Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din Elvetia- partea a 4-a


Recommended Posts

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa le luam pe rand.La finlandeza sunt abia la lectia nr.3. Germana stiu dar nu asa cum as vrea eu,adica fara aaaa,"stai sa ma uit in dictionar".Fac un curs la nivel superior in SG.Cand am venit aici ,telul meu era sa stiu germana ca si italiana.Dar una e sa sti italiana si alta e sa stii germana![:D]Mai zic elvetienii:"uau,esti un talent lingvistic!" ."Da`de unde",le zic.Mare lucru sa stii italiana,ca vorbitor de limba romana,iar cu germana nu am incotro![bang] Finlandeza imi place mult,din copilarie mi-a placut maghiara,seamana intre ele.E grea,nu are cuvinte de legatura(propozitii,conjunctii).Totul e pune la sfarsitul cuvantului,care inainte de asta sufera niste transformari,deloc usoare.E o limba care-ti cere multa atentie si concentratie la inceput,ca sa-i intelegi regulile,avand o gramatica cu reguli fixe.Adica frazele pot fi spuse/scrise doar intr-o anumita ordine.O voi invata facand scheme si chenare.Si are multe y ö ä yy ää öö(ä=un ea usor,pronuntate impreuna) Vaai ,cat am scris !Deja incepusem un tratat de finlandeza!Stop!scuza-ma,m-au luat degetele pe dinainte![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

na, vorbaretzelor- Juliafin si Pistachio [pup] Anita, nu te lua dupa Juli, ea vorbeste foarte bne germana si dialectul (motiv pentru care o invidiez [:D]), iar finlandeza este marea ei pasiune, de asta o invata. Probabil ca mai face greseli micutze la scriere, de asta s-a inscris la scoala de germana. Jul, e drept ca-s mai rezervati elvetienii, dar nu toti. Da la faza cu AI m-ai lasat masca. E adevarat, mai??????[:0][:0][:0] Anita, cum dam de tine daca ajungem in Spreitenbach???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cuuuum,mai,Lore,nu stiai??!!Mai rau ca in Africa!!Si de crezi ca a fost Ruth Metzler in Bundesrat?Ca o compensatie.Dar numai pentru 4 ani![:D]Nerealegera([ups] o fi corect?) ei a fost un complot,si se stie asta.[bang] Anita,dupa 3 ani pe aici gandam si eu ca tine,acum imi e indiferenta indiferenta lor.Nu avem incotro,trebuie sa ne adaptam,daca vrem sa traim printre ei.Nu sunt oameni rai,asta e clar,dar nici sa nu te astepti mult de la ei,ca ramai profund dezamagita.Au si calitati,ca daca nu le-ar avea,nu ar fi unde sunt acum.Sunt organizati si stiu ce vor si ce nu.Sunt unde sunt si multumita unor manevre/musamalizari facute de-a lungul anilor.Un exemplu ar fi acordurile facute cu Hitler.Si asta e o "calitate"[V].Sa stii sa faci politica si afaceri,nu conteaza cine si cum moare.[poc]Din pacate.[V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar la metzler ma gandeam si io, Julie. hmm [}:)] stii ce mi-am amintit? asta apropos de hitler, etc. eram nou venita in elvetia si eram la o familie invitata cu sotziorul. la un moment dat am inceput toti sa spunem bancuri si ne amuzam copios. incep si io unul, despre auschwitz. la bancul meu n-a ras nimeni. mai tarziu am aflat de ce: romania, cu antonescu, i-a protejat pe evrei enorm, la noi au fost printre cele mai putzine cazuri din europa de trimiteri in lagar. pe cand la elvetieni n-a fost asha. ei se simt vinovati (pe drept cuvant, daca ne gandim si la comorile evreilor ramase in bancile elvetiene) si nu prea le vina sa faca bancuri pe chestia asta. deh, constiinta. insa mie mie-mii place felul lor de-a fi (excluzand chestia cu misoginismul asta), poate pentru ca io-s chiar invers, adica mai zapacita. Uneori, la cate-o sedinta, ma uit si ma minunez cum pot din fiecare nimic sa scrie cate-un dosar. Sunt atat de atenti la amanunte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore,uneori sunt prea perfectinosti si obositori.Dar chestia cu pefectionismul nu le reuseste mereu. O stiti pe asta? Raiul e unde : -itlienii sunt amanti -francezii bucatari -englezii politisti -nemtii organizatori -elvetienii bancheri Iadul e unde: -italienii sunt organzatori -francezii politisti -nemtii bucatari -englezii bancheri -elvetienii amanti [:D] O fata care sta in Finlanda mi-a zis asa:"daca romanul e nascut poet,finlandezul e nascut [url="http://www.heartaclub.com/ville/ville165.JPG"]cantaret[/url]m-a uns pe sufletel....[olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anita, ai o voce taaare dulce si simpatica. Abia astept sa ne cunoatem. vorbisem cu Iren sa mergem luni in tivoli. ai timp si chef sa bem o cafea, asha, pe la 10? te sunam cum ajungem acolo. Iren, atunci ramane pe luni, vin sa va iau pe la 9 dimineata. Julie, gluma asta o primisem si eu, si zau ca le dau dreptate [:D] Fetelor, intrebare intrebatoare: aveti hainutze pentru copii care nu va trebuiesc?? daca da, le-ash putea duce eu pe 20 in ro. da doar pana in 5 kg, ca ma duc cu avionu'. ce ziceti? pupici si o zi buna la toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...