Si noi am cumparat cadouri de Craciun pentru fiecare dintre "copiii" nostri. Oase din piele, conserve cu ficat si curcan, jucarii de cauciuc si Murei un cos de rachita cu salteluta (pentru ca pe cel vechi i l-a mancat Azara). Viorella, Surolan-ul este foarte bun, dar trebuie daca boala va recidiva, sfatul meu este sa mergi sa faci lama si sa vedeti rezultatul. Eu am patit-o cu Ambra, fata Murei, care a avut o problema la o ureche. Ii faceam tratamentul, apoi dupa ce terminam, problema aparea din nou. Dupa lama, s-a constatat ca are o sensibilitate la tot ce contine faina - pesmet, biscuiti si a trebuit sa ii scoatem din alimentatie. A fost teribil de greu, pentru ca vreo 3 saptamani nu a vrut sa manance mai nimic, dar apoi s-a obisnuit. La noi inca nu a nins, s-au anuntat ninsori si de-abia astept sa vad reactiei Azarei. Mura si Ambra sunt disperate dupa zapada, in schimb nu le place ploaia. Eu va doresc Sarbatori fericite alaturi de "copiii" vostri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Danna, dintr. pct de v. aici e fain cand mergi la doc cu catelul, de fiecare data ii face toate analizele, asa ca oricum are lama la urechi. Trebuie sa-i mai dam Surolan pana dupa Anul nou si dupa aceea mergem din nou la analize. De fiecare data primeste si un mic c.v. pe calculator cu istoricul bolii, deci Smolita e inregistrata cu tot arsenalul de cand a venit in De. Noi mergem la Universitatea din Mü la doc, sunt medici f. buni, numai ca de fiecare data esta altul, nu stiu de ce ii roteste, iar factura creste si creste si creste.... Deci Smo e "monitorizata" super, plus scarpinaturile si mangierile si bombonicile pe care le primeste de fiecare data ii fac o placere nemaipomenita sa mearga la doc. E asa de fain, sa vezi ce aparaturi au ca de fiecare data ne-au bagat in alta sala de consultatie in funct. de afectiunea pe care o are!!! Imi place de ei ca sunt f- tineri toti si f. interesati, poti sa discuti ore in sir, sa vezi ce coada este la secretariat, bineinteles ca trebuie sa faci si termin ca altfel nu ai loc. Intr-un fel ma bucur pt. ca o stiu in siguranta, tot aici gasesti si mancaruri preparate special pt. cainii cu boli ca diabet sau mai stiu eu ce (am vazut la bietii pacienti). Nu e cam mare bradutul? Noi am luat unul mic de juma de metru "inobservabil" zicem noi pana la proba contrarie. Incepe sa-si largeasca orizonturile, mai nou o intereseaza cum functioneaza WCul cand tragi apa, hahaha Va pup, Vio "Binecuvantati copii si animalele" http://community.webshots.com/user/famhoff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

icata-ma si pe mine [:D] eu tocmai l-am imbaiat pe Bandit [bis] ca azi sarise ca un nebun intr-o movila de pamant si s-a facut murdaric rau-rau si cum tocmai am facut curatenie generala (sunt obsedata [:D]), hop si el in casa.. asa ca am pus mana pe el si sub dus.. primele 2 -3 minute au fost cele mai "productive" ca dupa a inceput sa sara ca nebunu [bang] sa iasa din cabina de dus [bang][bang] dar era deja terminat si i-am dat drumul sa se plimbe prin baie [alcool] apoi am consumat 3 prosoape sa-l usc cat de cat. am vrut sa-l si feonez dar cand a auzit a tulit-o si am zic ca ar fi deja prea mult pt el [:D].. acu e curatel [il] gigea [bis] si doarme.. apropo.. am scapat de imigranti si tre sa-i mai dau picaturi pe gat la sfarsitul lunii.. sunt curioasa ce primeste cadou de Mos de la restul familiei [:p]. noi i-am luat un alt soricel ca pe celalt il distrusese.. [^] hihihi voi le-ai luat cadou la ai vostrii?? [;)] Glædelig Jul!!! Craciun fericit!!! ------------------------ [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/louisea23/album?.dir=/f341&urlhint=actn,del%3as,1%3af,0"]poze noi cu Bandit[pis][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...