Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (4)


Recommended Posts

Eu am pentru fetele mele medicul lor “personal” care are un cabinet pe care l-a utilat cu aproape toate aparaturile necesare pentru analize si alte investigatii medicale, dar inca nu suntem la nivelul vostru. Mai avem ceva drum de parcurs, dar oricum daca stau sa fac o comparatie intre ce era acum 15 ani si ce este acum, s-au realizat multe. Nici la noi preturile la o consultatie nu sunt foarte mici, dar nu sunt nici exagerate. Eu am noroc, pentru ca medicul nostru ne cunoaste de cand avea Mura 2 luni (acum are 10 ani), am devenit oarecum prieteni, si pot apela la el la orice ora din zi sau din noapte. Prima vizita a Azarei la cabinet a fost cand avea 4 luni, pana atunci venise medicul acasa. Si nu a fost foarte placuta la inceput. Patru oameni au trebuit sa tina de ea, dupa ce am pus-o pe masa. Dupa consult a primit oase si biscuiti si acum ii place cand mergem la cabinet si este prietenoasa cu cei de acolo. Bradutul este destul de mare, dar mai mic de atat si frumos in acelas timp nu am gasit. Eu voiam sa fie undeva pe la 80 cm maxim 1 m, gasisem intr-un singur loc dar pretul era exagerat – 3.000.000 lei. He, he, si Azara mea a descoperit WC –ul si este fascinate de trasul apei. De dimineata a intrat pe furis in baie si am descoperit-o fix cand voia sa-si vare nasul in WC.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Danna, m-am uitat din nou la pozele cu fetele tale, sunt atat de dragute, Azzara a mai crescut? Cat de mare se face? Mura arata asa o figura "de bine" cum numai cainii fericiti stiu sa o faca iar Ambra e o durdulie scumpa! Asa nume frumoase le-ai pus la catelusele tale! Cand eram in Ro cu prima catelusa si noi am avut doc.ul nostru personal cu carte ne-am imprietenit apoi si tinem legatura acum prin telefon. La inceput a venit si el acasa, apoi cand Catelusa a avut vreo 10 luni ne-a muscat pe amandoi, stiu ca am pus-o pe masa de calcat ca sa poata sa ii faca vaccinul! Un caine cu personalitate si care se simte stapan la el acasa nu mai poate fi "fraierit" de nenea doctoru! Din 93 cand am avut-o eu pe prima Suzi si pana acum, cabinetele s-au inmultit ca ciupercile si sunt din ce in ce mai bine dotate, cel putin in Timisoara, medicii sunt sufletisiti si interesati, pe cand la Universitatea din Timi, e jale, saracie si dezinteres! Aici este tocmai invers! cabinetele particulare sunt f. scumpe si cauta numai sa te jupoaie de bani (din nefericire am patit-o cu prima catelusa, ne-au dat tratamente aiurea si ea avea cancer saraca), pe cand la Universitate e mai mult interes, mai ieftin, mai multe posibilitati de a analiza, spitalizare, sectii (ca la o0ameni, ginecologie, ORL etc.), pana si hotline, bine ca nu mai spun ca exista salvare pt. animale! Noi ne bucuram ca am descoprit universitatea, suntem mai linistiti acum ca Smolita e pe maini sigure! Te pup! "Binecuvantati copii si animalele" http://community.webshots.com/user/famhoff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viorela, Azara are un ritm de crestere rapid. In urma cu cateva zile a implinit 7 luni. La ultima cantarire avea 45 kg. Poze mai multe cu Azara poti vedea pe site-ul care i l-am creat doar din dorinta de a fi cunoscut ciobanesc mioritic romanesc care in tara nu a fost promovat asa cum ar trebui – www.mioriticromanesc.home.ro Mura este cainele de care pot spune ca m-am “indragostit” la prima vedere. A primit-o seful meu acum 10 ani cand avea doar trei luni si pentru ca el isi dorea un puiut de labrador, ea a ajuns la mine acasa. Nu am crezut pana atunci ca bracul german este un caine super dotat – ma refer la inteligenta – intelege tot ce-i spun, asculta toate comenzile, doar ca nu poate vorbi cu mine. Pe Mura am primit-o deja “botezata” si am considerat ca nu trebuie sa-l schimb. Cand a facut pui, de fapt singurii ei puiuti, asociatia chinologica mi-a spus ca fiind primul cuib, trebuie sa le pun nume care sa inceapa cu litera “A”. A facut sapte pui. Cu ceva vreme inainte sotul meu deja ma avertizase ca daca Mura va face o fata care sa fie alb cu negru el o va opri. Din cei sapte pui, am oprit-o pe Ambra la dorinta sotului meu si inca o fetita care era copia Murei – pe care am botezat-o Athena. Athena era umbra mea in casa. La fel de inteligenta ca si mama si sora ei Ambra. Doar daca intrebam unde este un anumit lucru – Athena mi-l aducea. Era dulceata mea. Din pacate, ea a murit anul trecut in iulie, la aproape 7 ani, din cauza unui blocaj renal provocat de diabet. Am plans mult dupa ea si inca plang, mi-am spus ca eu nu-mi voi mai lua un caine niciodata si uite ca nu m-am putut tine de cuvant si asta din cauza ghemului blanos Azara pe care l-am vazut cand avea 5 saptamani, care m-a topit toata si m-a facut sa uit de ce-mi promisesem. Insa cu Azara deocamdata avem probleme la capitolul dresaj. Are un temperament vulcanic, este incapatana, cu o personalitate puternica si incearca din rasputeri sa fie ea seful. Incet, incet, cu multa rabdare, am reusit sa o fac sa priceapa multe, dar mai avem de lucrat la acest capitol. Ambra este inima casei noastre. Il iubeste pe sotul meu tare mult, sa o vezi cum il pupa, cum se baga langa el in pat si doarme cu capul pe perna mea ca un om. La Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti preturile sunt oarecum egale cu cele practicate de cabinetele particulare. Atentia acordata cel putin dupa mine lasa de dorit. In schimb la cabinetul la care merg eu, toata lumea ma cunoaste, stiu toti ca sunt oarecum “exagerata” in ceea ce le priveste pe fetitzele mele. Eu le consider pe toate trei ca fiind copiii mei, ca facand parte din familia mea. Multi imi spun ca le tratez prea pretentios, ca dau foarte multi bani pentru ele, dar pentru mine nu conteaza decat sa le fie lor bine. Nu ii inteleg pe cei care isi iau un animal si apoi nu au grija de el, ii arunca ceva de mancare si spun lasa ca e caine. In conditiile astea eu una mai bine nu mi-as lua un caine sa il chinui. Am vazut pe strazile din Bucuresti o salvare pentru animale si mai s-a infiintat un cimitir in afara Bucurestiului pentru prietenii nostril necuvantatori, lucru pe care unii l-au luat in ras. Te pup si un pupic pe nasuc si pentru Smolita !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga fetelor, scuza-ti de absenta, am fost juror asa ca stand toata ziua in tribunal pe scaun si ascultand la martori si la avocati, cand ajungeam acasa, nu-mi mai ardea sa ma asez la birou in fata calculatorului. Plus de asta cand eram acasa mintea mea era tot la cazul ce se dezbatea. Avem brad de 2 zile. Sasha a mea, joaca fotbal prin casa cu globurile care au fost puse mai la baza pomului. Am pus si eu din ornamentele vechi, care chiar daca se sparg, nu ma derangeaza, ca oricum nu cred ca mai le pun in pom si la anul. . . Pentru pisicute le-am cumparat niste soricei de jucarie cadou, care arata foarte reali. Sant sigura ca or sa fie jucarii de 5 minute, ca daca ii inhata Oreo, din 2 mucaturi ii lasa fara cap. Oreo a decapitat toti dinozaurii prinsi de la baietii mei. Cand fac curat prin casa mai gasesc un cap de dinosaur.... Sotul are datoria sa cumpere cadou pentru Oreo, asa ca eu aproape am terminat cu cumparaturile pentru Craciun. Danna, ce mare si frumoasa s-a facut Azara a ta. I-am aratat pozele si colegei mele de servici care cauta sa ia un caine. S-a indragostit de catelul tau, numai ca ea nu vrea asa de mare. Varianta mai mica a ciobanescului mioritic ar fi Tibetan terrier. Nu sant asa de frumosi, dar aduc un pic un pic cu ciobanestii nostrii. Vio, mi-ai facut pofta de zapada . . Oreo a facut 2 ani sambata. Spre rusinea mea admit ca nu l-am sarbatorit . . . Dar i-am cantat La multi ani pupici la toti [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut bradul aseara si Azara nu a avut inca nici o reactie, pentru ca este preocupata de usa camarii unde am pus carnatii. Sta si o pazeste, doar, doar o deschide cineva si intra si ea acolo de unde vine mirosul care o atrage. Da, Sanca, Azara are un ritm de crestere rapid si parca pe zi ce trece se face si mai frumoasa. Na, ca ma laud si eu cu “copilul” meu. Am vazut Tiben terrier-ul si este frumos foc. Aduce cu ciobanescul mioritic si cred ca i se potrivesc cuvintele "large dog in a small dog's body”. Va pup pe toate si pentru ca ne vom auzi decat de luni incolo, va doresc un Craciun Fericit alaturi de cei dragi, cadouri multe de la Mosul si numai bine !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va doresc la toti un Craciun Fericit alaturi de frumosii blanosi, si sa-i alintati cat puteti cat timp stati acasa cu ei de sarbatori. Danna, stii acuma ce vrea Azara cadou de Craciun . . . Sa guste si ea dintr-un carnat... Pupici la toti [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza la Mos Ajun...Ne dati ori nu ne dati?[cor] Ehei fetelor la mine este oficial de aproape o ora si jumatate 24 Decembrie.Este tarziu si eu n-am somn.Gandul ma poarta undeva acasa-sarmalutze,fripturici...prajituri,cozonac fierbinte,miros de brad si de portocale.Si zapada...muuulta zapada[pegeam]. De aici din Australia-unde Craciunul se serbeaza in pantaloni scurti-va uram un Craciun feeric atat voua cat si patrupezilor.Un An Nou minunat si fie ca patrupezii sa fie cat mai putin bolnaviciosi si ...alintati cu junk food-a se citi carnati si alte minunatii culinare care de obicei sunt interzise!! Cu mare drag[bere] Oana si Tzetze "Silence before being born, silence after death:life is nothing but noise between two unfathomable silences"-Isabel Allende-Paula
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele mamici de patrupede, Iaca-ma si pe mine batand pe la usi in seara Ajunului, ca sunt cam singura acasa, matele s-au aciuit care pe unde, nici macar ele n-au chef sa ma binedispuna pe mine. Am fost tare absenta in ultimul timp, dar acum ca sunt in vacanta voi putea sa fiu mai activa. Asta-seara am alcatuit albumul mult promis cu matele mele. Poftiti si radeti cu (sau de) noi aici: http://community.webshots.com/user/scarmanus Va doresc sarbatori fericite alaturi de toti cei dragi voua. scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va doresc voua, familiilor voastre si necuvantatorelor cel mai frumos Craciun, cu zapada sau fara, clinchete de clopotei, Mos darnic si barbos, brad feeric cu cadouri, stele multe, luna plina, bucurie, armonie, intr-o tarisoara mica, peste mari si tari, peste tot pe unde sunt sufletele voastre calde si bune! Va pup cu drag, Viorela "Binecuvantati copii si animalele" http://community.webshots.com/user/famhoff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...