Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Canta cocosul sau gaina??


Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai...io reusesc sa il conving sa faca asa cum trebuie (cum vreau eu[:D]), problema este ca el considera ca modalitatea de a o face este umilitoare pt el, ca barbat. Aici e problema mea. Ca cica sunt cam prea autoritara[sm]. Ufff, ce bine ar fi daca m-ati cunoaste mai bine...poate mi-ati putea spune unde gresesc... Mie nu prea imi iese faza cu pisiceala..Nu pot dom'le. Mi se pare teatru ieftin si nu-mi iese.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu il las pe el sa decida in lucruri care chiar nu ma afecteaza in nici un fel -- de exemplu legate de masini. Iar daca e vorba de ceva care ma interesaza in mod direct, il pun in fata faptului implinit, adica il informez dupa ce am dus decizia pana la capat [:D]. Faza cu pisiceala nu tine nici la mine, nu am suferit niciodata sa recurg la arme din astea fata de el. Inginerul din mine prefera discutiile logice la rece cu argumente pro si contra, chiar daca duc pana in panzele albe [:D]. Daca barbatul tau este cat de cat "logic" in gandire, ar fi bine sa il iei cu logica, cu frumosul, si sa il faci sa ajunga la aceeasi concluzie cu tine. Atunci va fi ca si cum decizia ar fi luat-o el. Sau, daca ia decizii care sunt gresite (desi asta e subiectiv, daca o decizie e gresita sau nu...), lasda-l sa se dea de cateva ori cu capul de pereti. Dar fara sa ii faci vreo aluzie subtila "ti-am spus eu" (persoanele incapatanate, prin care ma numar si eu si cred ca si sotzul tau, din descriere, urasc asta si o tin dupa aceea pe a lor, chiar daca au realizat intre timp ca decizia nu e cea buna). Poate va intelege singur ca e mai bine sa va sfatuiti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi cantam amandoi, pentru ca toate le discutam si dezbatem si explicam si lamurim [:D][:D][:D] Doar ca eu i-au deciziile in 3 secunde, in schimb el le gandeste profund [:D][:D][:D] Din nerabdarea mea ies scantei [:D] Si al meu sot se ghideaza dupa zicala: cel mai destept cedeaza [:D], iar daca o dau in bara ...[poc] [:D] Leoaicele Daria & [copil]Giulia (16 august 2004) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" [foto]http://community.webshots.com/user/giulia16 [cit]http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit! La noi chestiunile asupra carora trebuie sa decidem sunt de mai multe feluri: alea despre care nici nu=mi trece prin cap ca ar trebui sa-l intreb [:D], alea la care il intreb dar numai asa, sa afle despre ce e vorba, si alea asupra carora trebuie musai sa ne punem de acord. La primele doua categorii nu am probleme. Ce l-ar interesa pe al meu sot, de exemplu, detaliile despre bucatarie, aprovizionare, garderoba mea, chiar si garderoba lui, nu radeti ca uneori trebuie sa-i cumpar eu haine. La ultima categorie iar avem clasificare: probleme asupra carora cadem de acord relativ repede, probleme pe care tin neaparat sa le rezolvam ca mine si probleme pe care nu am incotro si le rezolvam ca el ca altfel se lasa cu scandal si mi=e cam urata galceava. De regula si in medie nu avem discutii, mai devreme sau mai tarziu cadem de acord sau face subsemnata cum crede mai bine. Cand nu am cale de comunicare cu caposul fac ca el si, ca un scorpion ce ma aflu, staaaau la cotitura, doar-doar o iesi treaba prost sa dau cuiva la cap. [mariaj] Asta cu datul la cap vreau sa v-o impartasesc. Cand se dovedeste ca trebuia sa facem ca mine si nu ca el, nu=i scot ochii explicit: "vezi ca trebuia ca mine si nu ca tine". Folosesc o exprimare impartiala:"sa stii ca noi (subliniez, noi, adica imi asum si io greseala, asa, un pic) am procedat gresit. Acuma se vede clar ca era mai bine a adoptam (tot noi, ati observat?) solutia cealalta" (nu spun solutia mea, ca nu e a mea, e pur si simplu solutia corecta [cool]. Da' trebuie sa mai spun ceva in apararea sotului meu, ca atunci cand se dovedeste ca am facut cum a zis el si a fost gresit pastreaza o tacere discreta. E adevarat, nu recunoaste explicit ca a gresit, dar tacerea e de aur, stiti doar. Lasand la o parte toate aceste considerente, eu cred ca intre doi oameni care se iubesc se pot gasi solutii. Rabdare si bunavointa sa fie! Va pup si va doresc sarbatori fericite. [pegeam] Mina si bebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sotul meu e taur si foarte incapatanat. In general, la noi el ia hotararile majore, asta pentru ca experienta a demonstrat ca, in general, are dreptate. Iar daca mai greseste, nu-i bai, gasim noi solutii sa o scoatem la cap. Numai ca de la o vreme a inceput sa dea indicatii pretioase in toate domeniile, ca m-a facut sa-mi reamintesc de cel mic ce dadea din mana si avea patru la romana, numai el le stia pe toate. Recunosc ca si eu am devenit irascibila, ne-am certat din toate nimicurile, asa ca in ultimele saptamani la noi in casa a fost o atmosfera extrem de tensionata, ca ma gandeam ce mi-o fi trebuit sa ma marit... Numai sa ma fi gandit la el si ma iritam, mi-am adus aminte de toate supararile din ultimii 10 ani si il gaseam vinovat de toate nenorocirile... Dar nu imi era prea clar ce am cu el, asa ca am luat o foaie de hartie si un creion, am impartit-o in doua, si m-am apucat sa scriu, cu toata sinceritatea, in dreapta bunele, in stanga relele. La inceput mi-a venit sa plang cand am vazut unde am ajuns, sa il cantaresc ca la alimentara, dar am zis ca trebuie sa ma lamuresc, ca nu mai rezist psihic. Am scris tot ce ma supara la el, lucruri pe care nu cred ca as putea sa le spun altcuiva, tot, tot... Si, in final, m-am racorit si nu mai am nimic cu el, am ramas doar cu ce imi place la el.[^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...