Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Argesence voi unde sunteti /


Recommended Posts

fetelor ...gata .maine dimineata ma duc sa ma operez ca nu mai pot sa stau.ma operez la spitalul judetean la dr.olteanu.este un tip f cumsecade si nu mi s-a parut ca ar avea aerele alea pe care le au de obicei unii medici.maine ma opereaza cu rahianestezie,sper ca joi sa va spun cum ma simt.sper sa fie bine.Lavinia bine ai venit. eu am stat15 ani in trivale la complexul 1,dar sunt ...un pic mai mare ca tine ,eu am terminat liceul in 1989.o sa revin cu alte vesti ...cand am sa-mi revin.[pup][pup] dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetele...gata .maine dimineata ma duc sa ma operez ca nu mai pot de durere.am fost deja la medic si am vorbit .ma operez cu anestezie rahidiana la spitalul judetean la dr.olteanu.mi s-a parut f cumsecade .poate reusesc sa mai intru joi sa va spun noutati.lavinia ,bine ai venit![flo].si eu am stat 15 ani in trivale la complexul 1 dar m-am mutat in 1986 si sunt un pic mai mare ,am terminat liceul in 1989.fetele...o sa mai revin cand...o sa-mi revin.[pup][pup][pup][pup] dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Da, Filofteia. Ce problema ai?
Pai sa incep cu inceputul. Cam ce se face intr-o ora de romana de clasa I? Ca eu sunt tare nedumerita. Si copii ar trebui sa aiba si caiet special si suplimentar? Pe cel suplimentar cine le da teme? Elyda, ce faci? Ai venit acasa? Te simti bine? Fetelor, mai active, ca acum revine elyda si nu este bine s-o suparam in convalescenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa] l-am adus pe popa sa se roage pentru subiectul nostru!!!!!!!lipsesc 2 zile si va lasati pe tanjala!am veniiiiiit!!! sunt acasa ,dar ...ilegal.sunt internata pe hartie dar am venit ca nu mai puteam sa stau in spital si copii singuri acasa.ma simt de parca m-a lovit trenul...dar ma descurc.voi ce faceti????filoftea...bau!sunt chiar asa de ...rea?acum sunt sigura ca sunt dependenta de DC ca in spital numai la asta ma gandeam.aaaaaa... si m-am operat clasic dar cu rahianestezie.[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, bravo, uite ca ai trecut si peste asta!! Insanatosire grabnica!! Daca ai fugit tu din spital...ntz, ntz...[:0] Mai stiu eu una care a nascut azi si maine s-a dus in papuci si pijamale pe sub palton la examen , a dat frumos examenul si apoi s-a intors shontac-shontac in spital. Nimeni nu a stiut ca a lipsit ....Esti o curajoasa!!![pup] Filofteia pai, la inceputul clasei I sunt doua saptamani "de cunoastere" (nu se preda nimic, invatatorul cunoaste copiii si le evalueaza cunostintele). Apoi urmeaza perioada preabecedara : in care la citire iau cunostinta cu propozitia-din 2, apoi 3 cuvinte, apoi cu cuvantul, apoi silaba, apoi sunetul, urmand cateva lectii cu vocalele (a, e, i, o, u) si cateva consoane (sh, z, nu mai stiu exact), iar la scriere fac liniute, bastonase etc. Deci, prima ora-i de citire, ora in care se familiarizeaza cu propozitia alcatuita din doua cuvinte (sa zicem)-au o imagine in carte, discuta pe marginea ei (deci fac propozitii), doamna ii ghideaza si-i ajuta sa alcatuiasca prop din 2 cuv(care-i primul cuvant?care-i al doilea?faceti o prop alc din doua cuv in care al doilea sa fie "alearga", sau in care ambele cuvinte sa inceapa cu acelasi sunet, sa zicem "m"..........si alte exercitii orale). Dupa ce se incheie ora de citire, urmeaza cea de scriere in care ei vor scrie elementul grafic "noduletzul" (sau ce semn grafic e in josul paginii respective, cea corespunzatoare lectiei despre propozitia formata din doua cuvinte). Doamna face o legatura intre ce au discutat la citire si noduletul respectiv, adica nu incepe ora si doamna zice:"deschideti caietele si scrieti nodulete!", se poarta o discutie, se arata semnul grafic, se explica/observa din ce e alcatuit, ei il deseneaza cu degetul ori in aer ori pe banca, scriu si unul doamna ii ajuta/verifica, inca unul , apoi trei, un rand....... Urmeaza perioada abecedara in care trec practic la litere. Acum la citire observa litera de tipar (se foloseste acelasi procedeu: text-propozitie-cuvant-silaba-sunet), sa zicem"a". Dupa ce au parcurs tot acest traseu si au izolat sunetul "a", urmeaza obsevarea elementelor componente(li se arata litera de tipar si se analizeaza) si apoi exercitii diverse (sa spuna ei cuvinte ce contin litera respectiva in prima silaba.. sau doua sau ...alte exercitii orale. Apoi, la ora de scriere, vor scrie litera de mana, insa tot dupa ce o analizeza mai intai..etc etc. Dupa per abecedara urm. cea postabecedara (deja stiu toate literele si stiu sa citeasca) in care au texte scurte cu diverse exercitii. In legatura cu caietele, aici fiecare doamna are stilul ei...Eu, de exemplu, la lb romana merg asa: doua caiete tip I (mai tarziu trecem pe tip II)- unul pt clasa, unul pt acasa- si unul special (sunt deja incepute , au titlul si la primul rand 2-3elemente sau litere scrise; au diverse exercitii si tot felul de chestii interesante si ajutatoate). La inceput eu nu-l folosesc inca pe cel tip care e pt clasa pt ca in clasa ei scriu pe cel special. Mai tarziu, cand ei cunosc destule litere si ei deja se deprind cu scrisul si termina pagina din cel special, il vom folosi si pe cel tip. Teme nu se dau in clasa I. Cunosc insa doamne ce dau tema 1-2 pagini de semne/litere pana pt a doua zi. Si eu dau tema , insa nu mai mult de cateva randuri-maxim o jumatate de pagina.In legatura cu cel suplimentar, personal zic ca nu are ce cauta la clasa I asa ceva, insa iti repet, fiecare doamna are stilul ei.... Daca ai nelamuriri, mai intreaba-ma. S-ar putea ca la ora asta tarzie sa nu fi fost chiar coerenta[:)] Va pup! Lavinia [url="http://picasaweb.google.com/lavigemeni/August"]pozele mele[/url] Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95471"]franturi din viata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...