Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatea de la Elias


giliutza

Recommended Posts

clio, intreaba-l frumos ce-i cu valorile astea mari ale IR si ce-i de facut, nu dispera - te vei linisti daca vorbesti cu el, da-i un telefon... Hai ca-s buna de dat sfaturi: si eu am fost azi la el si mi-a zis ca am prea putine trombocite, m-a pus sa repet analizele (chestia asta cu repetatul analizelor ma cam infioara: adica nu-i vine sa creada ca-i asa rau ???), fata lui nu-mi inspira totusi o prea mare ingrijorare, da` nici io` n-am insistat sa-mi zica ce-i cu trombocitele [bang][bang][bang]. Hai ca le repet si-apoi Doamne ajuta -stie el ce tb sa fac... Curaj Clio! Leta, ai fost cumva aseara la Dl. doctor? Daca da, eu eram cea cu guralivul de Eric... Fetelor, hai ca i-am mutat pagina Dlui Dr. aici...[dual][si-eu] Dana[gravi] si Eric [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu, nu am fost ieri la control. In privinta trombocitelor - nu prea stiu ce sa zic, dar daca te ajuta, stiu CU SIGURANTA ca in sarcina se modifica valorile normale ale anumitor componente ale singelui (de ex. nu e ingrijorator daca numarul leucocitelor e mai mare)- poate se aplica si la trombocite; probabil dl. doctor a vrut sa vada daca numarul prea mic a fost doar o chestiune de moment...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Nu stiu daca pot spune ca m-am mai linistit un pic.Sunt speriata rau, nu vreau ca BB sa pateasca ceva rau...Nu mi-as ierta-o niciodata!!! Bestutza, mie mi-a prescris Pregnyl la inceputul sarcinii, insa pentru ca totul decurgea normal mi-a oprit tratamentul respectiv..."Avusesem parte" de o serie de analize mai mult decat reusite pe care le facusem la Coltea, iar omul a considerat ca este totul normal...Acum trebuie sa fac iarasi 8 fiole de Pregnyl(1 la 4 zile, pe langa Aspenter, Magne B6... Erica, astazi chiar asa am si facut!L-am sunat pe dr. Tutunaru pentru ca ieri nu am reusit sa il intreb nimic, am iesit aproape plangand!M-a lamurit bietul om cum stau lucrurile...am incredere ca totul va fi bine, insa mi-e greu sa accept ca exista probleme...Ieri la control, am intalnit o viitoare mamica, cu o burtica "impresionanta", am intrat in vorba cu ea, m-a intrebat in ce luna "suntem" si a replicat frumos:"Cam mica pentru 5 luni!".Nici macar nu i-am spus ca aproape intru in luna a sasea...M-am simtit destul de prost...Astazi m-a linistit dr. Tutunaru(desigur, dupa ce s-a distrat copios), m-a asigurat ca dimensiunile burticii si kilogramele capatate nu au de-a face cu "marimea " BB-lui... Leta,ma intrebi de ce nu mi l-am dorit pe BB.Cred ca nu am fost pregatita psihic pentru a fi mamica...Imi doream un BB, insa nu in perioada aceasta...Imi tot spuneam ca am destul timp.Consideram ca sunt prea tanara(26 ani), ca mai am de facut o gramada de lucruri, inainte de a face un BB...Facultatea pe care am absolvit-o a fost un esec total "apres" pentru ca mi-am dat seama ca nu am prea multe optiuni cu ea...Sotul meu este sustinatorul familiei, eu pe undeva pe acolo, doar cu "scoalele", ca in rest mai nimic...Asa ca incepusem altceva(urmeaza sa termin chiar in preajma nasterii)...Imi facusem o gramada de sperante...Apoi imi era teama:de doctori, de sarcina, de nastere, de faptul ca nu voi face fata sarcinilor de mamica...Ma rog,cam astea erau problemele...acum le consider niste aberatii... De fiecare data cand simt mica fiinta care creste in mine, imi fac mii si mii de reprosuri...Mi-am dat seama cat de egoista am fost, mi-am dat seama ca sunt o gramada de lucruri importante in viata noastra carora nu le dam importanta...Ne pierdem in tot felul de lucruri marunte... Clio si [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Clio, Este perfect normal sa te socheze aparitia unei sarcini neasteptate si sa-ti fie greu sa o accepti.. Au fost zeci de fete cu problema asta pe site si am avut-o si eu. Este perfect normal daca bb vine pe neasteptate sa-ti problema de a-l pastra sau nu, sa te gandesti la tot ce inseamna asta pentru viata ta. Dar este o prostie zic eu sa te apuci sa zici ca din cauza ca nu l-ai dorit la inceput pe bebe ai nu stiu ce probleme cu sarcina. Probleme are multa lume si cu o ingrijire competenta si tinute sub control de medic, se pot rezolva. Important e ca tu sa-l iubesti pe bebe, acum si mai ales in momentul in care va veni pe lume. Daca il iubesti vei sti sa-l cresti frumos, sa devina un om implinit. Nu uita ca bebe are foarta multa nevoie de dragoste si mai ales de dragostea mamicii lui. Daca nu l-ai iubi, l-ai neglija si cand creste mare ar capata cine stie ce comportament nedorit, atunci da, poti sa zici ca a fost vina ta. Acum ai grija de tine si bucura-te de perioada asta minunata si miraculoasa de graviduta! Lavinia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clio , ma bucur tare, tare ca te-ai linistit! Exact asa a fost si la mine:mi-a dat al inceputul sarcinii Pregnyl, apoi am mers la Fundeni si am repetaaat analizele de coagulare care au iesit in regula si apoi mergeam la Iosup pentru IR-uri! La 5 luni si un pic ma incapeau toate lucrurile de pe vreamea cand nu eram gravida si tot asa se remarca: "dar nici nu se vede ca esti gravida!" Si eu resimteam destul de tare chestia cu "invizibilitatea sarcinii! E numai sa vezi ca de pe la sfarsitul lunii aVIa evolutie!!! Stai linistita si asculta ce spune dr. si nu intra in panica , desi stiu ca e greu! Mie cand in doua randuri mi-a scris Iosup pe echo ca are hipotonie la rinichi asa m-am speriat si am plans, dar mi-a venit de hac domnul dr. Minunat si mi-a trecut! E sa vezi daca se repeta si la urmatoarea echo, sa vezi atunci... Si pe mine ma intreaba lumea daca il iubesc pe bb..Uite sa stii ca nu puteam sa spun nimic..As fi mintit sa spun ca sunt topita sau innebunita dupa el...Traiam sentimente ambigue..Cand a inceput sa creasca si sa se miste cand ma gandeam doar la ce face si ce as vrea sa vorbesc cu el sa stii ca m-am schimbat, nu la modul exagerat dar chiar am inceput sa avem o legatura, numai a noastra... Intr-adevar atunci cand e vorba de sanataate constientizezi cat de importanta este VIATA si ca nimic nu e mai presus..NIMIC Sentimentul asta il aveam cand mergeam la Fundeni si eram chiaunita de ce tratamente trebuie sa faac si daca eu voi fi bine, daca bb va fi bine! Nu il iubeam cu ceea ce denumim noi iubire, dar constientizam ca trebuie sa fac tot ce imi sta in putinta sa fie sanatos! Sunt multe de spus , dar important este ca ai ajuns aici si ca vei merge cu bine mai de[parte ! Pupicei multi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, dragelor! A venit Mos Craciun si pe la voi?! Cum a fost Craciunul in casa si in sufletul vostru? Bestutza, multumesc mult pentru incurajari...am inceput tratamentul cu Pregnyl.Sper din suflet sa se rezolve problema!Sunt la a treia fiola, mai am ceva pana la a opta!Dupa aceea va urma vizita la dr. Iosup.Nu este genul de persoana pe sufletul meu, cu toate ca este foarte dragut, iti da explicatii... Ce este acea "hipotonie la rinichi"?! Fetelor, voi ati hotarat deja cum veti naste?Nastere naturala sau cezariana?!Eu, daca la inceput eram adepta nasterii prin cezariana, acum nici nu mai vreau sa aud despre asta.Ba chiar imi este frica de mor de cezariana.Sper sa nu fie probleme si sa pot naste normal! Am doua prietene care au nascut la Elias:una prin cezariana cu dr. Vladareanu si cealalta normal cu dr. Parvu.Cea cu cezariana a stat singurica intr-o rezerva, cealalta intr-un salon cu patru paturi.Ambele au fost foarte multumite de conditiile din maternitate.In plus, cea care a nascut normal, a fost foarte incantata de moasele care au asistat-o la nastere(foarte intelegatoare, calde, au ajutat-o foarte mult!).Bine,ea devenea mamica pentru a treia oara si era foarte pregatita in legatura cu ceea ce o astepta, in sensul ca a fost foarte activa... Clio si[fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor! eu is cu ochii pe mesaje.... de multa vreme m-am hotarat ca bb2 sa se nasca la elias, iar acum, cand se anunta (azi mi-a desenat doua liniute pe test!!!![alcool][alcool]) deja casc urechile. dr. tutunaru mi-a fost recomandat de o prietene, care a nascut cu el acum un an jumate. inca n-am avut placerea sa-l cunosc.... voiam sa va intreb ceva: acum au facut saloane "mama si copilul"? e ceva de bine, dar eu nu sunt de acord. 1. mama nu poate sa doarma. de oboseala, de emotie, de curiozitate, dintr-o mie de motive... si din experienta, cand ajungi cu bb acasa tare ti-ai fi dorit sa dormi pe rupte 3 zile, cand avea cine sa stea cu bb! 2. in vizita vin o multime de cunostinte, iar daca inmultesti 4 paturi cu cate 3 vizitatori de fiecare... deja bebelusul ia contact cu prea multe "lucruri". nu stiu daca mai e de acord cineva cu mine... astea au fost concluziile mele dupa prima nastere. si inca o intrebare. pe dl dr tutunaru il gasesc numai cand e de garda sau are si alt program? Cristina http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Si eu nasc tot in aprilie, tot cu dr Tutunaru [flo] Mai e cineva programat in jur de 15 aprilie? [:D] Clio, nu-ti mai fa probleme si mustrari de constiinta. N-ai de ce. Eu am ezitat aproape 4 luni daca sa tin sarcina sau nu, 2 doctori mi-au zis sa renunt, iar al treilea ca e o decizie foarte grea, si ca imi apartine. Am iesit plangand prima data cand am auzit. Am luat Zanocin in prima saptamana de sarcina, nestiind de bebe (am avut o sangerare, si am fost convinsa ca nu am ramas). M-am hotarat sa tin bebele cand am vazut ca totul e ok, si m-am gandit daca daca era ceva in neregula nu treceam de primul trimestru. Dar sa stii ca si la mine apare o diferenta cam de 5 zile, luni ma duc la Dr iosup sa vad daca s-a marit diferenta. Sper sa fie ok, eu am incredere ca bb e bine, si ca cel care mi-a facut prima eco, a scris tampenii (eu am menstruatia foarte neregulata, si bebe n-avea cum sa aiba varsta pe care a scris-o el la 6 sapt, stiu sigur). Dupa aia, la fiecare eco, toti doctorii mi-au spus ca bb e mai mica decat ar trebui, cam cu 3-5 zile. Sper sa constat aceeasi diferenta luni, tineti-mi pumnii!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andira, eu am DPN 16 aprilie!!!!! Si eu aveam o menstruatie neregulata si nu prea am habar cand s-a petrecut minunea, insa la prima ecografie, in functie de dimensiunile embrionului a fost elucidata varsta sarcinii...Ideea este ca din momentul acela si pana in momentul actual BB nu a crescut cat trebuie!De aici s-a constatat retardul in crestere.Nici eu nu intelesesem cum stau lucrurile,insa m-a lamurit dr. Tutunaru, dragul de el! Clio si[fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...