Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (4)


Recommended Posts

Conchi [flo]!Am preluat "BARF diet" - nu mi-am dat seama ca in romana are alte conotatii. BARF e un regim alimentar conceput sa inlocuiasca hrana industriala. Avand in vedere ca multi posesori de caini erau nemultumiti de lipsa rezultatelor "miraculoase" promise de reclamele la mancarea industriala - au conceput acest BARF. Faza ii ca trebuie sa ii gatesti cele trei mese pe zi cainelui (cereale fierte, cocktailuri de legume cu coaja de ou, tot felul de supe) si toate cantitatile trebuie bine cantarite pentru a obtine rezltate optime. altfel - e ca si cum ai hrani cainele cu "resturi" si nu are acelasi efect. In State si in Australia exista numerosi adepti BARF chiar printre posesorii cainilor de show. Nu e numai pentru caini grasi sau slabi - ci pentru orice fel de caine incepand de la stadiul de puiut. Uite un exemplu: Here is a great diet for a puppy up to 12 weeks old. (Use smaller quantities for medium and small breeds.) Morning: half cup porridge (cooked lightly) 3 tbs Yogurt tsp honey Ripe fruit (Apple or Melon family) Lunch: Raw chicken wing or quarter frame Lick of Vegemite Dinner: Half cup of pulped veggies 1 raw egg with shell 3 tbs mince or cottage cheese tsp of oil (use a variety) Pupici, Ana Don't get mad, get even! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/annie_xtreme/my_photos"] Jazz mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
annie, dar ce rezultate miraculoase ar trebui sa asteptam de la hrana uscata de exemplu? iarta-mi intrebarile idioate, e prima oara cand am caine. si am nimerit si rasa pura, caine de show etc...cand te citesc, ma simt nedemna de Kengi al meu, habar nu am de chestiile astea... ----------------------- Nu exista libertate in ignoranta. (manual american)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Conchita, eu nu detin adevarul absolut- iti zic din ce am mai citit si io - asha ca intrebarile nu is idioate (ce fain ca ai rasa pura..si de show...mama ce canisa am sa imi fac cand cresc mare [:D]). Rezultatele miraculoase de care vorbeam sunt cele anuntate de reclamele la mancarea uscata. Nu mai stiu cum sunt cele din SUA, dar aici spun ca "este o mancare perfect echilibrata,contine aminoacizi esentiali si omega3 si cainele dvs o sa traiasca 100 de ani si o sa aiba un par stralucitor si oase puternice si n-o sa se imbolnaveasca niciodata etc.". Acuma , crescatorii s-au gandit ca mancarea asta industriala (care contine lots of grains and cereals) nu poate fi asha buna pentru caini, pentru ca sistemul lor digestiv e caracteristic carnivorelor. In al doilea rand mancarea uscata e aditivata cu tot felul de vitamine si minerale. Dak se adauga la asta suplimentele de Ca si altele recomandate de veterinar cainele poa' sa aiba o gramada de probleme (vezi ce a spus Sanca la excesul de Ca). cam asta stiu eu - ti-am zis ca nu m-au preocupat prea mult down sides si up sides pentru ca eu nu am timp sa ii dau cainelul BARF (desi mi-ar placea, eu sunt pro chestiile naturale). Am citit asha informativ, ca sa stiu ca exista o alternativa. http://www.barfworld.com/ Don't get mad, get even! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/annie_xtreme/my_photos"] Jazz mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

meyy, fetele cu dieta asta Barf, acum aud de ea, pe-aici prin De nu am auzit, poate ca de-aia sunt cainii capitalisti asa de mici! V-am spus ca am observat ca ...cockerii din Ro sunt mai mari, sunt altfel decat cei de aici, vorba sotului meu : "nu sunt asa de altoiti", [:)],s i nu numai din Ro si din Ungaria care este renumita ca si crescatoare de caini si rase faine! Eu ce sa va spun, in general cam cantaresc "din ochi" cam ce contine mancarea catelului, a, si am mai vrut sa spun ca citisem in cartile despre cuti, alea romanesti sanatoase, ca atunci cand este adult cainele este hranit 1 data pe zi si atat, Si mai ales daca nu este un caine de servici sau de paza! Pe aici daca te uit ce fac nemtalaii cu animalele lor, toti sunt obezi si stapanii si cainii si pisicile (Doamene asa pisicaraie uriase n-am vazut in viata mea , cat niste tigri!!!), din dragoste bineinteles! ii pup si ii iubesc pt. asta, dar la capitolul hrana cam lasa de dorit! Si inca o data draga Andreea, e un avertisment f. serios cu lactatiile false, cateuau isi iesie din ritmul ei normal, acela de a se imperechea de 2 ori pe an si atunci organismul se razbuna, asa ca trebuie sa te hotarasti! Parca vad ce ma asteapta peste 2 luni iar o lactatie, iar uns cu crema de cal, iar chilotei si pampers, etc. Fetelor, in 26-27 Febr. este CACIB aici la München la Olimpya Halle, daca aveti drum pe aici, suntei invitatii nostri! [pup]la cuti si pisicuti Vio "Binecuvantati copii si animalele" http://community.webshots.com/user/famhoff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

okay, deci dieta in sensul de alimentatie, nu de altceva. annie, suna interesant, multumesc pentru detalii. dar nu am cum sa aplic, nema timp. si chiar nu ma vad gatind trei mese pe zi pentru catel! la noi mai mult sotul gateste, iti dai seama ce complexe i-as crea daca as incepe spontan sa gatesc pentru Kengi? culmea, si de trei ori pe zi :-) eu asa sunt multumita de mine cum am grija de el, imi fac mai degraba timp sa-l scot la joaca, sa-l plimb, sa il dragalesc, vorba aia, sa fie sanatos psihic in primul rand ca de la suflet pleaca toate bolile :)) treaba e ca a fost abuzat inainte sa-l luam noi, inca mai tresare daca ma foiesc eu mai brusc ashea, schelalaie in somn, chestii de-astea. si era asa blegut cand l-am luat, nimic nu stia, bietul! nici cum sa se joace. era sortit pentru show si a ajuns printr-o istorie nefericita pe piata, unde a trecut din vanzator in vanzator. nici nu vreau sa imi imaginez ce-o fi fost pentru el sa traiasca atata vreme in cusca. plus ca stapana de dinainte il baricada o zi intreaga intr-o chicineatza de bucatarie, acolo isi facea nevoile, acolo manca, dormea, uof. acuma, e rasfatat. mi-a luat fotoliul in primire, se joaca de-a prinselea cu mine, a inceput si cu mingiuca nitel asa...adica se recupereaza. ii dam hrana uscata (nush ce marca, sotul meu a cumparat-o si mi-e lene sa ma duc in garaj sa ma uit pe ambalaj :)) combinata cu ce mancam noi, selectat. adica nu ii dam resturile, ci impartim de la inceput cu el daca avem ceva care nu e periculos pentru el. in rest, Kengi al meu e un perfect si un dulce, delicat nevoie mare si tare iubitor. mor de dragul lui, exceptie facand diminetile cand ma trage jos din pat. :)) am avut si un incident aiurea rau, ne-a atacat un Dalmatian, am vazut moartea cu ochii atunci. ne-a scapat un nene care trecea cu masina, Kengi a avut rani multiple, dar si eu am fost tabacita si zgariata...mi s-a spulberat o iluzie cu Dalmatienii astia, mereu mi-am dorit unul, dar am vazut pe pielea mea ca sunt impredictibili. p.s. Sanca, am povestit, vezi? :)) [flo] ----------------------- Nu exista libertate in ignoranta. (manual american)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita [pup], ai declarat si tu la Humane Society pe dalmatianul care v-a atacat? Vio, pe fuga ca ies cu Oreo la o alergatura. Chiar marti cand am mers la tenis, era o pisica langa curtile de tenis, ca de la 10 m am crezut ca e un Jack Russell cu capul mic si deformat. Am si strigat "cutu cutu" si cand i-am vazut coada am realizat ca e de fapt un pisoi la 20 de Kg.... Mare, urias chiar. Va pupic pe toti si pe patrupezi Anca [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]copii ca ai mei nu are nimeni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchi [flo]. Ma bucur tare mult ca sufletelul are o casa asha faina. sa stii ca nici io n-am timp sa ii fac mancare la caine (face mama orez cu legume ) asha ca tot pe hrana uscata e in majoritatea timpului. Si Jazz e foarte fricos, sper sa ii treaca... Pupici inca odata, bravo pentru catzel [flo][flo] Si da, Dalmatienii au cunoscut o super popularitate dupa aparitia filmului asha ca au fost imperecheatzi la gramada. Ce vedem noi acum nu au nici o legatura cu Dalmatianul asha cum scrie la standard...care ar trebui sa fie loving and caring. Din pacate asta ii soarta cainilor prea populari... Don't get mad, get even! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/annie_xtreme/my_photos"] Jazz mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, is suparata azi. de 2 zie motanelul meu varsa carnea pe care o mananca. adearul e ca e cam gras si lenes. si am observat ca nici nu mesteca mancarea. cealalta pisica mesteca granulele, iar el le inghite intregi si le-a si varsat intregi... [help] bine, nu ii dau numai granule, i-am dat si carne de pui si de vita fiarta si a varsat-o si pe aia. aseara i-am dat orez gol si nu prea ii place ca s-a invatat banditul numai cu carne, dar daca nu i-am dat nik altceva, a mancat si oleak de orez si deocamdata nu a mai varsat. sa vad cand ajung azi acasa de la servici ce gasesc... [V] ma gandesc sa nu fi inghitit ceva ca mai rupe din ziare si molfaie din ele. is cam ingrijorata. ma gandeam ca daca mai varsa iar, sa il duc la doctor. [q] Ramonika [amoras] si pisicile [pis] [pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]O MINUNE[/url] [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Ramonika,imi pare tare rau ca pisoiul nu e bine.Sper sa se inzdraveneasca curand. Am vrut sa va anunt ca am ajuns la capitolul al 5-lea.Acum sunt prea obosita sa scriu mai mult dar promit sa revin maine cu vesti proaspete. Aici gasiti capitoul numarul 5: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42531 Pupici tuturor Cu drag Oana si Tzetze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...