Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

D.na Dr. Nicolicea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mie mi-a recomandat-o un prieten de familie (e medic) ca fiind foarte buna (ca sa fiu sigura de convingerea lui l-am intrebat daca si-ar lasa nevasta pe mana ei si mi-a raspuns: DA), in schimb eu am o retinere pentru femeile-medic, mai ales la obstretica-ginecologie, am impresia ca sunt mai rautacioase decat barbatii (parere personala). Am ales un barbat ca sa-mi urmareasca sarcina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am postat acest raspuns cu citeva luni in urma. Din pacate n-am fost in stare sa gasesc link-ul respectiv, asa ca-l copiez din nou aici:

 

"Am fost pacienta ei timp de 5 ani de zile si desi am avut si momente bune, colaborarea noastra s-a terminat foarte urit.

M-am dus la ea ca la Mecca, era al patrulea doctor cu care incercam sa fac un bebe. La inceput s-a purtat frumos, mergeam la cabinet, pe Academiei, faceam tratamentele si asteptam… Dupa citiva ani de pompat hormoni si alte dracii in mine, am inceput sa-mi cam pun intrebari – de ce oare la mine nimic nu dadea rezultate? Toata lumea stie cit de costisitoare sint tratamentele astea… La un moment dat am cam ajuns la fundul sacului. I-am spus ca intrerup orice pt. ca nu mai am bani si nu mai am nici putere sa lupt – ce-o fi o fi. Nu i-a prea convenit, a luat-o cam personal (ufff, ca nu-mi vine in minte alta exprimare!), dar de chestia asta mi-am dat seama tirziu.

Ca s-o scurtez, la cca juma’ de an de abstinenta (de pastile, injectii si alte alea) am ramas insarcinata. Minune mare, da’ n-a durat decit 2 luni! Cu moralul la pamint, cu ochii umflati de plins de nici nu vedeam unde mergeam, m-am dus la spital sa ma chiureteze. Habar n-aveam pe ce lume eram, nici macar nu mai auzeam, imi tiuiau urechile de rau, as fi vrut sa se crape pamintul si sa pot sa ma arunc acolo. Nu prea se poate descrie in cuvinte o asemenea experienta … Ma duc, ma urca pe masa, ma chiureteaza (fara anestezie!) si ma trimite intr-un salon sa ma odihnesc. La vreo doua ore dupa aia vine sa ma vada. Acu’ eu nu stiu ce si-o fi inchipuit ea, dar eu, in starea in care eram, nu puteam rationa. Poate o fi asteptat sa scot de sub saltea vreun plic baban, dar eu n-aveam nimic, ca doar nu-mi programasem hemoragia!!! Dintr-o data am vazut ca se schimba la fata si-mi trinteste un “mi-ai facut si duminica praf!”. A plecat trintind usa la salon. Pe moment nu mi-am data seama ce se intimpla, ca nu puteam sa ma gindesc la nimic.

La citeva zile dupa ma duc la control, la cabinet – ma primeste, imbufnata, cu un “treci pe masa, ce stai?!”. Ma consulta, imi prescrie nu stiu ce dupa care (n-am sa uit cit traiesc!) imi zice ceva de obligatia neachitata de la spital! Am vazut NEGRU in fata ochilor! Nu pot sa reproduc dialogul care a urmat, dar mi-am varsat tot naduful de s-a auzit pina in sala de asteptare. Mi s-a parut o neobrazare CRASA sa-mi ceara bani fara menajamente, dupa ce ani in sir numai eu stiu cit am pompat in buzunarele ei. I-am spus pe sleau tot ce aveam sa-i spun, inclusiv ca nu mai doresc sa fiu pacienta ei si ca am sa spun tuturor cunostintelor mele sa o ocoleasca. In furia momentului nu mi-am dat seama cita lume ma aude…

A doua zi am venit la policlinica cu un plic in care am pus 1 mil lei (erau bani pe vremea aia!) si cu mesajul ca-i poate folosi sa aprinda luminari pt copilul meu nenascut. Eram nebuna, ce mai… Ghici ce s-a intimplat a doua zi? M-a sunat sa-mi spuna ca am avut o neintelegere, ca eram prea nervoasa, ca din cauza durerii am reactionat pripit, bla, bla, bla. I-am inchis telefonul.

Morala: atita timp cit ai bani (multi!) se uita la tine, altfel nici nu te “vede”."

 

Succes.

 

 

Carmen

 

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "

(Enriyeu Castaldo)

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Eu am nascut dr Nicolicea...si am avut o sarcina cu super pb uter retrovers, insuficienta istmico-cervica a colului si sindromul anticorpilor antifosfolipidici, am avut cerclaj, am stat la pat 6 luni ...dar finalul a fost unul fericit.

Eu una nu am ce comenta la adresa ei! Mie mi-a placut extrem de mult!!

Acum depinde de fiecare..parerile sunt impartite!

Detalii despre sarcina si cum am nascut ... http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35514 deci implicit si despre dr Nicolicea.

 

toate cele bune

Karina [copil] si

 

 

 

 

hannah

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand aud de Dr. Nicolicea mi se urca sangele in cap!

Imi aduc aminte ca si cum ar fi fost ieri.... Mama avea o hemoragie puternica, chemam salvarea, o duc la spital - medic de garda Dr. Nicolicea. Mama era foarte slabita, abia putea sa vorbeasca. Cum a luat-o in primire a dus-o in sala de operatie si nu stiu pe ce baza i-a pus si diagnosticul:avort spontan. A chiuretat-o fara nici un fel de anestezie dupa care a aruncat-o intr-un salon fara sa ne dea nici un fel de explicatii. A doua zi mama era intr-o stare mai critica decat venise, avea febra, pierdea in continuare mult sange... Urmatoarele trei zile a asteptat sa se intereseze cineva de soarta ei...dar nimeni nu a trecut pragul salonului. Se simtea in continuare rau, era singura in salon, deprimata, intr-o stare de nerecunoscut. A mai trecut o saptamana fara sa aibe nici o veste de la Dr. Nicolicea.

Tatal meu era plecat intr-o delegatie si nu aveam cum sa-l contactam. Eu eram inca un copil si nu stiam ce sa fac. Cert este ca dupa 10 zile de stat in spital a venit Dr. Mateescu, care atunci era sef de sectie, a consultat-o si i-a spus ca trebuie operata din nou ca de fapt ea are fibrom, nu a fost nici urma de sarcina. Iar "D-na Dr." se facea ca nu o cunoaste cand o vedea pe holul spitalului.

Tot respectul pentru Dl. Dr. Mateescu. Ca sa nu mai spun ca nu a vrut sa primeasca nimic.

Cat despre Dr. Nicolicea am mai auzit si alte povesti dupa.... nici nu vreau sa-mi mai amintesc. Numai cand ii rostesc numele ma apuca groaza!

Daca ar fi sa o recomand cuiva.....CATEGORIC NU!

 

Tina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...