Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatea de la Elias


giliutza

Recommended Posts

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

fetelor, desi sunt inscrisa de ceva vreme pe forum nu prea ma bag sa scriu ca nu am prea mult timp. dar nu stiu cum am ajuns la subiectul asta. si as vrea sa incerc sa va lamuresc unele nedumeriri.

eu am nascut anul trecut in ianuarie la Elias cu dr Vladareanu, prin cezariana.

am stat intr-o rezerva de 2 paturi. bb statea cu noi ziua, iar noaptea il luau la sectia de neonatologie. un lucru f bun pt somnul mamelor - am nascut primul copil la Cantacuzino si am optat pt sist de rezerva "mama si copilul" dar am cerut ca in prima noapte sa nu mi-l dea pe bb pt ca nascusem cu o noapte inainte si nu dormisem de aproape 48 ore - mi-au indeplinit rugamintea dar cu mari comentarii si cautaturi urate!

sa revin la Elias. mancarea este f buna si mai ales ca stiu ei ce si cum sa-ti dea dupa op de cezariana, cand trebuie un oarecare regim.

baie la bebei fac asistentele dimineata, cine vrea poate merge sa traga cu ochiul, ca e voie - eu am facut-o.

vizite se pot face dar doar in timpul programului de vizite - ceea ce iarasi e f bine. sotul meu a putut intra la mine in afara programului de vizite doar in ziua cand am nascut,si pt ca adusese diverse lucruri apoi a trebuit sa se conformeze.

trebuie sa luati cu voi cam de toate. doar haine la copil eu nu am luat. si am preferat sa folosesc camasile lor de noapte, ca oricum le patam in draci. in rest va aduceti de acasa si vata si pansamente sterile, si pampersi, si algocalmin. eu am platiti si trusa de epidurala. pe langa asta am mai dat la dr si la anestezist. neonatoloaga n-a vrut sa primeasca si i-am dat un mare buchet de flori la externare.

despre alaptat - eu stiam ca eram la aldoilea copil dar am vazut ca asistentele te ajuta, iti arata - asta spre deoseb de cantacuzino unde puteai sa si mori ca nu te ajuta nimeni.

este curat. si sunt butoane la pat sa poti suna la nevoie! - si functioneaza - asta a fost maxim soc pt mine.

nu sunt multe locuri in maternitate, deci putine mame si copii si asta face ca asistentele sa stie fiecare copil al cui este - iarasi m-au impresionat rau cu asta. si n-am dat spaga deloc la nimeni (cu exc celor declarate mai sus). poate ca unele asteptau dar pur si simplu n-am putut. mi se parea ca le jignesc, ca ele fac ce fac din placerea meseriei. oi fi naiva dar asa am simtit.

cum ziceam am nascut prin cezariana. nu ca am tinut mortis dar bb era cu capul in sus si mi-a fost teama sa risc - desi un nebun din Cnatacuzino asa sustinea si n-a vrut sa-mi dea aprobarea pt cezariana - asa am ajuns la Elias exact in ziua nasterii! (asta e alta poveste). am nascut la 14 si pana a doua zi dimineata am stat la terapie intensiva. a doua zi stiam ca trebe sa ma misc cat mai mult pt refacere grabnica dar aveam niste dureri groaznice si tot ce vroiam era sa fiu lasta in pace sa zac. ei dar erau acolo niste infirmiere care nu s-au lasat dom'le pana nu m-au pus pe picioare! deic dupa cum vedeti pt mine a fost o experienta f buna, ceea ce va doresc si voua celor ce urmeaza sa nasteti la Elais!

 

mitzu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cool]Mitu!!!!!!!!!Multumim de informatii[flo]!!!Ne-ai luminat si pe noi!

 

Erica, da, ma refeream la cremele pentru funduletul BB-lui...

In legatura cu body-urile, sa stii ca sunt unele speciale care se incheie si se descheie atat intre picioruse, cat si intr-una din partile laterale...sunt foarte practice...nu il chinui deloc pe BB.Eu desi am fost cea care le-a facut cadou, habar nu aveam cum sunt[batcap], cum se incheie si descheie...Abia astazi am aflat.Le-am luat din Zannier...cred ca erau aprox 100.000lei unul.

 

Clio si bebelusa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informatii draga Mitu, in sfarsiiit, dupa ce am parcurs 3 pagini aproape degeaba, am dat si de o fata care a raspuns la subekt [:D]

Si nu m-ar fi interesat pt mine, ci pentru o foarte buna pretina de-a mea, care sta sa nasca peste 1-2 saptamini, cu dl dr Vladareanu. M-ar fi interesat si pe mine, daca stie cineva cam care e "tariful" pt cezariana la dinsul??? Sa-i transmit fetei, sa nu fie pe linga...SI cum se procedeaza cu datul plicului: cui, cand, in ce ordine? Se da anestezistului inaintea operatiei, ca peste tot? Sau cum?

V-as fi foarte recunoscatoare pt mai multe informatii, celor care mi le pot da![flo]

 

Tuturor sarcini usoare in continuare si bebei sanatosi, cand va fi timpul sa vina![cheers]

 

P.S. Va "urasc" ca ati putut dormi linistite noptile, in Municipal se "poarta" rezerva impreuna cu bebe, si numai eu stiu ce imi doream sa ajung acasa sa dorm si eu macar 3 ore legate pe noapte, sa mai stea treaz si sotul [:D]

 

Dana - mama lu' Radu Stefan

 

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat, asa cum am mai spus-o, am o colega care a nascut la Elias cu dr.Vladareanu, prin cezariana, acum aproape un an.Doctorului Vladareanu i-a dat 200 euro, anestezistului 100 euro. Ea a vrut anestezie epidurala, asa ca a mai costat-o 1.500.000 trusa aceea.Doctorita de la bb-i nu a vrut absolut nici un ban( este o tipa tanara, mititica, nu stiu exact cum o cheama), asistentele cate 100.000lei, iar infirmierele 50.000lei.Astea sunt sumele date de ea, fata a vrut sa se asigure ca va fi totul ok!Si chiar a fost, dupa cum spune!Banii le-au fost dati de catre sotul ei, doctorului Vladareanu si anestezistului dupa iesirea din sala de operatii!

 

Sper ca fusei pe subekt!

 

Clio

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut o retinere in a da sume (mi-au trecut prin fata ochilor in fuga pe undeva ca nu e recomandat). zic acum ca si eu am nascut acum un an acolo si sumele date de Clio sunt cam pe-acolo cu ce am dat eu 9adica sotul) cu precizarea ca eu n-am dat nica la asistente. ca nu mi-a venit. desi erau dragute si poate ca meritau. mi-era jena sa nu le jignesc! stupid me!

 

 

mitzu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by simonadinca

Promit sa povestesc cu multe amanunte aventura de la Elias... Eu voi "naste" ori la sfarsitul lui dec ori la inc de ianuarie...cu, bineinteles, dr. TUTUNARU.Pana acum am constatat ca moasele, ingrijitoarele sunt tare dragute fara sa le dai ceva...pupicisimona, 34 + sapt.CEZARIANA


id="quote">id="quote">Simona, pliiizzzzz!!!!Ne-ai promis ca ne povestesti cum a fost...Poate te desparti de bubulina ta si ne povestesti...Clio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Erica, eu n-am nascut la Elias, ci la Filantropia, dar imi dau si eu cu parerea...

 

N-am avut nevoie de haine pt. bebe in spital, acolo il tineau ei in scutecele lor... la noi nici nu le primeau (mi se pare mai ok asa, pt. ca bebeii aveau salon comun) si a fost totul ok. Doar pampersi au cerut, si eu dadeam cam 2-3 / zi.

 

Am avut nevoie de hainute evident la iesire ;). Body-urile sunt necesare pt. ca acopera bine spatele lui bebe, spre deosebire de o bluzita care se tot ridica. Daca iei body-uri de la Z - sunt cele mai bune calitativ dupa mine si la acelasi pret ca cele din Carrefour sau Cora - acestea sunt elastice si se intind f. mult in zona gatului. Se inchid doar jos.

 

Eu n-am luat lucrusoare dinainte deloc (superstitiile!), le-a luat mama chiar a doua zi dupa nastere. Ce pot sa-ti zic - ia direct pt. 6 luni, ca mai faci o economie la bani si daca sunt de la Z merg ok si la nastere... nici nu stii ce repede cresc! si pe urma iti pare rau ca nu mai ai ce face cu ele!

 

In spital, in afara de pampersi n-am avut nevoie de nimic pt. bebe, crema de fundulet Bepantene o iei gratis de la doctorul pediatru imediat dupa nastere. In spital, teoretic, au ei grija de tot si tu oricum nu prea e bine sa te bagi peste ei..

 

 

Andira, fii mai relaxata draga ca daca-ti faci probleme tot timpul... unde mai ajungi? Daca ai facut analizele necesare si totul ok, relaxeaza-te si asteapta momentul.. eu am o filozofie... daca e sa se intample ceva rau tot nu poti sa preintampini tu.

 

Danat, plicurile se dau cand apuci, e un lucru asa obisnuit ca nu se mai ascunde nimeni. Eu le bagam in buzunar inainte sa am treaba cu pers. respectiva, oricum stai linistita ca au ei toti buzunare ;) ..

 

Despre tarife, eu am platit ceva mai putin - 4.000.000 la doctor si 1.000.000 la anestezist (tot epidurala), mi se pare cam mult 200+100 euro, dar fiecare dupa buget.

 

Dixie

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...