Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din Elvetia- partea a 4-a


Recommended Posts

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
julia,deci mai tii minte craiova!super!eh,pe-acolo am crescut eu,e frumos si mi-e dor de casa!dar asta e viata...voua va e dor de casa? despre intalnirea de pe 12 stiu exact unde e ceasul asa ca o sa fiu acolo! sper totusi sa ne vedem inainte,in shoppi! elvetia e frumoasa si curata dar oamenii reci!asta e parerea mea...cat despre limba,o inteleg destul de mult dar inteleg mai mult germana si vorbesc putin dar mi-e aiurea sa vorbesc pt ca fac greseli....[:I] pe mai tarziu.... [recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pistachio elvetia e frumoasa si curata dar oamenii reci!
Buuuun subiect de dezbatere!Fetele,da-ti navala!Sunt elvetienii reci sau distantati din bun simt?Ne-ar placea sa fie asa de invazivi ca popoarele latine?Ce avantaje si dezavantaje are cultura elvetiana?Din punct de vedere economic,organizatoric mentalitatea lor e...jos palaria!Si cum e cu aspectul social,interuman?Ce influenta are istoria asupra caracterullui unei natiuni?Dezbatem? Chiar sambata m-au intrebat finlandezele cum mi se par mie elvetienii si mi-au spus si cum li se par lor.Si finlandezii sunt retrasi,dar elvetienii si mai si!Cat de subtila e diferenta intre ai retras din bun simt si a fi retras din indiferenta?Mie mi-au zis zis elvetienii ca ei se simt jigniti ca eu nu prea vorbesc ,adica mie imi e scheiss egal ce zic ei!In schimb finlandezele mi-au respectat acest aspect al caracterului meu.Vorbesc atunci cand am ceva de spus. Interesant subiect,Anita,ai pus punctul pe I!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e indiferenta pt ca am avut ocazia de prea multe ori sa fiu intr-un grup de elvetience si nimeni nu s-a deranjat sa vorbeasca cu mine! bine,nu generalizez,cred ca depinde si din ce zone ai o cazia sa intalnesti elvetieni.de exemplu in zürich au o alta mentalite,sunt mai deschisi,aici in spreiti sunt inchisi si nu te-ar baga in seama;socrii meu stau in thurgau si acolo mentalitatea e tot cam asa,neiteresati,st gallen e mai deschis..dar nu prea.. eu inteleg ca au multi straini aici dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne trateze asa!nu toti straini sunt la fel si ei ar trebui sa vada asta! poate generatiile urmatoare,copiii nostri vor fi tratati alt fel... si eu sunt genul care nu vorbeste prea mult,doar cand am ceva de spus si am avut ceva probleme cu cumnata-mea cand am venit prima oara pt ca zicea ca am ceva cu ea si ca sunt ciudata ca nu vorbesc.. din fericire s-a rezolvat problema si a inteles ca eu asa sunt si ca mai ales cand vii sa traiesti intr-o alta tara e mai greu la-nceput pana te acomodezi... cam asta despre elvetieni...pe scurt :indiferenti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pistachio am avut ceva probleme cu cumnata-mea cand am venit prima oara pt ca zicea ca am ceva cu ea si ca sunt ciudata ca nu vorbesc.. cam asta despre elvetieni...pe scurt :indiferenti
hi hi,faza asta imi e cunoscuta![:D]pe mine m-a intrebat o cumnata ,dupa 1 an si jumatate aici,daca stiu unde-i Copenhaga!!![:0] Si cand i-am zis ca ma simt jignita ,nu s-a scuzat.Ei i s-a parut normal sa ma intrebe asa ceva,adica e normal sa creada ca noi am trait pe sub pamant![mariaj] Si sa nu credeti ca au dat navala sa fie gazde bune,nuuuu Iar cand am avut gemenii NUm-a ajutat nimeni!!!!Mai ales la inceput!!!!raspunsul lor:"ca nu cumva sa crezi ca ne bagam in modul tau de a creste si educa puii" Si de aceea am intrebat:distantare din respect(la modul elvetienilor)sau distantare din indiferenta? Adevarul e ca lor le-a mers din bine in mai bine.Nu au avut razboie,inanitie,cutremure,ciopartirea tarii,etc.Deci ei nu prea stiu ce insemna sa ai nevoie de ajutor. Care mai ia cuvantul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pistachio aici in spreiti sunt inchisi si nu te-ar baga in seama;socrii meu stau in thurgau si acolo mentalitatea e tot cam asa,neiteresati,st gallen e mai deschis..dar nu prea..
Anita,norocul tau e ca nu stai in Appenzzell !!!Acolo sunt inchisi ,batuti in cap,taranoi.Imagineaza-ti ca in AI,abia acum 7 -8 ani au primit femeile dreptul la vot si inca se mai voteaza cu mana ridicata in piata satului/orasului!!!!!!!!!!!!!!![:-)))] Cine ti-a zis ca in SG sunt mai deschisi?Nu prea....zici bine!Pai daca eu dupa 7 ani am decat 3 prietene(de lasat copiii la ele,nu de pus baza pe ele in vremuri grele),cum ar fi fost in alt canton?Dupa 10 ani?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...