Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem cand suntem tratate cu ,,tacere" ?


Recommended Posts

As vrea sa imi dati cate un sfat,deoarece sotul meu in general este un om bun dar cand avem cate o cearta,nu mai vorbeste cu mine cate 3 zile.Acum dureaza de vreo 6 zile efectiv se poarta ca si cum nu as exista.Noi nu avem un copil dar el cu fosta lui prietena au un copil si din cauza ei intervin mereu certuri(copilul sta la ea).Este o fetita superba si imi este foarte draga,uneori o luam la noi,mereu ii cumpar haine si jucarii.Spuneti-mi cum il pot face sa nu se mai poarte asa,mereu ii zic ca asa nu rezolva nimic.Totul rezolvi discutand,dar asa este firea lui deoarece mama lui are aceeasi fire:cand are ceva nu zice.Imi este greu deoarece eu cand am ceva de zis ,zic dar imi trece mai repede,el nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Certurile sint dese?Reactia e aferenta unor probleme importante,de principiu sau chestii derizorii? Tu ce metode ai incercat si n-au mers? E o fire vesela?Ce il impresioneaza? Eu nu pot fi suparata pe termen lung,desi uneori as vrea,asa ca nu pot da sfaturi fara detalii suplimentare. Pentru inceput ,cind il judeci incearca sa fii obiectiva si mai ales sa te pui in situatia lui. dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El in general este o fire vesela,dar cand se gandeste ca fata lui nu este langa noi sufera mult.Eu il inteleg asa cum pot, ca noi inca nu avem un copil si nu stiu cum este sa simti bb-ul in burtica ta timp de 9 luni sau bucuria momentului cand se naste,cu toate ca mi-as dori dar el imi zice ca dupa ce ne punem la punct cu toate ,dupa aia.Dar toate certurile noastre intervin de la fosta lui prietena,care la o luna dupa ce l-a cunoscut a ramas insarcinata si i-a zis lui ca inainte de al cunoste pe el a facut 3 chiuretaje si ca daca il mai face si pe asta ,nu va mai putea sa faca copii.Cu toate ca daca esti o femeie responsabila si stii ca nu esti pregatita pt. un bebe,folosesti o metoda de contraceptie,nu?Certurile se ivesc mereu ca ea vrea bani tot timpul si mie nu pre imi convine,nu am zis niciodata nu,sunt de acord sa aiba fetita tot ce ii trebuie dar ei nu ii ajung nici 18 mil /luna?Toata familia ei traieste pe spatele nostru si asta nu imi convine,ca decat sa trimit bani pt. fammilia ei as putea sa fac altceva cu ei,nu?Am uitat sa mentionez ca ei nu au locuit impreuna dar au fost prieteni cam pana a ajuns ea in luna a 7-a si asta ca toata lumea ii zicea ca ea vrea doar banii lui,nu pe el.La un momentdat s-a convins dar acum pt. tot va plati copilul desi nu ste vinovat cu nimic.Avea copilul 2 saptamani si a racit asa de rau de i s-au facut antibiotice si de atunci este foarte sensibila si ea nu se ducea cu copilul la spital daca nu se ducea sotul meu in vizita si cand a vazut ca fetita se simtea rau a dus-o de urgenta la spital.Am asa de multe de povestit si asa de multe pe suflet........ Deci cam din cauza ei ne certam mereu,pt.ca el danseaza dupa cum canta ea si mie imi este greu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun ca aproape toate hainutele eu i le-am cumparat si jucarii la fel,dar i le cumpar ca asa simt ca imi este draga nu ca ma simt obligata si altceva ce ma deranjeaza este faptul cand merge sa viziteze fetita si cand vine nu imi zice nimic din ceea ce discuta cu ea.Adica scuza-ma in 5 ore discuta,nu? Stiu ca ii baga strambe mereu de mine,ea lui,dar daca el nu imi zice eu cum sa stiu.Ma simt pe dinafara uneori si in plus,nu stiu ce sa mai fac.......Sa va dau un exemplu:asta vara trebuia sa mearga cu copilul la un control la doctor,eu m-am interesat de un doctor bun si mama sotului meu i-a faut programarea la cu o jumatate de ora inaintea programarii mele la aceeasi slinica la fizioterapeut.Iar eu i-am zis si lui si soacrei mele ca trebuie mutata ora pt. pediatru ca o sa fie nasol pt. totisa ne intalnim acolo.Dar toti se faceau ca nu aud si am lasat-o asa.In ziua respectiva el s-a dus sa o ia pe ,,fosta" cu fetita si apoi la o jumatate de ora am plecat cumnata mea la clinica,fiind foarte aproape de casa nu am mai luat masina si mergand la terasa pe cine vad: el la masa iar in fata lui ea cu fetita in brate.Am simtit ca mi se inmoaie picioarele,m-am dus spre el dar el rece,mi-a zis:,,Ce faci " dar nu era ca de obicei.Nu m-a pupat si nu stiu s-a puratat rece a stat la 1 metru de mine,iar ea cu capul in jos.M-am simtit ca o amanta nu ca o sotie.Ce sa fac ??????????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:(!]Mie nu mi se pare normala comportarea lui fata de tine care esti sotia lui.Cred ca ii este si lui greu ca nu are fetita cu el,dar totusi s-a casatorit cu tine si relatiile dintre voi trebuie sa fie calde.Nu mi se pare normal deasemenea sa petreaca atata timp in cealalta parte.Cred ca trebuie sa lamuresti cu el aceste lucruri si sa nu te mai framanti si amarasti,caci ai o viata inainte si nu trebuie irosita.Ori cu tine ori cu ea! sweetheart
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este greu de dat un sfat intr-o situaie atat de complicata. Personal i-as atrage atentia intr-un fel: nu i-as mai vorbi EU 10 zile, mi-as face programul in asa fel incat sa se intersecteze cat mai putin cu al lui, iar daca te intreaba ce ai facut sau unde ai fost ii raspunzi si tu doar in 3-4 cuvinte, etc, intalneste-te cu vreo prietena, du-te la inot, la patinoar, la vreun film sau teatru, dar nu-i mai arata ca esti dependenta de el, afectiv vorbesc. In legatura cu fetita lui: nu i-as mai cumpara haine etc, macar o perioada, daca tot ii da atatia bani...Si mai poti face ceva: trimite-le bani parintilor tai, arata-i ca si tu ai nevoie de bani din bugetul familiei ca sa sprijini pe cineva sau sa iti platesti vreun curs etc. Nu vreau sa se inteleaga ca trebuie sa ii raspunzi cu aceeasi moneda, dar macar pentru o scurta perioada trebuie sa faci o schimbare ca sa vezi daca el reactioneaza in vreun fel, in functie de atitudinea lui ulterioara tragi concluziile. Si daca s-a casatorit cu tine inseamna ca are o familie cu tine nu SI cu fosta prietena. Si as zice sa nu mai amani aparitia unui copil, poate ca atasamentul lui fata de copilul LUI va creste in timp si te trezesti peste 5 ani (cand veti avea de toate...vorba vine ca niciodata nu esti multumit...) ca nu il iubeste pe copilul VOSTRU! Eu zic ca ceva trebuie facut macar sa ii dea de gandit si sa vezi daca apare vreo schimbare. Mult succes, Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...